Mieszkalny wieżowiec w całości z drewna – ma powstać w Rotterdamie

Europa stawia na drewniane budynki. Czy pandemia nie zniweczy planów deweloperów?

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

SAWA to pierwszy drewniany wieżowiec mieszkalny powstający w Rotterdamie, przemysłowym mieście Holandii. Zaprojektowany przez studio Mei Architects 50-metrowy budynek zostanie niemal w całości wzniesiony z CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo. 

Nazwany „najbardziej ekologicznym budynkiem w Holandii” 16-piętrowy wieżowiec powstanie w Schiemond - dawnej dzielnicy portowej Rotterdamu. Znajdzie się w nim 109 mieszkań. 

Ponad 90% budowli, włączając konstrukcję, powstanie z drewnianych prefabrykowanych elementów wyprodukowanych w technologii CLT (cross laminated timber).

Drewno pochodzić będzie ze Skandynawii, z upraw zrównoważonych. „Na każde drzewo ścięte dla SAWA posadzone zostaną trzy następne” – deklarują autorzy projektu.

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

W przeciwieństwie do betonu, którego produkcja emituje duże ilości dwutlenku węgla, drzewa są jego naturalnym pochłaniaczem. Twórcy wieżowca SAWA twierdzą, że budowa będzie wręcz ujemna pod względem emisji CO2. Wznoszenie budynku z prefabrykatów skraca zdecydowanie czas budowy, w stosunku do bardziej „tradycyjnych” metod, co również zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. 

Wieżowiec będzie miał wentylację naturalną. Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku będzie magazynowana w akumulatorach współdzielonych samochodów, skuterów i rowerów. 

Mieszkanie w budynkach drewnianych jest korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Celem architektów z studia Mei Architects było pozostawienie jak najwięcej powierzchni drewnianych w mieszkaniach i na tarasach, aby zapewnić przyjemny kontakt z drewnem mieszkańcom. Wyłącznie ściany łazienek, toalet oraz pomieszczeń gospodarczych będą otynkowane. 

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

Budynek będzie miał przekoszony kształt. Jego pochyła, schodkowa bryła z każdej strony otoczona zostanie tarasami obsadzonymi roślinnością. Roślinność na balkonach, tarasach i patio została rozplanowana we współpracy z przedstawicielami miasta, ekologami i biologami. Szczególną wagę przyłożono do zachowania bioróżnorodności, co jest kluczowe we współczesnych miastach. Półotwarte patio, na którym zaplanowano ogród komunalny, ma pełnić funkcję łącznika z miejskim otoczeniem, służąc nie tylko mieszkańcom budynku.

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

Z powodu pandemii budowa wieżowca napotkała kłopoty. Przedsięwzięcie opóźniły niebotyczne ceny drewna oraz innych materiałów, a także problemy logistyczne spowodowane przerwanymi łańcuchami dostaw. 

Te same przeszkody stanęły na drodze do budowy również innych drewnianych budynków w Europie, m.in. we Francji. 

W części państw europejskich zostały wprowadzone przepisy wymagające, aby określona część materiałów wykorzystywanych do budowy budynków publicznych była wyprodukowana z drewna lub innych biomateriałów. W Francji jest to aż 50%. Przepisy te są częścią planu osiągnięcia przez Francję neutralności emisyjnej do 2050 r. 

Podobne przepisy są wprowadzane również w Holandii, choć nie w samym Rotterdamie, nad czym ubolewają twórcy wieżowca SAWA. Jednak np. Amsterdam, w ramach dekarbonizacji miasta, wymaga obecnie, aby 20% nowych inwestycji mieszkaniowych było budowanych z drewna.

Przeczytaj również: Top 5: najwyższe drewniane wieżowce na świecie

SAWA Drewniany wieżowiec w Rotterdamie

Wizualizacje: mei-arch.eu

Przeczytaj również:

Drewniany dom solidny jak murowany. Poznaj technologię prefabrykatów w systemie ciężkim niemieckim

Eko-dom. Czym właściwie jest?

Dom ekologiczny. Jak wybrać projekt i wykonawcę?

Zielone osiedla. Czego możesz się spodziewać?

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement