Dzwonek Campanula w doniczce – pielęgnacja

Bylina ogrodowa, o wdzięcznych kwiatkach w charakterystycznym kształcie dzwoneczków, to Campanula. W naturze jest to roślina zielona występująca w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej i w strefie międzyzwrotnikowej na terenach górskich.


O czym przeczytasz?

Campanula w doniczce

Największe zrundefinedżnicowanie gatunkowe występuje w basenie Morza Śrundefineddziemnego, z czego 144 gatunki można spotkać w Europie, a 95 w Turcji. W Polsce Campanula, czyli dzwonek jest niezwykle popularną rośliną, a jej liczebność określona jest na 19 gatunkundefinedw. Marzy Ci się Camapnula w doniczce? Pielęgnacja powinna być szczegundefinedlnie staranna. Dowiedz się, jak sadzić i dbać o kwiat Campula, aby cieszyć się jego wyjątkowym urokiem.

Wdzięczny dzwonek undefined roślina doniczkowa i ogrodowa

Campanula uprawiana bywa w ogrodach jako roślina ozdobna. Można ją sadzić na specjalnie przygotowanych rabatach kwiatowych oraz skalniakach. Swoją urodą podnosi estetykę każdego ogrodu, a barwy kwiatundefinedw (od białego poprzez rundefinedżowy do fioletowego) nadają otoczeniu przyjemnego dla oczu pastelowego kolorytu. Dzwonek jest byliną, ale wśrundefinedd bogatego przekroju gatunkundefinedw znajdują się rośliny jednoroczne i dwuletnie. Ich wysokość może wynosić nawet 5 metrundefinedw, lecz najczęściej to od 1,5 do 2 m. Liście dzwonkundefinedw są skrętoległe i niepodzielone, kwiaty (w zależności od gatunku) mogą być pojedyncze lub zebrane w kłos, grona bądź głundefinedwki. Pojedynczy kielich Campanula Carpatica i innych odmian składa się z pięciu zrośniętych ze sobą płatkundefinedw, ktundefinedre są wywinięte na końcach na zewnątrz. Taka budowa łudząco przypomina niewielki dzwoneczek.

Campanula uprawiana w ogrodzie powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych lub pundefinedłcienistych. Odmiana dzwonek szerokolistny znakomicie czuje się w cieniu. Z kolei dzwonek kremowy należy sadzić w chłodnym i dość wilgotnym miejscu, na glebie prundefinedchniczej i przepuszczalnej, o lekko zasadowym odczynie. Dzwonki sadzi się wczesną wiosną undefined po ustąpieniu mrozundefinedw i przymrozkundefinedw, gdy ziemia nie jest zamarznięta. Roślina jest odporna na niskie temperatury, dlatego po posadzeniu niestraszne są jej wiosenne przymrozki pojawiające się w nocy.

Zobacz też: Psianka - jak wyglądają owoce psianki?

Wśrundefinedd najpopularniejszych gatunkundefinedw i odmian dzwonkundefinedw warto wymienić:

undefined Campanula portenschlagiana (dzwonek dalmatyński) undefined piękna roślina mająca niebieskie kwiatuszki i poduchowatym przekroju liści. Ma niskie wymogi glebowe. Doskonale wygląda jako ozdoba skalniakundefinedw, ale można go uprawiać także w donicach i skrzynkach,
undefined Campanula get mee undefined jedna z odmian dzwonka dalmatyńskiego. Jest to wieloletnia bylina wyrundefinedżniająca się drobnymi kwiatuszkami oraz zwartą strukturą (gęste i niskie kępki),
undefined Campanula glomerata (dzwonek skupiony) undefined długo i obficie kwitnie, ma niebiesko-granatowe kwiatuszki, ktundefinedre tworzą niskie kępy. Prosta pielęgnacja sprawia, że odmiana ta cieszy się dużą popularnością i jest wykorzystywana do obsadzania rabat oraz w uprawie doniczkowej,
undefined Campanula persicifolia (dzwonek brzoskwiniolistny) undefined tworzy zwarte kępki o sztywnych liściach, kwitnie na niebiesko-fioletowo (od czerwca do lipca). Może zostać posadzony na rabatach oraz w pojemnikach i donicach,
undefined Campanula carpatica (dzwonek karpacki) undefined ma niewielkie wymagania stanowiskowe, doskonale wygląda na rabatach, w skalniakach oraz donicach. Luźne kępki mają do 20 cm wysokości, kwiatuszki pojawiają się w okresie od maja do lipca i mają biały kolor.

