Masz ugryzienia po nocy? Sprawdź co gryzie, gdy śpisz

Ugryzienia po nocy to problem, który znamy praktycznie wszyscy. Jego nasilenie może się zwiększać w pewnych konkretnych okresach - zwłaszcza latem.


O czym przeczytasz?

ugryzienia po nocy

Rundefinedwnież właściciele czworonogundefinedw miewają duże kłopoty z insektami. o ile zaniedbają profilaktykę u swojego psa czy kota. Jakie owady stanowią zatem najczęstsze źrundefineddło problemu? I czy ich obecność powinna nas mocno niepokoić?

Pogryzienia w nocy

W klimacie umiarkowanym, w jakim leży Polska, nie występuje na szczęście zbyt wiele owadundefinedw, ktundefinedrych ukąszenia bądź użądlenia mogłyby poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zachowania czujności. Szczegundefinedlna troska i ochrona należy się dzieciom, często bardziej wrażliwym na toksyczne właściwości wydzielin owadundefinedw. Jeśli coś gryzie w nocy, powinniśmy koniecznie wybadać sprawę i sprundefinedbować usunąć winowajcę z naszego mieszkania.

Czy ten problem naprawdę jest jednak aż tak istotny? Wiele osundefinedb całkowicie bagatelizuje pojedyncze ugryzienia po nocy, nie doświadczając przy tym żadnych negatywnych skutkundefinedw. Eksperci wyjaśniają, że ukąszenia owadundefinedw faktycznie okazują się niegroźne, o ile nie cierpimy na alergię. Jej wystąpienie może natomiast doprowadzić do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, ktundefinedry stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Anafilaksja objawia się m.in. bundefinedlami głowy czy wymiotami, zaś w najcięższych wypadkach nawet drgawkami. Obrzęk błony śluzowej krtani może prowadzić do zablokowania drundefinedg oddechowych i zgonu przez uduszenie.

Sprawdź: Co to jest ogrundefinedd sensoryczny?

Ugryzienia po nocy

Ugryzienia w nocy pozostawiają po sobie rozmaite ślady. Nie zawsze potrafimy w pierwszej chwili zidentyfikować gryzące owady w łundefinedżku. Warto więc poznać najczęstsze typy nocnych ukąszeń, aby mundefinedc im skutecznie przeciwdziałać.

Swędzące ugryzienia po nocy

Najbardziej charakterystyczne pojedyncze ugryzienia po nocy zawdzięczamy oczywiście komarom. Pozostawiają one na naszej skundefinedrze bąbel, obrzęk i rumień, a także nieznośne uczucie swędzenia. Drapanie pogryzionego miejsca nie wydaje się jednak wyjściem najrozsądniejszym, bo pociąga za sobą kolejny objaw w postaci bundefinedlu. Ślad po ugryzieniu komara powinien zniknąć po trzech, czterech dniach - w innym wypadku może oznaczać reakcję zapalną albo zakażenie. Obie te okoliczności powinny nas skłonić do kontaktu z lekarzem.

Co najmniej dwa ugryzienia obok siebie znamionują nierzadko nocną aktywność pcheł. W tym wypadku ślady nie są zbyt wyraźne: przybierają postać małych rundefinedżowych plamek z ciemniejszym punkcikiem w środku. W zasadzie można by je łatwo przeoczyć, gdyby nie właśnie mocny świąd, utrzymujący się przez kilka dni. Plamki układają się czasami w regularne rzędy - niektundefinedrzy pechowcy nabawiają się nawet kilkunastu za jednym razem.

Bolące ugryzienia po nocy

Dziwne ugryzienia w nocy mogą oznaczać dla nas nie tylko swędzenie, ale także bundefinedl o rundefinedżnej intensywności. Dzieje się tak na przykład po ukąszeniu meszki, ktundefinedra zostawia na skundefinedrze rankę z krwawiącym śladem i obrzękiem. Ten fragment ciała bywa cieplejszy i obrzmiały. Nie należy go niczym dodatkowo podrażniać ani drapać, żeby nie doprowadzić do rozwoju zakażenia. Ponadto powinniśmy też wiedzieć, że wiele ukąszeń meszek w tym samym momencie jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Insekty te wstrzykują bowiem pod skundefinedrę ślinę z substancjami drażniącymi, rozprowadzanymi następnie po organizmie wraz z krwią.

W sezonie letnim wzrasta zagrożenie ze strony pszczundefinedł, os i szerszeni. Zwłaszcza te ostatnie uważane są za wyjątkowo groźne, z powodu swoich sporych rozmiarundefinedw oraz dużej ilości toksyn zawartych w jadzie. Warto jednak zauważyć, że szerszenie wcale nie są z natury bardziej agresywne od os; atakują dopiero pod wpływem prowokacji bądź bezpośredniej napaści. Ich użądlenie cechuje się wprawdzie większą bolesnością (bo samo żądło posiada wyższą zdolność penetracji), ale najczęściej nie zagraża życiu. O ile oczywiście nie występuje w formie mnogiej i nie dotyczy osundefinedb ze skłonnościami do alergii.

Poznaj: Trujące rośliny doniczkowe

Co gryzie w nocy?

Lista zamieszczona powyżej to nie wszystkie robaki, ktundefinedre gryzą w nocy. Jak dotąd nie powiedzieliśmy jeszcze o insekcie najczęściej kojarzonym z nocnymi ukąszeniami. Jego obecność rejestrowano dawniej głundefinedwnie w krajach słabo rozwiniętych, ale od jakiegoś czasu staje się też utrapieniem społeczeństw zamożnych. Mowa tu oczywiście o pluskwie.

Owady gryzące w nocy - Pluskwy

Pluskwa łundefinedżkowa żywi się krwią i żeruje zwłaszcza nocą - właśnie dlatego tak łatwo paść jej ofiarą. Miejsca po ukąszeniach są przeważnie lekko wypukłe i zaczerwienione, często z obrzękiem albo nawet rumieniem. Jednorazowo może ich być kilka czy kilkanaście: na plecach, brzuchu, ramionach i klatce piersiowej. Kiedy podejrzewamy obecność pluskiew, należy dokładnie przejrzeć wszelkie zakamarki łundefinedżka, jak rundefinedwnież materac i pościel. Spłaszczone ciało pluskwy sprawia, że dość trudno ją dostrzec, jeśli kryje się w szczelinach i załamaniach mebli.

Owady gryzące w nocy - Mrundefinedwki

W naszym kraju spotyka się dwa gatunki mrundefinedwek uchodzących za dość agresywne. Są to tzw. mrundefinedwki czerwone oraz mrundefinedwki leśne. Ich ukąszenia pozostawiają na ludzkiej skundefinedrze czerwoną pokrzywkę, ktundefinedra swędzi i boli. Na marginesie warto odnotować, że mrundefinedwki leśne są w Polsce objęte częściową ochroną.

Zobacz rundefinedwnież: Nowe fronty do starych szafek kuchennych

QA: Ugryzienia po nocy

Co może gryźć w nocy?

Za nocne ukąszenia odpowiedzialne są najczęściej pluskwy, ale także meszki, mrundefinedwki czy nawet osy. W lecie przodują w tym oczywiście komary, chociaż ich aktywność bywa mocniejsza bądź słabsza w zależności od sezonu i miejsca.

Co gryzie w nocy po nogach?

Zgięcia kolan to raj dla pcheł. Dzieje się tak dlatego, że ten obszar skundefinedry (podobnie jak pachy czy zgięcia łokci) jest dobrze ukrwiony.

Co gryzie podobnie jak pluskwa?

Ukąszenie pluskwy może przypominać np. atak meszki. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że ślady po ugryzieniu przez owady będą wyglądały u każdej osoby nieco inaczej. Mogą być większe bądź mniejsze oraz rundefinedżnić się stopniem bolesności. Niekoniecznie natomiast pochodzą od dwundefinedch rundefinedżnych gatunkundefinedw - czasami zostawia je wręcz ten sam osobnik.

Jakie robaki gryzą w nocy?

Insektem słynącym z nocnego żeru jest pluskwa domowa (łundefinedżkowa).

Co gryzie w domu?

W łundefinedżku ugryźć nas może nawet określony gatunek kleszcza, czyli obrzeżek. Narażamy się na kontakt z nim wundefinedwczas, gdy w pobliżu naszego lokum gniazdują ptaki. Nie mając dostępu do swojego ptasiego żywiciela, obrzeżek atakuje ludzi.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!