PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Dom ekologiczny: jak wybrać projekt i wykonawcę?

Podjąłeś decyzję: chciałbyś zbudować dom ekologiczny, który będzie optymalnie wykorzystywać naturalne zasoby. Chcesz, aby był trwały i bezpieczny. Na rynku jest wiele rozwiązań reklamowanych jako “ekologiczne” - jak wybrać projekt i wykonawcę?


O czym przeczytasz?

ekologiczny dom w polsce

Ekologiczny dom - czyli jaki?

Wokundefinedł terminu undefinedekologicznyundefined narosło wiele nieporozumień - przymiotnik ten stosowany jest zarundefinedwno do określenia domundefinedw pasywnych i energooszczędnych, jak i tych wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, ale obecnie wykorzystujących odnawialne źrundefineddła energii. Tymczasem zgodnie z nomenklaturą stosowaną w budownictwie, dom ekologiczny od pierwszych etapundefinedw projektowania powstaje z poszanowaniem dla środowiska.

undefinedEkologiczny dom to taki, ktundefinedry technologicznie jest w pełni ekologiczny - czyli nie jest to budynek, do ktundefinedrego została zaadaptowana instalacja odnawialna. Takie budynki jedynie w pewnym stopniu wykorzystują rozwiązania proekologiczne, jak pompa ciepła czy fotowoltaika. Dom ekologiczny to taki, ktundefinedry w technologii i materiałach pochodzi z natury - dlatego my wykorzystujemy wyłącznie drewno, włundefinedkna roślinne (kolokwialnie mundefinedwiąc: słomę) i zewnętrzne płyty obkładkowe bazujące na związkach naturalnychundefined - wyjaśnia Stanisław Szczygieł, przewodniczący Rady Technologii i Rozwoju Grupy Pro Eko, produkującej ekologiczne materiały budowlane i dostarczającej systemy do budowy domundefinedw przyjaznych dla środowiska.

Nie każdy jednak zna się na technologii budowlanej, aby ocenić, czy znalezione rozwiązanie jest zgodne z powyższymi zaleceniami. Czym zatem warto się kierować?

undefinedKręgosłupundefined domu ekologicznego - cztery ściany to nie wszystko

undefinedNa jakość naszego życia mają wpływ trzy głundefinedwne czynniki: to, co jemy, czym oddychamy i co pijemyundefined - mundefinedwi Stanisław Szczygieł. Ekologiczny dom zapewnia, że powietrze i woda, ktundefinedrych używamy, są wolne od toksyn i patogenundefinedw. Aby jednak tak się stało, nasz dom musi być undefinedzdrowyundefined od samego rdzenia, jakim jest jego szkielet.

Dom szkieletowy

Ekologiczne materiały budowlane o odpowiednich parametrach cieplnych i pochodzące z Polski są dobrym punktem wyjścia do rozważań o naszym przyszłym eko-domu. Dlatego w pełni undefinedzielonychundefined budynkach zamiast blokerundefinedw wilgoci takich jak styropian i folie paraizolacyjne stosuje się znane od wiekundefinedw drewno, słomę i glinę. Warto mieć oczywiście świadomość, że nowoczesna technologia znacząco rundefinedżni się od tej sprzed lat i obecnie budowane z powyższych materiałundefinedw domy nie mają nic wspundefinedlnego z undefinedlepiankamiundefined.

Sprawdź także: Zastanawiasz się, na jaką nieruchomość Cię stać? Skorzystaj z symulator kredytu hipotecznego.

undefinedNie stosujemy folii paraizolacyjnych i innych blokerundefinedw wpływających na wymianę powietrza. Wykorzystujemy to, co daje nam natura - wierzymy, że odpowiednia polityka gospodarcza, ktundefinedra za priorytet stawia życie w symbiozie ze środowiskiem, realnie oddziałuje na przyszłość naszych dzieci i następnych pokoleńundefined - mundefinedwi Stanisław Szczygieł.

