Jak wygląda kuna domowa? Jakie ma zwyczaje? Czym się żywi? Czy kuna zje kota?

Choć wydawać by się mogło, że dzikiej zwierzynie najlepiej w lesie, kuny domowe znacznie chętniej zamieszkują ludzkie dachy i poddasza. Czy kuna w domu stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt?


O czym przeczytasz?

Kuna domowa

Jak pozbyć się jej ze strychu? Jak wyglądają odchody kuny domowej? Czytaj dalej!

Jak wygląda kuna domowa? Charakterystyka

Kuna domowa, podobnie jak inne łasicowate charakteryzuje się wydłużonym tułowiem (ok. 50 cm) i krótkimi nogami. Długi, puszysty ogon pomaga jej w utrzymaniu równowagi na drzewach czy dachach domów. Choć pysk zwierzęcia kojarzy się z udomowioną fretką, nie można dać się temu zwieść – kuna domowa, wbrew nazwie, jest najzwyklejszym dzikim drapieżnikiem. Swój przydomek zyskała wyłącznie dzięki temu, że przystosowała się do życia i zdobywania pożywienia w okolicach ludzkich domostw.

Kuna leśna a domowa – różnice

Kuna domowa wyróżnia się na tle leśnej przede wszystkim kolorem i kształtem plamki na piersi. Podczas gdy kuny osiedlające się na strychach charakteryzują się białą, rozwidloną plamką, leśnych kuzynów zdobi plamka żółta, pozbawiona rozwidleń.

Tę różnicę warto zapamiętać czysto praktycznych powodów. Po rozpoznaniu w niechcianym przybyszu kuny leśnej zyskasz pewność, że zwierzę niedługo (i z własnej, nieprzymuszonej woli) wróci do lasu. Kuna domowa z pewnością zostanie w domu na dłużej.

Zobacz też: Zwierzęta w mieszkaniu? Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy.

Kuna domowa – zwyczaje

Kuna domowa przesypia cały dzień w swojej kryjówce – zazwyczaj chodzi o strych. To miejsce wybiera przede wszystkim przez ciepło, zapewnione przez dobrą izolację. Kuny nie tylko kochają grzać się w okolicach wełny mineralnej, ale również ją gryźć i wić z jej fragmentów gniazdo. Postrzępiony materiał jest zatem równoznaczny z obecnością dodatkowych lokatorów.

Jak zwierzę w ogóle dostaje się na dach? Wspinanie się po rynnach czy dachówkach nie stanowi dla kuny żadnego problemu. Stąd na poddasze niedaleka droga: kuna wykorzysta najmniejszy otwór, w który nie wciśnie się nawet kot.

Po przespanym dniu zwierzę budzi się do życia – to tłumaczy, dlaczego hałas w okolicy dachu słychać późnym wieczorem. Jakie dźwięki wydaje kuna? Domownicy usłyszą przede wszystkim przeciąganie, chrobotanie i stukot, nasilające się szczególnie późną wiosną, kiedy małe kuny zaczynają harce na poddaszu. Odgłosy kuny w nocy niesłusznie kojarzą się niektórym z... duchami. Jeśli od dłuższego czasu coś „nawiedza” dom, czas przeszukać poddasze w poszukiwaniu śladów obecności zwierząt.

Kuny charakteryzuje wybitny instynkt zabijania. Upolują więcej, niż są w stanie zjeść, byle zaspokoić instynkty. Zdobyte w ten sposób pożywienie transportują do kryjówki i magazynują. Jeśli chodzi o to, jak atakuje kuna – zęby stanowią jej największą broń. Bez problemu radzi sobie z kośćmi, drewnem czy metalem. Nieproszony gość pod dachem może więc szybko zacząć niszczyć elewację, doprowadzając do zimna i zawilgocenia.

Sprawdź: Czy można mieć psa lub kota i być eko?

Czym się żywi kuna domowa?

Co je kuna domowa? Ssaki polują na ptactwo, owady, małe ssaki, a nawet płazy. Od wieków są znane z pomagania człowiekowi w walce z myszami i szczurami. Wykorzystują też korzyści wynikające z ludzkiego sąsiedztwa, chętnie przegrzebując śmietniki w poszukiwaniu resztek. Zwierzę zjada zarówno mięso, jak i jaja, choć nie pogardzi również śliwkami, wiśniami czy czereśniami.

Kuny znane są z siania spustoszenia w kurnikach. Jeśli jednak namierzony już jakiś czas temu przybysz nie zainteresował się ptactwem, można spać spokojnie. Osiedlona na dobre kuna traktuje znane sobie domostwo jak teren „sojuszników” i zapuszcza się na polowanie... do sąsiadów.

Kuna a kot – czy kuna zje kota?

Kuny porównać można do seryjnych morderców. Zabijają po to, by zabijać. Istnieje więc ryzyko, że upolują kota, nawet jeśli mają pod dostatkiem pożywienia. To, co zjada kuna to tylko odsetek ofiar. 

Próba przekupstwa smakowitą konserwą mięsną nic więc tu nie da: kuna zje smakołyk, a potem i tak wyjdzie na polowanie. Najrozsądniej w okresie urzędowania kun w domostwie nie wypuszczać żadnych zwierząt bez nadzoru, pilnując szczególnie znacznie mniejszych od kuny kociąt.

Zobacz również: Zakaz wstępu z psem na teren obiektu

Kuna domowa – odchody kuny

Nie wiesz, czy kuna w domu jest w zasadzie kuną, czy jakimś innym gatunkiem? Zwierzę rozpoznasz po odchodach. Pachną nieprzyjemnie i widać w nich resztki niestrawionych owoców: kuny jako mięsożercy radzą sobie z nimi znacznie gorzej, niż np. z drobiem. Poza tym, choć odchody na pozór przypominają królicze bobki, nie występują osobno, lecz są sklejone w jedno skupisko.

Najczęstsze pytania dotyczące kuny domowej:

Czy kuna może zaatakować kota?

Jak najbardziej – kuna zabija dla samego faktu i robi to z niezwykłą precyzją. Jest przy tym zwierzęciem bardzo płochliwym – na pytanie: „czy kuna boi się kota?” można zatem odpowiedzieć: tak, jeśli kot bierze ją z zaskoczenia. Na celowniku kun mogą być szczególnie małe kocięta, które to swym niewielkim rozmiarem przykuwają uwagę drapieżnika.

Czy kuna jest niebezpieczna dla psa?

Choć kuna domowa potrafi polować bez opamiętania, dobiera przeciwników, z którymi jest w stanie wygrać. Kieruje się przy tym głównie kryterium rozmiaru – nie powinna zatem zaatakować dobermana, ale może rzucić się już na drobnego yorka.

Zobacz również: Pawie pióra w domu

Ile kosztuje kuna domowa?

Kuny domowe są gatunkiem zagrożonym, przez co nie można nimi handlować. Są zresztą gatunkiem synantropijnym, czyli żyjącym w okolicy człowieka, ale nieoswojonym. Trzymana jako zwierzę domowe nie wykazywałaby zatem większego zainteresowania człowiekiem i jego zwyczajami, bo traktowałaby go jak wroga.

Jak złapać kunę domową?

Najlepszym sposobem na złapanie kuny jest użycie żywołapki, czyli pułapki, która nie wyrządza krzywdy zwierzęciu. Należy przetransportować ją pod dom, dotykając prętów wyłącznie w rękawiczkach (kuna pozna zapach gołych rąk – w końcu mieszka w Twoim domu). Na koniec wystarczy umieścić w pułapce mięso oraz jaja i cierpliwie czekać na przybysza.

Czy kuna domowa jest pod ochroną?

Kuna w Polsce jest pod ochroną. Oznacza to, że nie można jej zabić czy zaatakować. Jedyny sposób na pozbycie się zwierzęcia to wpędzenie jej w tzw. żywołapkę samodzielnie lub z pomocą specjalisty.

Czy kuna zaatakuje człowieka?

Kuna domowa nie wchodzi w drogę człowiekowi, bo wie, że nie może z nim wygrać. Nie oznacza to, że nie przynosi mu szkód. Kuna w Polsce kojarzy się m.in. z obgryzionymi samochodami: zwierzęta wyjątkowo upodobały sobie ich gumowe elementy. Chętnie grzeją się też przy silniku, przy okazji przegryzając wszystko wokół.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement