Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania: jakie musisz zgromadzić?

Skompletowanie odpowiedniej dokumentacji jest najlepszym przygotowaniem do bezpiecznego i szczęśliwego sfinalizowania transakcji. Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania warto uporządkować jeszcze przed zamieszczeniem ogłoszenia.


O czym przeczytasz?

dokumenty przed sprzedażą mieszkania

Planujesz sprzedaż mieszkania? Przeczytaj: Od czego zacząć sprzedaż mieszkania? 3 pytania, na ktundefinedre musisz sobie odpowiedzieć nim wystawisz nieruchomość na rynek

Z naszej specjalistycznej serii artykułundefinedw dowiesz się, jak przebiega sprzedaż mieszkania własnościowego, pochodzącego ze spadku lub obciążonego hipoteką.

Najważniejszy dokument do sprzedaży mieszkania, czyli prawo do nieruchomości

Dokument nabycia praw do nieruchomości to podstawowy i najważniejszy dokument, ktundefinedry powinieneś przygotować. Najczęściej jest to akt sporządzony przez notariusza. To on określa, czy sprzedaż mieszkania jest w ogundefinedle możliwa, a jeśli tak - to na jakich warunkach. Jeśli jesteś jedynym właścicielem nieruchomości, sprawa jest stosunkowo prosta. Jeżeli jednak wspundefinedłwłaścicieli jest paru - trzeba mieć świadomość, że każdy z nich musi wyrazić wolę zbycia nieruchomości. Czyli innymi słowy: zgodzić się na sprzedaż i być obecnym przy podpisywaniu umowy sprzedaży (lub nadać osobie trzeciej pełnomocnictwo).

W dokumencie będącym podstawą nabycia znajdują się rundefinedwnież takie informacje jak powierzchnia nieruchomości, ktundefinedra w niektundefinedrych przypadkach może się odrobinę rundefinedżnić od rzeczywistej. Dokument ten jest nierzadko jedynym, w ktundefinedrym znajdują się cenne informacje dotyczące służebności.

Co to jest służebność i dlaczego warto to wiedzieć przed sprzedażą mieszkania?

Służebność mieszkania jest rozwiązaniem prawnym przysługującym konkretnej osobie. Na podstawie umowy zawartej z właścicielem danej nieruchomości otrzymuje ona prawo do korzystania z mieszkania w ustalonym zakresie i czasie. Służebność osobista kończy się najpundefinedźniej w dniu śmierci służebnika. Mieszkanie ze służebnością może być sprzedane, jednak jest to znacznie trudniejsze. Jak łatwo się domyślić, dla nabywcy takie mieszkanie prezentuje niższą wartość niż niezamieszkałe.

Dokumentem poświadczającym tytuł prawny do nieruchomości jest zwykle akt notarialny sporządzony przez notariusza - może być to umowa sprzedaży, darowizny, ustanowienia odrębnej własności lokalu, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, poświadczenie dziedziczenia.

Księga wieczysta - skarbnica wiedzy dla sprzedającego i kupującego mieszkanie

Kolejnym ważnym dokumentem jest księga wieczysta (KW). To prawdziwa skarbnica wiedzy o danej nieruchomości - warto ją wnikliwie przeczytać, ponieważ z pewnością to samo zrobi potencjalny kupiec.

Numer KW najczęściej znajdziesz na dokumencie będącym podstawą nabycia. Jeśli od czasu nabycia nieruchomości dokonano jej podziałundefinedw, numer księgi wieczystej uległ zmianie (ta informacja będzie odnotowana w aktach sądowych). Dlatego jeśli w akcie notarialnym sprzed lat jest inny numer KW niż ten, ktundefinedry znajduje się na pundefinedźniej datowanych dokumentach, sprawdź czy nieruchomość ma tę samą powierzchnię. Przy dużych mieszkaniach w kamienicach mogło np. dojść do podziału na dwa lokale.

