Jak dobrze wycenić nieruchomość? 8 najczęściej popełnianych błędów

Wycena nieruchomości to podstawowy krok do sprzedaży mieszkania. Warto poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, ponieważ od prawidłowej wyceny nieruchomości zależy to, jak szybko znajdziemy kupca i czy otrzymamy satysfakcjonującą nas zapłatę.


O czym przeczytasz?

ile kosztuje wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości - analiza rynku bez sentymentundefinedw

Podstawową regułą rynku nieruchomości jest obrundefinedt. Jeśli masz nieruchomość, jednak nie znajdujesz na nią kupca - z perspektywy finansowej nie masz nic. Jeśli jednak znajdzie się chętny zapłacić nawet 80% ceny wyjściowej, otrzymujesz znaczną gotundefinedwkę, ktundefinedrą do tej pory nie dysponowałeś (nawet jeśli nie są to pieniądze, ktundefinedrych oczekiwałeś).

Czy to znaczy, że masz sprzedać mieszkanie pierwszemu lepszemu kupcowi za jakiekolwiek pieniądze? Nie!

To oznacza, że im rzetelniej podejdziesz do wyceny mieszkania, tym szybciej znajdziesz kupca. Realistyczna wycena nieruchomości pomoże Ci rundefinedwnież uniknąć rozczarowania związanego z koniecznością dużego undefinedzejściaundefined z ceny.

Nim przejdziemy do tego, jak dobrze wycenić mieszkanie własnościowe, przyjrzyjmy się jeszcze najczęściej popełnianym błędom.

8 błędundefinedw przy wycenie nieruchomości i jak ich uniknąć

    1. Dopuszczanie do głosu emocji. Nabywca ocenia wartość nieruchomości na podstawie undefinedtu i terazundefined. Dlatego nie istotne są dla niego kwestie związane z rodzinnymi wspomnieniami czy sentymentalną wartością. Oczywiście mogą one pomundefinedc zbudować undefinedhistorięundefined mieszkania, ktundefinedrą można krundefinedtko zawrzeć w ogłoszeniu i opowieściach w trakcie prezentacji.
    2. Branie za punkt wyjścia ceny zakupu. To, że mieszkanie X lat temu kosztowało pewną kwotę nie oznacza automatycznie, że jego wartość wzrosła. Obiektywny stan techniczny lokalu, jego usytuowanie względem punktundefinedw komunikacyjnych itp. są najważniejsze i one mogły ulec zmianie, co wpływa na wartość nieruchomości.
    3. Ustalanie wartości mieszkania na podstawie średnich cen podażowych na portalach. A te nie informują nas, za ile ostatecznie mieszkania zostały sprzedane. Ceny podażowe mundefinedwią jedynie, za ile sprzedający chcieli sprzedać swoje nieruchomości.
    4. Zestawianie ze sobą cen rundefinedżnych rodzajundefinedw nieruchomości. Mieszkania w jednej dzielnicy nie mogą być zestawiane z lokum w drugiej części miasta, a metr kwadratowy domu zupełnie nic nam nie mundefinedwi o cenie mieszkań w danej lokalizacji.
    5. Przeszacowanie wartości wystroju i wyposażenia. Duża kwota zainwestowana w remont mieszkania w undefinedwielkiej płycieundefined nie podnosi obiektywnej ceny mieszkania, jeśli np. jego rozkład, stan techniczny instalacji i okolica nie spełniają standardundefinedw.
    6. Brak empatii dla kupującego. Nie chodzi o to, że Twoje mieszkanie masz oddać za bezcen. Ale najlepszy marketing to taki, ktundefinedry bierze pod uwagę potrzeby potencjalnego klienta. Wygundefinedrowana cena lub utrudnienia w komunikacji mogą zniechęcić kupca.
  • Brak marginesu negocjacyjnego. Wszyscy lubią negocjować, a już na pewno wydając kilkaset tysięcy złotych.
  1. Wycena z potrzeby zysku. Częsty błąd osundefinedb, ktundefinedre przenoszą swoje potrzeby finansowe np. związane z rozruchem biznesu na wartość mieszkania. To, że potrzebujesz określonej gotundefinedwki nie oznacza, że jesteś w stanie ją uzyskać ze sprzedaży nieruchomości. Dlatego warto wiedzieć, kto wycenia nieruchomości profesjonalnie i ile kosztuje taka wycena mieszkania.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości nie jest usługą, ktundefinedra ma odgundefinedrnie ustalone cenę, jak ma to miejsce np. w przypadku wielu usług notarialnych. Najczęściej jednak rzeczoznawcy majątkowi liczą za taką usługę średnio od 500 do 2000 złotych. Niekiedy zdarzają się droższe wyceny w bardziej skomplikowanych przypadkach.

A ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę sądowego? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że taka wycena konieczna jest najczęściej przy podziale wspundefinedlnego mienia - na przykład w przypadku rozwodu. Ocena biegłego sądowego nie jest w ogundefinedle potrzebna do undefinedzwykłejundefined sprzedaży mieszkania. Cena takiej usługi zbliżona jest do wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.

Uproszczona wycena nieruchomości

Uproszczona wycena nieruchomości może być wykonana nie przez rzeczoznawcę majątkowego, ale przez wykwalifikowanego pracownika banku, ktundefinedry ma udzielić kredytu na daną nieruchomość. Przeprowadzana jest zatem najczęściej ze strony kupującego - a nie sprzedającego. Podczas gdy wycena rzeczoznawcy majątkowego jest dokumentem uniwersalnym, ktundefinedry powinien być akceptowany przez wszystkie instytucje, tak uproszczona wycena mieszkania jest dokumentem do celundefinedw wewnętrznych.

Jak wycenić nieruchomość samodzielnie?

Twoim sprzymierzeńcem są portale z ofertami sprzedaży mieszkań. Aby jednak przeprowadzić wnikliwą analizę rynku, musisz w odpowiedni sposundefinedb podejść do prezentowanych tam ogłoszeń.

  1. Zbadaj cenę za metr kwadratowy. Nie zestawiaj ze sobą cen za całe mieszkanie. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj kawalerki mają nieco wyższe ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy niż mieszkania kilkupokojowe. Jakie ceny za metr kwadratowy mieszkania oferowane są w okolicy Twojej nieruchomości?
  2. Jakie są zalety lokalizacji Twojego mieszkania?
  3. Kto zyska na zamieszkaniu w takim miejscu? I jaki jest status finansowy takiej osoby?
  4. Jaki jest stan techniczny mieszkania i jaki remont należy wykonać, aby w nim zamieszkać? Jaki jest koszt takich prac?
  5. Jedno z wielu czy undefinedbiały krukundefined - ile jest podobnych ofert na rynku w Twojej okolicy? Czy Twoje mieszkanie posiada unikalną cechę, ktundefinedra wyrundefinedżnia je na tle zbliżonych ogłoszeń?
  6. Aktualna sytuacja rynkowa. Jaka jest opinia o dzielnicy, w ktundefinedrej znajduje się mieszkanie? Czy jest to lokalizacja, w ktundefinedrej często sprzedawane są nieruchomości?

Większość niezbędnych informacji znajdziesz na portalach z ogłoszeniami - powinieneś jednak poświęcić na to czas i rzetelnie podejść do odpowiedzi na powyższe pytania. Już wiesz, jak wycenić nieruchomość, jednak czy kupujący może podważyć Twoją wycenę?

Sprzedający czy kupujący: kto wycenia nieruchomość?

Nie istnieją odgundefinedrne zarządzenia na temat tego, kto wycenia nieruchomość przy sprzedaży mieszkania. Tak naprawdę to od Ciebie jako sprzedającego zależy, jak wnikliwie chcesz dokonać wyceny mieszkania i komu zlecisz tę usługę. Do wyboru masz wspomnianego rzeczoznawcę majątkowego, pracownika biura nieruchomości z ktundefinedrym podpiszesz umowę lub samodzielną pracę. Niezależnie od tego jednak ktundefinedrą ścieżką podążysz pamiętaj, że kupujący może chcieć (albo być zmuszonym) przeprowadzić własną wycenę mieszkania. Jeśli zakup będzie realizować przy wsparciu kredytu hipotecznego, do jego uzyskania będzie potrzebował wyceny pracownika banku - jeśli wycena ta będzie rozbieżna z wnioskowaną przez kupującego kwotą, może to utrudnić dokończenie formalności. Wycena nieruchomości zlecona przez kupującego może być też sposobem na undefinedzbicieundefined ceny mieszkania, na co powinieneś być przygotowany.

Więcej porad na temat tego, jak przeprowadzić sprzedaż mieszkanie, znajdziesz w ebooku Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania

Jak sprzedać mieszkanie ebook

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!