Komarzyca – odmiany, uprawa, sadzenie, zimowanie. Sprawdź czy komarzyce można trzymać w domu

Komarzyca to roślina zaliczana do rodziny jasnotowatych, pochodząca z obszarów tropikalnych. U nas jest chętnie uprawiana w skrzynkach i donicach na balkonach, tarasach i okiennych parapetach.


O czym przeczytasz?

Komarzyca

Jej długie, zwisające łukowato pędy pokryte listkami są piękną ozdobą, szczególnie kiedy posadzimy ją w większej ilości. Jakie są odmiany komarzycy, jak ją pielęgnować, rozmnażać i czy można ją przezimować? Dowiedz się więcej o tej odstraszającej komary roślinie.

Komarzyca inaczej nazywana jest też komarnicą lub kadzidełkiem (nie mylić z kadzidłowcem), ale jej właściwa nazwa to plectranthus. Ma ona grube pędy, które gdy roślina jest mała rosną pionowo, z czasem jednak zaczynają zwisać w dół. Na pędach wyrastają pokryte delikatnym meszkiem liście, które w zależności od odmiany mogą przybierać różne kolory, najczęściej jednak są zielone z białymi obramieniami. Jak kwitnie komarzyca? Choć roślina ta wytwarza niewielkie białe lub jasnofioletowe kwiaty, są one jednak dość niepozorne i raczej same w sobie nie pełnią funkcji dekoracyjnych.

Komarzyca – roślina odstraszająca komary

Nazwa komarzycy kojarzy się z komarami. Co ma z nimi wspólnego? Otóż ta roślina uważana jest za skuteczny, naturalny środek, pozwalający pozbyć się tych uciążliwych insektów. Działa odstraszająco także na ćmy, mole i kleszcze, a nawet na koty, które również wyjątkowo nie lubią jej zapachu.

Zawarte w liściach komarzycy olejki eteryczne, nadają jej intensywny, dość charakterystyczny zapach, którego komary nie znoszą. Dlatego kiedy zrobi się cieplej, warto wynieść komarzyce na balkon, taras czy w inne miejsca, gdzie domownicy najczęściej przesiadują w letnie wieczory.

Zapach komarzycy przypomina kamforę. Można go wyraźnie poczuć rozcierają w palcach listek. Jednak nie wszystkie odmiany tej rośliny mają równie intensywny aromat, dlatego też ich skuteczność w odstraszaniu komarów może być różna.

Zobacz też: Roślina Dracaena – rodzaje, uprawa, pielęgnacja

Komarzyce – odmiany

W uprawie można spotkać liczne odmiany komarzycy, które różnią się miedzy sobą zazwyczaj kształtem i barwą liści. Można je sadzić obok siebie, tworząc ciekawe, barwne kompozycje.

Do najpopularniejszych odmian należy komarzyca Marginatus, której liście mają karbowane brzegi z białymi obwódkami. Do ciekawych okazów zalicza się też komarzyca Elf o grubych liściach w dwóch odcieniach zieleni.

Plektrantus Nico, czyli inaczej komarzyca ciemna ma pędy znacznie krótsze od pozostałych odmian. Jej liście są duże, ciemnozielone z wierzchu i fioletowe od spodu. Bardzo ładnie prezentuje się też komarzyca ozdobna bordowa.

Komarzyce – uprawa

Komarzyce najczęściej uprawia się w wiszących skrzynkach na balkonach i tarasach. Mniej popularnym rozwiązaniem jest hodowana w domu komarzyca. Kwiat ten potrzebuje dużo światła – bez niego odstępy pomiędzy liśćmi powiększają się, przez co roślina wygląda mało estetycznie. Wprawdzie może rosnąć też w nieco zacienionych miejscach, potrzebuje jednak przynajmniej kilku godzin nasłonecznienia dziennie.

Komarzyca ma duże zapotrzebowanie na wodę. Szczególnie w upalne, letnie dni, wymaga obfitego podlewania. Niemniej jednak trzeba uważać, żeby jej nie przelać. Zastój wody jest dla niej groźny, powoduje bowiem gnicie korzeni.

Długie pędy komarzycy można przycinać - roślina ładnie się wtedy rozkrzewia. Jeśli interesuje nas samodzielnie wyhodowana komarzyca, nasiona najłatwiej zamówić przez Internet. Jednak dużo łatwiej będzie kupić gotowe sadzonki.

Sprawdź: Trująca roślina - tojad. Jak wygląda trujący tojad i jak działa jego trucizna?

Komarzyca – sadzonki

Sadzonki komarzycy można w sezonie kupić zarówno w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, na straganach, czy nawet w marketach. Jak rozmnożyć komarzycę samodzielnie? Nie jest to wcale skomplikowane. Można wykorzystać przycięte pędy, które bardzo szybko ukorzeniają się nawet włożone do wody lub nawet prosto do ziemi. Zazwyczaj nie potrzeba nawet ukorzeniacza.

Sadzonki komarzycy można wsadzać bezpośrednio do gruntu, trzeba jednak pamiętać, żeby zrobić to dopiero kiedy mamy pewność, że już minęły ostatnie przymrozki. Komarzyce najczęściej sadzone są jednak w pojemnikach. Do momentu kiedy temperatura na zewnątrz będzie odpowiednia, można z powodzeniem trzymać je w domu lub wystawione na taras, chować na noc.

Pomiędzy sadzonkami powinno się zachować odstęp co najmniej 20 cm, a doniczki muszą mieć otwory w dnie pozwalające na pozbycie się nadmiaru wody, a także solidną warstwę drenażową. Ze względu na długie pędy komarzyca, najlepiej prezentuje się posadzona w wiszących doniczkach.

Komarzyca – zimowanie

Komarzyca nie jest mrozoodporna, i najczęściej jest traktowana jako roślina jednoroczna. Można jednak spróbować zachować ją na następny rok. Aby było to możliwe, najlepiej już na przełomie września i października przenieść ją do domu.

Jak przezimować komarzyce? Na początek trzeba dość mocno poprzycinać im pędy. Rośliny trzymamy w temperaturze około 14 °C, w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Może się zdarzyć, że podczas zimowania komarzycom opadną liście, jednak nie musi to wcale oznaczać, że popełniliśmy jakiś błąd. Zazwyczaj na wiosnę powinny pojawić się nowe.

Niestety, czasem pomimo starań, komarzycy nie udaje się przezimować. Najczęściej niepowodzeniem kończy się zimowanie odmian o biało obrzeżonych liściach, najlepiej zaś zimę znoszą komarzyce zielone i purpurowe.

Zobacz również: Prymulka domowa – charakterystyka, pielęgnacja, rozmnażanie

Najczęstsze pytania dotyczące komarzcy:

Komarzyce – kiedy sadzić?

W gruncie komarzycę sadzimy dopiero kiedy miną ostatnie przymrozki. W skrzynkach można ją posadzić wcześniej, jednak na zewnątrz zostawiamy ją dopiero kiedy temperatury są dodatnie.

Komarzyca – z czym sadzić?

Kompozycje kwiatowe z komarzycy najlepiej tworzyć dobierając rośliny o podobnych wymaganiach, jak np. werbena czy pelargonia. Dobrze sprawdzi się także zestawianie ze sobą różnych odmian komarzycy.

Komarzyca – czy jest wieloletnia?

W naszym klimacie komarzyca jest traktowana jako roślina jednoroczna. Tak naprawdę w warunkach naturalnych jest ona jednak byliną, dlatego jeśli zadbamy o odpowiednie warunki, zimowanie komarzycy w pomieszczeniu jest możliwe.

Czy komarzyce można trzymać w domu?

Z powodzeniem można ją potraktować jako pokojowy kwiat. Komarzyca w domu powinna mieć temperaturę minimum 18°C. Najlepiej będzie czuć się się na południowym parapecie.

Komarzyca kwiat – czy jest trująca?

Komarzyca nie należy do trujących roślin. Nie zawiera też substancji, które mogłyby być szkodliwe dla dzieci czy dla zwierząt domowych.

 

 

 

 

 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement