Problem z wpisem do KW. Wcześniej zasiedzenie nieruchomości i walka w rodzinie. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Dziedziczysz nieruchomość, ale dokonując wpisu do księgi wieczystej natrafiasz na problemy. Tak właśnie było w pewnej rodzinie. Czy sąd może wziąć pod uwagę inne okoliczności niż te wynikające z dokumentów?


O czym przeczytasz?

Sąd wieczystoksięgowy i zakres badania okoliczności

Rozpoznając wniosek, sąd wieczystoksięgowy ogranicza się do zbadania treści wniosku o wpis, jego formy, dołączonych do wniosku dokumentundefinedw oraz treści księgi wieczystej. Sąd nie może uwzględniać dalszych okoliczności, ktundefinedre nie wynikają z wniosku o wpis i dołączonych dokumentundefinedw.

Jeśli pojawią się zatem kwestie sporne i sąd odmundefinedwi dokonania wpisu, wnioskodawca musi liczyć się z koniecznością odbycia zwykłego procesu.

Więcej informacji o tym, jak należy czytać księgę wieczystą znajdziesz w tym miejscu.

W tym miejscu dowiesz się, jak wygląda proces dokonywania wpisundefinedw do księgi wieczystej.

Zasiedzenie, wdowa i problem. Przesłanki wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy

Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 2021 r. (sygn. akt: IV CSKP 96/21) jest konsekwencją toczącego się przed sądem postępowania ze skargi kasacyjnej w sprawie dokonania wpisu w księdze wieczystej.

W rozpoznawanej sprawie wdowa po zmarłym w dniu 31 grudnia 2016 r. powołała dokument w postaci postanowienia, stwierdzający, że jej mąż nabył z dniem 1 września 1988 r. przez zasiedzenie nieruchomość o powierzchni 0,08 ha oraz akt stanu cywilnego, z ktundefinedrego wynika, że wundefinedwczas była jego żoną.

Ponadto wdowa wskazała także treść uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 1978 (sygn. akt: III CZP 7/78), z ktundefinedrej wynika, że nieruchomość nabyta przez jednego z małżonkundefinedw w drodze zasiedzenia wchodzi w skład majątkowej wspundefinedlności ustawowej, gdy bieg zasiedzenia zakończył się w czasie trwania wspundefinedlności ustawowej.

W tym miejscu dowiesz się, czym jest małżeńska wspundefinedlność majątkowa.

Sąd Okręgowy podzielił stanowisko wdowy, lecz uznał, że jest ono niewystarczające do wpisania jej do księgi wieczystej nieruchomości. Jak zostało bowiem wskazane, sąd wieczystoksięgowy, rozpoznając wniosek o wpis, bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentundefinedw oraz treść księgi wieczystej.

Nie przeprowadza przy tym postępowania dowodowego, ktundefinedre by wykraczało poza złożone dokumenty.

W tym miejscu przeczytasz o zachowku i zasiedzeniu nieruchomości na przykładzie z życia.

Cundefinedrka właściciela wkracza i kwestionuje

Tymczasem uczestniczka postępowania (cundefinedrka zmarłego) sprzeciwiła się wpisaniu prawa wdowy do przedmiotowej nieruchomości. Zakwestionowała wejście tej nieruchomości do wspundefinedlności majątkowej jej zmarłego ojca i jego undefinedwczesnej żony.

Z uwagi na stanowisko cundefinedrki spadkodawcy oraz sformalizowany charakter postępowania wieczystoksięgowego, Sąd Okręgowy uznał, że nie jest władny do prowadzenia postępowania dowodowego w zakresie tego, czy przedmiotowa nieruchomość stanowiła majątek wspundefinedlny małżonkundefinedw i na jakiej podstawie.

Sąd wskazał, że w spornych okolicznościach sam upływ terminu zasiedzenia w czasie małżeństwa nie wystarcza do przyjęcia, że przedmiot nabycia stał się majątkiem wspundefinedlnym. Nie wiadomo bowiem, jaki ustrundefinedj majątkowy istniał między małżonkami oraz czy nie było między nimi innych rozporządzeń majątkowych dotyczących przedmiotowej nieruchomości.

W tym miejscu przeczytasz, jak wygląda proces zasiedzenia nieruchomości.

Skarga wdowy

Z postanowieniem Sadu Okręgowego nie zgodziła się wdowa, ktundefinedra zaskarżyła je do Sądu Najwyższego, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania, ewentualnie o jego uchylenie i oddalenie apelacji w całości.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 lipca 2021 r., skargi kasacyjnej wdowy postanowił oddalić skargę kasacyjną.

To zamyka sprawę tego wpisu do księgi wieczystej, ale nie oznacza jeszcze końca ścieżki prawnej dla wdowy ku przejęciu nieruchomości. Może ona wytoczyć nowe powundefineddztwo o uzgodnienie treści księgowieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

W tym miejscu dowiesz się, czy opłacanie podatkundefinedw ma wpływ na zasiedzenie nieruchomości.

Sąd wpisuje do księgi wieczystej jedynie zmiany niesporne

Mimo że sprawa nie rozstrzyga jeszcze o własności spornej nieruchomości, jej finał w Sądzie Najwyższym niesie ogromną wartość praktyczną. Orzeczenie będzie wskazundefinedwką dla systemu sprawiedliwości i uczestnikundefinedw postępowań wieczystoksięgowych, bo wyznacza granice działania sądundefinedw.

Uzasadniając oddalenie skargi kasacyjnej, Sąd Najwyższy wskazał, że zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego wyznacza art. 6268 undefined 2 k.p.c., ograniczając ją w postępowaniu zarundefinedwno przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji, do badania treści wniosku o wpis, jego formy, dołączonych do wniosku dokumentundefinedw oraz treści księgi wieczystej.

Oznacza to, że rozpoznając wniosek o wpis w granicach zakreślonych omawianym przepisem, sąd nie może uwzględniać żadnych dalszych okoliczności nie wynikających z wniosku o wpis i dołączonych dokumentundefinedw.

Uzasadnienie Sądu Najwyższego

Jak wskazał Sąd Najwyższy, kognicja sądu wieczystoksięgowego nie ma charakteru formalnego i czynność prawna stanowiąca podstawę wpisu powinna być badana nie tylko pod kątem formalnym, ale rundefinedwnież pod względem jej skuteczności materialnej.

Sąd zatem ocenia, czy objęta dokumentem czynność uzasadnia powstanie, zmianę lub wygaśnięcie prawa, ktundefinedre ma być wpisane lub wykreślone z księgi, ale badanie może nastąpić tylko w granicach zakreślonych tym przepisem. W postępowaniu wieczystoksięgowym nie mogą być rozstrzygane spory ani w charakterze przesłanki, ani samego rozstrzygnięcia.

Badanie ma służyć ustaleniu, czy treść czynności prawnej zawartej w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu jest wystarczającym dowodem istnienia roszczenia. Ocenie podlega cały materiał zebrany w postępowaniu, w tym okoliczności wynikające z odpowiedzi uczestnika na wniosek lub apelację, o ile wynikają one z dokumentundefinedw i nie wymagają przeprowadzenia postępowania, ktundefinedre wykraczają poza ramy zakreślone art. 6268 undefined 2 k.p.c.

Zestawienie art. 6268 undefined 2 k.p.c. z art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, określające dokument jako podstawę wpisu, prowadzi do wniosku o zakazie prowadzenia przez sąd wieczystoksięgowy postępowania dowodowego, w tym dowodundefinedw osobowych, poza badaniem dokumentundefinedw dołączonych do wniosku o wpis w księdze wieczystej.

Kontrola sądu drugiej instancji powinna być ograniczona do oceny, czy w świetle dokumentundefinedw dołączonych do wniosku i będących przedmiotem badania sądu pierwszej instancji, była podstawa do dokonania lub odmowy wpisu.

W tym miejscu dowiesz się, czy możliwe jest zasiedzenie części ogrodu.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl . Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!