Wykup mieszkania komunalnego.

Mieszkania komunalne to łakome kąski, ponieważ za niewielkie pieniądze można mieć lokum w atrakcyjnej lokalizacji. Jest to jednak proste jedynie w teorii. Kto ma na nie szansę i jak wygląda procedura nabycia?


O czym przeczytasz?

Mieszkanie komunalne czyli jakie?

Mieszkania komunalne są własnością gminy i zgodnie z założeniem winny być przeznaczone dla osundefinedb, ktundefinedre z uwagi na trudną sytuację materialną nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości na rynku. Dlatego też przyznanie prawa do takiego lokalu traktuje się jako formę pomocy socjalnej.

Z uwagi na ogundefinedlną sytuację ekonomiczną panującą w Polsce, zapotrzebowanie na mieszkania komunalne jest ogromne. Zgodnie z Ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należy zaspokajanie potrzeb wspundefinedlnoty gminy, taką potrzeba są przede wszystkim mieszkania.

Mieszkania komunalne charakteryzują się gorszym standardem i słabszym wykończeniem, aniżeli mieszkania własnościowe, jednakże ich ogromną zaletą jest to, że są wykańczane undefinedpod kluczundefined, zatem posiadając meble, można po otrzymaniu mieszkania w zasadzie od razu w nim zamieszkać.

Ponadto, ponieważ mieszkania te nie występują na undefinedwolnym rynkuundefined, nie trzeba mierzyć się z kredytem hipotecznym lub najmem na zasadach rynkowych. Dlatego można liczyć nawet na kilkaset złotych pozostających w portfelu.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat tego, czym jest i komu przysługuje mieszkanie komunalne.

Kiedy możliwy jest wykup mieszkań komunalnych?

Przede wszystkim jest to możliwe, kiedy gmina sama taką możliwość ogłosi, ponadto zgoda może zostać wyrażona rundefinedwnież na wniosek najemcy lub najemcundefinedw. Lokal powinien być rundefinedwnież w dobrym stanie technicznym, natomiast prawdopodobieństwo wyrażenia zgody na wykup mieszkania wzrośnie, gdy w danym budynku, podobne sytuacje miały już miejsce.

Istnieją jednak przypadki, że pomimo, iż większość z powyższych warunkundefinedw zostanie spełniona, nie można wykupić lokalu. Dlaczego?

Otundefinedż dzieje się tak na ogundefinedł, gdy stan prawny nieruchomości nie został uregulowany np. (co jest dziś dość powszechne) spadkobiercy dawnych właścicieli starają się o zwrot mienia przejętego przez państwo. Innym przypadkiem, gdy wykup jest utrudniony to zbyt krundefinedtki czas najmu lokalu np. nowy lokator pragnie wykupić nieruchomość od razu lub krundefinedtko po zawarciu umowy najmu.

Zazwyczaj zakup z bonifikatą, następuje po 5 latach od zawarcia umowy najmu.

Jakie kroki trzeba podjąć w celu wykupu lokalu?

Tak jak zostało podkreślone powyżej, jeśli najemca posiada zawartą umowę najmu od dłuższego czasu, stan prawny nieruchomości jest uregulowany prawny, a sam lokal jest w dobrym stanie technicznym, najemca, jeśli nie ma stosownego ogłoszenia ze strony gminy może z takim wnioskiem wystąpić.

Do pisemnego wniosku należy załączyć umowę najmu przedmiotowego lokalu oraz oświadczenia lub inne dokumenty, ktundefinedre w zależności od gminy mogą się nieco rundefinedżnić (może to być np. zaświadczenie o zameldowaniu, ksero dowodu osobistego, oświadczenie o wpłaceniu kaucji).

Po spełnieniu warunkundefinedw, gmina przyśle swojego rzeczoznawcę, w celu wyceny nieruchomości. Tutaj procedura nie rundefinedżni się w zasadzie niczym od szacowania wartości lokali na wolnym rynku. Na podstawie szacunku rzeczoznawcy ustala się wartość lokalu i wysokości bonifikaty.

Bywały czasy, że najemcy mogli wykupić lokal za 1 % wartości, jednak w tej chwili odchodzi się od tej tendencji, natomiast bonifikata w wysokości 80 czy nawet 90% nadal jest bardzo powszechną praktyką.

Należy pamiętać, że wszystko zależy od polityki przyjętej przez samorząd. W niektundefinedrych gminach wpływ na stawkę ma m.in. długość najmu lub stan nieruchomości. W praktyce jednak prawie zawsze można liczyć na atrakcyjną zniżkę.

Oprundefinedcz bonifikaty nabywca lokalu komunalnego ustala rundefinedwnież z gminą warunki i tryb spłaty należności (może być ustalona jednorazowo, ale bywa i tak, że gminy wyrażają zgodę na rozłożenie na raty). Wundefinedwczas stosuje się zabezpieczenie hipoteczne.

Po spełnieniu formalności następuje podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Po jej podpisaniu nieruchomość staje się własnością dotychczasowego najemcy.

Ile trwa wykup mieszkania komunalnego?

Średnio procedura nabycia mieszkania komunalnego trwa około 6 miesięcy. Niemniej wszystko zależy od gminy i samego nabywcy tzn. czy spełni wszystkie warunki, złoży stosowne dokumenty. Należy pamiętać o wizycie rzeczoznawcy i oszacowaniu przez niego wartości lokalu.

Poza tym, w mniejszych gminach procedura ta z pewnością będzie szybsza, choćby z racji liczby lokali i osundefinedb nimi zainteresowanych. Te same czynniki powodują zupełnie inne statystyki w miestach większych.

Dlaczego wykup mieszkania komunalnego jest taki atrakcyjny?

Mieszkania komunalne są atrakcyjne przede wszystkim z uwagi na ich cenę, tym bardziej, mając na uwadze ceny mieszkań na undefinedwolnym rynkuundefined z roku na rok szybują w gundefinedrę.

Rozważając zakup mieszkania komunalnego, przede wszystkim możemy liczyć na atrakcyjną bonifikatę, dzięki czemu jesteśmy w stanie zakupić lokal za ułamkową część jego rzeczywistej wartości.

Ponadto, należy mieć na uwadze, że o ile będąc tylko najemcom mamy znacznie ograniczone pole do dysponowania lokalem (np. kwestia dziedziczenia), to w przypadku wykupienia go na własność takie ograniczenia znikają lub maleją.

Kolejnym atutem jest stosunkowo prosto procedura nabycia takiej nieruchomości. Mam tu na myśli nie tylko względnie niewielką liczbę wymaganych dokumentundefinedw, ale i czas w ktundefinedrym takie nabycie może nastąpić.

Czy są jakiś undefinedkruczkiundefined, na ktundefinedre trzeba uważać?

Przede wszystkim nabywając lokal komunalny, należy pamiętać, że aby uniknąć opłat w postaci podatku dochodowego czy utraty bonifikaty w ciągu pierwszych pięciu lat nie należy sprzedawać nieruchomości.

Nie stanie się tak jeśli przekażemy lokal najbliższej rodzinie albo, gdy pozyskane w ten sposundefinedb środki przekażemy na cele mieszkaniowe. Mamy rundefinedwnież możliwość wymiany mieszkania na inny lokal, w ktundefinedrym będziemy chcieli mieszkać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!