Czy warto kupić działkę budowlaną zimą?

Choć poszukiwania o tej porze roku nie należą do najłatwiejszych, ceny mogą kusić.


O czym przeczytasz?

Czy warto kupić działkę zimą?

Ceny działek budowlanych nieustannie rosną, jednak zimą zwyżki są znacznie mniejsze niż na wiosnę czy też latem.

Zimowe inwestycje mogą się więc opłacić, ale jest druga strona medalu – między grudniem, a marcem znalezienie idealnego gruntu jest zdecydowanie trudniejsze i dosyć łatwo się "naciąć". Na co zatem uważać i co najważniejsze: gdzie szukać wymarzonej ziemi?

Przeczytaj też: Takiego boomu na grunty budowlane jeszcze nie było.

Zimą działki budowlane drożeją wolniej

Aby sprawdzić, co możesz zyskać, kupując działkę zimą, wystarczy spojrzeć na dane. Z analizy, przygotowanej przez serwis Bankier.pl, na podstawie danych Cenatorium wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. ceny działek budowlanych wzrosły o 2,15 proc. w porównawniu do ostatnich trzech miesięcy 2020 r. 

To jednak niewielka zwyżka, o czym przekonamy się, gdy weźmiemy pod uwagę dane za okres: kwiecień-czerwiec 2021 r.- ci, którzy zdecydowali się na inwestycję w tym czasie, musieli zapłacić aż o 5 proc. więcej niż w I kwartale. 

Z podobną sytuacją mamy do czynienia co roku.

Przeczytaj też: Co zrobić kiedy nie ma planu zagospodarowania?

Krótki dzień, śnieg i lód nie sprzyjają oględzinom

czy warto kupić działkę zimą?

Choć ceny działek budowlanych wystrzeliwują wiosną, kupowanie działki zimą to zadanie dla wytrwałych.

Przede wszystkim ze względu na krótki dzień, który utrudnia oględziny. Zarezerwuj sobie na to co najmniej kilka godzin, by na spokojnie – i co najważniejsze – za widna, obejrzeć teren. Zwróć uwagę na wszelkie wzniesienia, nierówności i dziury.

Poważnymi utrudnieniami są też śnieg i oblodzenie – jeśli, któreś z nich występuje, nie umawiaj się na oględziny. Możesz tylko stracić czas, albo – co gorsze – podjąć decyzję, której potem będziesz żałował.

Zima nie sprzyja także badaniom geotechnicznym, które warto przeprowadzić przed zakupem działki. Celem tego rodzaju prac jest określenie specyfiki gleby i możliwości, jakie ona daje. 

Dzięki badaniom geotechnicznych uzyskasz również informacje na temat poziomu wód gruntowych, które mogą stanowić problem przy budowie fundamentów.

Wykrycie gruntu nienośnego będzie natomiast oznaczało, że posadowienie domu jest niemożliwe. W ekstremalnych sytuacjach może się okazać, że konieczna jest całkowita wymiana gruntu, co jest nie tylko procesem karkołomnym, ale i drogim – ceny sięgają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Badanie geotechniczne kosztuje natomiast zazwyczaj kilkaset złotych.

Przeczytaj też: Działka rolna. Jak wygląda jej odrolnienie?

Na płotach i słupach - czyli gdzie szukać ogłoszeń o sprzedaży działek budowlanych?

czy warto kupić działkę zimą?

Oględziny zimą są nie tylko bardziej problematyczne, ale i mniej przyjemne. Niska temperatura nie sprzyja długiemu przebywaniu na dworze ani rowerowym "objazdówkom", podczas których mógłbyś się rozejrzeć po okolicy.

To spora przeszkoda, zwłaszcza, że wielu właścicieli – szczególnie tych w podeszłym wieku - nie zamieszcza ogłoszeń w internecie. Wykorzystują jedynie banery albo tablice z numerem telefonu, które stawiają na działce albo umieszczają na ogrodzeniu.

Dlatego, jeżdżąc po okolicy, nie unikaj zapomnianych, wąskich dróżek. To właśnie tam można znaleźć prawdziwe „perełki”. Zwróć uwagę na tablice z ogłoszeniami przy okolicznym sklepie. Porozmawiaj z jego sprzedawcą, a jeśli się uda – także z innymi klientami. Być może któryś z nich słyszał o ziemi na sprzedaż.

Okoliczny sklep to także miejsce, w którym możesz zamieścić własny anons. Pamiętaj, by był on krótki, zwięzły i klarowny. Zaznacz w nim, na jakie cele chcesz przeznaczyć działkę i jakie widełki cenowe Cię interesują. Wydrukuj kilkanaście, a nawet więcej takich ogłoszeń i rozwieś je w okolicy.

Porozmawiaj z mieszkańcami, odwiedź biuro sołtysa -  być może doszły go słuchy o tym, że ktoś nosi się z zamiarem sprzedaży ziemi.

Przeczytaj też: Minimalne wymiary działki budowlanej.

