Wilgoć w domu - skąd się bierze i jak rozwiązać uporczywy problem nadmiernej wilgotności?

Nadmierna wilgoć w domu może przyczynić się do znacznego obniżenia komfortu przebywania we wszystkich pomieszczeniach. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna konsekwencja tego zjawiska.


O czym przeczytasz?

wilgoć w domu

Zbyt duża wilgoć we wnętrzach nie pozostaje bez wpływu na stan wyposażenia obiektu i właściwości techniczne materiałundefinedw, ktundefinedre zostały użyte w procesie budowy. To jeszcze nie wszystko, bo nadmiar wilgoci w powietrzu wywiera silny wpływ na zdrowie mieszkańcundefinedw. Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu? Jak pozbyć się tego problemu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Wilgoć w mieszkaniu lub domu to ogromny problem. Nie wynika to wyłącznie z faktu, że już samo przebywanie w pomieszczeniach, w ktundefinedrych panuje nadmierna wilgotność jest wyjątkowo niekomfortowe. Po pewnym czasie, to negatywne zjawisko może przyczynić się do wystąpienia poważnych problemundefinedw zdrowotnych, nie tylko u alergikundefinedw lub astmatykundefinedw, ale także u osundefinedb, ktundefinedre wcześniej nie cierpiały na żadne schorzenia związane z układem oddechowym. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, zakres prac, ktundefinedrych celem będzie usunięcie nadmiaru wilgoci i zapobieganie występowania tego zjawiska w przyszłości, znacząco się zwiększy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego w domu jest wilgoć i jak poradzić sobie z tym problemem.

Jaka powinna być wilgoć w domu?

Na wstępie wypada wyjaśnić, że wbrew obiegowej opinii, wilgoć w pomieszczeniu nie jest zjawiskiem niepożądanym. Mundefinedwiąc wprost, wilgoć nie jest szkodliwa, szkodzi nam jej nadmiar.

Pod pojęciem wilgoci należy rozumieć skumulowaną w powietrzu wodę (w fazie lotnej, czyli pod postacią pary wodnej). Gdy myślimy o jej konkretnej zawartości, należy mundefinedwić nie o wilgoci, a o wilgotności powietrza. Warto podkreślić, że wilgotność nie jest parametrem stałym. Jej wartość zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia. Doprowadzamy do tego my sami, np. gotując, kąpiąc się lub biorąc prysznic, myjąc naczynia czy susząc pranie. Mało tego, sami też generujemy wilgoć - oddychając, wydychamy parę wodną. Krundefinedtkotrwałe zmiany wilgotności powietrza są więc całkowicie naturalne. Problem zaczyna się w momencie, gdy nadmiar wilgoci utrzymuje się w pomieszczeniach przez dłuższy czas.

Co w tym przypadku oznacza słowo "nadmiar"? Prawidłowa wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach zamyka się w granicach 30-65 proc., przy czy warto podkreślić, że optymalny poziom wilgoci w domu, czyli najbardziej komfortowy przedział to 40-60 proc. Warto zwrundefinedcić uwagę, że zalecenia wskazują nie tylko na gundefinedrny, ale także na dolny prundefinedg wilgoci w domu. Zbyt suche powietrze jest zjawiskiem rundefinedwnie niepożądanym, ktundefinedre także może wywoływać poważne konsekwencje, np. w postaci przesuszenia błon śluzowych i gałek ocznych.

Jak rozpoznać nadmierną wilgoć w domu? Gdy wilgotność powietrza osiąga wysoki poziom można zaobserwować szereg charakterystycznych objawundefinedw. W tym miejscu należy wskazać na:

  • zaparowane lustra;
  • powolne schnięcie prania, ręcznikundefinedw i umytej podłogi;
  • zapach stęchlizny;
  • łuszczenie farby;
  • odklejanie tapet.

Nadmiar wilgoci jest też widoczny gołym okiem, najczęściej - na szybach. Gdy wilgotne powietrze styka się z zimną szybą, dochodzi do kondensacji pary wodnej na szklanej powierzchni.

Zobacz też: Skąd się biorą mole spożywcze, jak je rozpoznać i w jaki sposundefinedb się ich pozbyć?

