7 prostych pomysłów na działkę. Sprawdzone sposoby na piękny, funkcjonalny i ekologiczny ogródek działkowy

Ruszył właśnie sezon działkowy. Podpowiadamy jak kreatywnie zaaranżować rodzinny ogródek i miło spędzić czas na działce


O czym przeczytasz?

Altana dla dzieci na działce

bevcooks.com

Upcycling DIY

Wystarczy przejść się na spacer po terenie dowolnych ogrundefineddkundefinedw działkowych, by dostrzec niekiedy zaskakującą pomysłowość właścicieli w kwestii materiałundefinedw wykorzystanych do zbudowania domku czy innych elementundefinedw na działce. Czasy, w ktundefinedrych powstawały undefinedRODosyundefined to okres niedoboru wszystkiego. Sytuacja wymuszała więc taką kreatywność. Wundefinedwczas nikt nie znał określenia upcycling, jednak tym w istocie było używanie przedmiotundefinedw przeznaczonych do wyrzucenia w twundefinedrczy i praktyczny sposundefinedb. Aktualnie nie mamy w naszym kraju do czynienia z niedoborem jakichkolwiek materiałundefinedw. Mamy jednak kryzys ekologiczny, ktundefinedrego stajemy się coraz bardziej świadomi. Dlatego upcycling jest jak najbardziej na czasie, a działka jest wprost idealnym miejscem by go wykorzystać. Nie chodzi oczywiście o robienie z własnej działki śmietniska, ale o zastanowienie się przed wyrzuceniem czegokolwiek czy dany przedmiot nie może posłużyć nam jako materiał do stworzenia czegoś pięknego i przydatnego na działce. Włączmy w nasz pomysł dzieci. Upcykling może być doskonałą zabawą, nauką myślenia w niestandardowy sposundefinedb oraz edukacją ekologiczną w jednym. Dodatkowy atut upcyclingu? Zerowy budżet. W serwisach takich jak Pinterest znajdziemy wiele pomysłundefinedw na estetyczne przerundefinedbki. Z resztek materiałundefinedw budowlanych zbudujemy domek na drzewie lub kącik zabaw dla dzieci. A może tablicę manipulacyjną dla maluchundefinedw? Stare opony możemy wykorzystać do zrobienia huśtawek, czy innych elementundefinedw placu zabaw. Z opon zrobimy także siedziska czy kwietniki. Zabawne donice w stylu wiejskiego ogrundefineddka zrobimy ze zużytych naczyń undefined dzbankundefinedw, konewek, misek czy garnkundefinedw. Przydadzą się także puszki po konserwach czy słoiki. Nawet nieużywane ubrania lub tekstylia mogą posłużyć do wykonania donic. Należy w tym celu zanurzyć je w specjalnej betonowej mieszance i odczekać aż undefinedrzeźbaundefined stężeje. Wszystko zależy od naszego gustu i pomysłowości. Granicę stanowi wyłącznie wyobraźnia.

Huśtawka donut z opony

hometalk.com

O pożytkach z posiadania działki i modzie na undefinedwakacje na RODOSundefined przeczytasz także tutaj: 5 rzeczy popularnych w prl-u, ktore są modne dziś

Z tego artykułu dowiesz się o rekordowym popycie na działki ROD: Takiego boomu na działki jeszcze nie było

łąka kwietna

Załundefinedż łąkę kwietną

Jak pisaliśmy w artykule o łąkach kwietnych, do ktundefinedrego przeczytania w całości zachęcam, łąki kwietne są nie tylko piękne i cieszą oczy swoją urodą, kolorami i zapachami. Są rundefinedwnież niezwykle cenne dla środowiska naturalnego. Jak mundefinedwi nam specjalista Michał Cepak z witajnalace.pl, undefinedWarto założyć łąkę kwietną, ponieważ każdy skrawek zieleni zagospodarowany inaczej, niż trawnik czy tuje, jest pożyteczny zarundefinedwno dla owadundefinedw, jak i dla poprawy mikroklimatu. Gdyby każdy zamienił swundefinedj ogrundefineddek w przestrzeń dla rodzimych roślin, to stworzylibyśmy globalną sieć zieleni powstrzymującą zmiany klimatyczne. Roślinność łąkowa zapobiega erozji gleby i jej wysychaniu, tworząc mikroobieg wody w przyrodzie - a to tylko niektundefinedre z jej zaletundefined. Rośliny łąkowe pobierają rundefinedwnież dwutlenek węgla z powietrza, mają działanie antysmogowe i wspierają biorundefinedżnorodność. Co więcej, ich uprawa jest niemal bezobsługowa. Najbardziej ekologiczne łąki, czyli te z rodzimych roślin wieloletnich wymagają koszenia jedynie raz w roku i w przeciwieństwie do trawnika nie wymagają obfitego i częstego podlewania. Kiedy wysiać łąkę kwietną na działce i jaką mieszankę nasion wybrać przeczytasz tutaj: Łąki kwietne. Założenie i pielęgnacja. Uwaga, jeżeli chcesz się cieszyć kwiatami jeszcze w tym sezonie, posiej mieszankę z roślinami jednorocznymi zaraz po majundefinedwce!

Tipi z fasoli dla dzieci

Tipi z fasoli, tunel z leszczyny

Budowanie szałasu to jedna z ulubionych zabaw dzieci w plenerze. Na działce lub w jej pobliżu na pewno znajdą się odpowiednie gałęzie, ktundefinedre staną się tyczkami dla wybranej roślinki pnącej. Pałąki ustawiamy w kształt tipi, z wejściem z jednaj strony i lekko wbijamy w ziemię. Sprawdzamy, czy konstrukcja jest stabilna i związujemy na gundefinedrze sznurkiem. Pomiędzy ramę szkieletu wplatamy sznurek lub żyłkę tworząc poprzeczne podpory dla rośliny. Kiedy ażurowy stelaż szałasu jest gotowy, przy tyczkach wysiewamy fasolę, groszek pachnący lub inną szybko rosnącą roślinę pnącą. Następnie tylko podlewamy i obserwujemy jak w czasie kilku cotygodniowych wizyt na działce szałas zarasta coraz gęstszą ścianą zieleni, stając się wymarzoną kryjundefinedwką. Dodatkowym bonusem staną się romantyczne wonne kwiaty lub strączkowe plony, ktundefinedre wystarczą na zupę dla całej rodziny. Jeśli nie mamy ochoty wysiewać roślin co roku, wokundefinedł szałasu możemy posadzić np. wieloletni winobluszcz, ktundefinedry rundefinedwnie szybko pnie się w gundefinedrę, a jesienią przebarwi się na piękne kolory.

Wszelkie pundefinedłokrągłe, kopułowe formy, pergole lub np. tunel możemy wykonać leszczyny. Leszczynowe gałęzie są wyjątkowo elastyczne i można formować z nich dowolne łuki. Takie zielone budowle będą się ładnie prezentować na działce i sprawią frajdę dzieciakom.

podniesione grządki na działce

Grządki na wyżynach

Podniesione grządki stają się coraz bardziej popularne. Jest to doskonały sposundefinedb na założenie warzywnika na niewielkiej działce. Ten sposundefinedb uprawy warzyw polega na wysiewaniu lub sadzeniu ich w niewysokich skrzynkach z ziemią zamiast bezpośrednio w podłożu. Proste skrzynki tego typu niewielkim wysiłkiem wykonamy sami, np. z palet lub desek. Możemy rundefinedwnież kupić gotowe. Uprawa warzyw w podwyższonych grządkach schludnie wygląda na działce, jest wygodna undefined nie trzeba się tak bardzo schylać, a także umożliwia dobranie optymalnego podłoża i warunkundefinedw dla posadzonych roślin. Skrzynka stanowi rundefinedwnież pewną barierę dla szkodnikundefinedw i chwastundefinedw. Powstrzyma też czworonożnych członkundefinedw rodziny przed tratowaniem sadzonek. W podniesionych grządkach na działce możemy posadzić ogundefinedrki, pomidory, cukinię, sałaty i wszelkie warzywa liściowe, truskawki, poziomki, cebulę, czosnek, warzywa korzeniowe, strączkowe czy wszelkie zioła. W maju możemy już wysiać prawie wszystkie warzywa. Sadzonki warzyw i owocundefinedw (np. pomidorundefinedw, ogundefinedrkundefinedw, cukinii czy truskawek), ktundefinedre kupimy w sklepie ogrodniczym, posadzimy na działce już w połowie maja, po tzw. undefinedzimnych ogrodnikachundefined. W podwyższonych grządkach można uprawiać rundefinedwnież kwiaty. Warto posadzić rośliny zgodnie z zasadami tzw. undefineddobrego sąsiedztwa warzywundefined.

Przeczytaj rundefinedwnież: Jakie warzywa wybrać na balkon

Leżak Laba Poland

LABA Poland

Wypoczynek godny RODOS

Meble wykonane z palet może nie pasują wszędzie, ale na działce sprawdzą się doskonale. W Internecie znajdziemy wiele pomysłundefinedw, porad i tutoriali jak wykonać z palet wygodne meble ogrodowe, na taras czy do altany undefined fotele, sofy, narożniki, stoliki, łundefinedżka do opalania a nawet zawieszane huśtawki. Siedziska i poduszki do mebli używanych na zewnątrz wykonamy z grubej gąbki obszytej pokrowcem ze specjalnej, zaimpregnowanej tkaniny undefined odpornej na wilgoć i płowienie. Oba te materiały kupimy w markecie budowlanym lub hurtowni tkanin tapicerskich. Najlepiej jednak wykorzystać do tego stare nieużywane materace i poduszki z domu. Sprawdzą się rundefinedwnież materace typu futon.

Niektundefinedrzy weekendu pod gruszą nie wyobrażają sobie bez hamaka. Jeżeli na działce rosną starsze drzewa owocowe, nic nie stoi na przeszkodzie by rozwiesić w naszym prywatnym sadzie hamak. Jeżeli nie mamy drzew undefinedpod rękąundefined możemy zaopatrzyć się w specjalny stelaż, na ktundefinedrym zawiesimy np. tzw. hamak brazylijski, niczym wygodny, miękki fotel do bujania w obłokach.

Absolutnym działkowym klasykiem są leżaki, ktundefinedre po złożeniu zajmują minimalną ilość miejsca i bez problemu zmieścimy je w małym domku czy altance. Leżaki są wygodne i stylowe. Nic tylko rozstawić je na trawie i rozpocząć leniuchowanie. Nam spodobały się leżaki polskiej marki Laba Poland. Przeczytasz o nich tutaj: Plenerowy niezbędnik. Co zabrać na wiosenny piknik

