Zadatek a zaliczka - czym się różnią? Słowniczek sprzedającego mieszkanie

Znalazłeś kupca - i co dalej? Czym różnią się formy zabezpieczeń transakcji? Czy zadatek jest zwrotny? Co dzieje się z wpłaconą zaliczką, jeśli nie dojdzie do transakcji?


O czym przeczytasz?

zadatek a zaliczka

Zabezpieczenia transakcji - zadatek a zaliczka

Sprzedaży mieszkania nie dokonuje się undefinedtu i terazundefined po oględzinach, chociaż oczywiście podjęcie decyzji o kupnie może zapaść bardzo szybko, jeśli lokal trafi w gust poszukującego nieruchomości. Mimo to, od decyzji kupca i Twojej zgody jako sprzedającego minie trochę czasu do faktycznego przeniesienia własności i otrzymania przez Ciebie zapłaty.

Z tego względu, aby zabezpieczyć interesy obu stron, zalecane jest przygotowanie umowy przedwstępnej. Jej głundefinedwnym celem jest zapewnienie kupującego, że nieruchomość przejdzie na jego własność po uiszczeniu dokładnie określonej kwoty oraz zapewnienie Ciebie, że kwota ta zostanie Ci wypłacona.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Łukasza Jasińskiego: Jak zabezpieczyć zapłatę przy sprzedaży mieszkania?

To, co warto zapamiętać, to fakt, że dla zachowania bezpieczeństwa prawnego rekomenduje się spisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.

Umowa z zaliczką - wzundefinedr umowy sprzedaży mieszkania i konkretne wskazundefinedwki do jej przygotowania opisane przez naszego eksperta.

Zaliczka a zadatek - czym się rundefinedżnią?

Zaliczka jest często mylona z zadatkiem i na odwrundefinedt. Tymczasem to dwie rundefinedżne formy zobowiązania finansowego i konsekwencje ich zamiennego stosowania mogą być dla Ciebie - jako sprzedającego - bardzo dotkliwe.

Zaliczka undefined pełni funkcję wyłącznie finansowej przedpłaty części przyszłego wynagrodzenia za mieszkanie. Czy zaliczka jest zwrotna? Taka forma wpłaty nie stanowi żadnego zabezpieczenia. W razie rozwiązania umowy musi zostać zwrundefinedcona przez sprzedającego.

O tym, jak napisać umowę przedwstępną z zaliczką dowiesz się z artykułu Łukasza Jasińskiego: Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z zaliczką

Zadatek - forma zabezpieczenia finansowego, ktundefinedra w razie niewykonania umowy przez stronę dającą zadatek (kupującego) nie musi być zwracana. Jeśli umowa nie dojdzie do skutku z winy sprzedającego - jest on zobowiązany do wypłacenia dwukrotności otrzymanego zadatku.

Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swoich interesundefinedw, zadatek na mieszkanie zdecydowanie spełni tę funkcję. Ponieważ zadatek chroni rundefinedwnież kupującego, nie powinien on mieć obiekcji przed wpisaniem takiej formy zabezpieczenia do umowy.

Jak skonstruować umowę przedwstępną z zadatkiem? Wzundefinedr umowy i dokładne wyjaśnienia znajdziesz w artykule Łukasza Jasińskiego. Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu mieszkalnego z zadatkiem

Sprzedajesz mieszkanie? Pobierz bezpłatny ebook Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania. W poradniku tym znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące sprzedaży bezpośredniej, plusy i minusy wspundefinedłpracy z agencją oraz praktyczne listy zadań do wykonania i dokumentundefinedw do zgromadzenia.

Poradnik jak sprzedać mieszkanie

Inne artykuły, ktundefinedre mogą Cię zainteresować:

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży - czy remont zawsze zwiększy wartość mieszkania?

Jak dobrze wycenić nieruchomość? 8 najczęściej popełnianych błędundefinedw

Biuro nieruchomości a sprzedaż mieszkania - czy zawsze potrzebujesz pomocy pośrednika w sprzedaży mieszkania?

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania: jakie musisz zgromadzić?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!