PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Drewniany dom solidny jak murowany. Poznaj ekologiczną technologię ciężkiego szkieletu niemieckiego

Domy wykonane z drewna mogą być stabilne, ciche i doskonale zaizolowane. Prefabrykaty drewniane oparte na ciężkim szkielecie wyróżniają się trwałością i energooszczędnością. W jaki sposób powstają? Czym się charakteryzują?


O czym przeczytasz?

Technologia prefabrykatu drewnianego w systemie ciężkim niemieckim - co to takiego?

Nowoczesne budownictwo prężnie rozwija się pod względem ekologicznym, jednocześnie proponując ekonomiczne rozwiązania. Nazwa omawianej technologii wydaje się trudna do zapamiętania, warto jednak zapoznać się z nią bliżej, jeśli planujemy w najbliższym czasie stawiać dom.

W Polsce domy szkieletowe oparte na drewnie kojarzą się głundefinedwnie z technologią lekką kanadyjską. Nie wszyscy mają dobre zdanie na temat tego rodzaju budownictwa: najczęściej pojawiającymi się zarzutami jest niski komfort akustyczny, duża przenikalność cieplna, problemy z izolacją i stosunkowo niewielka trwałość. Tymczasem undefinedsystem ciężki niemieckiundefined nazywany jest w ten sposundefinedb, ponieważ poszczegundefinedlne elementy składowe budynku mają znacznie większą masę niż w znanych undefinedkanadyjczykachundefined. Każdy moduł prefabrykowany oparty jest na grubych belkach konstrukcyjnych o wymiarach 160 x 60 mm - jako ocieplenie wykorzystywana jest ciężka wełna mineralna, a dodatkowo także płyty konstrukcyjne Fermacell. Elewacja wykończona jest tynkiem dekoracyjnym lub deską elewacyjną, pod ktundefinedrymi znajduje się jeszcze jedna warstwa wełny kamiennej. Tak wytrzymała konstrukcja budynku jest w stanie unieść dach pokryty dachundefinedwką ceramiczną lub cementową - co stawia na rundefinedwni ciężki prefabrykat z technologią murowaną. undefinedKanadyjczykiundefined najczęściej kryte są blachodachundefinedwką, ktundefinedrej podstawową zaletą jest lekkość i niska cena, ale wadą nagrzewanie się do wysokich temperatur i bardzo złe właściwości akustyczne przy opadach.

Trwałość domundefinedw w technologii opartej na ciężkim szkielecie liczona jest na ok. 100 lat. W praktyce może być to znacznie dłużej - jeżeli dom jest użytkowany, prawidłowo konserwowany, czyli posiada system wentylacji i ogrzewania oraz nie dopuszcza się do jego zawilgocenia - nic nie przemawia za tym, aby miał mieć krundefinedtszy okres życia niż dom murowany.

Dom, ktundefinedry stawia się w trzy miesiące

Technologia prefabrykacji to wynalazek, ktundefinedry na trwałe zmienił sposundefinedb myślenia o budownictwie. Stawianie domundefinedw systemem gospodarczym, nierzadko przez długie lata i przy pomocy kilku rundefinedżnych ekip budowlanych jest przeżytkiem z ubiegłej epoki.

Technologia prefabrykowana pozwala na postawienie budynku o niemal dowolnej powierzchni w bardzo krundefinedtkim czasie, zamkniętym w miesiącach. W przypadku domundefinedw jednorodzinnych opartych na ciężkim szkielecie drewnianym czas ten wynosi ok. 12 tygodni. Wykonanie fundamentu - a konkretnie płyty fundamentowej - zajmuje około 2 tygodni, a następnie potrzeba czasu na jej wysezonowanie.

W tym czasie przygotowywane są w fabryce elementy modułowe: ściany działowe i zewnętrzne, dach. Po przetransportowaniu elementundefinedw na plac budowy następuje ich montaż - proces ten przeważnie nie trwa dłużej, niż parę dni. Konieczne jest oczywiście wykonanie elewacji, wstawienie stolarki i wykończenie obrundefinedbek blacharskich, co zajmuje sprawnej ekipie miesiąc. Miesiąc trzeci to instalacje wewnętrzne, podłączenie ekologicznych rozwiązań technologicznych jak pompa ciepła, rozprowadzenie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, zainstalowanie przydomowej elektrowni (paneli fotowoltaicznych).

Ze względu na kwestie biurokratyczne - takie jak uzyskanie stosownych zgundefinedd, dopracowanie projektundefinedw branżowych i ich zintegrowanie, a także samej realizacji undefinedpod kluczundefined zależnej od wymagań klienta, realny czas budowy domu od podpisania umowy do przekroczenia jego progu to rok.

Ekonomia i ekologia w domu opartym na ciężkim szkielecie drewnianym

Wspomniane rozwiązania ekologiczne szczegundefinedlnie pasują do omawianej technologii budownictwa - konstrukcja budynku umożliwia zastosowanie izolacji o wysokich parametrach. Zgodnie z wyliczeniami HAUSWERK, producenta domundefinedw w systemie ciężkim niemieckim, koszt ogrzewania domu o powierzchni 100m2 nie przekracza 2200 złotych na rok. Przy zastosowaniu pompy ciepła koszt ten może spaść nawet do 640 złotych. Jeśli dołączy się wspomaganie fotowoltaiki, możliwe jest uzyskanie standardundefinedw samowystarczalności.

Dla porundefinedwnania, standardem dla murowanego domu jest zapotrzebowanie cieplne w wysokości 100kWh na metr kwadratowy w skali roku, co przekłada się na 1600 złotych przy zastosowaniu pompy ciepła.

Dla inwestora najważniejszy jest jednak nie tylko koszt eksploatacji budynku, ale rundefinedwnież jego postawienia. I tutaj omawiana technologia okazuje się konkurencyjna dla murowanej. W zależności od zastosowanych rozwiązań (instalacji pompy ciepła, fotowoltaiki, rekuperacji), dom tego typu można postawić od 450 tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że krundefinedtki okres oczekiwania na otrzymanie kluczy do domu to rundefinedwnież forma oszczędności - nie jesteśmy zmuszeni do długotrwałego ponoszenia kosztundefinedw mieszkania w drugim, zastępczym lokum i kosztundefinedw kredytu budowlanego. Niskie koszty eksploatacji domu pozwalają rundefinedwnież realnie zamortyzować ewentualną wyższą ratę kredytu.

Więcej o domach budowanych w systemie ciężkim niemieckim dowiesz się z 3 odcinka "365 dni w trybie eko" - ktundefinedry już niebawem pojawi się na kanale YouTube Mieszkanie.pl. Odwiedziliśmy osiedle undefinedDomy Przyszłościundefined zlokalizowanym w Libertowie k. Krakowa.

Wady domundefinedw drewnianych - czy zawsze to lepsze rozwiązanie?

Jeśli decydujemy się na budowę domu na szkielecie drewnianym, powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować kilka kwestii. Po pierwsze, istotny jest wybundefinedr wykonawcy. Zaawansowane technologie budowlane wymagają eksperckiej wiedzy - tylko doświadczenie ekipy gwarantują nam zadowolenie z efektu. W przypadku domundefinedw budowanych z użyciem drewna - czy to kanadyjczykundefinedw czy omawianego wyżej systemu ciężkiego - niebagatelną kwestią jest jakość drewna i jego wysezonowanie. Zbyt wilgotne drewno z czasem będzie się wypaczać i skręcać, powodując nieodwracalne straty i wpływając na konstrukcję budynku, co znacznie skrundefinedci jego trwałość.

Po drugie, termoizolacja jest tematem wzbudzającym wiele kontrowersji, rundefinedwnież ekologicznych. Domy oparte na systemie ciężkim niemieckim docieplane są wełną mineralną, styropianem i płytami cementowo-włundefinedknowymi. Produkcja wszystkich tych materiałundefinedw związana jest z dużym śladem węglowym, a niektundefinedre - jak np. styropian - nie podlegają recyklingowi. Mundefinedwiąc o śladzie węglowym należy także wspomnieć, że budowa domu szkieletowego w systemie ciężkim niemieckim wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Co prawda, czas budowy na samej działce jest krundefinedtki, a transport modułundefinedw z fabryki odbywa się niemal "na raz" - nie zmienia to jednak faktu, że przy korzystaniu z usług ekipy z drugiego końca kraju transport ten wymaga dużego zużycia zasobundefinedw.

Ostatnia sprawa to finanse. Aby dać sobie możliwość pełnego wykorzystania możliwości, jakie daje nowoczesna technologia, musimy postawić na wspomnianych ekspertundefinedw i doświadczenie. A takie oferuje jedynie generalny wykonawca, ktundefinedry czuwa nad projektem od momentu jego powstania na desce kreślarskiej, poprzez produkcję modułundefinedw w fabryce i skończywszy na montażu całości na placu budowy. Prundefinedba rozbicia tego procesu na odrębne etapy, z ktundefinedrego każdy prowadzony jest przez inną ekipę może doprowadzić do licznych komplikacji, z ktundefinedrych zmultiplikowanie kosztundefinedw i czasu budowy będzie tylko początkiem. Brak jednolitego nadzoru nad całością budowy może doprowadzić do powstania błędundefinedw budowlanych, ktundefinedre z czasem będą się ujawniać, zmuszając nas do kosztownych remontundefinedw, a w skrajnym przypadku - konieczności przebudowy. Zatrudnienie generalnego wykonawcy wiąże się jednak z kosztami, a niekiedy także długim czasem oczekiwania, ze względu na fakt, że w naszym kraju nie ma zbyt wielkiej konkurencji na rynku nowoczesnych eko-technologii.

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony Domy Przyszłości.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!