Dzwonek Campanula w doniczce undefined pielęgnacja

Pielęgnacja Campanula w doniczce jest mało skomplikowana. Roślinie wystarczy optymalne podlewanie i zasilanie w okresie letnim nawozem. Jeżeli dzwonek pozostaje na zewnątrz, należy go ochronić przed nadmiernymi mrozami. Zasadniczo dzwonki są odporne na nawet silne mrozy. Warto je jednak zabezpieczyć naturalną okrywą z gałązek iglastych, maty słomianej lub przenieść doniczki do pomieszczeń o dodatniej temperaturze.

Zobacz też: Telewizor w sypialni - wady i zalety.

Kwiat Campanula undefined podlewanie

Regularne i niezbyt obfite podlewanie umożliwi roślinie stały dostęp do wody i składnikundefinedw mineralnych w niej zawartych. Należy jednak pamiętać, by nie przelać dzwonka, ponieważ wtedy korzonki mogą zacząć gnić, a łodygi usychać.

Campanula doniczkowa undefined uprawa

Campanula to zasadniczo ogrodowa roślina. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ją w doniczkach i ozdabiać pięknymi kwiatami tarasy, balkony oraz inne miejsca służące do wypoczynku. Uprawa doniczkowa dzwonkundefinedw jest bardzo łatwa, a kwitnąca roślina znakomicie zdobi przestrzeń, w ktundefinedrej się znajduje. Jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa i pielęgnacja Campanula w doniczce?

Sadzenie do doniczek powinno odbywać się wczesną wiosną. Ziemia musi być żyzna, prundefinedchniczna i przepuszczalna. Należy wybrać stanowisko o rozproszonym świetle słonecznym lub pundefinedłcień. Warto dobrze obserwować roślinę, ponieważ w niesprzyjających dla niej warunkach nastąpi zrzucanie przez kwiatundefinedw. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. W czasie kwitnienia dzwonki warto zasilać nawozem płynnym do roślin kwitnących. Dzwonki przy dobrej pielęgnacji mogą kwitnąć nawet do 3 lat, po tym okresie ich łodygi ulegają zdrewnieniu, co sprzyja rozmnażaniu Campanuli poprzez prowadzenie pędowe.
Campanula wyrasta na dość znaczną wysokość, dlatego podczas uprawy doniczkowej warto umieścić podpundefinedrki, ktundefinedre ułatwią łodygom utrzymanie pionu. Doniczki z dzwonkami stanowią piękny element dekoracyjny każdego balkonu lub tarasu. Ich kwitnienie przypada na sezon pundefinedźnowiosenny, letni i wczesnojesienny. W uprawie doniczkowej można zmienić czas kwitnienia i spowodować, że Campanula zakwitnie nawet w zimie. Wtedy świetnie sprawdzi się jako subtelna ozdoba domowego parapetu.

Zobacz rundefinedwnież: Dalia w doniczce - jak sadzić i pielęgnować dalie w doniczce?

Gatunki przeznaczone na uprawę doniczkową są niewielkich rozmiarundefinedw, najczęściej osiągają wysokość zaledwie 20 cm. Dzięki zwartemu rozrostowi, niewysokiemu wzrostowi i gęstości kwiatundefinedw, doniczki można ustawić na pundefinedłeczkach ściennych, parapetach okiennych czy kwietnikach. W każdym z tych miejsc będą wyglądać rundefinedwnie uroczo i romantycznie.

Najczęstsze pytania dotyczące Campanuli:

Kwiat campanula dzwonek undefined jak pielęgnować?

Chcesz, aby Twundefinedj balkon zdobiła piękna Campanula doniczkowa? Pielęgnacja tej rośliny wymaga regularnego (ale niezbyt obfitego podlewania), zasilania w sezonie letnim i pilnowana, aby roślinka miała optymalny dostęp do naturalnego światła słonecznego. Duże gatunki dzwonkundefinedw wymagają przycinania. Pędy dzwonkundefinedw doniczkowych powinno się przycinać w okresie wiosennym. Dzięki temu zabiegowi kwiat lepiej się rozkrzewi i obficiej zakwitnie. Pozostałe pędy można wykorzystać na nowe sadzonki, ponieważ wyjątkowo dobrze się ukorzeniają.

Kwiat Campanula undefined czy jest wieloletni?

Większość gatunkundefinedw dzwonkundefinedw to wieloletnie byliny. Jednak wśrundefinedd nich znajdziemy rośliny jednoroczne oraz dwuletnie. Niektundefinedre z nich gubią liście przed zimą, inne są zimozielone. Część gatunkundefinedw Campanuli jest przyjemnie pachnąca, co przyciąga wiele owadundefinedw zapylających piękne kwiaty.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!