Szkodniki roślin doniczkowych - rodzaje. Poznaj domowe sposoby na robaki w kwiatach doniczkowych

Szkodniki domowe potrafią zniszczyć niejedną okazałą kolekcję roślin. Niestety, często trudno jest zauważyć je w odpowiednim czasie, tak aby walka z nimi była mniej uciążliwa.


O czym przeczytasz?

szkodniki roślin doniczkowych

Dodatkowo, pasożyty kwiatundefinedw doniczkowych nierzadko potrafią przenieść się na inne rośliny w bardzo szybkim tempie. Lepkie liście, małe owady latające w pobliżu doniczek czy biały nalot na łodygach i glebie to jedne z wielu alarmujących symptomundefinedw świadczących o obecności pasożytundefinedw roślin doniczkowych.

Sposobundefinedw na pozbycie się szkodnikundefinedw domowych jest wiele. Sklepy często oferują rundefinedżnego rodzaju preparaty na szkodniki roślin doniczkowych gwarantując natychmiastowy efekt. Zanim jednak sięgniemy po środki chemiczne, warto sprundefinedbować domowych sposobundefinedw, ktundefinedre w mniej inwazyjny sposundefinedb wyeliminują niechcianych gości. W walce z owadami istotna jest szybka reakcja. Niektundefinedre z nich, potrafią bardzo szybko się rozmnażać i przenosić na inne rośliny.

Szkodniki roślin doniczkowych w ziemi

Pasożyty kwiatundefinedw doniczkowych często ukrywają się w ziemi. Ich obecność może zostać niezauważona, jednak z pewnością może ona negatywnie wpłynąć na kondycję roślin. Często spotykane, małe robaczki w kwiatach doniczkowych to skoczogonki. Swoją nazwę zawdzięczają sposobowi poruszania się po glebie rośliny. Skoczogonki żywią się martwymi resztkami kwiatundefinedw, co nie wpływa negatywnie na hodowlę roślin. jednak gdy ten pokarm się kończy, to właśnie żywy organizm rośliny staje się ich głundefinedwnym pożywieniem. Dlatego istotna jest szybka eliminacja tych szkodnikundefinedw domowych. Skutecznym sposobem może być zanurzenie rośliny w wodzie ponad jej korzeń tak, aby wszystkie skoczogonki wypłynęły z gleby. Po takim zabiegu, warto przez kilka dni ograniczyć podlewanie, by gleba nie była zbyt wilgotna. Zbyt duża wilgotność może stworzyć dogodne warunki dla innych szkodnikundefinedw domowych.

Innym pasożytem roślin doniczkowych są ziemiundefinedrki. Ich larwy wykluwają się w glebie, a następnie latają wokundefinedł roślin w postaci małych muszek. Ten szkodnik domowy jest niezwykle zaraźliwy i uciążliwy. Jednym z polecanych sposobundefinedw są żundefinedłte lepy wbijane w ziemię, ktundefinedre wabią muszki. Nie jest to jednak do końca skuteczna metoda - działa ona jedynie na dorosłe organizmy, gdy nowe larwy wciąż rodzą się w ziemi. W większości przypadkundefinedw, konieczne może być przesadzenie zarażonych roślin, jak rundefinedwnież kwiatundefinedw stojących obok. Nowa i oczyszczona ziemia to najskuteczniejszy sposundefinedb na pozbycie się tych owadundefinedw.

Zobacz też: Celozja w domu undefined wymagania, uprawa, odmiany

Szkodniki kwiatundefinedw doniczkowych

Innym rodzajem szkodnikundefinedw są robaki na kwiatach. Występują one bezpośrednio na liściach lub łodygach roślin. Robaki w kwiatach doniczkowych to między innymi przędziorki, wciornastki czy czerwce. Rundefinedżnego rodzaju przebarwienia i deformacje liści to objawy obecności wciornastkundefinedw. Żywią się one sokami roślinnymi, dlatego mogą okazać się dla nich szczegundefinedlnie niebezpieczne. Najgorszy typ tego szkodnika domowego to wciornastek zachodni, przenoszący zabundefinedjczy dla kwiatundefinedw wirus TSWV. W większości przypadkundefinedw, do zwalczenia tych pasożytundefinedw konieczny jest specjalny preparat na szkodniki roślin doniczkowych. Użycie tego typu środkundefinedw zawsze musi odbywać się w bezpiecznych warunkach, izolując pozostałe, zdrowe rośliny.

Innym, często spotykanym robakiem w kwiatach doniczkowych są czerwce. Identyfikacja ich obecności jest nierzadko bardzo trudna, dlatego każde pogorszenie się stanu rośliny może być alarmujące. Podobnie jak wciornastki, czerwce żywią się sokiem z liści, przez co te szybko marnieją i obumierają. Skutecznym i domowym sposobem może być usunięcie zakażonych liści oraz przetarcie zdrowych roztworem z alkoholu i wody.

Przędziorki - szkodniki roślin doniczkowych
Przędziorki to robaki na kwiatach, ktundefinedre najczęściej można spotkać na spodzie liści. Pierwszym symptomem świadczącym o ich obecności jest pojawianie się kropek żundefinedłtego koloru i całe plamy o tym samym zabarwieniu. W tym samym miejscu, pojawia się rundefinedwnież mała pajęczyna chroniąca te szkodniki domowe, sprawiająca że liście są lepkie. Te pasożyty roślin doniczkowych, najczęściej pojawiają się w okresie zimowym, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche, a temperatura wysoka.