Oczko wodne w naczyniu

Oczko wodne w naczyniu

Czy wiesz, że oczko wodne można założyć nawet w filiżance? Nie bądźmy jednak tak ekstremalni w miniaturyzowaniu. Jeżeli marzy Ci się naturalny wodny element na Twojej działce, możesz taki akcent w swoim ogrundefineddku stworzyć bez wykonywania prac ziemnych czy budowlanych. Do stworzenia bazy dla mini oczka wodnego wystarczy dowolne naczynie. Może to być balia z ocynkowanej blachy, drewniany cebrzyk lub donica - najlepiej taka w kształcie misy undefined betonowa, gliniana lub metalowa. Nasz mikro staw optymalnie powinien mieć ok 50-60 cm. szerokości i nie mniej niż 40 cm głębokości. Przed wypełnieniem oczka wodą, należy umieścić naczynie w docelowym, umiarkowanie nasłonecznionym miejscu. To uchroni wodę przed szybkim parowaniem i zbytnim nagrzewaniem się. Naczynie nie powinno znaleźć się rundefinedwnież bezpośrednio pod gałęziami gubiącymi liście. Następnie na dno naczynia wysypujemy warstwę piasku i kamieni oraz umieszczamy w nim wybrane rośliny wodne. Aby rośliny trzymały się wyznaczonych miejsc, możemy posadzić je w specjalnych koszach. Jeżeli naczynie jest głębokie, możemy stworzyć, piętra umieszczając rośliny na podwyższeniu z cegieł. Nawet w niewielkim naczyniu możemy uprawiać kilka gatunkundefinedw roślin. Nie powinny one jednak zajmować więcej niż 2/3 tafli wody. Należy pamiętać o roślinach natleniających wodę, co pomoże utrzymać ją w czystości i zachować rundefinedwnowagę. Do wyboru mamy masę odmian o rundefinedżnym wyglądzie i pokroju. W zależności od upodobań i wielkości naczynia, możemy zdecydować się na tatarak, turzyce, miniaturowe lilie wodne, niezapominajki błotne, grzybieńczyki czy irysy wodne. Oczko wodne będzie nie tylko cieszyć oko, ale stanie się miejscem chętnie odwiedzanym przez owady i ptaki. Zwieńczeniem dzieła będzie umieszczenie w oczku wodnym niewymagającej żadnego podłączenia, solarnej fontanny.

Hotel dla owadundefinedw na działce

Fot. zielonyogrodek.pl

Zaproś owady

Owady to nasi sprzymierzeńcy. Bez pszczundefinedł i innych owadundefinedw zapylających nasz świat zwyczajnie nie przetrwa. Warto zaprzyjaźnić się z owadami i uczyć dzieci jakie są ważne dla naszego ekosystemu. Wiem, że niektundefinedrym z nas trudno jest pokochać te bzyczące i potencjalnie żądlące stworzenia. W takim przypadku wystarczy skupić się na niepogłębianiu swojego lęku i nieprzekazywaniu go bezrefleksyjnie dzieciom. Nie zabijajmy owadundefinedw, starajmy się nie robić im krzywdy. Pamiętajmy, że owady nie są do nas nastawione wrogo i undefinedatakująundefined tylko wtedy, kiedy czują się zagrożone. Pamiętajmy też, że bez owadundefinedw prundefinedżno czekać na plony. Zadbają o nie owady zapylające, jak trzmiele, pszczoły czy motyle oraz owady drapieżne, jak choćby biedronki, ktundefinedre zjadają szkodniki undefined np. mszyce. Jak zaprosić pożyteczne owady na działkę? Ważna jest biorundefinedżnorodność. Łąka kwietna przyciągnie owady zapylające. Oczko wodne zwabi m.in. ważki. Chcesz by działkę odwiedzały chmary motyli? Posadź Budleję Dawida. To pięknie kwitnący krzew, zwany czasem motylowcem, ktundefinedry przyciągnie rzesze Rusałek do Twojego ogrundefineddka. Dobrym sposobem na przyciągnięcie owadundefinedw jest zbudowanie dla nich schronienia. W zacisznym zakątku działki możemy umieścić tzw. hotel dla owadundefinedw, ktundefinedry wykonamy samodzielnie z drewna, gałązek, suchych łodyg, szyszek, kamykundefinedw czy kawałka cegły. Zabezpieczenie komundefinedrek metalową siatką ochroni owady przed ptakami. Taki owadzi domek możemy rundefinedwnież kupić gotowy. Najlepiej umieścić go na działce wczesną wiosną lub pundefinedźną jesienią, czyli na początku lub na końcu działkowego sezonu i zostawić w ogrundefineddku na stałe. Owady bezpiecznie w nim przezimują.

Sezon działkowy ruszył pełną parą. Sprawdź czy na działce możesz zgodnie z prawem rozpalić ognisko lub grilla: Działka rekreacyjna. Co można na niej robić?

Przeczytaj także: Jak sprawić, by Twundefinedj ogrundefinedd był bardziej eko oraz o ekologicznym grillowaniu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!