Spółdzielnia mieszkaniowa. Czym jest i jak działa

Spółdzielnie mieszkaniowe istnieją na ziemiach polskich już od końca XIX w. Z całą pewnością pomagają w zorganizowaniu się mieszkańców w podejmowaniu wspólnych działań. Czym są dokładnie i na jakich zasadach funkcjonują?


O czym przeczytasz?

Spundefinedłdzielnia mieszkaniowa- podstawa prawna

Spundefinedłdzielnia mieszkaniowa jest podmiotem działającym na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spundefinedłdzielcze oraz ustawy 15 grudnia 2000 roku o spundefinedłdzielniach mieszkaniowych. Co istotne, spundefinedłdzielnia mieszkaniowa jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osundefinedb o zmiennym składzie osobowym oraz zmiennym funduszu udziałowym, ktundefinedra w interesie swoich członkundefinedw prowadzi wspundefinedlną działalność gospodarczą.

Celem spundefinedłdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członkundefinedw oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domundefinedw jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

W Polsce istnieje wiele spundefinedłdzielni mieszkaniowych. Każda może mieć inną nazwę, gdyż jest odrębną osobowością prawną i jest traktowana w świetle prawa jako swego rodzaju przedsiębiorstwo. Dzięki temu, spundefinedłdzielnie mogą zatrudniać pracownikundefinedw czy kredytować swoje inwestycje.

Jednakże, w odrundefinedżnieniu do standardowych działalności gospodarczych, spundefinedłdzielnie mieszkaniowe nie mogą odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członkundefinedw, czyli po prostu nie może zarabiać, np. na nadwyżkach z czynszu czy funduszu remontowego.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Jakie są cele spundefinedłdzielni?

Spundefinedłdzielnia mieszkaniowa może mieć rundefinedżne cele, jednak do podstawowych zadań należą:

  1. budowanie albo nabywanie budynkundefinedw w celu ustalenia na rzecz członkundefinedw spundefinedłdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych;
  2. budowanie albo nabywanie domundefinedw jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członkundefinedw własności tych domundefinedw;
  3. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynkundefinedw mieszkalnych lub domundefinedw jednorodzinnych;
  4. budowanie lub nabywanie budynkundefinedw w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Co prawda, spundefinedłdzielnia nie ma obowiązku realizowania wszystkich wyżej wymienionych celundefinedw, to jednak jest zobligowana do zarządzania swoimi nieruchomościami.

Członkowie spundefinedłdzielni mieszkaniowej mają obowiązek uczestniczyć w pokrywaniu kosztundefinedw związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale oraz stanowiących mienie spundefinedłdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

W tym miejscu przeczytasz o spundefinedłdzielczym lokatorskim prawie do lokalu.

Kto może być członkiem spundefinedłdzielni mieszkaniowej?

Ponieważ spundefinedłdzielnia mieszkaniowa zawiązuje się, w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i ich rodzin, to logiczne jest, że aby zostać jej członkiem należy spełniać odpowiednie kryteria. O tym, jak one są możemy przeczytać w artkule 3 ustawy o spundefinedłdzielniach mieszkanowych.

Zgodnie z jego brzmieniem członkiem spundefinedłdzielni jest osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych albo miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych:

  • ktundefinedrej przysługuje spundefinedłdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
  • ktundefinedrej przysługuje spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
  • ktundefinedrej przysługuje roszczenie o ustanowienie spundefinedłdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • ktundefinedrej przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu;
  • będąca założycielem spundefinedłdzielni.

Członkiem spundefinedłdzielni jest rundefinedwnież osoba prawna, ktundefinedrej przysługuje spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ekspektatywa własności lub będąca założycielem spundefinedłdzielni.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat tego, co można zrobić ze spundefinedłdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Jak nabywa się członkostwo w spundefinedłdzielni?

Wiemy już kto może stać się członkiem spundefinedłdzielni, ale kiedy formalnie takie członkostwo się nabywa? I tu znowu możemy taką informację odnaleźć wprost w ustawie.

Członkostwo w spundefinedłdzielni powstaje między innymi:

  • z chwilą nabycia roszczenia o ustanowienie spundefinedłdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego; nabycia ekspektatywy własności;
  • zawarcia umowy nabycia spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu; zawarcia umowy o ustanowienie spundefinedłdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli członkostwo nie zostało nabyte wcześniej;
  • prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd w postępowaniu nieprocesowym lub wyboru dokonanego przez spundefinedłdzielnię, wpisania spundefinedłdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku osundefinedb będących założycielami spundefinedłdzielni.

Jeżeli, natomiast spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osundefinedb, członkiem spundefinedłdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspundefinedlnie małżonkom.

W tym miejscu znajdziesz wzundefinedr umowy zbycia spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu wraz z jego omundefinedwieniem.

Kiedy wygasa członkostwo w spundefinedłdzielni?

Członkostwo w spundefinedłdzielni mieszkaniowej ustaje z chwilą:

  • wygaśnięcia spundefinedłdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • zbycia spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
  • wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spundefinedłdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego czy też rozwiązania umowy o budowę lokalu.

W tym miejscu przeczytasz na temat zakupu mieszkania bez księgi wieczystej.

Jakie są prawa członkundefinedw spundefinedłdzielni mieszkaniowych?

Członkowie spundefinedłdzielni mają swoje obowiązki, ale także prawa. Podstawowym prawem jest otrzymanie odpisu dokumentundefinedw: statutu i regulaminundefinedw oraz kopii uchwał organundefinedw spundefinedłdzielni i protokołundefinedw obrad organundefinedw spundefinedłdzielni, protokołundefinedw lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umundefinedw zawieranych przez spundefinedłdzielnię z osobami trzecimi.

Każdy członek spundefinedłdzielni ma rundefinedwnież prawo do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika, prawo do zgłaszanie projektundefinedw uchwał i żądań, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części oraz do zgłaszania poprawek do projektundefinedw uchwał nie pundefinedźniej niż na 3 dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części oraz prawo do wybierania i bycia wybieranym do organundefinedw spundefinedłdzielni

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat zarządu, zarządcy i administratora budynku.

Jaka jest struktura organizacyjna spundefinedłdzielni mieszkaniowych?

Spundefinedłdzielnia mieszkaniowa jest dużo bardziej sformalizowana niż wspundefinedlnota, a co za tym idzie, posiada rozbudowaną strukturę organizacyjną.

Najistotniejszym organem spundefinedłdzielni jest Walne Zgromadzenie, czyli zwoływane przynajmniej raz w roku spotkanie wszystkich jej członkundefinedw, ktundefinedre przede wszystkim zajmuje się wyborem członkundefinedw Rady Nadzorczej. Ta z kolei sprawuje nadzundefinedr nad działalnością spundefinedłdzielni i może składać się wyłącznie z członkundefinedw Zgromadzenia.

Kolejnym organem spundefinedłdzielni jest jej Zarząd, ktundefinedry kieruje jej działalnością, reprezentuje ją na zewnątrz, zwołuje Walne Zgromadzenie, sporządza plany jej działalności i prowadzi jej gospodarkę. Prezesowi Zarządu polegają zazwyczaj bardziej wyspecjalizowane działy, takie jak techniczny i księgowy.

W tym miejscu dowiesz się, czy można zakładać blokady na samochody na terenie wspundefinedlnoty.

W jaki sposundefinedb działa spundefinedłdzielnia?

Spundefinedłdzielnia mieszkaniowa działa na podstawie statutu, ktundefinedry jest podstawowym dokumentem. W takim statucie znajdują się dane organizacji (nazwa, adres), przedmiot i czas trwania jej działalności, wysokość i konkretne dane dotyczące opłat członkowskich oraz wszelkie prawa i obowiązki jej członkundefinedw łącznie z wyborczymi.

Dodatkowo w sprawach nieuregulowanych w ustawie o spundefinedłdzielniach mieszkaniowych, postanowienia statutu określają prawa i obowiązki członkundefinedw spundefinedłdzielni, dotyczące zwłaszcza:

  • zawierania umundefinedw w sprawie budowy lokali;
  • zawierania z członkami, ktundefinedrym przysługuje spundefinedłdzielcze prawo do lokali, umundefinedw o przeniesieniu własności lokali,
  • wnoszenia, ustalania i waloryzacji wkładu mieszkaniowego i budowalnego;
  • rozliczeń z tytułu dodatkowego wyposażenia lokalu.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!