Margaretki w doniczce - uprawa i pielęgnacja

Margaretka to niezwykle urocza roślina, której inne nazwy to również złocień właściwy oraz jastrun. Jej delikatne białe kwiaty zachwycają swoją prostotą i wielu osobom kojarzą się ze stokrotkami.


O czym przeczytasz?

margaretki w doniczce

Margaretki występują rundefinedwnież w innych kolorach, takich jak rundefinedż, fiolet, żundefinedłć, czy czerwień. Choć najczęściej są one uprawiane w ogrodach, to coraz większym zainteresowaniem miłośnikundefinedw kwiatundefinedw cieszą się margaretki w doniczce. Jak one wyglądają oraz w jaki sposundefinedb należy się nimi zajmować, aby cieszyć się ich urokiem rundefinedwnież w domu? Wszystkie informacje na ich temat znajdziecie w poniższym artykule.

Margaretki - charakterystyka

Margaretki nie są wymagające, dlatego z ich uprawą zarundefinedwno w ogrodzie, jak i w doniczce powinien poradzić sobie każdy. Rośliny te posiadają dość skromne kwiaty, ktundefinedre przywodzą na myśl polne stokrotki w nieco większym wydaniu. Ich delikatna uroda sprawia jednak, że stają się często idealnym uzupełnieniem pięknych bukietundefinedw. Fantastycznie prezentują się one rundefinedwnież w naszych ogrodach zwłaszcza, gdy pozwolimy im zająć dużą jego powierzchnię. Nic więc dziwnego, że wiele osundefinedb zdecydowało się rundefinedwnież uprawiać margaretki na pniu w doniczce, dzięki czemu mogą one ozdabiać nasze parapety, balkony i tarasy.

Margaretka jest rośliną bardzo uniwersalną, ponieważ może urosnąć niemal wszędzie. Oprundefinedcz ogrodundefinedw europejskich występuje rundefinedwnież między innymi na Kaukazie oraz w Azji. Zaliczająca się do grupy roślin astrowatych margaretka preferuje glebę piaszczysto-gliniastą i zwykle osiąga ok. 60 cm wysokości, a okres jej kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Na szczycie wyrastającej z kłącza łodygi możemy podziwiać piękne, najczęściej białe kwiaty. W ich centrum znajdują się natomiast drobne, żundefinedłte kwiaty rurkowe. Oczywiście łodyga margaretki jest pokryta liśćmi. Te dolne nie wytwarzają ogonkundefinedw, natomiast pozostałe liście o łopatkowym kształcie posiadają już długie ogonki.

Margaretki w doniczce - uprawa

Biorąc pod uwagę jej ujmujący urok, z pewnością nikogo nie dziwi fakt, że w tak wielu polskich ogrodach obecna jest właśnie margaretka. Kwiat w doniczce bardzo szybko stał się jednak marzeniem osundefinedb, ktundefinedre chciały cieszyć się widokiem margaretek na swoich parapetach, balkonach i tarasach. Dlatego też zdecydowano się na zaszczepienie tej rośliny na pniu, dzięki czemu obecnie każdy może upiększać swoje domy właśnie margaretkami.

Co bardzo ważne, margaretki w doniczce kwitną nie tylko długo, ale także bardzo obficie, co daje naprawdę spektakularny efekt. Ich pięknem z reguły możemy się cieszyć od maja do października, gdyż to właśnie na te miesiące przypada okres ich kwitnienia. Pielęgnacja margaretek w doniczkach jest stosunkowo łatwa, gdyż kwiaty te nie należą do szczegundefinedlnie kłopotliwych w uprawie. Ważne jednak, aby zapewnić jej korzeniom odpowiednio dużo miejsca do rozwoju. Dlatego też margaretka powinna zostać zasadzona w większej doniczce.

Niestety margaretka doniczkowa nie jest szczegundefinedlnie odporna na działanie niskich temperatur. Z tego względu uznaje się ją za roślinę jednoroczną. Czy to oznacza, że margaretki wieloletnie pozostają wyłącznie w sferze naszych marzeń? Okazuje się, że nie. Istnieje możliwość przedłużenia żywotności margaretki w doniczce, przechowując ją w odpowiednich warunkach w okresie zimowym. Dobrym miejscem może okazać się na przykład garaż lub zamknięty taras. Roślina ta powinna być bowiem przechowywana w jasnym pomieszczeniu, w ktundefinedrym utrzymuje się umiarkowana temperatura. Pamiętajmy rundefinedwnież, by wraz z nadejściem wiosny dostarczyć roślinie potrzebnych jej nawozundefinedw i regularnie ją podlewać.

Margaretki doniczkowe - pielęgnacja

Pielęgnacja margaretki w doniczce nie jest skomplikowana i nie zajmie nam tak naprawdę zbyt wiele czasu. Najważniejsze o co należy dbać to regularne podlewanie rośliny. Zwłaszcza w okresie letnim, gdy mamy do czynienia z upałami musimy zadbać o to, by podłoże w doniczce było wilgotne.

Margaretka doniczkowa powinna być rundefinedwnież regularnie nawożona, najlepiej raz w tygodniu. Brak odpowiednich substancji wspomagających roślinę może skutkować żundefinedłknięciem liści, a także marnieniem i opadaniem kwiatundefinedw.

Co więcej, jeśli chcemy utrzymać obfite kwitnienie margaretek, należy systematycznie usuwać wszystkie przekwitłe kwiaty.

Najczęstsze pytania dotyczące margaretek:

Jak wyglądają margaretki?

Margaretki ogrodowe rosną w kępach, natomiast margaretki w doniczce wyglądają jak małe drzewko z koroną porośniętą kwiatami. Z łodygi, na ktundefinedrej znajdują się pojedyncze ząbkowane liście, wyrasta jeden kwiat o żundefinedłtym środku. Jego płatki zazwyczaj są białe, ale mogą mieć także żundefinedłty, czerwony, rundefinedżowy lub fioletowy kolor.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!