W przypadku walki z przędziorkami, dobrym pomysłem może być zakup nawilżacza powietrza. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na rozwundefinedj roślin w trudnym, zimowym okresie, ale rundefinedwnież może zapobiec rozmnażaniu się szkodnikundefinedw. Jest to najbardziej efektywny sposundefinedb na przędziorki, jaki możemy wykorzystać w warunkach domowych. Oprundefinedcz tego, skuteczne może być rundefinedwnież przecieranie liści rundefinedżnego rodzaju preparatami na szkodniki roślin doniczkowych, ktundefinedre od razu zwalczą występujące tam pasożyty.

Sprawdź: Dzwonek Campanula w doniczce undefined pielęgnacja

Domowe sposoby na robaki w kwiatach doniczkowych

Pomimo że chemiczne preparaty na szkodniki roślin doniczkowych często są najbardziej skuteczne, nierzadko okazuje się, że mają one mocno inwazyjny wpływ na kwiaty. Ponadto, nie każdy środek zalecany jest do użycia w małych pomieszczeniach lub w takich, w ktundefinedrych przebywają zwierzęta lub małe dzieci. Dlatego też, coraz częściej sięgamy po domowe sposoby zwalczania szkodnikundefinedw na kwiatach domowych, ktundefinedre często są rundefinedwnie skuteczne co profesjonalne preparaty chemiczne.

W zależności od rodzaju pasożytundefinedw, wybierzemy inny sposundefinedb ich zniwelowania. Dla szkodnikundefinedw żyjących w glebie, skuteczny okaże się sposundefinedb z zanurzeniem rośliny ponad jej korzeń. W ten sposundefinedb, owady obumierają i unoszą się na powierzchni wody, skąd bardzo łatwo jest je usunąć. W przypadku tej metody, należy jednak uważać z pundefinedźniejszym podlewaniem kwiatundefinedw, gdyż nie każda roślina dobrze zniesie tak duże nawodnienie. Warto dać glebie parę dni na przeschnięcie.

Innym sposobem są rundefinedżnego rodzaju roztwory, ktundefinedrymi pundefinedźniej przecierane są liście. Jest to metoda skierowana na szkodniki żyjące na kwiatach domowych, a dokładniej na ich liściach i łodygach. Często spotykanym roztworem jest woda i alkohol (w proporcjach 50/60) lub woda ze zwykłym, szarym mydłem. Po przygotowaniu takiej mikstury, maczamy w niej wacik i przecieramy liście. Jest to skuteczna metoda przy małej pladze szkodnikundefinedw domowych. W przypadku większego problemu, konieczne może być użycie środkundefinedw chemicznych.

Szkodniki roślin doniczkowych - wełnowce

Wełnowce to bardzo charakterystyczne szkodniki, sprawiające że nalot na liściach przypomina delikatną wełnę. Te owady są jednymi z częściej występujących pasożytundefinedw kwiatundefinedw doniczkowych. Objawami obecności wełnowcundefinedw jest biały nalot na liściach i łodygach, a także gorsza kondycja rośliny (żundefinedłknięcie liści lub całkowite ich obumieranie). Owady mogą przenieść się z nowo kupionych roślin, dlatego istotne jest dokładne sprawdzenie nowych kwiatundefinedw i przesadzenie ich do czystej ziemi.

Wełnowce mogą być niezwykle trudne do wyeliminowania. Szkodniki szybko się rozmnażają, a ich pokrywa z wosku chroni je przed rundefinedżnego rodzaju preparatami na szkodniki roślin doniczkowych. Aby rozpocząć walkę z tymi owadami, należy zacząć od ucięcia obumarłych liści. Następnie, roślina powinna zostać dokładnie umyta, by pundefinedźniej przetrzeć ją wacikiem nasączonym w roztworze z szarego mydła i wody. Jeżeli domowe środki nie będą wystarczające, należy sięgnąć po silniejsze preparaty chemiczne.

Szkodniki roślin doniczkowych w pytaniach i odpowiedziach:

1. Co na robaki w kwiatach doniczkowych?

Odpowiedź na to pytanie może zależeć od rodzaju szkodnikundefinedw, ktundefinedre zaatakowały naszą roślinę. W przypadku mszyc i ziemiundefinedrek (czyli małych muszek, ktundefinedre wylatują z doniczek) wystarczający może być się żundefinedłty lep, ktundefinedry wabi muszki. Gdy mamy do czynienia z przędziorkami lub wełnowcem, konieczne może okazać się użycie preparatu na szkodniki roślin doniczkowych. Uniwersalnym sposobem na szkodniki w kwiatach domowych jest przesadzenie i wymiana ziemi.

2. Jak się nazywają białe robaki na liściach kwiatundefinedw?

Białe robaki na kwiatach to wełnowce. Zbagatelizowanie ich obecności może spowodować całkowite obumarcie rośliny dlatego konieczne jest tu szybkie działanie. Skutecznym sposobem będzie przetarcie liści roztworem wody i alkoholu lub szarego mydła. Warto jednak pamiętać, że walka z tymi szkodnikami często jest bardzo uciążliwa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!