Jak zatem prezentuje się taki nowoczesny polski dom szkieletowy? Jego undefinedkręgosłupundefined stanowią prefabrykowane segmenty wykonane z odpowiednio długo suszonego drewna, ktundefinedre po skręceniu i sklejeniu ma potwierdzoną badaniami, wysoką stabilność i nośność. W taką bazę konstrukcyjną wdmuchiwana jest warstwa izolacyjna powstała z roślin. Całość uszczelniania jest i wspierana przez płyty obkładkowe, ktundefinedre dodatkowo wpływają na stabilność konstrukcji. Technologia prefabrykacji, ktundefinedra najczęściej wykorzystywana jest do budowy domundefinedw w standardzie pasywnym i energooszczędnym, zapewnia maksymalną kontrolę parametrundefinedw budynkundefinedw na każdym etapie produkcji. Dlatego chociaż dom z prefabrykatundefinedw stawiany jest zazwyczaj w parę (!) dni, nierzadko jest on o wiele trwalszy, bezpieczniejszy i zdrowszy dla mieszkańcundefinedw, niż ten budowany metodami tradycyjnymi i przez lata. W kontekście zdrowia warto poznać istotny termin, jakim jest undefinedotwartość dyfuzyjnaundefined.

W domu ekologicznym oddychasz pełną piersią

undefinedOpundefinedr dyfuzyjny przegrundefinedd doprowadza do nadmiernego gromadzenia się w pewnych przestrzeniach wilgoci, a to z kolei prowadzi do powstania nieprzyjaznego ludziom mikroklimatu - pojawia się pleśń, grzyb, rozwijają się patogeny. W ścianach samowentylujących takie zjawisko nie istnieje - a nawet, jeśli się pojawi, to natura genialnie sama to reguluje. Nasza słoma odpowiednio sprasowana pozwala przyjąć wilgoć, a potem ją oddać - albo na zewnątrz, albo do wewnątrzundefined - wyjaśnia Stanisław Szczygieł.

W polskim budownictwie szkieletowym, adaptującym rozwiązania kanadyjskie czy niemieckie, często popełniane są podstawowe błędy, wynikające z chęci znalezienia tańszej alternatywy. W wyniku takiego działania często domy reklamowane jako undefinedekologiczneundefined są takie jedynie z nazwy: bazują co prawda na szkielecie drewnianym, ale już całość przegrundefinedd wykazuje zbyt wysoki opundefinedr dla pary wodnej. Stosowanie styropianu i pianki poliuretanowej to typowe przykłady takiego nieodpowiedniego działania, ale rundefinedwnież sięganie po naturalną wełnę mineralną w połączeniu z folią paraizolacyjną jest błędem z punktu widzenia ekologicznego budownictwa. Warto wiedzieć, że wspundefinedłczynnik oporu dyfuzyjnego undefined dla popularnego w Polsce styropianu wynosi 150, tymczasem dla nowoczesnych, ekologicznych materiałundefinedw budowlanych dostarczanych np. przez Grupę Pro Eko - 10. Oczywiście styropian, jak i pianka poliuretanowa czy folie paraizolacyjne są skutecznymi sposobami na docieplenie budynkundefinedw budowanych w tradycyjnych technologiach i starszych - jeśli jednak jesteśmy na etapie budowy domu, warto ponownie przemyśleć tę kwestię. undefinedNasza technologia sprawia, że ściana jest dyfuzyjnie otwarta: stosujemy płyty magnezowe, cementowe, gipsowo-włundefinedknowe. Zapewniamy optimum życiowe czyli doskonały mikroklimat w pomieszczeniach. undefined

Wielu osobom domy szkieletowe kojarzą się z niską zdolnością do akumulacji cieplnej, tymczasem stosowanie sprawdzonych, naturalnych materiałundefinedw gwarantuje najwyższy komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że domy z prefabrykatundefinedw wypełnionych sypką termoizolacją produkowaną z włundefinedkien roślin jednorocznych uzyskują parametry wymagane nie tylko dla budynkundefinedw energooszczędnych, ale rundefinedwnież pasywnych.

Ekologiczny dom to coś więcej, niż sam budynek

undefinedNieodzownym elementem każdego budynku są instalacje. Najistotniejsze kwestie to pozyskiwanie wody i odprowadzanie kanalizacji. Odpowiednie gospodarowanie tymi zasobami sprzyja ekologii, ale rundefinedwnież generuje oszczędnościundefined - kontynuuje Stanisław Szczygieł. Dlatego immanentną cechą każdego projektu ekologicznego domu są instalacje odnawialnych źrundefineddeł energii - fotowoltaika czy pompy ciepła to typowe przykłady. Mundefinedwiąc jednak o wodzie należy wspomnieć rundefinedwnież o sposobach na zbieranie deszczundefinedwki oraz odzyskiwanie tzw. szarej wody - czyli popłuczyn z kąpieli i prania, z ktundefinedrej oczyszczeniem doskonale radzi sobie biologiczna oczyszczalnia.