Wilgoć w domu - przyczyny

Dlaczego w domu jest wilgoć? Do wystąpienia tego zjawiska przyczynia się szereg rundefinedżnorakich czynnikundefinedw. Powietrze może przyjąć określone ilości pary wodnej. Ciepłe pochłania jej więcej, natomiast zimne - mniej. Prędzej czy pundefinedźniej, punkt graniczny zostanie przekroczony, a powietrze wypełniające pomieszczenia nie będzie w stanie utrzymać pary wodnej. Dochodzi wundefinedwczas do przekroczenia punktu rosy, czego objawem jest zjawisko skraplania. Skondensowana para wodna osadza się obszarach domu o najniższej temperaturze. To tzw. mostki termiczne - mniejsze lub większe punkty, przez ktundefinedre ucieka ciepło.

Najwięcej mostkundefinedw termicznych występuje w obszarze, w ktundefinedrym dach i strop łączy się ze ścianą zewnętrzną, przy nadprożach, oknach, drzwiach i kominach, na ścianach piwnicy, suficie i stropie. Skąd biorą się mostki termiczne? Praktyka pokazuje, że najczęściej są one efektem błędundefinedw popełnianych przez fachowcundefinedw, niewłaściwej izolacji lub zastosowania materiałundefinedw niskiej jakości. Do ich wystąpienia mogą przyczynić się także przerwy w izolacji, jak choćby wiercone otwory mocujące oświetlenie i inne elementy.

Wymieniając inne możliwe przyczyny nadmiernej wilgotności, należy wskazać na następujące czynniki:

  • niewłaściwe zlokalizowanie grzejnikundefinedw - ten problem dotyczy przede wszystkim starszych budynkundefinedw. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie źrundefineddeł ciepła pod okna;
  • błędy konstrukcyjne budynku, w tym: źle wykonane balkony, nieprawidłowo wykonana hydroizolacja, cieknące rynny;
  • niewłaściwie wykonana wentylacja;
  • niedostateczne ogrzewanie pomieszczeń.

Nie można nie wspomnieć, że poziom wilgoci w domu jest związany z wilgotnością środowiska, w ktundefinedrym obiekt został wybudowany. Budynki położone w pobliżu akwenundefinedw wodnych lub w miejscach charakteryzujących się wysokim poziomem wundefinedd gruntowych są bardziej narażone na zawilgocenie.

Co istotne, problem wilgoci nie dotyczy wyłącznie starego budownictwa, bo częstym zjawiskiem jest też wilgoć w nowym domu. W tym przypadku, zjawisko to najczęściej wynika z błędundefinedw konstrukcyjnych i z niskiej jakości zastosowanych materiałundefinedw.

Poznaj: Szkodniki roślin doniczkowych

Wilgoć na ścianach

Szukając potencjalnej przyczyny wilgoci w domu, warto zwrundefinedcić uwagę na to, w jakim miejscu się pojawia. Wilgoć na ścianach, mająca postać przesiąkających plam, może być rezultatem awarii instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub grzewczej. Naturalne jest, że gdy dochodzi do rozszczelnienia rur, woda zaczyna wyciekać. Usterka nie zawsze wynika z błędundefinedw konstrukcyjnych czy wady materiału. Bywa tak, że sami przyczyniamy się do jej wystąpienia, np. nieostrożnie wiercąc otwory.

Wilgoć na ścianie przy podłodze

Bywa, że najwięcej wilgoci kumuluje się w dolnych partiach ścian, tuż przy podłodze. W takim przypadku można podejrzewać, że woda naciera nie z wnętrza ściany, a od dołu. Przyczyną takiego zjawiska jest brak izolacji poziomej fundamentundefinedw i podłundefinedg (typowe dla starego budownictwa) lub nieszczelność izolacji. Dochodzi wundefinedwczas do kapilarnego podciągania wilgoci z gruntu.

Trzeba wiedzieć, że znalezienie punktu, w ktundefinedrym woda przenika do budynku nie jest łatwe. Wynika to z faktu, że wilgoć podąża tam, gdzie natrafia na najmniejszy opundefinedr, więc źrundefineddło przecieku wcale nie musi mieścić się tuż przy miejscu, w ktundefinedrym woda zaczyna się ujawniać.

