Czołówka europejskich niebotyków

Najwyższy budynek drewniany za świecie mierzy ponad 85 metrów i znajduje się w Norwegii. Nieco niższymi nieruchomościami mogą pochwalić się Austriacy i Kanadyjczycy.


O czym przeczytasz?

Top 5 najwyższych drewnianych wieżowców

Wielopiętrowe budynki z drewna zyskują popularność na całym świecie - przekonują eksperci Polskich Domów Drewnianych. Z przygotowanej przez nich analizy wynika, że obecnie najwyższy wieżowiec z drewna mają Norwedzy, jednak gonią ich Francuzi.   

W Bordeaux trwają prace nad 16-piętrowym Hyperionem, który utworzą trzy wieże z 176 mieszkaniami, podziemną, dwupoziomową rampą parkingową, biurowcem i sklepami. Trzon wieży i trzy pierwsze poziomy zostaną wykonane z betonu, natomiast ściany – z klejonego drewna. Zakończenie budowy zaplanowano na wiosnę 2021 r. 

Najwyższe drewniane drapacze chmur na świecie 

  1. Najwyższy wieżowiec z drewna -Mjøstårnet- znajduje się w Brumunddal w Norwegii. Budynek mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został zaprojektowany przez pracownię Voll Arkitekter. Co ciekawe, nawet konstrukcje szybów windowych wykonano tu z drewna. 
  2. Drugim, co do wielkości drewnianym obiektem na świecie jest 24-piętrowa wieżaHoHoWien pod Wiedniem. Została otwarta na początku czerwca 2019 r. i oferuje m.in. mieszkania, biura oraz hotel. Budynek jest wysoki na 84 metry. Jego fasada ma betonowy rdzeń, ale jest wykonana w 75 proc. z drewna. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu tego materiału zaoszczędzono około 2,8 tys. tony dwutlenku węgla. Dodatkowo, dyrektor zarządzająca budynku, Caroline Palfy wskazuje, że drewno użyte do realizacji inwestycji odrośnie w austriackich lasach w ciągu zaledwie 1h i 17 min. 
  3. Podium zamyka 53-metrowyBrockCommons Tallwood House w kanadyjskim Vancouver. To dom studencki należący do Univesity of British Columbia. Ma 18 pięter i powstał z kombinacji drewna, stali i betonu. Co istotne, wieża została utworzona z prefabrykatów, co pozwoliło zakończyć jej budowę 70 dni po dostarczeniu komponentów na miejsce.  
  4. Zanim do użytku oddanoMjøstårnet, najwyższym budynkiem drewnianym na świecie byłTreet w norweskim Bergen. Obiekt ma ponad 52 metry wysokości, 14-pięter i powstały w nim 64 mieszkania. Budynek jest znany również jako "The Tree" ze względu na swoje drewniane materiały projektowe. Część jego fasady pokryto szkłem i metalem. Niebotyk został ukończony w 2015 r., cztery lata po rozpoczęciu procesu projektowania. 
  5. Ostatnie miejsce w zestawieniu przypada Szwecji. Najwyższym budynkiem w kraju jestKajstaden, który powstał pod koniec 2019 r. w miejscowościVästerås. Obiekt ma 8,5-kondygnacji. Rob Marsh, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju z pracowni odpowiedzialnej za projekt, oszacował całkowitą oszczędność dwutlenku węgla wynikającą z zastosowania drewna zamiast betonu na 550 ton w całym okresie użytkowania budynku. 

Według danych GUS, zainteresowanie budownictwem drewnianym rośnie również nad Wisłą. W 2013 r. oddano tu do użytku 340 domów jednorodzinnych z drewna, tymczasem w 2019 r. było ich już 708. 

Na polskim rynku zaczynają powstawać także wielokondygnacyjne obiekty drewniane, czego przykładem są inwestycje firmy Rymarovskie Domy Polska w Łodzi. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement