Projektowanie instalacji fotowoltaicznej - jak to się robi?

Od tego, w jaki sposób zostanie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zależy nie tylko jej sprawność, ale również bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Kto i jak projektuje instalacje PV oraz co jeszcze warto wiedzieć planując inwestycję?


O czym przeczytasz?

Projekt instalacji PV jest bardziej złożony niż się wydaje

Patrząc na stały wzrost podłączanych do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznych można odnieść wrażenie, że jest to prosta i stosunkowo nieskomplikowana inwestycja. Wrażenie to może być też potęgowane przez liczbę firm, ktundefinedre podejmują się tego typu realizacji - a jest ich w Polsce już ok. 20 tysięcy. Tymczasem każda instalacja fotowoltaiczna powinna być unikalna, ponieważ unikalne są warunki panujące na danej posesji i cechy charakteryzujące konkretny budynek.

Dwa stojące obok siebie domy jednorodzinne, chociaż z pozoru identyczne, mogą wymagać diametralnie innego projektu instalacji. Dzieje się tak dlatego, że na sprawność modułundefinedw fotowoltaicznych wpływa olbrzymia ilość czynnikundefinedw, w tym procent zacienienia w skali roku - jeśli obok jednego z tych identycznych domundefinedw stoi drzewo lub wysoki budynek, prawidłowo zrealizowana inwestycja powinna to uwzględniać.

Zacienienie jest najbardziej undefinedwidocznąundefined zmienną, ktundefinedrą należy brać pod uwagę, ale dochodzi do tego rundefinedwnież wiele mniej oczywistych kwestii, takich jak rodzaj poszycia dachowego, na ktundefinedrym ma być zrealizowana inwestycja, nośność połaci dachowej, możliwości poprowadzenia okablowania wewnątrz budynku, umiejscowienie inwertera. Dwa identyczne technicznie domy mogą też oczywiście mieć zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne wynikające z liczby mieszkańcundefinedw i odbiornikundefinedw prądu (np. auta elektrycznego lub klimatyzatora), co przełoży się też na moc instalacji, a tym samym jej fizyczną wielkość. Wreszcie, poszczegundefinedlne urządzenia i łączniki używane w instalacjach PV rundefinedżnią się od siebie pod względem wymagań technicznych - używanego do ich montażu sprzętu, odległości, ciężaru itp., ktundefinedre szczegundefinedłowo określane są w kartach katalogowych producenta. Zastosowanie się do tych wymogundefinedw jest gwarantem zachowania bezpieczeństwa, ale rundefinedwnież uzyskania w przyszłości wsparcia technicznego w ramach gwarancji.

Samodzielne zaprojektowanie instalacji PV? Nie tędy droga

Jak widać, myśląc o instalacji fotowoltaicznej powinno się uwzględnić wiele aspektundefinedw, ktundefinedre wymagają specjalistycznej wiedzy. Na całe szczęście, nie ma potrzeby zgłębiać tajnikundefinedw elektryki na własną rękę i można to oddelegować specjalistom. Co więcej, nawet jest to wskazane i prawnie usankcjonowane.

Nieodpowiednio zaprojektowana i podłączona instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować spodziewanej mocy, a co gorsza, może stanowić niebezpieczeństwo - pożarowe i budowlane. Dlatego prawo do przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej ma osoba, ktundefinedra posiada stosowne umiejętności potwierdzone np. uprawnieniami budowlanymi, certyfikatem UDT lub uprawnieniami SEP.

Profesjonalista dysponuje jednak nie tylko stosownymi certyfikatami, ale przede wszystkim doświadczeniem i wiedzą, ktundefinedre zagwarantują nam zgodny ze sztuką projekt instalacji fotowoltaicznej, dopasowany do warunkundefinedw nasłonecznienia i terenowych, a także dostosowany do potrzeb energetycznych naszego domu czy firmy.

Jak projektuje się instalacje fotowoltaiczne?