Portale z działkami na sprzedaż

czy warto kupić działkę zimą?

Interesującą cię nieruchomość możesz znaleźć także na portalach branżowych z ogłoszeniami, w serwisach z wiadomościami regionalnymi oraz w mediach społecznościowych. W tym ostatnim przypadku, szczególnie opłaci się dołączyć do lokalnych grup sprzedażowych i tematycznych. Być może któryś z uczestników ma działkę na sprzedaż, albo zna kogoś, kto planuje taką transakcję.

Ciekawym sposobem na "zgarnięcie" dobrej działki są przetargi, ogłaszane przez powiaty, gminy albo urzędy marszałkowskie. Informacje o nich znajdziesz na stronach internetowych tych instytucji w zakłądce "przetargi". Jeśli w zamieszczonej w sieci ofercie brakuje Ci szczegółowych informacji, skontaktuj się z urzędem albo udaj się tam osobiście i poproś o interesujące Cię dane.

Pamiętaj jednak, że biorąc udział w aukcji, musisz wpłacić tzw. wadium. Plusem jest to, że jest to opłata zwrotna.

Atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być także licytacje komornicze, które możesz śledzić m.in. na stronach: licytacje.komornik.pl czy listaprzetargow.pl - znajdziesz na nich  sporo aktualnych ofert.

Przydatnym źródłem informacji dla potencjalnych nabywców jest również serwis Geoportal360.pl, na którym znajdziesz dane, dotyczące interesującej Cię działki (powierzchnia, odległości od innych parceli, uzbrojenie i ukształtowanie terenu, dane z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego itd.).

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Inwestycja ze wsparciem pośrednika 

czy warto kupić działkę zimą?

Jeśli jednak brakuje Ci czasu, wiedzy, albo po prostu chęci do szukania na własną rękę, możesz odwiedzić agencję pośrednictwa. Musisz jednak liczyć się z tym, że – w przypadku zakupu wymarzonej działki – Twoje konto może zostać uszczuplone o prowizję.

Korzyści jest jednak całkiem sporo. Dobry pośrednik będzie dysponował wszystkimi danymi, dotyczącymi danej działki. Sprawdzi, czy jest ona objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i powie, co można na niej wybudować. Pamiętaj, że MPZP ściśle określa rodzaj inwestycji i może się okazać, że na danej działce dozwolone jest np. postawienie wyłącznie domów ze skośnym dachem.

Dobrze przygotowany broker będzie wiedział czy Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego objęta jest cała działka, czy tylko jej część. Poinformuje Cię także o jej stanie prawnym (własność/współwłasność/wieczyste użytkowanie itd.).

Warto podkreślić, że kontakt z właścicielami działek bywa naprawdę trudny. Wielu z nich nie wie, jaki jest charakter prawny nieruchomości ani co, i w jakiej części można na niej wybudować. Zdarza się też, że właściciele nie mają pojęcia, czy działka jest uzbrojona.

Wśród takich zbywców nie brakuje osób, które otrzymały działkę w spadku i chcą się jej jak najszybciej pozbyć. Ze szczegółowymi informacjami na temat nieruchomości nie zdążyły się jeszcze zapoznać, albo po prostu nie zależało im na tym.

Przeczytaj też: Działka siedliskowa. Status, warunki zakupu.

Bądź czujny przez cały rok - czyli na co uważać, kupując działkę budowlaną 

czy warto kupić działkę zimą?

Na koniec kilka dobrych rad, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zainwestujesz w działkę.

1. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego, jak kupowanie na podstawie zdjęcia. Zanim nabędziesz nieruchomość, musisz przynajmniej raz zobaczyć ją na własne oczy. Zdarzają się sytuacje, w których stan rzeczywisty kompletnie odbiega od tego, pokazanego na zdjęciach. Na fotografiach nie zobaczysz np. sąsiedztwa wysypiska śmieci, czy słupa wysokiego napięcia na terenie parceli.

2. Koniecznie zorientuj się, czy w okolicy nie istnieje obiekt, który będzie generował głośne dźwięki albo nieprzyjemne zapachy. Przykładami są fabryki, oczyszczalnie ścieków czy domy weselne.

3. Jeśli działka nie jest uzbrojona, dowiedz się, w jakiej odległości znajdują się przyłącza mediów. Pamiętaj, każdy metr to dodatkowy koszt.

4. Jeśli już masz wybraną działkę, upewnij się, że ma ona cechy, które gwarantują jej atrakcyjność i – w razie chęci sprzedaży ziemi w przyszłości - nie będziesz miał z tym większych problemów (położenie nad jeziorem, widok na góry, łatwy dojazd do miasta itd.).

5. Przeanalizuj ceny działek w okolicy. Jeśli korzystasz z usług biura nieruchomości, najczęściej będziesz mógł liczyć na jego wsparcie w tym zakresie. 

Przeczytaj też: Doprowadzenie wody do działki.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement