Czy warto kupić działkę budowlaną zimą?

Choć poszukiwania o tej porze roku nie należą do najłatwiejszych, ceny mogą kusić.


O czym przeczytasz?

Czy warto kupić działkę zimą?

Ceny działek budowlanych nieustannie rosną, jednak zimą zwyżki są znacznie mniejsze niż na wiosnę czy też latem.

Zimowe inwestycje mogą się więc opłacić, ale jest druga strona medalu undefined między grudniem, a marcem znalezienie idealnego gruntu jest zdecydowanie trudniejsze i dosyć łatwo się "naciąć". Na co zatem uważać i co najważniejsze: gdzie szukać wymarzonej ziemi?

Przeczytaj też: Takiego boomu na grunty budowlane jeszcze nie było.

Zimą działki budowlane drożeją wolniej

Aby sprawdzić, co możesz zyskać, kupując działkę zimą, wystarczy spojrzeć na dane. Z analizy, przygotowanej przez serwis Bankier.pl, na podstawie danych Cenatorium wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. ceny działek budowlanych wzrosły o 2,15 proc. w porundefinedwnawniu do ostatnich trzech miesięcy 2020 r.

To jednak niewielka zwyżka, o czym przekonamy się, gdy weźmiemy pod uwagę dane za okres: kwiecień-czerwiec 2021 r.- ci, ktundefinedrzy zdecydowali się na inwestycję w tym czasie, musieli zapłacić aż o 5 proc. więcej niż w I kwartale.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia co roku.

Przeczytaj też: Co zrobić kiedy nie ma planu zagospodarowania?

Krundefinedtki dzień, śnieg i lundefinedd nie sprzyjają oględzinom

czy warto kupić działkę zimą?

Choć ceny działek budowlanych wystrzeliwują wiosną, kupowanie działki zimą to zadanie dla wytrwałych.

Przede wszystkim ze względu na krundefinedtki dzień, ktundefinedry utrudnia oględziny. Zarezerwuj sobie na to co najmniej kilka godzin, by na spokojnie undefined i co najważniejsze undefined za widna, obejrzeć teren. Zwrundefinedć uwagę na wszelkie wzniesienia, nierundefinedwności i dziury.

Poważnymi utrudnieniami są też śnieg i oblodzenie undefined jeśli, ktundefinedreś z nich występuje, nie umawiaj się na oględziny. Możesz tylko stracić czas, albo undefined co gorsze undefined podjąć decyzję, ktundefinedrej potem będziesz żałował.

Zima nie sprzyja także badaniom geotechnicznym, ktundefinedre warto przeprowadzić przed zakupem działki. Celem tego rodzaju prac jest określenie specyfiki gleby i możliwości, jakie ona daje.

Dzięki badaniom geotechnicznych uzyskasz rundefinedwnież informacje na temat poziomu wundefinedd gruntowych, ktundefinedre mogą stanowić problem przy budowie fundamentundefinedw.

Wykrycie gruntu nienośnego będzie natomiast oznaczało, że posadowienie domu jest niemożliwe. W ekstremalnych sytuacjach może się okazać, że konieczna jest całkowita wymiana gruntu, co jest nie tylko procesem karkołomnym, ale i drogim undefined ceny sięgają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Badanie geotechniczne kosztuje natomiast zazwyczaj kilkaset złotych.

Przeczytaj też: Działka rolna. Jak wygląda jej odrolnienie?

Na płotach i słupach - czyli gdzie szukać ogłoszeń o sprzedaży działek budowlanych?

czy warto kupić działkę zimą?

Oględziny zimą są nie tylko bardziej problematyczne, ale i mniej przyjemne. Niska temperatura nie sprzyja długiemu przebywaniu na dworze ani rowerowym "objazdundefinedwkom", podczas ktundefinedrych mundefinedgłbyś się rozejrzeć po okolicy.

To spora przeszkoda, zwłaszcza, że wielu właścicieli undefined szczegundefinedlnie tych w podeszłym wieku - nie zamieszcza ogłoszeń w internecie. Wykorzystują jedynie banery albo tablice z numerem telefonu, ktundefinedre stawiają na działce albo umieszczają na ogrodzeniu.

Dlatego, jeżdżąc po okolicy, nie unikaj zapomnianych, wąskich drundefinedżek. To właśnie tam można znaleźć prawdziwe undefinedperełkiundefined. Zwrundefinedć uwagę na tablice z ogłoszeniami przy okolicznym sklepie. Porozmawiaj z jego sprzedawcą, a jeśli się uda undefined także z innymi klientami. Być może ktundefinedryś z nich słyszał o ziemi na sprzedaż.

Okoliczny sklep to także miejsce, w ktundefinedrym możesz zamieścić własny anons. Pamiętaj, by był on krundefinedtki, zwięzły i klarowny. Zaznacz w nim, na jakie cele chcesz przeznaczyć działkę i jakie widełki cenowe Cię interesują. Wydrukuj kilkanaście, a nawet więcej takich ogłoszeń i rozwieś je w okolicy.

Porozmawiaj z mieszkańcami, odwiedź biuro sołtysa - być może doszły go słuchy o tym, że ktoś nosi się z zamiarem sprzedaży ziemi.

Przeczytaj też: Minimalne wymiary działki budowlanej.

Portale z działkami na sprzedaż

czy warto kupić działkę zimą?

Interesującą cię nieruchomość możesz znaleźć także na portalach branżowych z ogłoszeniami, w serwisach z wiadomościami regionalnymi oraz w mediach społecznościowych. W tym ostatnim przypadku, szczegundefinedlnie opłaci się dołączyć do lokalnych grup sprzedażowych i tematycznych. Być może ktundefinedryś z uczestnikundefinedw ma działkę na sprzedaż, albo zna kogoś, kto planuje taką transakcję.

Ciekawym sposobem na "zgarnięcie" dobrej działki są przetargi, ogłaszane przez powiaty, gminy albo urzędy marszałkowskie. Informacje o nich znajdziesz na stronach internetowych tych instytucji w zakłądce "przetargi". Jeśli w zamieszczonej w sieci ofercie brakuje Ci szczegundefinedłowych informacji, skontaktuj się z urzędem albo udaj się tam osobiście i poproś o interesujące Cię dane.

Pamiętaj jednak, że biorąc udział w aukcji, musisz wpłacić tzw. wadium. Plusem jest to, że jest to opłata zwrotna.

Atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być także licytacje komornicze, ktundefinedre możesz śledzić m.in. na stronach: licytacje.komornik.pl czy listaprzetargow.pl - znajdziesz na nich sporo aktualnych ofert.

Przydatnym źrundefineddłem informacji dla potencjalnych nabywcundefinedw jest rundefinedwnież serwis Geoportal360.pl, na ktundefinedrym znajdziesz dane, dotyczące interesującej Cię działki (powierzchnia, odległości od innych parceli, uzbrojenie i ukształtowanie terenu, dane z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego itd.).

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Inwestycja ze wsparciem pośrednika

czy warto kupić działkę zimą?

Jeśli jednak brakuje Ci czasu, wiedzy, albo po prostu chęci do szukania na własną rękę, możesz odwiedzić agencję pośrednictwa. Musisz jednak liczyć się z tym, że undefined w przypadku zakupu wymarzonej działki undefined Twoje konto może zostać uszczuplone o prowizję.

Korzyści jest jednak całkiem sporo. Dobry pośrednik będzie dysponował wszystkimi danymi, dotyczącymi danej działki. Sprawdzi, czy jest ona objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i powie, co można na niej wybudować. Pamiętaj, że MPZP ściśle określa rodzaj inwestycji i może się okazać, że na danej działce dozwolone jest np. postawienie wyłącznie domundefinedw ze skośnym dachem.

Dobrze przygotowany broker będzie wiedział czy Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego objęta jest cała działka, czy tylko jej część. Poinformuje Cię także o jej stanie prawnym (własność/wspundefinedłwłasność/wieczyste użytkowanie itd.).

Warto podkreślić, że kontakt z właścicielami działek bywa naprawdę trudny. Wielu z nich nie wie, jaki jest charakter prawny nieruchomości ani co, i w jakiej części można na niej wybudować. Zdarza się też, że właściciele nie mają pojęcia, czy działka jest uzbrojona.

Wśrundefinedd takich zbywcundefinedw nie brakuje osundefinedb, ktundefinedre otrzymały działkę w spadku i chcą się jej jak najszybciej pozbyć. Ze szczegundefinedłowymi informacjami na temat nieruchomości nie zdążyły się jeszcze zapoznać, albo po prostu nie zależało im na tym.

Przeczytaj też: Działka siedliskowa. Status, warunki zakupu.

Bądź czujny przez cały rok - czyli na co uważać, kupując działkę budowlaną

czy warto kupić działkę zimą?

Na koniec kilka dobrych rad, ktundefinedre powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zainwestujesz w działkę.

1. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego, jak kupowanie na podstawie zdjęcia. Zanim nabędziesz nieruchomość, musisz przynajmniej raz zobaczyć ją na własne oczy. Zdarzają się sytuacje, w ktundefinedrych stan rzeczywisty kompletnie odbiega od tego, pokazanego na zdjęciach. Na fotografiach nie zobaczysz np. sąsiedztwa wysypiska śmieci, czy słupa wysokiego napięcia na terenie parceli.

2. Koniecznie zorientuj się, czy w okolicy nie istnieje obiekt, ktundefinedry będzie generował głośne dźwięki albo nieprzyjemne zapachy. Przykładami są fabryki, oczyszczalnie ściekundefinedw czy domy weselne.

3. Jeśli działka nie jest uzbrojona, dowiedz się, w jakiej odległości znajdują się przyłącza mediundefinedw. Pamiętaj, każdy metr to dodatkowy koszt.

4. Jeśli już masz wybraną działkę, upewnij się, że ma ona cechy, ktundefinedre gwarantują jej atrakcyjność i undefined w razie chęci sprzedaży ziemi w przyszłości - nie będziesz miał z tym większych problemundefinedw (położenie nad jeziorem, widok na gundefinedry, łatwy dojazd do miasta itd.).

5. Przeanalizuj ceny działek w okolicy. Jeśli korzystasz z usług biura nieruchomości, najczęściej będziesz mundefinedgł liczyć na jego wsparcie w tym zakresie.

Przeczytaj też: Doprowadzenie wody do działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!