Elektryczne ogrzewanie domu - przegląd dostępnych rozwiązań

Nowoczesne rozwiązania grzewcze zasilane energią produkowaną przez przydomową elektrownię redukują rachunki do kilkudziesięciu złotych. Sprawdź, w co warto zainwestować.


O czym przeczytasz?

Dlaczego ogrzewanie elektryczne?

Miesięczny koszt ogrzewania elektrycznego domu zależy od kilku czynnikundefinedw: rodzaju instalacji i jej wieku, ocieplenia budynku i oczywiście, aktualnej ceny prądu. Na wszystkie te zmienne mamy wpływ, jednak wymagają one zainwestowania na wstępie środkundefinedw. Uniezależnienie od aktualnych rynkowych cen prądu uzyskać można poprzez produkcję własnej energii przy pomocy instalacji fotowoltaicznej. Obliczenie jej mocy oraz projekt warto zlecić profesjonalnej firmie fotowoltaicznej, takiej jak ESOLEO. Kontaktując się z ekspertami konieczne jest wspomnienie o tym, jakie mamy plany grzewcze względem budynku.

Jak powinien przebiegać audyt fotowoltaiczny?

Kto projektuje instalację energetyczną?

Zaletami ogrzewania elektrycznego jest wysoki komfort termiczny, wygoda użytkowania i ekologia. Mamy możliwość wygodnego sterowania temperaturą w poszczegundefinedlnych pomieszczeniach, nie musimy pamiętać o zakupie paliwa (węgla czy pelletu), a dodatkowo nasza instalacja nie produkuje szkodliwych dla środowiska emisji.

Grzewcze urządzenia elektryczne nie wymagają czyszczenia z popiołu, są nisko awaryjne, nie posiadają elementundefinedw takich jak podajniki paliwa, ktundefinedre podatne są na zacinanie się. Piece elektryczne i gazowe piece dwufunkcyjne są najbardziej zbliżone do siebie pod względem komfortu eksploatacyjnego. Z tym, że piec gazowy zasilany jest paliwem kopalnym, a jego wydobycie nie jest możliwe w warunkach domowych.

Chociaż jeszcze kilka lat temu ogrzewanie gazowe było najczęściej wybierane w nowych domach, powoli ten trend wygasa. Związane jest to z rosnącymi cenami gazu, ktundefinedre w ostatnich miesiącach podskoczyły nawet o kilkadziesiąt procent. Niestety, ale ta tendencja będzie się utrzymywać ze względundefinedw geopolitycznych, a także ekologicznych - gaz jako paliwo kopalne, będzie powoli wypierany przez OZE. A te z kolei wspierają urządzenia elektryczne.

Kumulacja i konwekcja

Najbardziej popularnym rozwiązaniem grzewczym wykorzystującym prąd są grzejniki konwekcyjne. Nie sprawdzają się one jednak na dużych powierzchniach i są nieopłacalne jako głundefinedwne źrundefineddło ogrzewania. Konwektor w ciągu jednej godziny zużywa ok. 2 kW prądu, co w perspektywie całej doby jest rundefinedwne kosztowi kilkunastu złotych.

Grzejniki konwekcyjne

Cały miesiąc ogrzewania grzejnikiem konwektorowym to minimum 300-400 złotych, a taki grzejnik musi być umieszczony w każdym pomieszczeniu. Czy jednak konwektorowe grzejniki są bezużyteczne? To bardzo dobry sposundefinedb na dogrzewanie pomieszczeń, ktundefinedre zazwyczaj nie są ogrzewane - np. garażu, gdy w nim majsterkujemy lub łazienki w czasie naprawdę silnych mrozundefinedw. Jeśli będziemy z takiego konwektora korzystać w czasie taniej taryfy prądu lub podczas pracy instalacji fotowoltaicznej, nie odczujemy tego finansowo.

Kolejną z opcji jest ogrzewanie akumulacyjne, oparte na piecach akumulacyjnych, ktundefinedre kumulują energię. Poborem z sieci można dowolnie zarządzać, np. ładując piece w czasie, gdy jest to najbardziej opłacalne ekonomicznie. W domach posiadających instalację fotowoltaiczną będą to szczytowe godziny produkcji, czyli największego nasłonecznienia. W pozostałych godzinach piece akumulacyjne wytwarzają ciepło ze zgromadzonej wcześniej energii, nie pobierając jej już z sieci.

Minusem tego rozwiązania jest to, że piece akumulacyjne bardzo dużo ważą, są także dość duże. Dodatkowo ogrzewają jedynie pomieszczenie, w ktundefinedrym się znajdują.

Ogrzewanie elektryczne dwufunkcyjne

Następnym sposobem wartym omundefinedwienia są oczywiście piece elektryczne dwufunkcyjne, ktundefinedre zazwyczaj instalowane są w dobrze docieplonych budynkach. Kotły tego typu to idealne rozwiązanie dla domundefinedw pasywnych i energooszczędnych, ktundefinedre jest alternatywą dla piecundefinedw gazowych. Najbardziej opłacalnym ekonomicznie sposobem ogrzewania jest połączenie pieca elektrycznego i fotowoltaiki tak, aby większa część zapotrzebowania energetycznego pieca realizowana była z samodzielnej produkcji. Dwufunkcyjne piece elektryczne mogą stanowić samodzielne źrundefineddło ogrzewania domu i dodatkowo podgrzewać ciepłą wodę użytkową.

Za fotowoltaiką przemawia ekonomia i ekologia - rozmowa z Krzysztofem Dziaduszyńskim

W domach ogrzewanych w ten sposundefinedb nie ma potrzeby stawiania komina. Jeśli dom został zmodernizowany i miał komin, może on zostać zamurowany, co dodatkowo przyniesie korzyści termiczne. Ciepłe powietrze ulatuje do gundefinedry (przez komin i inne ciągi wentylacyjne), a zjawisko to jest wykorzystywane w tzw. tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Straty ciepła przy takim rodzaju wentylacji mogą wynosić nawet 40%. W energooszczędnych i pasywnych domach ruch powietrza wymuszany jest w sposundefinedb mechaniczny za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem, ktundefinedry jednocześnie odzyskuje ciepło i nie pozwala mu się wydostać na zewnątrz budynku.

Grzejniki elektryczne, ktundefinedre nie rujnują budżetu

Sposobundefinedw na rozprowadzanie ciepła produkowanego przez dwufunkcyjny piec elektryczny jest parę. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe - instalacja ta wymaga jednak przeprowadzenia generalnego remontu w starszych domach. W nowych jest mniej problematyczna i bywa instalowana na etapie budowy. Plusem ogrzewania podłogowego jest wysoki komfort cieplny (sprzyja temu przepływanie powietrza z dołu do gundefinedry) i estetyczny brak grzejnikundefinedw. Minusem jest stosunkowo duża bezwładność tego rodzaju ogrzewania - wychłodzony budynek potrzebuje czasu, aby ponownie się rozgrzać. Można temu jednak zaradzić instalując nowoczesne sterowniki pozwalające na zdalne zarządzanie temperaturą i włączanie ogrzewania np. z trasy do domu, a wyłączanie go na czas nieobecności domownikundefinedw.

Ogrzewanie podłogowe

Najważniejszym parametrem grzejnika elektrycznego wolnostojącego (nie podpiętego do pieca) jest oczywiście jego moc grzewcza określana w kW. To jednocześnie określa, jak wiele prądu dany grzejnik potrzebuje, aby pracować z pełną mocą w czasie jednej godziny. Moc grzewcza grzejnika powinna być dostosowana do naszych oczekiwań względem temperatury w danym pomieszczeniu, stopnia izolacji budynku, wysokości pomieszczenia. Pamiętajmy, że ogrzewanie elektryczne sprawdzi się wyłącznie w domach, w ktundefinedrych izolacja termiczna nie budzi zastrzeżeń.

Najbardziej energooszczędnym grzejnikiem elektrycznym jest grzejnik wykonany z aluminium, ponieważ materiał ten bardzo szybko się nagrzewa, przez co urządzenie uzyskuje maksymalną moc, czego nie można powiedzieć o modnym chromie. Grzejniki chromowane pięknie się prezentują, jednak mają małą przewodność cieplną. Wystarczą jednak do niewielkich łazienek, w ktundefinedrych będą pełnić rundefinedwnież rolę ozdobną.

Chromowane grzejniki

Stalowe grzejniki elektryczne to klasyka, ktundefinedra wybierana jest ze względu na dobry stosunek jakości do ceny, świetne przewodnictwo cieplne i stosunkowo estetyczny design.

Ogrzewanie na podczerwień

Promienniki podczerwieni

Ostatnim rodzajem ogrzewania, o ktundefinedrym należy wspomnieć, są promienniki podczerwieni. O ich zaletach i wadach można przeczytać w artykule Promienniki podczerwieni - co to takiego. Warto wiedzieć, że to ciekawe rozwiązanie np. dla adaptowanych poddaszy, gdzie trudno dotrzeć z dotychczas istniejącą instalacją grzewczą. Ich podłączenie wymaga jedynie instalacji elektrycznej. Promienniki dostępne są w formie płaskich grzejnikundefinedw, ktundefinedre mogą być umieszczone na suficie i ścianach, a także cienkich mat grzewczych, ktundefinedre montuje się pod panelami. Rundefinedwnież i to rozwiązanie najlepiej wspundefinedłpracuje z instalacją fotowoltaiczną sprawiając, że ogrzewanie pokojundefinedw do optymalnej temperatury kosztuje kilkadziesiąt groszy.

Więcej informacji dotyczących czystej energii płynącej z fotowoltaiki znajdziesz na naszym kanale YouTube. Zachęcamy do obejrzenia cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!