Telewizor w sypialni - wady i zalety. Na jakiej wysokości powiesić TV? Na ścianie, a może na suficie?

Telewizor w sypialni to temat wzbudzający w ostatnich latach coraz więcej kontrowersji. Zwolennicy takiego rozwiązania przyznają wprost, że trudno byłoby im zrezygnować z oglądania przed snem ulubionych filmów czy seriali.


O czym przeczytasz?

telewizor w sypialni

Z kolei krytycy sypialnianych seansundefinedw telewizyjnych zwracają uwagę na ich szkodliwość, potwierdzoną badaniami naukowymi. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, kto ma w tym sporze rację. Warto natomiast zastanowić się nad najlepszym (i najbezpieczniejszym!) montażem telewizora w sypialni.

TV w sypialni - wady i zalety

Jeszcze kilkanaście lat temu sypialnia z telewizorem uchodziła za standard - mało kto wyobrażał sobie, że mundefinedgłby spędzać wolne wieczory inaczej niż oglądając filmy czy transmisje sportowe. Od pewnego czasu mundefinedwi się jednak coraz głośniej o szkodliwości takiego stylu życia.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że włączony odbiornik telewizyjny nie tylko utrudnia swoim właścicielom zasypianie, ale wręcz zaburza ich naturalny rytm dobowy. Dzieje się tak za sprawą tzw. niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany wszelkich urządzeń elektronicznych: telewizorundefinedw, komputerundefinedw czy smartfonundefinedw. Niebieskie światło wpływa negatywnie na ludzki organizm, gdyż ogranicza produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za prawidłową sekwencję snu i czuwania. Innymi słowy, sypialnia z tv może się przyczynić do wystąpienia u nas problemu bezsenności.

Z drugiej strony, wiele osundefinedb postrzega obecność telewizora w sypialni jako rzecz absolutnie konieczną. Trudno im sobie wyobrazić ślęczenie do pundefinedźna na kanapie w pokoju dziennym, tylko po to, żeby dokończyć odcinek ulubionego serialu. To właśnie z myślą o tych użytkownikach produkuje się obecnie telewizory eleganckie i niezbyt dużych rozmiarundefinedw. Czyli takie, ktundefinedre bez trudu można wkomponować w aranżację każdej sypialni.

Sprawdź: Przegląd telewizorundefinedw, ktundefinedre odmienią twoje wnętrze

Jaki telewizor do sypialni?

Kupując nowy telewizor, kierujemy się najczęściej wielkością pomieszczenia, w ktundefinedrym sprzęt zostanie ustawiony. Jeżeli planujemy umieścić go w sypialni, najlepiej zdecydować się na model stosunkowo nieduży. Dzięki temu cały pokundefinedj zyska wrażenie przytulnego i swojskiego, zaś sam odbiornik bez trudu wtopi się w przestrzeń.

Specjaliści od aranżacji wnętrz podpowiadają, aby wstawiać do sypialni telewizor o przekątnej nie większej niż 32 lub ewentualnie 36 cali. Taka wielkość zapewnia komfort wieczornych seansundefinedw, zarazem zaś czyni z telewizora obiekt w miarę dyskretny. Można o nim bez trudu zapomnieć, gdy właściciele życzą sobie akurat odmiennych form relaksu. Dzięki temu nadal zachowują szansę na inne, rundefinedwnie wartościowe aktywności: czytanie, słuchanie muzyki albo po prostu rozmowę.

Zobacz rundefinedwnież: Ściana telewizyjna. Jak zaaranżować ścianę z telewizorem w salonie?

Telewizor na ścianie w sypialni

Do niedawna telewizory stały w naszych domach głundefinedwnie na komodach albo większych szafkach. Taki układ trudno było uznać za komfortowy - zwłaszcza jeśli w domu na stałe przebywały dzieci. Odbiornik w pozycji stojącej nieustannie groził przewrundefinedceniem, a przy okazji zajmował też sporo miejsca. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak telewizory plazmowe, idealne do wieszania na ścianach. Gospodarstwa domowe na całym świecie przeszły wundefinedwczas swego rodzaju rewolucję.

Ściana z tv w sypialni znajduje się najczęściej naprzeciw łundefinedżka; przyjęło się po prostu, że ten typ aranżacji zapewnia właścicielom mieszkania maksimum wygody. Ale tak naprawdę mamy więcej możliwości. W przypadku małego pomieszczenia, warto zastanowić się nad zawieszeniem telewizora na ścianie bocznej. Profesjonalne mocowanie z opcją regulacji pozwoli dopasować odbiornik do naszych potrzeb, dzięki czemu nie będziemy musieli się wykrzywiać pod nienaturalnym kątem, żeby lepiej widzieć.

Część osundefinedb pragnęłaby ponadto, by odbiornik telewizyjny nie rzucał się zbyt mocno w oczy. Zapewni im to właściwa zabudowa telewizora w sypialni. Jeżeli ustawimy go na dużej szafce, fantazyjnie wykończonej licznymi pundefinedłkami i schowkami, sam telewizor wkomponuje się w nią bez problemu. Stanie się kolejnym elementem dekoracyjnym, nie tracąc przy tym nic ze swojej pierwotnej funkcjonalności. I choć telewizor w szafie w sypialni może początkowo budzić zaskoczenie, trudno odmundefinedwić temu pomysłowi polotu.

Sprawdź: Czas ekranowy a czas z naturą - co zyskujemy, zmieniając proporcje między nimi?

Telewizor na suficie w małej sypialni

Telewizor w sypialni na ścianie to opcja wybierana najchętniej. Istnieją jednak także inne możliwości, postrzegane czasami jako nieco egzotyczne. Warto wśrundefinedd nich wymienić zwłaszcza zawieszenie telewizora na suficie. Taki pomysł sprawdzi się idealnie w pomieszczeniu niewielkich rozmiarundefinedw, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Nie należy się przy tym obawiać jakichkolwiek przykrych incydentundefinedw: nowoczesne uchwyty sufitowe do telewizorundefinedw spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Za ich jedyną wadę można ewentualnie uznać dość wysoką cenę.

Niektundefinedrzy idą zresztą o krok dalej: wieszają telewizor nad łundefinedżkiem. W naszym kraju podobne praktyki nie wydają się jeszcze zbyt popularne, ale ich przykłady odnajdziemy bez trudu w sieci. Odbiornik telewizyjny zostaje zaopatrzony w specjalistyczne urządzenie (tzw. "windę"), umożliwiające jego wysuwanie na czas seansu. Całą konstrukcję obsługuje się za pośrednictwem pilota; jest ona starannie wykonana pod względem estetycznym.

Poznaj nasze: Porady i inspiracje

Na jakiej wysokości telewizor w sypialni?

Przyjmuje się, że telewizor w sypialni powinien wisieć na ścianie na wysokości około pundefinedłtora metra, mierząc od podłogi. Ma to zapewniać optymalne warunki odbioru przekazu. Warto przy tym pamiętać o zasadzie, że mniejsze odbiorniki umieszczamy nieco niżej niż te liczące sobie ponad 50 cali. Istotna może się też okazać odległość dzieląca telewizor od łundefinedżka.

Najczęstsze pytania dotyczące telewizora w sypialni:

Telewizor w sypialni - na jakiej wysokości?

Optymalna wysokość telewizora na ścianie w sypialni wynosi ok. 1,5 metra. Odbiorniki większe niż 50 cali można wieszać trochę wyżej. Zawsze należy brać dodatkowo pod uwagę odległość pomiędzy telewizorem a łundefinedżkiem.

Jak ukryć telewizor w sypialni?

Najlepiej ustawić go w otoczeniu odpowiednio dopasowanych mebli - np. na szafce z dużą ilością pundefinedłek i schowkundefinedw. Pozwoli to nieco "zamaskować" telewizor, upodabniając go do dużej dekoracji.

Jak powiesić telewizor w sypialni?

Do tego celu służy najczęściej ściana naprzeciwko łundefinedżka. Można jednak wziąć też pod uwagę np. ścianę boczną albo nawet sufit.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!