Gotowe projekty domundefinedw ekologicznych zawierają w sobie tego typu instalacje, jednak mogą być one odpowiednio modyfikowane - w zależności od indywidualnych potrzeb klienta i zasobności jego portfela.

Sprawdź także: Zastanawiasz się, na jaką nieruchomość Cię stać? Skorzystaj z symulator kredytu hipotecznego.

Czym kierować się w wyborze projektu domu ekologicznego?

W internecie odnaleźć można mnundefinedstwo stron oferujących sprzedaż gotowych projektundefinedw domundefinedw ekologicznych. Mając jednak powyższą wiedzę, możemy krytycznym okiem spojrzeć na te propozycje. Przede wszystkim, niektundefinedre z projektundefinedw nie mogą być nazywane ekologicznymi, ponieważ technologia zaproponowana przez biuro projektowe czy wykonawcę nie jest zgodna z undefinedzielonymiundefined założeniami. Po drugie, jeśli projekty te nie uwzględniają specyficznych wymagań instalacji OZE, także nie są tymi, ktundefinedrych szukamy.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli ktundefinedryś z projektundefinedw szczegundefinedlnie przypadnie nam do gustu ze względundefinedw estetycznych, dobry wykonawca specjalizujący się w ekologicznych rozwiązaniach będzie w stanie zaadaptować go do undefinedzielonejundefined technologii. Prefabrykacja daje szczegundefinedlnie dużo możliwości w tym zakresie. Co jeszcze powinno być brane pod uwagę w kontekście domu ekologicznego? undefinedDoświetlenie wnętrz, nasłonecznienie działki, odpowiednie usytuowanie domu względem kierunkundefinedw świata. Za to jednak wszystko odpowiadają architekci - ich zadaniem jest doradzenie klientowi, jak wykorzystać potencjał naturyundefined - mundefinedwi Stanisław Szczygieł. I na koniec ważna uwaga, ktundefinedrą warto zapamiętać: undefinedDom to nie tylko cztery ściany, ale rundefinedwnież ludzie i otoczenie - to wszystko to, co nas otaczaundefined. Najbardziej ekologiczny budynek nie będzie w pełni przyjazny środowisku, jeśli nie będziemy korzystać z jego możliwości i go undefinedwspieraćundefined: segregując śmieci, oszczędzając energię i dbając o zrundefinedwnoważony tryb życia.

Jak wybrać projekt ekologicznego domu?

  1. Poszukaj projektu i wykonawcy, ktundefinedrzy specjalizują się w ekologicznych rozwiązaniach.
  2. Uważaj na greenwashing - tzw. marketing "ekościemy". To, że coś jest reklamowane jako undefinedzieloneundefined niekoniecznie takie jest.
  3. Zapoznaj się z tematem ekologicznych technologii budownictwa - pamiętaj, że obecnie dysponujemy naturalnymi i zdrowymi alternatywami dla styropianu i folii paraizolacyjnych. Domy z Natury są dobrym przykładem ekologicznych praktyk - od momentu projektowania do oddawania budynku do użytku.
  4. Nie wierz mitom na temat prefabrykacji. Domy z prefabrykatundefinedw są trwałe, solidne i bezpieczne - to najczęściej stosowany sposundefinedb stawiania domundefinedw pasywnych i energooszczędnych na całym świecie.
  5. Pamiętaj, że każdy projekt można poddać adaptacji - dostosowanej do Twojego gustu, potrzeb, liczebności rodziny, instalacji. Mniejsze pole manewru istnieje co prawda przy domach pasywnych (ktundefinedre muszą mieć zachowane pewne szczegundefinedlne proporcje) niż przy energooszczędnych, ale doświadczony architekt/wykonawca z pewnością pomoże znaleźć satysfakcjonujące Cię rozwiązanie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!