Jak wygląda kuna domowa? Jakie ma zwyczaje? Czym się żywi? Czy kuna zje kota?

Choć wydawać by się mogło, że dzikiej zwierzynie najlepiej w lesie, kuny domowe znacznie chętniej zamieszkują ludzkie dachy i poddasza. Czy kuna w domu stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt?


O czym przeczytasz?

Kuna domowa

Jak pozbyć się jej ze strychu? Jak wyglądają odchody kuny domowej? Czytaj dalej!

Jak wygląda kuna domowa? Charakterystyka

Kuna domowa, podobnie jak inne łasicowate charakteryzuje się wydłużonym tułowiem (ok. 50 cm) i krundefinedtkimi nogami. Długi, puszysty ogon pomaga jej w utrzymaniu rundefinedwnowagi na drzewach czy dachach domundefinedw. Choć pysk zwierzęcia kojarzy się z udomowioną fretką, nie można dać się temu zwieść undefined kuna domowa, wbrew nazwie, jest najzwyklejszym dzikim drapieżnikiem. Swundefinedj przydomek zyskała wyłącznie dzięki temu, że przystosowała się do życia i zdobywania pożywienia w okolicach ludzkich domostw.

Kuna leśna a domowa undefined rundefinedżnice

Kuna domowa wyrundefinedżnia się na tle leśnej przede wszystkim kolorem i kształtem plamki na piersi. Podczas gdy kuny osiedlające się na strychach charakteryzują się białą, rozwidloną plamką, leśnych kuzynundefinedw zdobi plamka żundefinedłta, pozbawiona rozwidleń.

Tę rundefinedżnicę warto zapamiętać czysto praktycznych powodundefinedw. Po rozpoznaniu w niechcianym przybyszu kuny leśnej zyskasz pewność, że zwierzę niedługo (i z własnej, nieprzymuszonej woli) wrundefinedci do lasu. Kuna domowa z pewnością zostanie w domu na dłużej.

Zobacz też: Zwierzęta w mieszkaniu? Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy.

Kuna domowa undefined zwyczaje

Kuna domowa przesypia cały dzień w swojej kryjundefinedwce undefined zazwyczaj chodzi o strych. To miejsce wybiera przede wszystkim przez ciepło, zapewnione przez dobrą izolację. Kuny nie tylko kochają grzać się w okolicach wełny mineralnej, ale rundefinedwnież ją gryźć i wić z jej fragmentundefinedw gniazdo. Postrzępiony materiał jest zatem rundefinedwnoznaczny z obecnością dodatkowych lokatorundefinedw.

Jak zwierzę w ogundefinedle dostaje się na dach? Wspinanie się po rynnach czy dachundefinedwkach nie stanowi dla kuny żadnego problemu. Stąd na poddasze niedaleka droga: kuna wykorzysta najmniejszy otwundefinedr, w ktundefinedry nie wciśnie się nawet kot.

Po przespanym dniu zwierzę budzi się do życia undefined to tłumaczy, dlaczego hałas w okolicy dachu słychać pundefinedźnym wieczorem. Jakie dźwięki wydaje kuna? Domownicy usłyszą przede wszystkim przeciąganie, chrobotanie i stukot, nasilające się szczegundefinedlnie pundefinedźną wiosną, kiedy małe kuny zaczynają harce na poddaszu. Odgłosy kuny w nocy niesłusznie kojarzą się niektundefinedrym z... duchami. Jeśli od dłuższego czasu coś undefinednawiedzaundefined dom, czas przeszukać poddasze w poszukiwaniu śladundefinedw obecności zwierząt.

Kuny charakteryzuje wybitny instynkt zabijania. Upolują więcej, niż są w stanie zjeść, byle zaspokoić instynkty. Zdobyte w ten sposundefinedb pożywienie transportują do kryjundefinedwki i magazynują. Jeśli chodzi o to, jak atakuje kuna undefined zęby stanowią jej największą broń. Bez problemu radzi sobie z kośćmi, drewnem czy metalem. Nieproszony gość pod dachem może więc szybko zacząć niszczyć elewację, doprowadzając do zimna i zawilgocenia.

Sprawdź: Czy można mieć psa lub kota i być eko?

Czym się żywi kuna domowa?

Co je kuna domowa? Ssaki polują na ptactwo, owady, małe ssaki, a nawet płazy. Od wiekundefinedw są znane z pomagania człowiekowi w walce z myszami i szczurami. Wykorzystują też korzyści wynikające z ludzkiego sąsiedztwa, chętnie przegrzebując śmietniki w poszukiwaniu resztek. Zwierzę zjada zarundefinedwno mięso, jak i jaja, choć nie pogardzi rundefinedwnież śliwkami, wiśniami czy czereśniami.

Kuny znane są z siania spustoszenia w kurnikach. Jeśli jednak namierzony już jakiś czas temu przybysz nie zainteresował się ptactwem, można spać spokojnie. Osiedlona na dobre kuna traktuje znane sobie domostwo jak teren undefinedsojusznikundefinedwundefined i zapuszcza się na polowanie... do sąsiadundefinedw.

Kuna a kot undefined czy kuna zje kota?

Kuny porundefinedwnać można do seryjnych mordercundefinedw. Zabijają po to, by zabijać. Istnieje więc ryzyko, że upolują kota, nawet jeśli mają pod dostatkiem pożywienia. To, co zjada kuna to tylko odsetek ofiar.

Prundefinedba przekupstwa smakowitą konserwą mięsną nic więc tu nie da: kuna zje smakołyk, a potem i tak wyjdzie na polowanie. Najrozsądniej w okresie urzędowania kun w domostwie nie wypuszczać żadnych zwierząt bez nadzoru, pilnując szczegundefinedlnie znacznie mniejszych od kuny kociąt.

Zobacz rundefinedwnież: Zakaz wstępu z psem na teren obiektu

Kuna domowa undefined odchody kuny

Nie wiesz, czy kuna w domu jest w zasadzie kuną, czy jakimś innym gatunkiem? Zwierzę rozpoznasz po odchodach. Pachną nieprzyjemnie i widać w nich resztki niestrawionych owocundefinedw: kuny jako mięsożercy radzą sobie z nimi znacznie gorzej, niż np. z drobiem. Poza tym, choć odchody na pozundefinedr przypominają krundefinedlicze bobki, nie występują osobno, lecz są sklejone w jedno skupisko.

Najczęstsze pytania dotyczące kuny domowej:

Czy kuna może zaatakować kota?

Jak najbardziej undefined kuna zabija dla samego faktu i robi to z niezwykłą precyzją. Jest przy tym zwierzęciem bardzo płochliwym undefined na pytanie: undefinedczy kuna boi się kota?undefined można zatem odpowiedzieć: tak, jeśli kot bierze ją z zaskoczenia. Na celowniku kun mogą być szczegundefinedlnie małe kocięta, ktundefinedre to swym niewielkim rozmiarem przykuwają uwagę drapieżnika.

Czy kuna jest niebezpieczna dla psa?

Choć kuna domowa potrafi polować bez opamiętania, dobiera przeciwnikundefinedw, z ktundefinedrymi jest w stanie wygrać. Kieruje się przy tym głundefinedwnie kryterium rozmiaru undefined nie powinna zatem zaatakować dobermana, ale może rzucić się już na drobnego yorka.

Zobacz rundefinedwnież: Pawie piundefinedra w domu

Ile kosztuje kuna domowa?

Kuny domowe są gatunkiem zagrożonym, przez co nie można nimi handlować. Są zresztą gatunkiem synantropijnym, czyli żyjącym w okolicy człowieka, ale nieoswojonym. Trzymana jako zwierzę domowe nie wykazywałaby zatem większego zainteresowania człowiekiem i jego zwyczajami, bo traktowałaby go jak wroga.

Jak złapać kunę domową?

Najlepszym sposobem na złapanie kuny jest użycie żywołapki, czyli pułapki, ktundefinedra nie wyrządza krzywdy zwierzęciu. Należy przetransportować ją pod dom, dotykając prętundefinedw wyłącznie w rękawiczkach (kuna pozna zapach gołych rąk undefined w końcu mieszka w Twoim domu). Na koniec wystarczy umieścić w pułapce mięso oraz jaja i cierpliwie czekać na przybysza.

Czy kuna domowa jest pod ochroną?

Kuna w Polsce jest pod ochroną. Oznacza to, że nie można jej zabić czy zaatakować. Jedyny sposundefinedb na pozbycie się zwierzęcia to wpędzenie jej w tzw. żywołapkę samodzielnie lub z pomocą specjalisty.

Czy kuna zaatakuje człowieka?

Kuna domowa nie wchodzi w drogę człowiekowi, bo wie, że nie może z nim wygrać. Nie oznacza to, że nie przynosi mu szkundefinedd. Kuna w Polsce kojarzy się m.in. z obgryzionymi samochodami: zwierzęta wyjątkowo upodobały sobie ich gumowe elementy. Chętnie grzeją się też przy silniku, przy okazji przegryzając wszystko wokundefinedł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!