Dalia w doniczce - jak sadzić i pielęgnować dalie w doniczce?

Dalie ogrodowe należą do rodziny astrowatych. Roślina ta nie występuje jednak w naturze, ponieważ jest krzyżówką kilku podobnych gatunków. Są to kwiaty zwiastujące kończące się lato.


O czym przeczytasz?

Dalia w doniczce

Sztywne łodyżki dźwigają bajecznie kolorowe kwiaty o płatkach prostych lub lekko zagiętych, co dodaje roślinie niepowtarzalnego uroku. Liście dalii są owalne i ostro zakończone o ząbkowanych brzegach, a ich barwa rozciąga się od jasnozielonego po brązowy. Korzenie dalii są bulwiaste, dlatego dalia w doniczce zaliczana jest do roślin cebulowych.

Dalia undefined uprawa w doniczce

Dalie kojarzone są zazwyczaj z ogrodami, gdzie na wydzielonych rabatach cieszą oczy przechodzących osundefinedb. Jednak coraz częściej można zauważyć dalie w donicach posadzone na balkonach, tarasach oraz ustawione w przydomowych ogrodach i wydatnie podnoszące estetykę otoczenia. Marzy Ci się dalia w doniczce w domu? Ten rozłożysty kwiat w okresie kwitnienia może stać się piękną ozdobą przestronnego salonu czy jadalni.


Efektowna dalia kwiat w doniczce to wiele rundefinedżnych odmian. Ze względu na typ kwiatostanu, dalie możemy podzielić m.in. na:
undefined pojedyncze,
undefined anemonowe,
undefined kołnierzykowe,
undefined grzybieniowe,
undefined kuliste,
undefined dekoracyjne,
undefined kaktusowe,
undefined pomponowe,
undefined pundefinedłkaktusowe,
undefined strzępiaste,
undefined peoniowe,
undefined storczykowe.


Każda dalia w doniczce wymaga odpowiedniego podłoża. Można uprawiać ją w pojemnikach z przepuszczalną ziemią oraz na słonecznych stanowiskach. Ze względu na dość wysoki wzrost i ciężkie kwiaty, roślina może potrzebować podpory w postaci drewnianego palika.

Ogrodowe odmiany dalii to wysokie kwiaty rosnące nawet do 2 metrundefinedw. Popularną odmianą jest dalia karłowa w doniczce. Jest to roślina o rozgałęzionej budowie, niska, o pełnych lub pundefinedłpełnych kwiatach. Nazwę swą zawdzięcza niskiemu wzrostowi, nieprzekraczającemu 60 cm wysokości. W sprzedaży można je spotkać pod każdą postacią undefined karp, sadzonek lub nasion. Podobnie jak dalie ogrodowe, dalie karłowe rundefinedwnież wymagają stanowisk słonecznych, wilgotnej gleby i zacisznego miejsca. Doskonale sprawdzają się do uprawy domach czy na balkonach.

Zobacz też: Ogrundefinedd w wazonie

Chcesz wybrać najpiękniejsze dalie? Do efektownych odmian należą:
undefined Pulinka o pundefinedłpełnych, ciemnoczerwonych kwiatach,
undefined Helio undefined o żundefinedłtych, zwiniętych na końcach w rurki płatkach,
undefined Lolita undefined ciemnorundefinedżowe pundefinedłpełne kwiaty z charakterystycznym żundefinedłtozielonym środkiem i płaskich, lekko podwiniętych płatkach,
undefined Noris undefined dalia kulista, pełna o białych i mocno zwiniętych płatkach,
undefined Arlekin undefined o dwukolorowych pełnych kwiatach z płaskimi płatkami,
undefined Hania undefined odmiana z płaskimi, szerokimi płatkami w barwie ciemnopomarańczowej,
undefined Kometa undefined o zachwycających, pierzastych pełnych kwiatach w rundefinedżowo-fiołkowym kolorze.
Każda z odmian nadaje się do uprawy doniczkowej, należy tylko pamiętać o dostępie do słońca oraz systematycznym podlewaniu.

Dalie undefined sadzenie

Zastanawiasz się, jak sadzić dalie w donicy? Rośliny te można uprawiać na trzy sposoby:
undefined z nasion,
undefined z karp, czyli bulwiastych korzeni,
undefined z gotowych sadzonek.

Wysiew dalii z nasion odbywa się na przełomie lutego i marca. W tym okresie nasiona można wysiać do skrzynek i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego. Po zakiełkowaniu należy siewki przepikować, a gdy podrosną, posadzić w doniczki. Gdy miną wczesnowiosenne mrozy, dalia w doniczce możesz zostać przeniesiona na balkon lub taras.