Perfekcyjnie zaprojektowana instalacja dobrze wygląda, spełnia stawiane przed nią oczekiwania względem ilości generowanej mocy, jest niemal bezobsługowa z punktu widzenia klienta, w pełni bezpieczna i objęta gwarancją na długie lata. Aby jednak tak się stało, projektant i ekipa montażowa muszą wykazać się dużą skrupulatnością.

undefinedPodczas projektowania instalacji fotowoltaicznej zwracamy uwagę nie tylko na estetykę rozłożenia modułundefinedw fotowoltaicznych, ale także na to, by wszystko działało we wzorcowy sposundefinedb. Każdą inwestycję rozpatrujemy indywidualnie według surowych wymogundefinedw i stosując warunki z kart katalogowychundefined mundefinedwi Łukasz Osiński, starszy specjalista ds. fotowoltaiki ESOLEO.

Swoją pracę projektant rozpoczyna od dokładnego zapoznania się z dokumentacją fotograficzną i techniczną miejsca, w ktundefinedrym ma być zrealizowana inwestycja. Składają się na nią m.in. zdjęcia (w tym bardzo ważne zdjęcia wykonane undefinedz lotu ptakaundefined dronem), ekspertyza nośności dachu. W ten sposundefinedb zostaje wybrana optymalna lokalizacja instalacji PV. Na podstawie dotychczasowego zapotrzebowania energetycznego posesji i planowanych zmian inwestora w przyszłości (np. adaptacja poddasza, powiększenie się rodziny, zwiększenie liczby odbiornikundefinedw prądu) szacowane jest zapotrzebowanie energetyczne posesji.

Jeśli dom jest aktualnie w budowie, ze strony projektanta mogą pojawić się sugestie co do tego, jaka konstrukcja i poszycie dachowe będą optymalne dla montażu instalacji. W pozostałych przypadkach niezbędne urządzenia i okablowanie elektroenergetyczne zostaną dostosowane do już istniejących warunkundefinedw.

Specjalistyczne narzędzia - wsparcie projektanta

undefinedJeśli nasz klient posiada dach, na ktundefinedrym szczegundefinedlnie trudno jest zaprojektować rozmieszczenie instalacji lub mamy podejrzenie, że będzie on zacieniany np. przez wysokie drzewa, jeszcze przed podpisaniem umowy wykonujemy projekt w specjalistycznym programieundefined - mundefinedwi Łukasz Osiński z ESOLEO. undefinedDzięki niemu wiemy, jak będzie się kształtowała wędrundefinedwka cienia na przestrzeni roku, ktundefinedre moduły PV będą wymagały zastosowania optymalizatorundefinedw, a także uzyskamy raport pokazujący produkcję energii z podziałem na miesiąceundefined.

Program, na ktundefinedrym pracują eksperci z ESOLEO, pozwala rundefinedwnież na dobundefinedr odpowiednich elementundefinedw elektrycznych, rozplanowanie modułundefinedw, symulację pracy instalacji PV, a nawet stworzenie wizualizacji 3D. To znacznie przyspiesza i ułatwia przygotowanie stosownej dokumentacji, w tym schematu elektrycznego.

undefinedSchemat elektryczny to dokument, ktundefinedry przygotowujemy po podpisaniu umowy z klientem, na podstawie ktundefinedrego ekipa instalatorska przeprowadza montaż. To daje nam dodatkową gwarancję tego, że zamontowana instalacja obejmuje zaproponowane w dziale projektowym rozwiązaniaundefined - wyjaśnia Łukasz Osiński.

Elementem, o ktundefinedrym jeszcze nie wspomnieliśmy, a ktundefinedry jest szczegundefinedlnie istotny przy projektowaniu instalacji jest rundefinedwnież instalacja odgromowa. Wykonanie analizy ryzyka piorunowego i rozbudowanie już istniejącego systemu odgromowego według najwyższych standardundefinedw bezpieczeństwa powinno być immanentnym elementem projektu PV. To jedna z kwestii o ktundefinedrą bezsprzecznie warto zapytać na etapie wyboru firmy fotowoltaicznej - o innych pytaniach, ktundefinedre należy zadać przy decydowaniu się na wykonawcę, napiszę wkrundefinedtce.

Obejrzyj film o faktach i mitach dotyczących energii ze słońca - na moje pytania odpowiada Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu firmy ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!