Obowiązek instalacji ciepłomierzy i wodomierzy. Ustawa już podpisana przez Prezydenta.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje nałożenie obowiązku montażu inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy. Czym one są i dlaczego jest taki obowiązek?


O czym przeczytasz?

Idzie nowe

Ciepłomierze i wodomierze, to urządzenia, ktundefinedra każdy z nas posiada, jeśli zamieszkuje w budynku wielolokalowym.

26 kwietnia 2021 Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektundefinedrych innych ustaw, ktundefinedra przewiduje nałożenie na właścicieli albo zarządcundefinedw budynkundefinedw wielolokalowych obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. tak zwanych inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy.

Czym one są i dlaczego jest taki obowiązek?

Czym są ciepłomierze i wodomierze?

Ciepłomierze, to na najprościej rzecz ujmując, urządzenia informujące odbiorcę o ilości pobieranego ciepła. Zazwyczaj instalowane są w budynkach, w ktundefinedrych mieszkania wynajmuje się innym osobom.

Na tej bowiem podstawie, można wystawić odbiorcy rachunek za ilość dostarczonego ciepła. Natomiast wodomierz to urządzenie pomiarowe przeznaczone do zliczania objętości przepływającej wody (w m3), dzięki czemu możliwe jest naliczenie opłaty stosownej do wielkości zużycia.

Podstawa prawna

Obowiązek instalowania urządzeń służących do indywidualnego rozliczania kosztundefinedw ogrzewania w budynku wielolokalowym wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W kwietniu 2021 Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektundefinedrych innych ustaw. Celem podpisania ustawy jest przede wszystkim implementacja do prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z dnia 11 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.

Co się zmieni?

Przede wszystkim, nowelizacja nakłada na właścicieli oraz zarządcundefinedw budynkundefinedw wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. wodomierzy i ciepłomierzy zdalnego odczytu.

Dostawcy ciepła oraz gazu mają rundefinedwnież obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązkundefinedw dostawcundefinedw energii elektrycznej.

Zgodnie z przepisami budynki z instalacją ogrzewczą wodną zasilaną z sieci ciepłowniczej lub budynki mające więcej niż jedno mieszkanie lub lokal użytkowy zasilane z kotłowni, wyposaża się w urządzenia służące do rozliczenia zużytego ciepła lub chłodu obejmujące:

  1. ciepłomierz do pomiaru ilości ciepła dostarczanego do instalacji ogrzewczej budynku, posiadający funkcję zdalnego odczytu;
  2. ciepłomierze lub podzielniki kosztundefinedw ogrzewania posiadające funkcję zdalnego odczytu umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztundefinedw ogrzewania poszczegundefinedlnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku, o ile jest to techniczne wykonalne i opłacalne;
  3. wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej dla poszczegundefinedlnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku, posiadające funkcję zdalnego odczytu, o ile jest to techniczne wykonalne i opłacalne;
  4. urządzenie do pomiaru ilości zużytego paliwa w kotłowni.

Podmioty zajmujące się importem i sprzedażą paliw ciekłych

Ponadto, włączone zostaną podmioty zajmujące się importem i sprzedażą paliw ciekłych do systemu świadectw efektywności energetycznej, wprowadzono możliwości wykorzystania tzw. środkundefinedw alternatywnych, stanowiących uzupełnienie systemu świadectw efektywności energetycznej, do rozliczenia krajowego celu oszczędności energii finalnej, doprecyzowano przypadkundefinedw, w ktundefinedrych umowy o poprawę efektywności energetycznej nie będą zwiększały długu publicznego.

Ma to zachęcić samorządy do większej aktywności w podejmowaniu działań na rzecz oszczędzania energii oraz ma zostać stworzony centralny rejestr oszczędności energii finalnej, w ktundefinedrym będą gromadzone dane dotyczące zrealizowanych projektundefinedw efektywności energetycznej spoza systemu białych certyfikatundefinedw, co pozwoli na usprawnienie monitorowania i raportowania oszczędności energii.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!