Mieszkalny wieżowiec w całości z drewna – ma powstać w Rotterdamie

Europa stawia na drewniane budynki. Czy pandemia nie zniweczy planów deweloperów?

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

SAWA to pierwszy drewniany wieżowiec mieszkalny powstający w Rotterdamie, przemysłowym mieście Holandii. Zaprojektowany przez studio Mei Architects 50-metrowy budynek zostanie niemal w całości wzniesiony z CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo.

Nazwany undefinednajbardziej ekologicznym budynkiem w Holandiiundefined 16-piętrowy wieżowiec powstanie w Schiemond - dawnej dzielnicy portowej Rotterdamu. Znajdzie się w nim 109 mieszkań.

Ponad 90% budowli, włączając konstrukcję, powstanie z drewnianych prefabrykowanych elementundefinedw wyprodukowanych w technologii CLT (cross laminated timber).

Drewno pochodzić będzie ze Skandynawii, z upraw zrundefinedwnoważonych. undefinedNa każde drzewo ścięte dla SAWA posadzone zostaną trzy następneundefined undefined deklarują autorzy projektu.

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

W przeciwieństwie do betonu, ktundefinedrego produkcja emituje duże ilości dwutlenku węgla, drzewa są jego naturalnym pochłaniaczem. Twundefinedrcy wieżowca SAWA twierdzą, że budowa będzie wręcz ujemna pod względem emisji CO2. Wznoszenie budynku z prefabrykatundefinedw skraca zdecydowanie czas budowy, w stosunku do bardziej undefinedtradycyjnychundefined metod, co rundefinedwnież zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Wieżowiec będzie miał wentylację naturalną. Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku będzie magazynowana w akumulatorach wspundefinedłdzielonych samochodundefinedw, skuterundefinedw i rowerundefinedw.

Mieszkanie w budynkach drewnianych jest korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Celem architektundefinedw z studia Mei Architects było pozostawienie jak najwięcej powierzchni drewnianych w mieszkaniach i na tarasach, aby zapewnić przyjemny kontakt z drewnem mieszkańcom. Wyłącznie ściany łazienek, toalet oraz pomieszczeń gospodarczych będą otynkowane.

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

Budynek będzie miał przekoszony kształt. Jego pochyła, schodkowa bryła z każdej strony otoczona zostanie tarasami obsadzonymi roślinnością. Roślinność na balkonach, tarasach i patio została rozplanowana we wspundefinedłpracy z przedstawicielami miasta, ekologami i biologami. Szczegundefinedlną wagę przyłożono do zachowania biorundefinedżnorodności, co jest kluczowe we wspundefinedłczesnych miastach. Pundefinedłotwarte patio, na ktundefinedrym zaplanowano ogrundefinedd komunalny, ma pełnić funkcję łącznika z miejskim otoczeniem, służąc nie tylko mieszkańcom budynku.

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

Z powodu pandemii budowa wieżowca napotkała kłopoty. Przedsięwzięcie opundefinedźniły niebotyczne ceny drewna oraz innych materiałundefinedw, a także problemy logistyczne spowodowane przerwanymi łańcuchami dostaw.

Te same przeszkody stanęły na drodze do budowy rundefinedwnież innych drewnianych budynkundefinedw w Europie, m.in. we Francji.

W części państw europejskich zostały wprowadzone przepisy wymagające, aby określona część materiałundefinedw wykorzystywanych do budowy budynkundefinedw publicznych była wyprodukowana z drewna lub innych biomateriałundefinedw. W Francji jest to aż 50%. Przepisy te są częścią planu osiągnięcia przez Francję neutralności emisyjnej do 2050 r.

Podobne przepisy są wprowadzane rundefinedwnież w Holandii, choć nie w samym Rotterdamie, nad czym ubolewają twundefinedrcy wieżowca SAWA. Jednak np. Amsterdam, w ramach dekarbonizacji miasta, wymaga obecnie, aby 20% nowych inwestycji mieszkaniowych było budowanych z drewna.

Przeczytaj rundefinedwnież: Top 5: najwyższe drewniane wieżowce na świecie

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

Wizualizacje: mei-arch.eu

Przeczytaj rundefinedwnież:

Drewniany dom solidny jak murowany. Poznaj technologię prefabrykatundefinedw w systemie ciężkim niemieckim

Eko-dom. Czym właściwie jest?

Dom ekologiczny. Jak wybrać projekt i wykonawcę?

Zielone osiedla. Czego możesz się spodziewać?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!