PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Promienniki podczerwieni - co to takiego?

Nie podobają Ci się tradycyjne grzejniki, a montaż ogrzewania podłogowego jest niemożliwy? Remontujesz poddasze i szukasz sposobu ogrzewania, który nie będzie wymagał prowadzenia instalacji? Promienniki podczerwieni mogą być dla Ciebie rozwiązaniem.


O czym przeczytasz?

Promienniki podczerwieni - żarundefinedwka, ktundefinedra nie świeci

Promienniki podczerwieni to jedna z alternatywnych metod ogrzewania, ktundefinedra zasługuje na uwagę nie tylko posiadaczy domundefinedw jednorodzinnych. Przez producentundefinedw reklamowane są jako ekologiczny, wygodny i zdrowy sposundefinedb zapewniania komfortu cieplnego w każdym pomieszczeniu. Deklaracjom tym przyjrzyjmy się za chwilę - na ten moment skupmy się na sposobie funkcjonowania promiennikundefinedw.

Promiennik na podczerwień

fot. Robert Kneschke

Promienniki podczerwieni wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z grzejnikami montowanymi pod parasolami w ogrundefineddkach restauracyjnych - ich wygląd być może jest atrakcyjny w takich warunkach, jednak z pewnością nie w domu. Dlatego promienniki podczerwieni przeznaczone do użytku wewnątrz mieszkalnych pomieszczeń mają wygląd paneli - przypominających ekran telewizora lub białą tablicę. Produkowane przez nie ciepło pochodzi z przetworzonej energii elektrycznej, ktundefinedra emitowana jest pod postacią promieniowania podczerwonego. Innymi słowy, promienniki to rodzaj grzałki elektrycznej, ktundefinedra po rozgrzaniu do kilkuset stopni Celsjusza zaczyna emitować promieniowanie podczerwone. Jest ono niewidzialne dla nas, jednak jest doskonałym nośnikiem energii cieplnej. Uważny czytelnik może w tym miejscu zacząć się zastanawiać - czym w takim razie taki promiennik rundefinedżni się odundefined zwykłej żarundefinedwki. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w zasadzie niczym, poza sprawnością i wielkością.

Sprawdź rundefinedwnież: Symulator kredytu hipotecznego. Sprawdź na jaką nieruchomość Cię stać.

Żarundefinedwki rundefinedwnież przetwarzają energię elektryczną w ciepło i, oczywiście, światło. Aż 95% pobieranej przez nich mocy zamienianej jest w promieniowanie podczerwone (doświadczane przez nas jako ciepło), a jedynie 5% jest widoczne dla ludzi gołym okiem i stanowi głundefinedwną z naszego punktu widzenia, funkcję żarundefinedwki. Wysoka sprawność przekształcania prądu w promieniowanie podczerwone wykorzystywana jest w ogrodnictwie, rolnictwie i szpitalach neonatologicznych (inkubatory).

Promienniki podczerwieni: innowacyjna technologia czy estetycznie wykonana grzałka?

Przyjrzyjmy się budowie promiennikundefinedw podczerwieni. Na pierwszy rzut oka widzimy, że jest to urządzenie złożone z hartowanej szyby oprawionej w cienką ramę. Po undefinedrozebraniuundefined na części dowiadujemy się, że za szybą znajduje się grzałka i ekran odbijający promieniowanie oraz oczywiście sterownik umożliwiający sprawne działanie całości. O jakości danego promiennika świadczy jego sprawność, czyli zdolność do jak najbardziej efektywnego przemieniania energii elektrycznej w promieniowanie podczerwone, przy jednoczesnym jak najmniejszym skutku ubocznym, jakim jest undefinedzwykłeundefined ciepło.

I tutaj przechodzimy do istoty promiennikundefinedw podczerwieni, czyli undefinedrodzajuundefined emitowanego przez nich ciepła. Do emisji podczerwieni nie jest potrzebne powietrze - jak sama nazwa wskazuje, jest to promieniowanie, ktundefinedre rozchodzi się od powierzchni panelu grzewczego i undefinedzatrzymuje sięundefined na napotkanym ciele stałym: ludziach, przedmiotach, ścianach. Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, jak tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Aby lepiej zrozumieć tę zależność można sobie przypomnieć zimowy spacer w pełnym słońcu - nawet, jeśli termometr wskazuje temperatury minusowe, promienie słoneczne dają nam komfort cieplny. Wrażenie to oczywiście mija, gdy słońce schowa się za chmurami.

Podstawowym zadaniem promiennika podczerwieni jest zatem takie nagrzanie mebli, sprzętundefinedw i ścian w pokoju, aby te oddając ciepło ogrzewały rundefinedwnież i nas. Z właściwości promiennika wynika rundefinedwnież jego kolejna właściwość, czyli natychmiastowe zwiększanie naszego komfortu cieplnego po włączeniu urządzenia - promieniowanie emitowane jest od razu, dlatego też jest tak samo odczuwalne.

To wyjaśnia, dlaczego poszukując promiennika podczerwieni do naszego lokum powinniśmy patrzeć głundefinedwnie na parametry związane z jego sprawnością pod względem emisji promieni podczerwonych - nagrzewanie powietrza jest z punktu widzenia funkcjonalności tego konkretnego urządzenia, skutkiem ubocznym i stratą energii.

Tradycyjne grzejniki konwekcyjne a podczerwień - co jest zdrowsze?

Tradycyjne grzejniki konwekcyjne, czy to popularne kaloryfery, czy ogrzewanie podłogowe, swoje działanie opierają na konwekcji, czyli wprawianiu powietrza w ruch i ogrzewania go. Od tego powietrza nagrzewane są znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty i meble, a my uzyskujemy komfort. Podstawową wadą takiego ogrzewania jest jednak fakt, że ciepłe powietrze undefineduciekaundefined do gundefinedry, przez co w pomieszczeniach zachodzą duże rundefinedżnice temperatur w przekroju pionowym. Dodatkowo grzejniki miewają tendencję do przypalania znajdujących się na nich drobin kurzu, co może wzmagać reakcje alergiczne.

Jak działają promienniki

fot. Yeshen Venema

O sposobie nagrzewania pomieszczeń przez promieniowanie podczerwone już wspominałam. Zdaniem producentundefinedw promiennikundefinedw, argumenty zdrowotne przemawiają na korzyść ich oferty. Z pewnością w teorii jest to zasadne, jeśli chodzi o ruch kurzu w pomieszczeniu, jednak warto mieć świadomość, że nie istnieją badania potwierdzające zdecydowaną przewagę takiej formy ogrzewania.

Zalety promiennikundefinedw podczerwieni

Bez wątpienia na korzyść promiennikundefinedw podczerwieni przemawia łatwość instalacji. Chcąc ogrzać na przykład niedawno przystosowane do zamieszkania poddasze, nie musimy doprowadzać tam żadnej dodatkowej instalacji cieplnej, ani też borykać się z wniesieniem ciężkiego grzejnika konwekcyjnego. Panele domowych promiennikundefinedw są lekkie i o wiele bardziej poręczne, a do ich działania wystarczy prąd z gniazdka. Zaletą jest też natychmiastowy efekt grzewczy takiego rozwiązania. Dla estetundefinedw dodatkowym plusem z pewnością jest ich ładny wygląd. Niektundefinedrzy producenci oferują nawet panele ozdobione wybraną przez klienta grafiką. Promienniki mogą być zamontowane zarundefinedwno na ścianach, jak i pod sufitem - w tym drugim wypadku nie zajmują cennej przestrzeni na szafkę czy biurko, co sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach.

Jest to rundefinedwnież ekologiczna metoda ogrzewania - dom, w ktundefinedrym energia cieplna dostarczana jest w ten sposundefinedb, nie emituje CO2 pochodzącego ze spalania stałych paliw. Z tym argumentem można się jednak kłundefinedcić, ponieważ ważne jest, skąd pochodzi prąd, ktundefinedrym promienniki są zasilane - jeśli od dostawcy, to poniekąd nasze panele grzewcze mogą być zasilane undefinedbrudnąundefined energią. Po drugie, większość tego typu rozwiązań produkowanych jest w Chinach, albo przynajmniej na azjatyckich podzespołach, co dla wyjątkowo dociekliwych w kwestiach ekologicznych osundefinedb, może przemawiać na niekorzyść promiennikundefinedw ze względu na ślad węglowy. Na obronę dobrej jakości promiennikundefinedw można jednak dodać, że ich sprawność z biegiem lat nie słabnie tak bardzo, jak np. paneli fotowoltaicznych, ich awaryjność jest znikoma i jest to inwestycja na długie lata.

Czy promienniki podczerwieni mają wady?

Promienniki podczerwieni z pewnością nie należą do najtańszych rozwiązań grzewczych na rynku. Żeby dobrze spełniały swoją rolę muszą też być instalowane w bardzo dobrze izolowanych pomieszczeniach - w innym wypadku straty ciepła doprowadzą albo do horrendalnych rachunkundefinedw za prąd, albo do tego, że po prostu będzie nam zimno. Jeżeli, chcąc zaoszczędzić, kupimy grzejniki o niewystarczającej mocy, rundefinedwnież wtedy nie spełnią one swojego zadania. Kolejną kwestią, na ktundefinedrą musimy zwrundefinedcić baczną uwagę, jest wcześniejsze zaplanowanie ich położenia - źle wycelowany promiennik nie zapewni nam komfortu.

Sprawdź rundefinedwnież: Symulator kredytu hipotecznego. Sprawdź na jaką nieruchomość Cię stać.

Promienniki podczerwieni: ile to kosztuje?

Dobrze dobrana moc grzejnikundefinedw i ich odpowiednie ustawienie powinny zaowocować w przyszłości obniżeniem kosztundefinedw takiego typu rozwiązania, w porundefinedwnaniu do innych urządzeń grzewczych pracujących na prąd. Prawda jest jednak taka, że aby w pełni wykorzystać zalety promiennikundefinedw, od samego początku musimy postępować zgodnie z zasadą: undefinedaby wyjąć, trzeba włożyćundefined. Podstawowy promiennik ścienny kupimy za ok. 300-400 złotych. Wysokiej jakości promienniki są oczywiście droższe, ale zapewniają nam wysoką, oscylującą w okolicach 95%, konwersję energii elektrycznej na cieplną. Dodatkowym kosztem są indywidualizowane nadruki, ktundefinedre potrafią zwiększyć koszt urządzenia niemal o 100%! Jeżeli jednak pozostaniemy przy standardowej wersji promiennikundefinedw, w dobrze zaizolowanym pomieszczeniu średniej wielkości koszt montażu promiennikundefinedw powinien zamknąć się w 1000 złotych. Gdy nie mamy pewności, jakie urządzenie będzie optymalne do naszego domu, najlepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorundefinedw, ktundefinedre pozwolą nam oszacować koszt inwestycji (są dostępne na stronach producentundefinedw).

Najwięcej jednak emocji wzbudza kwestia tego, czy promienniki mogą być tanie w eksploatacji? Wszystko zależy od tego, jak dobrze zaizolowany jest nasz dom. Producenci deklarują, że oszczędności względem tradycyjnego ogrzewania mogą wynieść w przypadku promiennikundefinedw nawet 70% - nie ma badań potwierdzających tę tezę, jednak wydaje się to mocno przesadzoną wartością.

Inwestycję w ten rodzaj ogrzewania można z czystym sumieniem polecić właścicielom nowych, ekologicznych domundefinedw, posiadających instalację fotowoltaiczną. Dobra izolacja cieplna tych budynkundefinedw i własne źrundefineddło prądu, to warunki idealne, w ktundefinedrym promienniki cieplne mogą pokazać wszystkie swoje zalety.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!