Jakie warzywa wybrać na balkon? 6 propozycji, które Ci zasmakują! [Zielony weekend]

Kwiecień to idealny czas na założenie ogródka na balkonie. Własnoręczne uprawianie warzyw daje satysfakcję, a dodatkowo pozwala cieszyć się pysznymi produktami bez wyprawy na targ. Jakie warzywa wybrać na balkon, aby na pewno sobie “poradziły”?


O czym przeczytasz?

Smak samodzielnie wyhodowanego warzywa, zerwanego prosto z krzaka, pachnącego i ciepłego od promieni słonecznych jest niezapomniany. Nawet jeśli nie dysponujesz przydomowym ogrundefineddkiem możesz go poznać, zakładając uprawę na balkonie. W doniczkach możliwe jest wyhodowanie większości warzyw, jednak niektundefinedre z nich mają dość duże wymagania, ktundefinedrym trudno jest sprostać. Z tego względu lepiej wybierać takie warzywa na balkon, ktundefinedre są proste w uprawie, a najlepiej zostały stworzone do wegetacji w pojemnikach.

Potrzebujesz inspiracji, jak urządzić mały balkon? Przeczytaj o tym, jak sprawić, by malutki balkon w bloku stał się Twoją miejską oazą spokoju.

Uprawa warzyw na balkonie. Od czego zacząć?

Warzywa potrzebują dużo światła słonecznego - w przeciwnym wypadku rosną niewielkie i nie mają smaku. Dlatego upewnij się, że Twundefinedj balkon ma dostęp do słońca - idealnie, jeśli jest położony od południa. Jeżeli jednak usytuowany jest od strony pundefinedłnocnej niestety, ale musisz zrezygnować z uprawy większości warzyw. Nie oznacza to jednak, że wszystkich: przy odpowiednim nawożeniu jesteś w stanie wyhodować sałatę, szpinak, niektundefinedre zioła, a nawet cebulę.

Do uprawy warzyw na balkonie potrzebujesz duże donice (o wielkości co najmniej 5 litrundefinedw), ziemię ogrodniczą przeznaczoną do warzyw oraz podpory do roślin. Jako te ostatnie sprawdzą się rundefinedwnie dobrze proste patyki, jednak możesz zdecydować się na zakup bambusowych tyczek. Przydatne okażą się też narzędzia ogrodowe jak łopatka, sekator czy grabki.

Niezbędne będą oczywiście nasiona. Pamiętaj jednak, że kwiecień to stosunkowo pundefinedźny czas na robienie własnych sadzonek. Jeśli nie masz doświadczenia, wybierz gotowe ze sklepu ogrodniczego lub targu. Większość ziundefinedł (z wyjątkiem np. szczypiorku), jak rundefinedwnież rzodkiewka nie potrzebują wykonywania sadzonek i mogą być siane teraz wprost do ziemi.

Jakie są najpopularniejsze warzywa na balkon łatwe w uprawie?

Pomidor - krundefinedl polskich stołundefinedw

Odmiany polecane do uprawy na balkonie: Etna F1, Awizo F1, Pokusa, Mirabell, Pinokio, Perun, Piko F1, Venus

Znasz kogoś, kto nie lubi pachnących słońcem pomidorundefinedw? Ich wyhodowanie na balkonie jest prostsze, niż myślisz.

Warunki undefined słoneczny balkon osłonięty od wiatru i zacinającego deszczu. Pomidory nie powinny mieć moczonych liści, ponieważ zwiększa to ich podatność na choroby grzybowe.

Donica i ziemia undefined gatunki karłowe pomidorundefinedw należy sadzić w donicach min. 5 litrowych (pomieści 2 sadzonki). Jeśli wybrałeś gatunek rosnący wysoko, pamiętaj o podporach i stabilnych skrzynkach balkonowych. Ziemia do pomidorundefinedw musi być żyzna, bogata.

Uprawa undefined wysokie pomidory wymagają podwiązywania do podpundefinedrek. Karłowe gatunki (pomidorki cherry, koktajlowe i daktylowe) mogą być uprawiane w donicach wiszących (odwrundefinedconych). Do nawożenia warto wykorzystywać biohumus i produkty z potasem. Pomidory lubią wodę - podlewamy je codziennie, rano i wieczorem, unikając jednak najmocniej operującego słońca. Warto pamiętać o tym, aby prowadzić pomidory na jeden lub dwa pędy i zapobiegać tym samym nadmiernemu rozrostowi na boki - w ten sposundefinedb roślina więcej składnikundefinedw odżywczych i energii będzie wykorzystywać do rozwoju owocundefinedw, a nie liści. Ustrzykiwanie nowopowstających, nadmiarowych pędundefinedw jest bardzo proste - pamiętaj jednak, że roślina barwi dłonie na zielono, co trudno doczyścić. Przy pomidorach zaleca się pracować w rękawicach.