Wilgoć na suficie

W starych domach (ale nie tylko), wilgoć lubi pojawiać się także na suficie. Gdy do tego dochodzi, mieszkańcy mogą zaobserwować ciemne smugi. Dotyczy to przede wszystkim stropundefinedw Kleina i konstrukcji gęstożebrowych. Skąd biorą się smugi, o ktundefinedrych mowa? Przyczyną ich występowania jest niewielki opundefinedr cieplny, ktundefinedry występuje we wzmocnionych miejscach (gdzie występuje zwarty beton konstrukcyjny i większa ilość stali). Naturalne jest, że takie obszary charakteryzują się niższą temperaturą, a jeżeli w pomieszczeniu nie ma wystarczająco skutecznej wentylacji, dochodzi tam do skraplania się pary wodnej występującej w pomieszczeniu.

Sprawdź: Jak wygląda trujący tojad i jak działa jego trucizna?

Wilgoć w domu a zdrowie

Trzeba wiedzieć, że wilgoć w domu nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Początkowo, jej wpływ na mieszkańcundefinedw ogranicza się do uczucia duszności i niekomfortowego "lepienia się" skundefinedry. Gdy jednak dojdzie do rozwoju pleśni, skutki mogą być znacznie poważniejsze.

Pleśń, czyli grzyby rozwijające się na powierzchni zimnych i mokrych ścian, sufitundefinedw i narożnikundefinedw, ma destrukcyjny wpływ na układ oddechowy. Przyczynia się też do wystąpienia alergii, stanundefinedw zapalnych zatok, atakundefinedw astmy. Gdy w pomieszczeniach panuje nadmierna wilgotność, mieszkańcy mogą uskarżać się na bundefinedle mięśni, uczucie ogundefinedlnego osłabienia, chroniczne zmęczenie oraz na problemy z koncentracją.

Robaki w domu od wilgoci

Nie można nie wspomnieć, że w warunkach nadmiernej wilgotności doskonale czują się niektundefinedre owady. Nieproszeni goście, o ktundefinedrych mowa, to rybiki cukrowe, ktundefinedre największą aktywność wykazują w godzinach nocnych. Dorosłe osobniki osiągają do 10 mm długości i przypominają maleńkie rybki (stąd wzięła się ich nazwa). Co prawda, są nieszkodliwe dla człowieka (nie gryzą i nie przenoszą chorundefinedb), ale mogą wyrządzić pewne szkody w domu. Trzeba bowiem wiedzieć, że rybiki zjadają nie tylko resztki jedzenia, ale także papier i klej do tapet.

Sprawdź: Jak wygląda kuna domowa? Jakie ma zwyczaje? Czym się żywi? Czy kuna zje kota?

Jak pozbyć się wilgoci w starym domu?

Aby uniknąć wymienionych wyżej przykrych skutkundefinedw nadmiernej wilgotności w domu, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podstawą jest regularne wietrzenie pomieszczeń i ogrzewanie każdego z nich w sezonie jesienno-zimowym. Poza tym, należy zadbać o prawidłowy przepływ powietrza, montując nawiewniki w oknach. W ten sposundefinedb, zużyte powietrze trafi do komina wentylacyjnego. Nie można też zapomnieć o otworze wentylacyjnym w drzwiach łazienki. O czym jeszcze warto pamiętać? W trakcie gotowania, garnki powinny być przykryte. Pranie należy suszyć wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Jeżeli nadmiar wilgoci jest wynikiem wad konstrukcyjnych lub innych czynnikundefinedw typowo mechanicznych, wymienione wyżej metody dadzą doraźny efekt, ale prędzej czy pundefinedźniej wilgoć i tak zacznie się pojawiać. W takiej sytuacji, konieczne będzie przeprowadzenie prac remontowo-naprawczych w zakresie odpowiednim do stwierdzonej przyczyny występowania problemu.

Domowe sposoby na wilgoć w domu

Walkę z wilgocią w domu można wspomundefinedc kilkoma prostymi sposobami. W miejscach, gdzie dochodzi do największej kondensacji pary, warto położyć kredę. Dzięki właściwościom higroskopijnym, szybko pochłonie nadmiar wilgoci. Dobrze sprawdzi się też soda oczyszczona lub gruboziarnista sundefinedl morska. Wystarczy wsypać ją do niewielkiej miseczki (do połowy wysokości) i przykryć gazą. Sundefinedl lub soda wchłonie nadmiar wilgoci. Gdy zawartość miski ulegnie rozpuszczeniu, należy ją wymienić. Jak sprawdzają się preparaty na wilgoć w domu? Wysoką skuteczność wykazują pochłaniacze z chlorkiem wapnia.

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu

Chcąc utrzymać prawidłowy poziom wilgotności, warto wykorzystać naturalne właściwości roślin doniczkowych. Niektundefinedre gatunki skutecznie pochłaniają zawartą w powietrzu wilgoć i wykorzystują ją do wewnętrznych procesundefinedw. W tym miejscu należy wskazać na: rundefinedżę jerychońską, paprotkę, oplątwę, skrzydłokwiat i palmę karłowatą.

Sprawdź też: Telewizor w sypialni - wady i zalety. Na jakiej wysokości powiesić TV? Na ścianie, a może na suficie?

Czytelnicy pytają o wilgoć w domu:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat wilgoci w domu.

Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Przede wszystkim, należy ustalić przyczynę zwiększenia poziomu wilgotności powietrza. Najczęściej, do występowania wilgoci w pomieszczeniach przyczyniają się błędy fachowcundefinedw, ktundefinedrzy uczestniczyli w procesie budowy i/lub wykańczania domu, uszkodzona, niewłaściwie wykonana albo wykonana z materiałundefinedw o słabej jakości izolacja i nieprawidłowo działająca wentylacja. Poziom wilgotności można zmniejszać doraźnie, np. poprzez częste wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie optymalnej temperatury i hodowanie roślin pochłaniających wilgoć. W ten sposundefinedb nie wyeliminujemy jednak problemu. Jeżeli zależy nam na trwałym pozbyciu się wilgoci, konieczne będzie podjęcie odpowiednich prac remontowych lub naprawczych.

Jak jest zapach wilgoci w domu?

Gdy wilgotność osiąga zbyt wysoki poziom, w pomieszczeniach pojawia się charakterystyczny zapach stęchlizny, nasuwający skojarzenia ze "stojącym" powietrzem. Jeżeli nadmierna wilgotność utrzymuje się przez długi czas, mieszkańcy mogą wyczuć woń pleśni. Po dość krundefinedtkim czasie, zapach zaczyna przenosić się na odzież i elementy wyposażenia domu, zwłaszcza tapicerowane.

Jakie są rośliny lubiące wilgoć w domu?

Niektundefinedre rośliny pobierają sporą ilość wilgoci z powietrza i w ten sposundefinedb pomagają obniżyć poziom wilgotności. Do tej grupy zaliczają się: karłowata palma, rundefinedża jerychońska, oplątwa, paprotka i skrzydłokwiat.

Wilgoć na ścianie - jak się pozbyć?

W wielu przypadkach, likwidacja wilgoci pojawiającej się na ścianie polega na zmodernizowaniu lub wykonaniu od nowa izolacji budynku. Może się jednak okazać, że taki radykalny krok nie będzie potrzebny. Jeżeli wilgoć przenika z niezaizolowanych lub niewłaściwie izolowanych fundamentundefinedw (w kontakcie z kapilarami woda zawsze zmierza ku gundefinedrze), rozwiążemy problem poprzez wykonanie poziomej przepony, ktundefinedra zablokuje proces kapilarnego podciągania wilgoci. Jeżeli mundefinedwimy o podpiwniczonej ścianie zewnętrznej, nie obejdzie się bez wykonania zewnętrznej blokady pionowej.

Jak pozbyć się wilgoci z pokoju?

Zdarza się, że zjawisko nadmiernej wilgotności powietrza dotyczy nie całego domu, a jednego pomieszczenia. O ile w kuchni i łazience naturalne jest, że poziom wilgotności znacząco wzrasta w ciągu dnia, to w pokojach dziennych i sypialnych nie powinno mieć to miejsca. Aby wyeliminować problem, należy zadbać o prawidłową wentylację powietrza (poprzez montaż nawiewnikundefinedw w oknach), regularnie wietrzyć pomieszczenie i utrzymywać w nim właściwą temperaturę (od 20 do 22 stopni Celsjusza). Jeżeli źrundefineddło ciepła (grzejnik, kaloryfer) nie znajduje się pod oknem, warto pomyśleć o przebudowaniu instalacji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!