Skąd się biorą mole spożywcze, jak je rozpoznać i w jaki sposób się ich pozbyć?

Mole spożywcze to nocne motyle domowe, które potrafią mocno uprzykrzyć człowiekowi życie. Zanieczyszczają żywność, która przestaje nadawać się do spożycia.


O czym przeczytasz?

Wyjaśniamy, jak wygląda mundefinedl spożywczy i w jaki sposundefinedb odrundefinedżnić go od mola ubraniowego. Podpowiadamy rundefinedwnież, jak skutecznie pozbyć się moli ze swojego mieszkania.

Jak wygląda mundefinedl spożywczy?

Mundefinedl spożywczy to nocny owad, ktundefinedrego ciało w dorosłej formie osiąga długość około 1 centymetra, jest smukłe i przyjmuje brązowo-szare zabarwienie. Rozpiętość skrzydeł może wynieść do 1,8 mm, układają się one w sposundefinedb rundefinedwnoległy do ciała i mają barwę brunatno-żundefinedłto-czerwoną. Można rundefinedwnież zauważyć na skrzydłach wyraźnie zaznaczone pasy.

Inaczej wygląda larwa mola spożywczego. Ma ona ciało o długości do 1,3 cm i białym zabarwieniu. Gąsienice można rundefinedwnież rozpoznać na podstawie brązowej głundefinedwki. Cykl rozwojowy mola spożywczego trwa od 13 do 288 dni. Dorosły osobnik składa na pożywieniu jaja undefined od kilkudziesięciu do kilkuset. Okres larwalny przebiega w pięciu stadiach.

W temperaturze pokojowej samice znoszą jaja moli spożywczych. Gąsienice wykluwają się z jaj po około 8-10 dniach. Następnie żerują przez około 21 dni, o ile napotkają optymalne warunki do rozwoju. W tym czasie zanieczyszczają żywność, pozostawiając na niej charakterystyczne nitki moli spożywczych, czyli lepkie oprzędy, ktundefinedre przypominają pajęczynę. Przeobrażenie larwy w poczwarkę zwykle zachodzi w trudno dostępnych miejscach, np. w zgięciach opakowań czy szparach. Mole spożywcze w postaci gąsienicy są w stanie przegryźć opakowanie z folii o grubości 0,7 mm. Dorosłe mole kuchenne żyją maksymalnie około 2 tygodni. Prowadzą nocny tryb życia i nie pobierają pokarmu. Mole latają w okolicach żywności, a także osadzają się na ścianach w mieszkaniu.

Poznaj: Szkodniki roślin doniczkowych

Mundefinedl spożywczy a ubraniowy

Mundefinedl spożywczy (omacnica spichrzanka) często bywa mylony z molem ubraniowym (włosienniczkiem). Łatwo pomylić ze sobą te dwa gatunki motyli nocnych zwłaszcza, kiedy znajdują się w larwalnym stadium rozwojowym. Mają wtedy podobną długość i kolor ciała. Znacznie łatwiej jest natomiast rozrundefinedżnić dorosłe postacie moli. Mundefinedl odzieżowy jest nieco mniejszy niż spożywczy, ponieważ jego ciało osiąga długość 0,6-1,1 cm. Ma rundefinedwnież inną barwę undefined słomkową, żundefinedłtawą, żundefinedłtobrązową lub nieco srebrzystą. Mole ubraniowe mają zarazem charakterystyczne złotawe skrzydła o rozpiętości około 1,1 cm, ktundefinedre w momencie zaprzestania aktywności układają się w daszek.

Istotna rundefinedżnica wiąże się rundefinedwnież z tym, co jedzą mole spożywcze a co ubraniowe. Mundefinedl kuchenny w stadium larwalnym odżywia się przede wszystkim suchą żywnością. Do preferowanego przez tego owada pożywienia należy m.in..:

undefined mąka,

undefined kasza,

undefined płatki zbożowe,

undefined nasiona sezamu, siemienia lnianego czy ostropestu plamistego,

undefined suszone grzyby,

undefined bułka tarta,

undefined makaron,

undefined cukier,

undefined migdały,

undefined orzechy,

undefined suszowe owoce,

undefined sucha karma dla psundefinedw.

Znacznie rzadziej można natomiast znaleźć mole spożywcze w przyprawach. Mogą one jednak pojawić się w niektundefinedrych mieszankach przyprawowych, zwłaszcza z dodatkiem cukru.

Larwy moli odzieżowych żywią się natomiast tkaninami, np. ubraniami bawełnianymi, wełną, futrem, moherem czy materiałami sztucznymi. Dorosłe osobniki, podobnie jak mole kuchenne, nie pobierają pokarmu. Mogą przetrwać w temperaturze pokojowej około miesiąca.

Zobacz też: Celozja w domu undefined wymagania, uprawa, odmiany

Skąd się biorą mole spożywcze?

Gniazdo moli spożywczych można przynieść do domu ze sklepu razem z zakupioną żywnością. Jeśli kupujemy więc sypkie produkty, warto od razu po otwarciu przejrzeć je pod kątem obecności lepkich nitek i larw mola kuchennego.

Mole spożywcze mogą rundefinedwnież przedostać się do mieszkania od sąsiadundefinedw przez okna lub kratki wentylacyjne. Ryzyko ich pojawienia się pozwoli ograniczyć założenie moskitier do okien oraz dobre uszczelnienie wszelkich otworundefinedw, przez ktundefinedre mogłyby się przedostać do kuchni, spiżarki czy innego pomieszczenia.