Uprawa z karp polega na wysadzeniu bezpośrednio do donicy z warstwą drenażu zdrowych karp rośliny przechowywanych w domu lub zakupionych w sklepie ogrodniczym. Karpy (dalie sadzonki) należy sadzić płytko i przykryć kilkucentymetrową warstewką ziemi. Tak przygotowane doniczki z karpami należy przechowywać w cieple, a w połowie maja wystawić je na taras lub balkon.

Sadzonki dalii zakupione w sklepach ogrodniczych to idealny pomysł dla zapracowanych. Zakupić można gotowe dalie w donicy i uprawiać je w tych naczyniach. Można je także po przyniesieniu do domu przesadzić do nowych pojemnikundefinedw. Należy jednak pamiętać, żeby nie uszkodzić korzeni oraz, by głębokość warstwy ziemi była podobna do tej, w jakiej dotychczas rosły.

Poznaj: Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu

Dalia w doniczce undefined podlewanie

Dalia jest kwiatem sezonowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przez czas kwitnienia stała w domu. Pamiętaj tylko, aby zapewnić jej stanowisko słoneczne, wolne od przeciągundefinedw i z lekko wilgotnym podłożem. Dalie nie lubią przesuszenia, dlatego należy pamiętać o ich częstym podlewaniu. Kwitną one w okresie od kwietnia do sierpnia i właśnie wtedy wymagają najbardziej obfitego nawadniania.

Jak przycinać dalie?

Dalie to rośliny, ktundefinedre nie są odporne na mrundefinedz. Jesienią (po pierwszych przymrozkach) należy ściąć je na wysokości około 10-15 cm i wykopać karpę. Korzenie trzeba zostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu.

Zobacz też: Kwiat zamiokulkas - uprawa i pielęgnacja

Dalia w doniczce w pytaniach i odpowiedziach:

Jak sadzić dalie w doniczce?

Przygotuj karpy dalii i ułundefinedż je na ziemi kiełkami do gundefinedry. W dużej donicy zmieści się około 3-4 sadzonki. Teraz przysyp je glebę i podlej.

Dalia w doniczce undefined jak pielęgnować?

Dalie w donicy lubią słoneczne i ciepłe miejsca, ale muszą one być dobrze osłonięte od wiatru. Zastosuj żyzną glebę i pamiętaj, aby podłoże było zawsze wilgotne, ponieważ rośliny te nie preferują suszy. Jednocześnie nie przesadzaj z podlewaniem, aby karpy nie zaczęły gnić.

Kiedy sadzić dalie do doniczek?

Dalie do doniczek możesz sadzić w marcu lub kwietniu, a w drugiej połowie maja ewentualnie przesadź je do gruntu.

Zobacz też: Rozmnażanie hortensji bukietowej

Jaki nawundefinedz do dalii?

Dalie zasadniczo nie wymagają nawożenia, gdy warunki, w jakich są uprawiane sprzyjają ich wzrostowi i kwitnieniu. Jednak przed wysadzeniem roślin na rabaty, warto sprawdzić glebę, w ktundefinedrej zamierzamy je posadzić, ponieważ to właśnie otoczenie wpłynie na rozwundefinedj rośliny. W razie konieczności, można je nawozić substancjami o wysokiej zawartości azotu, lecz przy końcu kwitnienia należy go zminimalizować. Po tym czasie można zastosować nawundefinedz potasowy, co wzmocni korzenie dalii.

Jak dzielić karpy dalii?

Dalie mają korzenie bulwiaste, dlatego bulwy korzeniowe są ze sobą zrośnięte wierzchołkami. Karpy podziel nożem na pojedyncze bulwy. Wykonaj to jednak bardzo ostrożnie, aby ich nie uszkodzić.

Dlaczego dalia nie kwitnie?

Czasami można zauważyć, że roślina słabo lub wcale nie kwitnie, chociaż osiągnęła już właściwy etap. Najczęściej ma to związek ze zbyt dużą dawką nawozundefinedw azotowych powodujących przyrost liści. Brak kwitnienia może być rundefinedwnież spowodowany słabo nasłonecznionym stanowiskiem, co można naprawić podlewając dalie nawozem potasowo-fosforowym. Pierwiastki zawarte w nawozie pobudzą roślinę do kwitnienia. By uniknąć problemundefinedw związanych z kwitnieniem dalii należy ją rundefinedwnież regularnie podlewać, szczegundefinedlnie w okresie suszy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!