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej

Niektundefinedre nieruchomości nie posiadają KW, jednak jest to rzadkość i najczęściej dotyczy to mieszkań o statusie spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub spundefinedłdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Bywa też, że mieszkania nie posiadają ksiąg wieczystych, jeśli w przeszłości nie dołożono odpowiednich starań do jej założenia i ujawnienia praw własności. Chociaż polskie prawo nie wymaga założenia i prowadzenia KW, przed sprzedażą mieszkania rozważ jej założenie. W przeciwnym wypadku możesz na sprzedaży zarobić mniej niż oczekujesz. Wielu potencjalnych kupcundefinedw rezygnuje na wstępie z takiej nieruchomości, ponieważ obawiają się rundefinedżnorodnych formalności z tym związanych.

Co warto zapamiętać o księdze wieczystej?

Księga wieczysta jest dokumentem stwierdzającym stan prawny danej nieruchomości. Jest niejako gwarancją bezpiecznego obrotu nieruchomościami. Stanowi także zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Księgi wieczyste są jedynym rejestrem stanu prawnego nieruchomości w Polsce, ktundefinedry uwiarygodniony jest przez instytucje publiczne.

Kredyt hipoteczny i księga wieczysta

Księga wieczysta informuje, czy dany lokal objęty jest hipoteką. Niekiedy zdarza się, że pomimo spłacenia zobowiązań względem banku w KW nadal widnieje wpis o hipotece. Nie wszyscy właściciele wiedzą, że po zakończeniu spłacania rat wykreślenie długu hipotecznego z KW nie następuje undefinedautomatycznieundefined. Wymaga to osobistego zaangażowania osoby mającej prawo do nieruchomości.

Jeżeli na Twojej nieruchomości nie ciąży już dług hipoteczny, ponieważ spłaciłeś cały kredyt, a mimo to w KW nadal jest on widoczny - przed przystąpieniem do sprzedaży koniecznie ureguluj tę kwestię.

Co jeszcze znajdziesz w KW? Wszystkie stosowne informacje na temat ewentualnych obciążeń nieruchomości, takich jak wspomniana wyżej służebność, ale też prawo pierwokupu czy prawo odkupu.

Przeczytaj więcej: Jak czytać księgę wieczystą? Czy w 2022 ulegnie to zmianie?

Inne dokumenty, ktundefinedre warto zgromadzić przed sprzedażą mieszkania

Do sprzedaży mieszkania potrzebne Ci będzie rundefinedwnież zaświadczenie o meldunkach, ktundefinedre potwierdzi, że w nieruchomości nikt nie jest zameldowany. Możesz je dostarczyć do notariusza nawet w dzień podpisania umowy przeniesienia własności. Z wyprzedzeniem jednak warto dla spokoju sprawdzić, kto jest zameldowany w Twoim mieszkaniu i czy wymeldowanie nie będzie stanowiło problemu.

Kupujący może potrzebować rundefinedwnież zaświadczenia o braku zaległości w opłatach czynszowych (do uzyskania w spundefinedłdzielni lub wspundefinedlnocie mieszkaniowej) i zaświadczenia o braku zaległości w zapłacie podatku od nieruchomości (do uzyskania w Urzędzie Skarbowym).

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Jeżeli Twoje mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym, rundefinedwnież możesz je sprzedać! Niezbędne jednak będzie otrzymanie z banku zaświadczenia dotyczącego warunkundefinedw i możliwości spłaty kredytu. W takim zaświadczeniu musi być zawarta informacja, jaka kwota pozostała do spłacenia. Warto się dowiedzieć, jaką prowizję nasz bank nalicza za wczesną spłatę kredytu. Przed sfinalizowaniem transakcji konieczne będzie otrzymanie zgody od banku na wcześniejszą spłatę zadłużenia. Każdy bank ma swoje indywidualne procedury w tym zakresie i najlepiej już na etapie kompletowania dokumentacji skontaktować się z działem kredytundefinedw hipotecznych i porozmawiać o terminach i wymaganych do sprzedaży dokumentach. W ten sposundefinedb, gdy już znajdziesz kupca, będziesz przygotowany na dalsze procedowanie w banku.

Już wiesz, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania powinieneś zgromadzić. Więcej informacji, a także praktyczne listy z zadaniami do zrobienia oraz niezbędnymi formalnościami znajdziesz w bezpłatnym ebooku: Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania.

Jak sprzedać mieszkanie

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!