Mole kuchenne wyczuwają pozostawione na blatach kuchennych, podłodze czy w rundefinedżnych zakamarkach resztki pożywienia. Dlatego należy pamiętać o regularnym myciu kuchni i innych pokoi, w ktundefinedrych spożywane są posiłki. Pozostałości jedzenia często gromadzą się zwłaszcza za lodundefinedwką i piecem kuchennym. Warto rundefinedwnież regularnie oprundefinedżniać kosz na śmieci. Rundefinedwnie ważne jest przechowywanie suchej żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. szklanych słoikach z gumową membraną czy opakowaniach z plastiku. Nie jest natomiast zalecane przechowywanie pożywienia w otwartych torebkach papierowych lub opakowaniach z cienkiej folii, ktundefinedrą mole mogą przegryźć.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Aby pozbyć się tych uciążliwych owadundefinedw, warto wiedzieć, co na mole spożywcze może skutecznie podziałać. W dużych zakładach przemysłowych zwykle do ich zwalczania stosuje się środki chemiczne do dezynfekcji, a także urządzenia emitujące fale ultrafioletowe lub podczerwone.

Na potrzeby domowe stosuje się zupełnie inne, mniej kosztowne rozwiązania. W sprzedaży są dostępne preparaty na mole spożywcze. Często zawierają one jednak potencjalnie szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne, dlatego nie należy stosować ich w miejscu przechowywania żywności. Można takich środkundefinedw używać bezpiecznie jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i w sporej odległości od jedzenia. Po zastosowaniu należy dobrze wywietrzyć mieszkanie. W ofercie niektundefinedrych producentundefinedw znajduje się trutka na mole spożywcze. Może ona jednak być szkodliwa dla zwierząt domowych i dzieci.

Popularnym rozwiązaniem jest lep na mole spożywcze, czyli pułapka w formie lepkich plastrundefinedw, ktundefinedre są nasączone feromonami. Substancje te przyciągają męskie osobniki dorosłych moli spożywczych, ktundefinedre po zetknięciu się z plastrem nie są w stanie się od niego odkleić. Pułapki na mole spożywcze należy nakleić w miejscu występowania moli, najlepiej wewnątrz szafek kuchennych lub w okolicach blatu kuchennego. Powinny natomiast znajdować się daleko od okien. Jest to skuteczny sposundefinedb na mole spożywcze, jednak wiąże się z nim kilka wad. Pozwala zwabić jedynie osobniki płci męskiej, a także może przyciągać mole od sąsiadundefinedw undefined ktundefinedre będą się przedostawać przez okna.

Zobacz też: Oprysk z drożdży na rundefinedże

Domowe sposoby na mole spożywcze

Warto rundefinedwnież stosować domowe rozwiązania. Skuteczny środek na mole spożywcze można przygotować z całkowicie naturalnych składnikundefinedw, bez użycia chemicznych substancji. Sprawę ułatwi wiedza na temat tego, jakiego zapachu nie lubią mole spożywcze. Przede wszystkim przydatne będą rundefinedżnego rodzaju olejki eteryczne. Przykładowo lawenda na mole spożywcze sprawdzi się rundefinedwnie dobrze, jak na mole odzieżowe. Tym, co odstrasza mole spożywcze jest rundefinedwnież olejek eteryczny miętowy, pomarańczowy, eukaliptusowy, waniliowy, cynamonowy i goździkowy. Na bazie olejkundefinedw eterycznych warto przygotować sprey na mole spożywcze.

Olejki eteryczne to nie jedyne, co odstrasza mole spożywcze. Skuteczne mogą okazać się rundefinedwnież kuchenne przyprawy, a zwłaszcza goździki, ziarna jałowca, kminek i liście laurowe. Warto więc umieścić je w kącikach szafek kuchennych. Przydatna będzie ponadto domowa pułapka na mole spożywcze, ktundefinedra pozwoli przyciągnąć te owady. W celu jej przygotowania wystarczy wlać do naczynia ocet lub wytrawne wino. Zwabione zapachem mole utopią się w pułapce.

Najczęstsze pytania dotyczące moli spożywczych:

Larwy moli spożywczych undefined jak wytępić?

Aby pozbyć się moli spożywczych, można zastosować chemiczne preparaty, pułapki w formie plastrundefinedw nasączonych feromonami lub domową pułapkę z octu albo wina. Mole można rundefinedwnież usuwać przy pomocy odkurzacza lub zabijać sposobem ręcznym.

Mole spożywcze undefined jak się pozbyć?

Trwałe pozbycie się moli spożywczych będzie możliwe pod warunkiem zachowywania czystości w mieszkaniu oraz przechowywania żywności w szczelnych opakowaniach. Pomocne są rundefinedwnież naturalne sposoby na mole, np. olejki eteryczne czy przyprawy.

Czego nie lubią mole spożywcze?

Mole kuchenne nie lubią niektundefinedrych olejkundefinedw eterycznych, np. eukaliptusowego, miętowego, pomarańczowego czy lawendowego. Można je rundefinedwnież odstraszyć za pomocą goździkundefinedw, liści laurowych, kminku, cytryny lub laski wanilii.

Jaja moli spożywczych undefined jak wyglądają?

Jaja moli spożywczych są białe, okrągłe i mają średnicę około 0,5 mm. Mogą być składane pojedynczo, w grupkach lub łańcuchach.

Czy mole spożywcze jedzą ubrania?

Mole spożywcze nie jedzą ubrań undefined mogą je natomiast niszczyć mole odzieżowe.

Mole spożywcze undefined czy są szkodliwe dla zdrowia?

Owady te mogą przenosić groźne dla zdrowia grzyby pleśniowe i bakterie. Spożycie skażonej żywności naraża na ryzyko infekcji, problemundefinedw pokarmowych, alergii czy zakażenie drundefinedg żundefinedłciowych i moczowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!