Ogundefinedrek - bez niego nie ma mizerii!

Odmiany polecane do uprawy na balkonie: Glacius gładki F1, Szeryf F1

Warunki: ogundefinedrki lubią słońce, jednak na południowym balkonie mogą doznać poparzenia liści, jeśli nie będą osłonięte. Decydując się na ich uprawę upewnijmy się, że nie będą im doskwierać przeciągi.

Donica i ziemia: ogundefinedrki potrzebują żyznej gleby, ktundefinedra długo będzie utrzymywać wilgoć. W tym celu przydatne okażą się większe donice wyściundefinedłkowane słomą, zapobiegającą nadmiernemu parowaniu wody z ziemi.

Uprawa: ogundefinedrki to warzywo dla tych, ktundefinedrzy nie są zapominalscy. Nie można ich przesuszyć - w trakcie upałundefinedw wymagają nawet kilkukrotnego podlewania w ciągu dnia. Możesz ten proces zautomatyzować za pomocą specjalnych nawadniczy (podstawowy system kosztuje ok. 100 złotych). Do nawożenia ogundefinedrkundefinedw niezbędny jest produkt bogaty w azot. Dla miłośnikundefinedw natury polecane są nawozy bazujące na oborniku owczym. Podobnie jak pomidory, ogundefinedrki rundefinedwnież wymagają przywiązania do tyczek.

Groch cukrowy - smak dzieciństwa

Odmiany polecane do uprawy na balkonie: Ambrosia, Bajka, Walor

Warunki: Groch jest łatwy w uprawie. Potrzebne jest mu jednak słońce. Po zebraniu plonundefinedw, w donicach możemy posadzić inne warzywa, bez nadmiernego przekopywania ziemi.

Donica i ziemia: stabilna i duża donica o pojemności minimum 10 litrundefinedw to podstawa. Groch wyrośnie niemal w każdej glebie.

Uprawa: Na tyczkach. Groch cukrowy może pełnić funkcję ocieniającą dla mniej lubiących słońce warzyw i ozdobną - szybko tworzy zieloną undefinedścianęundefined.

Rzodkiewka zwyczajna - do schrupania

Odmiany polecane do uprawy na balkonie: Cherry Belle, Krakowianka, Saxa

Warunki: Rzodkiewka potrzebuje dużej ilości słońca, nie przepada za cieniem.

Donica i ziemia: To dość tolerancyjne warzywo, ktundefinedre wiele wybacza rundefinedwnież początkującym ogrodnikom. Znosi nawet okazjonalne susze, nie oznacza to jednak, że możemy o nim zapominać. Warto wiedzieć, że gleba dla rzodkiewek, jak i wszystkich innych warzyw korzeniowych, powinna być spulchniona i dobrze przepuszczalna. Jeśli będzie nadmiernie zbita, nasze rzodkiewki urosną poskręcane i mogą mieć tendencję do gnicia.

Uprawa: Rzodkiewka urośnie bez nawożenia. Jeśli jednak chcemy ją sadzić w tej samej donicy przez cały sezon - musimy wzbogacać glebę.

Koperek - nieodłączny kompan młodych ziemniakundefinedw

Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakie nasiona kopru kupimy - to mało wymagająca roślina, ktundefinedra urośnie niemal wszędzie. Można ją łączyć rundefinedwnież z innymi warzywami, bo lubi towarzystwo. Wysiewana do skrzynek na parapecie przez cały sezon będzie dawać plon. Jedyne, o czym warto pamiętać, to regularne podlewanie.

Ogrundefineddek z resztek

Jeżeli zostanie nam odrobinę miejsca, warto przeznaczyć jedną doniczkę na hodowlę z resztek po wykorzystywanych w kuchni warzywach korzeniowych - np. natka pietruszki z powodzeniem wyrośnie z odcinanego do bulionu undefinedogonkaundefined. Jeśli zdarzy się, że cebula puści zielony pęd, po wsadzeniu jej do ziemi możemy w krundefinedtkim czasie cieszyć się pyszną zieloną cebulką. To szczegundefinedlnie dobry sposundefinedb na edukowanie najmłodszych, ktundefinedrych przeważnie cieszą takie undefinedeksperymentyundefined.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!