PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Zielone osiedla - czego możesz się spodziewać, kupując mieszkanie w jednym z nich?

Proekologiczne rozwiązania jako chwyt marketingowy? To już przeszłość. Obecnie budowane osiedla są ekologiczne nie tylko z nazwy, ale przynoszą realne korzyści dla środowiska i, oczywiście, mieszkańców. Jakie rozwiązania są obecnie eko-standardem?


O czym przeczytasz?

Technologie budowy domundefinedw - kilka rozwiązań, jeden cel

Zrundefinedwnoważone budownictwo zakłada, że całość inwestycji realizowana jest z poszanowaniem dla środowiska. To oznacza, że używane do wznoszenia budynkundefinedw mieszkalnych materiały są produkowane w sposundefinedb niskoemisyjny, pochodzą z certyfikowanych źrundefineddeł i wymagają zaangażowania niewielkich ekip budowlanych, a to odciska możliwie mały ślad na otaczających terenach zielonych. Zachowanie biorundefinedżnorodności, czyli wkomponowanie osiedla w zastaną roślinność i habitat owadundefinedw czy zwierząt, zajmuje wysokie miejsce na liście priorytetundefinedw wykonawcundefinedw.

Istnieją rundefinedżne sposoby dojścia do tego celu. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie technologii prefabrykacji, ktundefinedra przenosi znaczną część procesu budowy do wnętrza fabryk. To stąd gotowe elementy (całe ściany, schody, połacie dachowe etc.) transportowane są na miejsce docelowe, a następnie montowane przez doświadczonych specjalistundefinedw. Prefabrykaty mogą być betonowe lub wykonane w konstrukcji szkieletowej drewnianej. W tym drugim przypadku wykorzystuje się drewno pozyskiwane w sposundefinedb zrundefinedwnoważony, ktundefinedre następnie zabezpieczane jest przed owadami i ogniem. Do betonu mogą być dodawane rożne substancje, jak np. popiundefinedł wulkaniczny, ktundefinedry obniża ślad węglowy produkcji tego materiału. Do zalet prefabrykacji zalicza się krundefinedtki czas wznoszenia całych osiedli, ktundefinedry zamyka się w kilku miesiącach obecności na placu budowy. To z kolei przekłada się na niewielką uciążliwość dla sąsiednich inwestycji oraz - jeśli osiedle położone jest na terenach zielonych - niską ingerencję w naturalne środowisko. Taka budowa jest rundefinedwnież stosunkowo cicha - najbardziej uciążliwe i głośne prace odbywają się w fabrykach. Kolejnym plusem prefabrykacji jest rundefinedwnież wysoki poziom kontroli poszczegundefinedlnych właściwości elementundefinedw składowych budynku - w konsekwencji możliwe jest wznoszenie energooszczędnych domundefinedw o doskonałych parametrach izolacyjnych. W połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami grzewczymi, jak promienniki podczerwieni, pompa ciepła czy odzysk ciepła - mieszkania i domy na osiedlach ekologicznych pozwalają na generowanie realnych oszczędności w skali roku.

Roślinność to nie dodatek - to element kluczowy

undefinedZieloneundefined osiedla są takie w sensie dosłownym. Dachy budynkundefinedw pokryte odpowiednio dobraną roślinnością pełnią funkcję estetyczną i praktyczną. Dobrym przykładem jest zielony dach budynkundefinedw Forundefinedt na Białołęce, ktundefinedry został stworzony z roślinności ekstensywnej - mchundefinedw, traw i ziundefinedł. Są one odporne na chłundefinedd, słońce i opady, nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a jednocześnie doskonale się prezentują. Co więcej, oczyszczają powietrze i zmniejszają efekt miejskiej wyspy ciepła.

Jeśli chodzi o modne u naszych zachodnich sąsiadundefinedw undefinedzielone ścianyundefined, w Polsce nie ma ich wciąż zbyt wiele i najczęściej pojawiają się w inwestycjach biurowych, takich jak Posejdon w Szczecinie. Umiejscowiona tam instalacja ma 15 metrundefinedw wysokości i 10 szerokości, a składa się na nią aż 6,5 tysiąca roślin 20 rundefinedżnych gatunkundefinedw posadzonych w specjalnych undefinedkieszonkachundefined. Tego typu ściany zieleni są wymagające pod względem pielęgnacyjnym i inwestycyjnym. Do podlewania roślin wykorzystywana jest deszczundefinedwka, a sam dobrostan poszczegundefinedlnych gatunkundefinedw monitowany jest przez czujniki. Jest to pewien zbytek technologiczny, zatem nie dziwi, że projekt na taką skalę realizowany jest na samym końcu inwestycji.

zdj. materiały prasowe Posejdon

Dużą popularnością na ekologicznych osiedlach cieszą się oczywiście bluszcze i inne rośliny pnące, ktundefinedre szybko się rozrastają, tworząc piękną ozdobę elewacji, a jednocześnie chroniąc budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się od promieni słonecznych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z największych problemundefinedw realizowanych w ostatnich kilkunastu latach inwestycji była wszechobecna undefinedbetonozaundefined - usuwanie zieleni i zastępowanie jej sztucznymi materiałami. Na eko-osiedlach już na etapie stawiania budynkundefinedw dba się o nasadzenia nowych drzew: nie tylko podnoszą one walory estetyczne inwestycji, ale mają praktyczne znaczenie. Stanowią ochronę przed słońcem, oczyszczają powietrze i przyciągają ptaki oraz pożyteczne owady. Do podlewania drzew i krzewundefinedw wykorzystywana jest nierzadko deszczundefinedwka. W początkowych latach młode drzewka nie są oczywiście zbyt okazałe, jednak do zazieleniania skwerundefinedw na eko-osiedlach wykorzystywane są szybko rosnące gatunki.

Aby osiągnąć efekt zbliżony do tego, ktundefinedry daje starodrzew potrzeba czasu.

Dlatego na nowopowstających eko-osiedlach dba się o nasadzenia z szybko rosnących drzewek i krzewundefinedw

Mundefinedwiąc o roślinności warto rundefinedwnież wspomnieć o budkach lęgowych dla ptakundefinedw i domkach dla owadundefinedw - na eko-osiedlach są strategicznie rozplanowane tak, aby zapraszać undefinedgościundefined. Stwarza to nie tylko przyjemną dla mieszkańcundefinedw atmosferę, ale rundefinedwnież jest realnym wsparciem dla zwierząt, ktundefinedrych populacja w miastach wciąż spada.

Niższe rachunki za prąd dzięki fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne na dobre rozgościły się w polskim krajobrazie. Montowane są nie tylko na domach jednorodzinnych, ale rundefinedwnież na dachach eko-osiedli. Umożliwiają tym samym oświetlanie klatek schodowych czy okolic budynku, obniżając rachunki dla mieszkańcundefinedw. Ze względu na to, że większość budynkundefinedw mieszkalnych jest prostopadłościanami, cała konstrukcja fotowoltaiczna jest poza zasięgiem wzroku, co nie wpływa na walory architektoniczne inwestycji. Standardem w ekologicznych inwestycjach jest stosowanie diod LED jako alternatywnego oświetlenia dla tradycyjnych żarundefinedwek - są tańsze w eksploatacji, wymagają rzadszej wymiany i pobierają zdecydowanie mniej prądu, przez co uważane są za undefinedzieloneundefined.

Nie brakuje też innowacyjnych rozwiązań - w planach osiedla Villa de Charme na Bemowie uwzględniono ławki solarne, ktundefinedre mają służyć do ładowania telefonundefinedw mieszkańcundefinedw. Wspierane są także ekologiczne środki transportu - na osiedlu Essentiel Talarowa, Grochowska 230 znajdują się stacje do ładowania samochodundefinedw elektrycznych. Takich inwestycji nie jest w Polsce wciąż zbyt dużo, a to głundefinedwnie ze względu na wciąż niewielką ilość zasilanych prądem aut. Zdecydowanie jednak usprawnia to życie mieszkańcom, ktundefinedrzy taki samochundefinedd posiadają - ładowanie na stacjach benzynowych czy z użyciemundefined przedłużacza wyciągniętego przez okno bywa mało praktyczne.

Osiedla ekologiczne - prawdziwa sielanka czy chwyt marketingowy?

Wokundefinedł ekologicznego budownictwa, chociaż obecnie staje się już standardem, nadal krąży wiele mitundefinedw i przekonań undefinedz ubiegłej epokiundefined. Osoby nie zapoznane bliżej z tematem podkreślają wysoki koszt takich realizacji i to, że zwrotu z inwestycji możemy spodziewać się dopiero po kilkudziesięciu latach. Tymczasem obecnie, zwłaszcza przy generalnie rosnących na rynku nieruchomości cenach, oba argumenty z powodzeniem odnoszą się do każdego mieszkania - czy to na eko-osiedlu, czy też undefinedtradycyjnymundefined, a nawet z drugiej ręki.

Bez wątpienia jednak ekologiczne osiedla oferują mieszkania w kwotach przewyższających o kilka procent pozostałe inwestycje - to, jak wielka będzie to rundefinedżnica zależy oczywiście od lokalizacji, technologii budowy i zastosowanych eko-rozwiązań. Na cenę będzie wpływać także to, czy decydujemy się na mieszkanie w wielorodzinnym budynku, czy ekologiczny dom na osiedlu takim jak np. realizowane w Libertowie koło Krakowa Domy Przyszłości.

Ekologia jest wiodącym trendem, ktundefinedry nie będzie przejściową modą - chociażby ze względu na to, że wymagają tego kolejne rozporządzenia unijne dotyczące energooszczędności i emisyjności nowopowstających budynkundefinedw. Warto jednak dokładnie prześwietlać nieruchomość, ktundefinedrą zamierzamy nabyć ze względundefinedw ekologicznych walorundefinedw - greenwashing jest wciąż częstą praktyką. Ostatecznie samo zadbanie o zielone skwery to nie wszystko.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!