Budynek przeznaczony do rozbiórki. Gmina zapewni lokal, ale jaki?

Na gminie jako jednostce samorządu terytorialnego spoczywa wiele zadań. Jednym z nich jest zapewnienie lokali wybranej grupie ludzi. Należą do niej osoby, które zamieszkują budynki przeznaczone do rozbiórki. Co jeśli gmina nie ma zastępczych lokali?


O czym przeczytasz?

Czym jest lokal zamienny?

Jak możemy przeczytać w art. 2 ustawy o ochronie praw lokatorundefinedw, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 ze zm), przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, gdzie jest położony lokal dotychczasowy, zaopatrzony w przynajmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był zaopatrzony lokal stosowany dotychczas, o pow. pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym.

Warunek ten uznaje się za spełniony, jeśli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 mkw. powierzchni łącznej pokoi, a w sytuacji gospodarstwa jednoosobowego 20 mkw. tej powierzchni. Lokal zamienny, to lokal, ktundefinedry gmina przydziela w zastępstwie dotychczasowego lokum.

Może to nastąpić np. w związku z remontem czy potrzebą wyburzenia lokalu należącego do gminy. O tym, komu przysługuje lokal zamienny, rozstrzyga się każdorazowo. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy następuje awaria wywołująca szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody. Lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia (art. 10 ust. 1 uopl).

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat tego, czym jest i komu przysługuje mieszkanie komunalne.

Oprundefinedżnienie lokalu

Natomiast jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany oprundefinedżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego. Ustawa przewiduje rundefinedwnież, że korzystanie z lokalu zamiennego w przypadku awarii lokalu wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody (i gdy rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga) może trwać nie dłużej niż rok.

Po upływie tego terminu właściciel jest zobowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego, jak rundefinedwnież pokrycia kosztundefinedw przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32 uopl. Przepis ten stanowi, że w razie wypowiedzenia najmu takiego lokalu najemcy opłacającemu czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia temu najemcy lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztundefinedw przeprowadzki spoczywa na właściwej gminie.

undefinedW razie wypowiedzenia najmu, na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4, najemcy opłacającemu w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia temu najemcy lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztundefinedw przeprowadzki spoczywa, do dnia 31 grudnia 2021 r., na właściwej gminieundefined.

W tym miejscu dowiesz się czym się rundefinedżni mieszkanie komunalne o socjalnego.

Wygasła ochrona lokatorundefinedw budynkundefinedw w złym stanie

Dnia 31 grudnia 2021 r. upłynął termin obowiązku zapewnienia przez gminy lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających oprundefinedżnienia wobec konieczności rozbiundefinedrki albo remontu. Co więcej, wygasła także ochrona lokatorundefinedw w prywatnych budynkach przeznaczonych do rozbiundefinedrki na mocy art. 32 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorundefinedw, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z przepisami właściciel lokalu może, nie pundefinedźniej niż na miesiąc naprzundefinedd, na koniec miesiąca kalendarzowego, wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator używa lokalu, ktundefinedry wymaga oprundefinedżnienia w związku z koniecznością rozbiundefinedrki lub remontu budynku. Podstawę takiego wypowiedzenia stanowi art. 11 ust. 2 pkt 4 cytowanej ustawy.

Z uwagi na ochronę lokatora przed nagłą utratą mieszkania, w art. 11 ust. 9 ustawy przewidziano dodatkowo, że w razie tego wypowiedzenia lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat eksmisji i jej głundefinedwnych przyczyn.

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, ktundefinedry ocenił, że wprowadzone zmiany mogą powodować negatywne konsekwencje dla lokatorundefinedw budynkundefinedw, ktundefinedre wyłączono z eksploatacji.

Zdaniem RPO, jeżeli obowiązek zapewnienia lokatorom lokali zamiennych spocznie wyłącznie na właścicielach budynkundefinedw, można zasadnie przypuszczać, że w większości nie będą oni w stanie się z niego wywiązać. Zastępca RPO podkreślił, że trudno przewidzieć skalę problemundefinedw.

Dotkliwe skutki odczują na pewno lokatorzy budynkundefinedw, ktundefinedre zostaną przeznaczone do natychmiastowego oprundefinedżnienia ze względu na katastrofalny stan techniczny, gdy właściciele nie będą mogli zapewnić im lokali zamiennych.

W piśmie podkreślono także, że nawet gminy mają problem z niezwłocznym wygospodarowaniem lokali, ktundefinedre mogłyby zostać przeznaczone dla lokatorundefinedw z oprundefinedżnianych budynkundefinedw. W odrundefinedżnieniu jednak od prywatnych właścicieli nieruchomości, gmina jest w stanie wygospodarować odpowiednie lokale z własnego zasobu, w rozsądnym czasie.

W związku z powyższym, zdaniem RPO całkowite zwolnienie gmin z obowiązku i przerzucenie go na właścicieli, w tym na osoby fizyczne, ktundefinedre nie dysponują zasobem mieszkaniowym, czy finansami na nabycie choćby jednego lokalu spełniającego warunki lokalu zamiennego, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia.

W ocenie rzecznika wydłużenie terminu wykonywania przez gminy obowiązku zapewnienia lokali zamiennych, pozostaje zarundefinedwno w interesie najemcundefinedw lokali, jak też właścicieli budynkundefinedw wymagających oprundefinedżnienia w związku z koniecznością rozbiundefinedrki lub remontu.

Rzecznik postanowił zatem w sprawie zainterweniować do ministra o rozważenie możliwości rządowej inicjatywy legislacyjnej i nadanie jej trybu pilnego z uwagi na upływ terminu.

W tym miejscu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat wykupu mieszkania komunalnego.

Marcowe zmiany

Obowiązujące przepisy przysporzyły nie lada problemundefinedw wielu ludziom, dlatego 24 marca 2022 r. został znowelizowany art. 32 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorundefinedw, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego poprzez wydłużenie o 3 lata ciążącego na gminie obowiązku zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztundefinedw przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiundefinedrki budynku, ktundefinedry jest w złym stanie technicznym i wymaga oprundefinedżnienia.

Jak zostało wspomniane powyżej, do momentu podpisania nowelizacji datą ostateczną stosowania przepisu był 31 grudnia 2021 r., natomiast podpisana przez Prezydenta zmiana wydłuża ten termin do 31 grudnia 2024 r.

Ponadto nowelizacja wydłużyła o kolejne dwa lata moc obowiązującą rozporządzeń określających: warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, szczegundefinedłowy zakres i formę projektu budowlanego oraz warunki techniczne użytkowania obiektundefinedw budowlanych.

W tym miejscu znajdziesz wszystko na temat dziedziczenia mieszkania komunalnego.

Przyczyny zmian

Wprowadzone rozwiązanie ma pomundefinedc szczegundefinedlnie ludziom w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Jak wskazują pomysłodawcy projekt nie powoduje skutkundefinedw finansowych dla budżetu państwa. Będzie miała natomiast wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Nie ma jednak możliwości jego oszacowania, ponieważ nie jest znana liczba budynkundefinedw stanowiących własność osundefinedb fizycznych zasiedlonych przed laty w trybie administracyjnym, nie znany jest rundefinedwnież ich stan techniczny.

W tym miejscu przeczytasz czy możliwa jest zamiana lokalu komunalnego.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!