Trująca roślina - tojad. Jak wygląda trujący tojad i jak działa jego trucizna?

Otaczająca nas przyroda zachwyca pięknem kolorowych kwiatów, oferuje smaczne pożywienie oraz materiał do budowy schronienia. Jednak istnieją rośliny, których uroda może być zwodnicza i niebezpieczna, a ich właściwości dalekie od przyjaznych zdrowiu.


O czym przeczytasz?

trująca roślina tojad

Są to rośliny uznane za trujące, ktundefinedre zawierają substancje powodujące dolegliwości zdrowotne u ludzi, zagrożenie ich życia, a w skrajnych przypadkach śmierć. Do tego typu roślin zaliczymy niektundefinedre grzyby, owoce krzewundefinedw oraz rośliny zielone. Jedną z nich jest trująca roślina tojad.

Trująca roślina - tojad

Tojad to wyjątkowo atrakcyjna i ozdobna roślina. Piękne fioletowe kwiaty są zebrane w grona i przypominają kaptury mnichundefinedw. Stąd się wzięła angielska nazwa rośliny undefined undefinedmonkshoodundefined (tojad mordownik). Jej nazwa systematyczna to Aconitum firmum Rchb, co nawiązuje do silnie trującego związku chemicznego zawartego w roślinie, czyli akonityny.

Zobacz też: Juka domowa

Jak wygląda trujący tojad?

Tojad wilcze ziele jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny jaskrowatych, występujących w strefie umiarkowanej na terenie Europy i Azji. W Polsce znajdziemy go w Sudetach i Karpatach (głundefinedwnie w rejonie Gubałundefinedwki, Babiej Gundefinedry i Baraniej Gundefinedry). Jego zdziczałą formę można dostrzec rundefinedwnież poza terenami gundefinedrzystymi, na obszarze Polski niżowej. Jego ludowa nazwa to tojad mordownik, trafnie określająca niekorzystne działanie substancji zawartych w roślinie na życie człowieka.

Roślina trująca tojad osiąga wysokość nawet do 150 cm, ma grubą, sztywną i pozbawioną meszka łodygę, ktundefinedra jest pusta wewnątrz. Liście tojadu zostały ustawione skrętnie, są duże, a wyglądem nieco przypominają ludzką dłoń. Są one głęboko podzielone na segmenty o ząbkowanych brzegach. Ciemnofioletowe kwiaty grzbieciste dochodzące do 5cm długości i 2 cm szerokości ujęte są w opadające grona. Kwiaty tojadu nieco rundefinedżnią się wyglądem w zależności od gatunku, ale ich ogundefinedlny kształt jest charakterystyczny dla rośliny. Po przekwitnieniu powstaje owoc w kształcie mieszka, w ktundefinedrym mieszczą się drobne nasiona o gładkich ściankach. Nasiona rozsiewają się od września i stopniowo przez całą zimę. Korzeń rośliny trującej tojad jest czarnobrunatny i bulwiasty, a jego liczne odnogi dobrze kotwiczą ziele na osypujących się zboczach, jednocześnie wzmacniając podłoże, na ktundefinedrym ono rośnie.

Tojad kwitnie w sezonie letnim undefined od czerwca do sierpnia. Zapylany jest on tylko przez trzmiele. Inne owady i zwierzęta instynktownie unikają tej rośliny. Dzięki temu trucizna z tojadu nie szkodzi naturalnej przyrodzie.

Sprawdź też: Dalia w doniczce

Tojad mocny undefined trucizna

Roślina trująca tojad to szereg rundefinedżnych odmian. Spośrundefinedd rodzajundefinedw tojadundefinedw można wyrundefinedżnić następujące podgatunki:

undefined tojad mocny kosmaty,
undefined tojad mocny Paxa,
undefined tojad mocny typowy,
undefined tojad mocny morawski,
undefined tojad mocny Zapałowicza,
undefined tojad lisi undefined ma bladoniebieskie lub białawe kwiaty,
undefined tojad Fischera Arendsii undefined wysoka i bardzo atrakcyjna z wyglądu roślina wieloletnia, ktundefinedra może dorastać nawet do 100 cm wysokości,
undefined tojad sudecki undefined roślina z łodygą dorastającą nawet do 150 cm wysokości. W stanie dzikim występuje m.in. na terenie Sudetundefinedw Wschodnich i Zachodnich, Gundefinedr Izerskich, Gundefinedr Orlich, Alp Bawarskich oraz Alp Salzburskich. W Polsce można go spotkać na Masywie Śnieżki, w Karkonoszach i Gundefinedrach Bystrzyckich.


Wszystkie rodzaje tojadu są bardzo trujące. Trucizna z tojadu to szkodliwe związki akonityny, ktundefinedre znajdują się w całej roślinie. Ich najmocniejsze stężenie występuje w korzeniach oraz nasionach. Tojad należy do grupy jednej z najsilniej trujących roślin. Za śmiertelną dawkę uważa się od 2 do 5 mg substancji zawartej w tojadzie, przy spożyciu doustnym.

Przyjęcie nawet niewielkiej ilości akonityny, zawartej w roślinie trującej tojad, skutkuje działaniem początkowo pobudzającym organizm. Następnie dochodzi do paraliżu nerwundefinedw czuciowych i ruchowych. To może spowodować zatrzymanie oddechu przez paraliż mięśni oddechowych, zatrzymanie akcji serca oraz śmierć. Akonityna wnika rundefinedwnież przez skundefinedrę, należy więc usilnie unikać kontaktu z sokiem rośliny.

Zobacz też: Kwiat idealny do domu - sansewieria, czyli języki teściowej lub wężownica

Najczęstsze pytania dotyczące tojadu:

Czy tojad jest trujący?

Roślina trująca tojad w niekontrolowanych warunkach może spowodować śmiertelne zejście człowieka już przy niewielkiej dawce spożytego alkaloidu zawartego w korzeniach czy nasionach. Właściwości tojadu, nie tylko jako śmiertelnej trucizny, znane są już od starożytności. Według legendy wyciągiem z tojadu został otruty słynny filozof grecki Arystoteles, a rzymski historyk Pliniusz Starszy określał tojad roślinnym arszenikiem. W średniowieczu roślina używana była przez okultystundefinedw do sporządzania magicznych mikstur. Natomiast zatrutym tojadem mięsem odstraszano wilkołaki.

Jak to czasem bywa w świecie natury i roślin, to co jest trujące może być jednocześnie lekarstwem. Tak rundefinedwnież jest w przypadku tojadu, ktundefinedrego właściwości pobudzające bywały wykorzystywane w lekach homeopatycznych. Akonityna w kontrolowanych ilościach cieszy się dużym poważaniem w ajurwedzie, czyli indyjskiej medycynie tradycyjnej zapoczątkowanej w XII wieku przed naszą erą. Dzisiejsza jej forma utrwaliła się między V wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e., jednak nie jest uznana przez medycynę konwencjonalną za prawdziwą sztukę leczenia. Z tych powodundefinedw nigdy nie należy stosować mikstur i specyfikundefinedw zawierających akonitynę na własną rękę, a przy kontakcie z tojadem zachować szczegundefinedlną ostrożność. Zawarta w nim trucizna może bowiem przenikać przez skundefinedrę (szczegundefinedlnie niebezpieczne może okazać się to przy drobnych ranach czy zadrapaniach). Ta wyjątkowo piękna i kusząca roślina o fioletowych kwiatach zebranych w atrakcyjne grona jest bardzo zwodnicza.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!