Pierwsze wrażenie ma znaczenie - prezentacja mieszkania na sprzedaż

Prezentacja mieszkania na sprzedaż może realnie wpłynąć na decyzję zakupową potencjalnie zainteresowanej osoby. Dowiedz się, jak się przygotować do prezentacji nieruchomości i jakich błędów nie popełniać.


O czym przeczytasz?

jak prezentować mieszkanie

Prezentacja mieszkania na sprzedaż

Statystycznie kupujący przeglądają ok. 100 ofert zanim zdecydują się wykonać pierwszy telefon. Dlatego jeśli już rozmawiasz z zainteresowaną osobą - gratulujemy! Oznacza to, że Twoja oferta naprawdę przykuła jej uwagę. Wykorzystaj to! 

W trakcie prezentacji mieszkania na sprzedaż najważniejsza jest komunikacja. Zarówno w trakcie rozmowy telefonicznej, jak i w czasie prezentacji zachowuj spokój, bądź otwarty i serdeczny. Pamiętaj, że uśmiechnięte osoby są odbierane jako godne zaufania i życzliwe. Czy wiesz, że uśmiech “słychać” nawet przez telefon?

Nie zgadzaj się na pierwszy proponowany przez potencjalnego kupca termin prezentacji mieszkania na sprzedaż, ale też nie odwlekaj jej w czasie. Zmiana terminu pozwoli Ci sprawdzić determinację zainteresowanej osoby. Ponadto:

 • odbieraj telefony z nieznanych i prywatnych numerów
 • nie wyciszaj telefonu, gdy nie jest to konieczne. Oddzwaniaj, jeśli nie mogłeś odebrać
 • nie musisz odpisywać na SMS-y w.s. ogłoszenia. Wystarczy, że w odpowiedzi na pierwszy wyślesz wiadomość: “Proszę o kontakt telefoniczny w godzinach…”

Jak prezentować mieszkanie na sprzedaż?

Prezentacja nieruchomości na sprzedaż to cała sztuka, w której pośrednicy szkolą się przez długie lata. Nie przejmuj się tym jednak! Jako właściciel mieszkania sprzedający bezpośrednio masz wielką przewagę nad przedstawicielem biura nieruchomości: jesteś osobiście zaangażowany, a przez to bardzo wiarygodny. Poniższe wskazówki pomogą Ci efektywnie wykorzystać potencjał: Twój i mieszkania.

 • Dbaj o odstęp czasowy między prezentacjami

Sytuacja, do której nie chcesz dopuścić, to kolejka zainteresowanych pod Twoimi drzwiami. Nikt nie czuje się komfortowo w takiej sytuacji. Dlatego zapewnij sobie i potencjalnemu kupcowi przestrzeń: na prezentację nieruchomości zarezerwuj od 45 do 90 minut. To pozwoli odpowiedzieć wyczerpująco na wszystkie pytania i “wczuć się” w atmosferę nieruchomości.

 • Zadbaj o miły nastrój

Chcesz, aby Twoje mieszkanie kojarzyło się jedynie przyjemnie. Dlatego na wstępie zaproponuj coś do picia, możliwość odświeżenia się w łazience itp. Dla zainteresowanego być może jest to kolejne mieszkanie, które dzisiaj odwiedza i jest już zmęczony. Wyłącz telewizor i radio, postaw na neutralną muzykę w tle lub jej brak - nie wszyscy mamy ten sam gust. 

 • Postaw na szczerość

Ukrywanie wad mieszkania zupełnie się nie opłaca. Będąc otwartym i mówiąc również o cieniach a nie tylko blaskach mieszkania budujesz zaufanie. Oczywiście zachowaj umiar i najlepiej nie wspominaj o negatywach niepytany.

 • Posprzątaj kuchnię i łazienkę

“Łazienka sprzedaje dom” - to zdanie często powtarzają pracownicy biur nieruchomości. Dlatego zadbaj o to, aby zarówno łazienka, jak i “serce domu” czyli kuchnia, były nieskazitelnie czyste i pachnące. Nie gotuj niczego przed i w trakcie prezentacji - a szczególnie potraw o wątpliwych walorach zapachowych, jak bigos.

prezentacja mieszkania - tego unikaj

 • Zadbaj o światło

Najlepiej jest wykorzystywać światło dzienne, które najpiękniej prezentuje walory mieszkania. Jeśli jednak prezentacja mieszkania na sprzedaż odbywa się wieczorem, rozświetl każde pomieszczenie mocnymi żarówkami o ciepłym odcieniu.

Oświetlenie prezentacja mieszkania

 • Zadbaj o swój dobry humor

Nie wszyscy rodzimy się sprzedawcami. To zrozumiałe, jeśli odczuwasz stres przed wizytą potencjalnego kupca. Postaraj się jednak zrelaksować - posłuchaj ulubionej muzyki, porozmawiaj z przyjacielem, wyjdź na spacer. Im mniej będziesz spięty, tym przyjemniej Wam będzie płynąć rozmowa.

Trudne pytania kupujących i jak na nie odpowiadać - prezentacja nieruchomości to także rozmowa

Niezależnie od miłej atmosfery, jaką zbudujesz, należy pamiętać, że z kupującym macie przeciwstawne interesy. Dlatego zainteresowany będzie szukał mankamentów nieruchomości, aby zbić cenę lub ustrzec się przed popełnieniem życiowego błędu jakim jest bardzo drogi zakup. Przygotuj się na to, że potencjalny kupiec zapyta:

 • dlaczego mieszkanie jest wystawione na sprzedaż?
 • jakie remonty były przeprowadzane?
 • czy w okolicy jest bezpiecznie?
 • jacy są sąsiedzi?
 • czy w mieszkaniu nie jest za ciepło/za zimno?
 • dlaczego dana rzecz nie została naprawiona (np. wymiana instalacji elektrycznej etc.)?
 • czy można zobaczyć rachunki za ostatni okres?

Na wszystkie powyższe pytania odpowiadaj spokojnie i merytorycznie, starając się równoważyć negatywne informacje. Np. jeśli sąsiedzi z dołu są głośnymi studentami, można wspomnieć, że lokatorzy z tego samego piętra są spokojni i mili oraz odbierają za nas pocztę. Jeśli latem bywa zbyt ciepło ze względu na południową orientację mieszkania, można wspomnieć, że dzięki temu jest też bardzo słonecznie, a rolety spełniają swoją funkcję. 

Jak sprzedać mieszkanie

Jeśli zainteresował Cię ten temat, pobierz bezpłatny ebook Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania. Znajdziesz w nim m.in. listę zadań do wykonania tuż przed prezentacją nieruchomości oraz wiele innych praktycznych wskazówek, jak sprzedać mieszkanie bezpośrednio. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement