PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Eko-dom - czym właściwie jest?

Zdarza się że terminy “ekologiczny”, “energooszczędny” i “pasywny” w odniesieniu do budynków stosowane są zamiennie. Czy słusznie? Czym jest “dom ekologiczny” i co warto o nim wiedzieć?


O czym przeczytasz?

Ekologiczne budownictwo - od projektu do rozbiundefinedrki

Koncepcja ekologicznego budownictwa zakłada projektowanie i wznoszenie budowli, ktundefinedre przez cały okres użytkowania są przyjazne środowisku. Dbanie o środowisko naturalne przejawia się w wykorzystywaniu surowcundefinedw pozyskanych w zrundefinedwnoważony sposundefinedb, oszczędnym nimi gospodarowaniu, dbaniu o jak najmniejszy pobundefinedr energii i emisję CO2. Nie bez znaczenia jest rundefinedwnież lokalizacja samego budynku i objęcie szczegundefinedlną opieką bezpośredniego otoczenia domu. Ekologiczny dom powinien produkować jak najmniej zanieczyszczeń, jednocześnie pobierać jak najmniej energii i dobrze komponować się z krajobrazem. Po zakończonym okresie eksploatacji - ktundefinedry powinien być możliwie jak najdłuższy - tego typu dom może zostać rozebrany możliwie najmniejszym nakładem pracy, a jego komponenty mogą zostać poddane recyklingowi.

Ekologiczny dom

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologie umożliwiające stawianie takich budynkundefinedw rozwinęły się w zawrotnym tempie, dzięki czemu poprawiła się nie tylko ich trwałość, ale rundefinedwnież parametry związane z samowystarczalnością i ochroną zdrowia mieszkańcundefinedw.

Sprawdź rundefinedwnież: Symulator kredytu hipotecznego. Sprawdź na jaką nieruchomość Cię stać.

Budownictwo ekologiczne wymaga więc zastosowania zrundefinedwnoważonych materiałundefinedw i rozwiązań energooszczędnych - jest to możliwe wtedy, gdy stawiany jest nowy dom. Co jednak w przypadku budynkundefinedw starszych - czy one rundefinedwnież mogą być undefinedekologiczneundefined?

Zielona architektura - czyli eko-dom z recyklingu

Ekologiczne praktyki budowlane mogą być zastosowane w budowlach już istniejących - w ten sposundefinedb zmniejszony zostaje wpływ danego budynku na środowisko, jednak uzyskanie parametrundefinedw takich samych, jak w przypadku nowego domu jest trudne do osiągnięcia. Mimo to, działania modernizacyjne są oczywiście jak najbardziej potrzebne. Można przecież spojrzeć przez pryzmat zasady, że ekologiczny budynek to ten, ktundefinedry nie wymaga postawienia. W ten sposundefinedb minimalizujemy jego wpływ na środowisko niejako na dwa sposoby: po pierwsze, recyklingujemy zastaną budowlę, po drugie, przyczyniamy się do zmniejszenia jej emisyjności (np. przeprowadzając gruntowną termomodernizację).

Kolejną zasadą zielonej architektury jest ograniczenie metrażu - przyjazny środowisku dom powinien być możliwie najmniejszy, a jego powierzchnia efektywnie wykorzystana. Stare budynki dają wiele możliwości aranżacji, co ma znaczenie szczegundefinedlnie w centrach wielkich miast. Modernizacja zastanej kamienicy czy bloku mieszkalnego jest formą ekologicznego działania i w zasadzie jedyną możliwością na przyjazne środowisku zmiany w takich miejscach (ze względundefinedw praktycznych i historycznych). Ten wniosek łączy się rundefinedwnież z trzecią zasadą zielonej architektury, ktundefinedrą jest ograniczenie nadmiernego rozprzestrzeniania się miast. Innymi słowy: nie powinniśmy tworzyć nowych budowli, jeżeli możliwe jest wykorzystanie już tych stojących. Nawet wzorcowy pasywny budynek, jeśli powstanie na granicy miasta i tym samym, zastąpi część jego terenundefinedw zielonych, będzie mniej korzystny dla środowiska, niż undefineddom z recyklinguundefined.

Dom energooszczędny a dom pasywny - dlaczego je mylimy?

W kontekście ekologicznego budownictwa mundefinedwi się oczywiście wiele o energooszczędności, dlatego pojęcie to jest już dobrze zakorzenione w naszej świadomości. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rundefinedżne formy jego realizacji. Domy energooszczędne i domy pasywne są często mylone, a oba przymiotniki stosowane są zamiennie. Tymczasem oba rozwiązania zasadniczo się rundefinedżnią. Aby dobrze zrozumieć te rundefinedżnice, zacznijmy przekornie od podobieństw między dwoma typami budowli.

Zarundefinedwno domy pasywne, jak i energooszczędne, można wznosić w rundefinedżnorodnych technologiach. Jedynym warunkiem, ktundefinedry musi zostać spełniony, jest zastosowanie materiałundefinedw zapewniających wymaganą izolacyjność termiczną konstrukcji. W obu realizacjach dąży się do zupełnego wyeliminowania mostkundefinedw termicznych, ktundefinedre negatywnie wpływają na zapotrzebowanie cieplne budynku. Oba typy domundefinedw są szczelne, wyposażone w wentylację mechaniczną (tzw. rekuperację), ktundefinedra jest alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ściany, stropy, dach i podłogi obu domundefinedw są maksymalnie zaizolowane i chronią wnętrze przed oddawaniem ciepła. Zamienne stosowanie pojęcia undefinedenergooszczędnościundefined i undefinedpasywnościundefined prawdopodobnie wynika z braku dostatecznego wgłębienia się w szczegundefinedły. Tymczasem, jak to często bywa, to właśnie szczegundefinedły są najważniejsze.

Dom pasywny - czyli samowystarczalność

To, czy dany dom jest pasywny, precyzyjnie określa się na podstawie jego parametrundefinedw. Ustalono, że aby budynek mundefinedgł być tak nazywany, nie może zużywać więcej, niż 15kWh/m2. Przekłada się to na 1,5 litra oleju opałowego na każdy metr kwadratowy powierzchni - stąd inna nazwa domu pasywnego - undefinedbudynek 1,5 litrowyundefined. Tak rewelacyjne wyniki można uzyskać wyłącznie dzięki przemyślanemu projektowi, na ktundefinedry składa się nie tylko wybranie odpowiednich materiałundefinedw, ale rundefinedwnież specyficzne rozmieszczenie okien czy zaplanowanie barwy elewacji. Ciekawostką jest fakt, że od kolorystyki i faktury powierzchni ścian zewnętrznych zależy temperatura wewnątrz budynku. Gładka i jasna elewacja wolno się nagrzewa i rundefinedwnie wolno oddaje ciepło, a z kolei ciemna i gruzłowata - na odwrundefinedt. W domu pasywnym część undefineddziennaundefined domu - salon, kuchnia - znajdują się zawsze po stronie południowej, a sypialnie - pundefinedłnocnej.

Dom pasywny zimą

W domach pasywnych ciepło w minimalnym stopniu jest produkowane za pomocą paliw pozyskiwanych w tradycyjny sposundefinedb - reszta pochodzi ze źrundefineddeł odnawialnych oraz odzysku ciepła produkowanego przez sprzęty i mieszkańcundefinedw domu. Dogrzewanie pomieszczeń odbywa się dzięki odpowiednio skonstruowanej wentylacji, a dostosowana do potrzeb budynku izolacja niweluje potrzebę instalowania tradycyjnych grzejnikundefinedw ściennych czy podłogowych. Mundefinedwiąc obrazowo, dom pasywny przypomina w pewnym stopniuundefined termos, w ktundefinedrym raz undefinedzamknięteundefined ciepło zapewnia komfortowe warunki mieszkańcom. Kwintesencją domu pasywnego jest harmonijne oddziaływanie między zyskami i stratami cieplnymi, co przekłada się na zachowanie stałej temperatury przez cały rok.

Jak łatwo się domyślić, taka technologia nie może być tania - inwestycja, jaką jest dom pasywny, jest zazwyczaj o 20% droższa, niż realizowana drogą tradycyjną. Rundefinedżnica w cenie wynika głundefinedwnie z jakości materiałundefinedw budowlanych, instalacji (pompa ciepła, kolektory etc.) i samej technologii wznoszenia budynku. Jednym z warunkundefinedw, ktundefinedre musi on spełniać, jest np. montaż stolarki okiennej i drzwiowej o wspundefinedłczynniku przenikania ciepła U undefined0,8 W/(m2*K) - na ten moment są to jedne z najdroższych rozwiązań na rynku. W domach pasywnych niedopuszczalne jest występowanie strat ciepła na tzw. mostkach termicznych, dlatego na każdym etapie budowy inwestycja jest dokładnie poddawana rygorystycznym badaniom. Atest domu pasywnego przyznawany jest wtedy, gdy po zakończonym procesie budowy na podstawie m.in. badania termowizyjnego potwierdzone zostają projektowe założenia.

Dom energooszczędny - doskonałe parametry w dobrej cenie

Domy energooszczędne rundefinedwnież muszą spełniać szereg konkretnych norm, jednak nie są one aż tak restrykcyjne, jak w przypadku domu pasywnego i łatwiej uzyskać opisywane w nich parametry. Energooszczędny dom potrzebuje mniej niż 40 kWh mocy grzewczej na metr kwadratowy powierzchni w perspektywie roku, co przekłada się na 3 litry oleju opałowego. Dla porundefinedwnania: budynek wykonany w technologii tradycyjnej może potrzebować nawet 180 kWh na każdy metr swojej powierzchni.

Sprawdź rundefinedwnież: Symulator kredytu hipotecznego. Sprawdź na jaką nieruchomość Cię stać.

Architekci domundefinedw energooszczędnych dysponują znacznie większą dowolnością w zakresie bryły budynku. Podczas gdy domy pasywne zawsze oparte są na rzucie prostokąta o ściśle opisanych proporcjach i mają dwuspadowy lub płaski dach, tak energooszczędne bywają bardziej zrundefinedżnicowane pod względem estetycznym i na pierwszy rzut oka mogą w ogundefinedle nie wyrundefinedżniać się na tle undefinedzwykłychundefined domundefinedw. W budynkach energooszczędnych nie muszą być stosowane takie zasady, jak np. pełne przeszklenie fasady południowej czy rygorystyczna lokalizacja konkretnych pomieszczeń. To wszystko przekłada się na finanse - domy energooszczędne są znacznie tańsze w budowie, niż pasywne. A skorzystanie z usług doświadczonej firmy może sprawić, że wzniesienie takiej inwestycji nie będzie znacząco odbiegać cenowo od tradycyjnego budownictwa - szczegundefinedlnie w przypadku domundefinedw z prefabrykatundefinedw.

Nowe domy energooszczędne

Rozrundefinedżnianie dwundefinedch pojęć: domu pasywnego i energooszczędnego jest ważne szczegundefinedlnie w kontekście wprowadzanych zmian w przepisach budowlanych. Z roku na rok są one coraz bardziej restrykcyjne, a ich celem jest uzyskanie zeroemisyjności wszystkich zamieszkałych budynkundefinedw w perspektywie kilkunastu (!) lat. Zdaniem specjalistundefinedw, aktualnie standardem już jest budownictwo energooszczędne, jednak coraz bardziej zbliżamy się do norm typowych dla budynkundefinedw pasywnych. Z pewnością jest to doskonała wiadomość z punktu widzenia ekologicznego, jednak może stanowić wyzwanie dla kieszeni indywidualnych inwestorundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!