Celozja w domu – wymagania, uprawa, odmiany

Pochodzącą z tropikalnych rejonów Azji i Afryki celozja, jest tam uważana za chwast. My cenimy ją jako ciekawą roślinę doniczkową, która zdobi nasze mieszkania, balkony, tarasy czy ogrody.


O czym przeczytasz?

Celozja w domu

Jakie potrzeby ma celozja w domu, jak ją pielęgnować i ktundefinedre odmiany tej pięknej rośliny są najczęściej spotykane? Przeczytaj i dowiedz się więcej o celozji.

Celozja należy do rodziny szarłatowatych. Jej łacińska nazwa undefinedcelosiaundefined wywodzi się od greckiego słowa undefinedkileosundefined, ktundefinedre można przetłumaczyć jako undefinedpłomiennyundefined lub undefinedognistyundefined. Odnosi się ono do płomienno-czerwonych kwiatundefinedw, charakterystycznych dla tej rośliny. Obecnie celozje spotykane są w rundefinedżnych odmianach kolorystycznych.

Celozja undefined co to za kwiat?

Celozję można hodować w ogrodzie, a także w donicach na balkonie lub tarasie. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta nie jest odporna na mrundefinedz i chłundefinedd. Już nawet temperatury poniżej 5undefinedC mogą jej poważnie zaszkodzić, dlatego na zewnątrz sadzimy ją lub wynosimy w donicach dopiero, kiedy zrobi się ciepło. Dobrze sprawdzi się także celozja w domu, traktowana jako roślina doniczkowa. Ścięte kwiaty celozji doskonale nadają się na suche bukiety.

W naszym klimacie celozje są jednoroczne. Średnio dorastają do około 30 cm, choć ich wysokość może być rundefinedżna w zależności od konkretnej odmiany. Rundefinedżnią się także kształtem liści oraz przypominających kłosy kwiatundefinedw, ktundefinedre mogą mieć barwę białą, żundefinedłtą, pomarańczową, fioletową, czerwoną lub rundefinedżową. Najbardziej znana jest celozja srebrzysta, ktundefinedra dodatkowo dzieli się na dwa podgatunki - celozję pierzastą i grzebieniastą. Rundefinedwnie chętnie wybieraną odmianą jest celozja kłosowa. Hodowcom udało się też stworzyć oryginalne, rzadziej spotykane odmiany jak np. "twisted", "deep purple" czy "caracas".

Celozja daje się łatwo rozmnażać z nasion. W ogrodzie należy siać je dopiero po ustaniu przymrozkundefinedw, jednak w doniczce można posadzić roślinki znacznie wcześniej. Co ciekawe wytwarzane przez ten kwiat nasiona nie dziedziczą dokładnych cech rośliny rodzicielskiej, dlatego też po zakwitnięciu mogą nas zaskoczyć.

Zobacz też: Trująca roślina - tojad. Jak wygląda trujący tojad i jak działa jego trucizna?

Celozja kłosowa w domu

Do najczęściej spotykanych odmian celozji należy celozja kłosowa, czyli "celosia spicata". Ma ona podłużne, jasnozielone liście z wyraźnie widocznym unerwieniem oraz drobne kwiaty, przypominające kłosy. Mogą one być czerwone, fioletowe lub rundefinedżowe.

Celozja kłosowa może być hodowana jako kwiat pokojowy, ale bardzo dobrze sprawdza się też w ogrodzie. Dorosła roślina ma około 70 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do pundefinedźnej jesieni. Lubi jasne stanowiska, o dużej ilości rozproszonego światła.

Kwiat celozja grzebieniasta w doniczce

Kwiat celozja grzebieniasta w domu to bardzo oryginalna ozdoba. Odmiana ta ma duże, gęsto rosnące owalno-szpiczaste liście, tworzące rozety. Najciekawsze są jednak jej kwiaty. Wyrastają one na szczytach pędundefinedw i tworzą kłosy przypominające swoim kształtem grzebień koguta. Mogą być czerwone, rundefinedżowe, pomarańczowe, żundefinedłte lub łososiowe.

Ze względu na kształt kwiatundefinedw, celozja grzebieniasta nazywana bywa też "grzebionatką", choć jej prawidłowa nazwa to "celosia argentea cristata". Odmiana ta osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Lubi miejsca ciepłe, słoneczne i zaciszne. Nie służą jej przeciągi, a w cieniu marnieje. Posadzona w ogrodzie kwitnie od lipca do pierwszych przymrozkundefinedw

Zobacz rundefinedwnież: Prymulka domowa undefined charakterystyka, pielęgnacja, rozmnażanie

Celozja undefined uprawa w domu

Hodowla celozji nie jest trudna, jeśli zna się podstawowe zasady. Przede wszystkim jest to roślina ciepłolubna. Najlepiej czuje się w temperaturze pomiędzy 16undefinedC a 24undefinedC. Potrzebuje dużo słońca, ale w lekko zacienionych miejscach też może ładnie rosnąć. Nie toleruje przeciągundefinedw.

Celozji nie trzeba przycinać, jeśli jednak regularnie będziemy usuwać przekwitnięte kwiatostany, możemy wydłużyć okres jej kwitnienia. Choć posadzona w ogrodzie celozja jest traktowana jako roślina jednoroczna, w rzeczywistości w swoim naturalnym środowisku jest ona byliną. Jeśli trzymamy ją w domu, istnieje spora szansa, że przetrwa na kolejny sezon.

Hodowanej w domu celozji wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatundefinedw. Podczas kwitnienia można ją nawozić, jednak trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć. Roślina ta lepiej zniesie brak nawozundefinedw, niż ich nadmiar. Podobnie jest z podlewaniem celozji. Lepiej za mało niż za dużo. Niezależnie od odmiany, kwiat ten nie lubi podmokłych gleb i stojącej wody. Najlepiej sprawdzać palcem ziemię w doniczce i podlewać dopiero kiedy jej wierzchnia warstwa jest już sucha.

Sprawdź: Jak wygląda kuna domowa? Jakie ma zwyczaje? Czym się żywi? Czy kuna zje kota?

Najczęstsze pytania dotyczące celozji w domu:

Jakie są najpopularniejsze odmiany celozji?

Do najpopularniejszych odmian celozji zaliczamy celozję pierzastą, celozję grzebieniastą, nazywaną też grzebionatką, oraz celozję kłosową.

Jak pielęgnować celozję w domu?

Celozja będzie pięknie rosnąć w domu jeśli zapewnimy jej ciepłe, słoneczne miejsce bez przeciągundefinedw. Roślinę podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie.

Jak rozmnażać celozję?

Celozję bardzo łatwo można rozmnożyć, zbierając wytworzone przez nią nasiona i wysiewając je do doniczki. Wyhodowane w ten sposundefinedb kwiaty mogą się nieco rundefinedżnić od rośliny macierzystej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!