Działka rekreacyjna. Czyli jaka? Co można na niej robić? Prawo na majówkę.

Czym jest działka rekreacyjna i czy możliwe jest rozpalenie na niej ogniska lub grilla? Jak wygląda możliwość zorganizowania takich "eventów" na różnych działkach?


O czym przeczytasz?

Zanim zaczniemy wgłębiać się w meandry prawne użytkowania rekreacyjnego działek wszelkich maści warto mieć na względzie, że w Warszawie w tym sezonie będzie ograniczona możliwość "operowania ogniem". Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Działka rekreacyjna, czyli jaka?

W polskim prawie brak jest obecnie legalnej definicji działki rekreacyjnej. Przyjmuje się natomiast, że jest to obszar przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy.

Wyrundefinedżnia się dwa podstawowe typy działek rekreacyjnych - Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) i działki własnościowe.

Najpopularniejszym typem działek są Rodzinne Ogrody Działkowe, położone na terenach należących do Skarbu Państwa, samorządundefinedw terytorialnych i innych stowarzyszeń, przez co nie stanowią one własności nabywcy, ale są (były?) w nabyciu posiadania i utrzymania dość korzystne pod względem ekonomicznym.

Drugą opcją są samodzielne nieruchomości, ktundefinedre pozostają w rękach prywatnych właścicieli.

Jeśli dla kogoś bycie właścicielem działki i poczucie swobody jest sprawą najważniejszą, to w takiej sytuacji najlepszy będzie zakup samodzielnej nieruchomości, bowiem ROD nakłada na swoich dzierżawcundefinedw mnundefinedstwo ograniczeń.

Do działki ROD nie ma prawa własności, nie można rundefinedwnież zbudować na niej budynku dowolnej wielkości ani stale mieszkać czy prowadzić działalności gospodarczej. Można wybudować jedynie obiekt o funkcji altany.

W przypadku działki rekreacyjnej natomiast o zakresie możliwej budowy decyduje treść decyzji o warunkach zabudowy lub postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Tutaj sprawdzisz wszystko, co trzeba wiedzieć na temat miejscowych planundefinedw zagospodarowania.

Działka rekreacyjna ROD a możliwość rozpalenia ogniska lub grilla

Kwestie związane z możliwością rozpalenia ogniska lub zorganizowania ogniska na działce rekreacyjnej ROD regulują postanowienia Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego, uchwalonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowcundefinedw w dniu 01 października 2015 r. wraz ze zmianami wprowadzonymi w dniu 28 czerwca 2018 r.

Paragraf 68 ust. 5 ww. Regulaminu wprowadza zasadę, zgodnie z ktundefinedrą, działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadundefinedw i resztek roślinnych.

Powyższa regulacja znajduje zastosowanie także w kwestii palenia ognisk. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem przyjętym przez Polski Związek Działkowcundefinedw, spalanie odpadundefinedw na działkach, jak rundefinedwnież palenie ognisk rekreacyjnych powoduje zadymianie okolicy, dlatego też wprowadzono wyraźny zakaz spalania. Regulacja ta powoduje, że na działkach ROD nie można palić ogniska.

Natomiast w odniesieniu do możliwości rozpalenia grilla kwestia ta jawi się nieco inaczej. Regulamin ten w undefined 41 w sposundefinedb szczegundefinedłowy wymienia urządzenia, w ktundefinedre może zostać wyposażona działka ROD. Katalog ten ma charakter zamknięty. W związku z tym, urządzenia, ktundefinedre nie zostały w nim wymienione, nie powinny znajdować się na działce.

W omawianym paragrafie brak jest zapisu wskazującego, że działka może zostać wyposażona w grilla murowanego. W związku z tym, wszystko wskazuje na to, że działkowiec, a na terenie ROD nie może postawić grilla murowanego na działce ROD.

Niemniej należy zauważyć, że w przepisach Regulaminu ROD brak jest zapisu całkowicie zakazującego grillowania. W związku z tym, wydaje się, że nie ma przeciwwskazań, aby grillować przy pomocy małych, przenośnych lub mobilnych grilli (z zachowaniem wszelkich przeciwpożarowych zasad bezpieczeństwa).

Działka budowlana. Ognisko lub grill w ogrodzie?

Przyjmuje się, że ogniska w ogrodach rozpalane są w celu spalenia odpadundefinedw zielonych lub też w celach rekreacyjnych. Podobnie jest także w przypadku grilla, ktundefinedrego rozpalenie wiąże się najczęściej z celami rozrywkowymi.

Wyznaczając miejsce na ognisko lub rozstawienie grilla konieczne jest uprzednie przeanalizowanie przepisundefinedw przeciwpożarowych. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynkundefinedw, innych obiektundefinedw budowlanych i terenundefinedw.

W myśl tych przepisundefinedw ognisko lub grill w ogrodzie lub na działce będą nielegalne, gdy:

  1. są rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu;
  2. znajdują się w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałundefinedw palnych;
  3. są rozpalane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej;
  4. znajdują się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotundefinedw i miejsc występowania palnych płodundefinedw rolnych.

Gdy właściciel działki upewni się, że rozpalenie grilla lub ogniska nie powoduje złamania, ktundefinedregoś z ww. zakazundefinedw, konieczne jest także sprawdzenie kwestii związanej z zadymianiem.

Należy bowiem pamiętać, że dym z ogniska lub grilla nie może przedostawać się na drogę, gdzie mundefinedgłby ograniczyć widoczność i stworzyć zagrożenie w ruchu samochodowym. Ponadto dym nie powinien stwarzać uciążliwości dla sąsiadundefinedw.

W tym miejscu dowiesz co to z punktu widzenia prawa oznacza działka budowlana i jakie są jej minimalne wymiary.

Nie czyń drugiemu...

Kwestię związaną z możliwością stwarzania uciążliwości dla sąsiadundefinedw reguluje art. 144 Kodeksu cywilnego, nakazujący powstrzymanie się od działań, ktundefinedre zakłundefinedcałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunkundefinedw miejscowych.

Jeżeli zatem sąsiad zadzwoni na policję lub do straży miejskiej i zgłosi, że przeszkadza mu dym lub nieprzyjemna woń z grilla lub z ogniska, właściciel działki może otrzymać mandat. Z tego względu czasem lepiej sąsiadundefinedw po prostu zapytać, czy nie będą mieli nic przeciwko planowanemu ognisku.

Warto także pamiętać, że kwestie związane z możliwością rozpalenia ogniska lub grilla nierzadko regulują także przepisy lokale, obowiązujące na danym terenie.

Działka rolna i siedliskowa. Co z możliwością rozpalenia ogniska lub grilla?

Możliwość rozpalenia grilla lub ogniska na działce rolnej lub siedliskowej jest, co do zasady, obwarowana takimi samymi regulacjami jak ma to miejsce w przypadku działek budowlanych.

Niemniej na szczegundefinedlną uwagę zasługuje w przypadku działek rolnych i siedliskowych kwestia zakazu rozpalania grilla lub ogniska w miejscach znajdujących się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotundefinedw i miejsc występowania palnych płodundefinedw rolnych.

Należy przy tym pamiętać, że nie wolno wykorzystywać do rozpalania ogniska lub grilla liści, gałęzi lub odpadundefinedw zielonych i śmieci. Ponadto zakazane jest także powodowanie zbyt dużej emisji dymu lub zapachu.

Więcej na temat gruntundefinedw rolnych i statusu rolnika przeczytasz w tym miejscu.

A tutaj znajdziesz wszystko na temat działki siedliskowej.

Działka leśna. Czy tu można palić?

Przyjęta w prawie reguła brzmi: na terenach leśnych nie można w sposundefinedb dowolny i nieograniczony rozpalić ogniska, grilla, ani też stosować innego rodzaju ognia.

Zasada ta wynika wprost z regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynkundefinedw, innych obiektundefinedw budowlanych i terenundefinedw oraz ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.

Zgodnie bowiem z undefined 40 ust. 1 ww. rozporządzenia, w lasach i na terenach śrundefineddleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak rundefinedwnież w odległości do 100 m od granicy lasundefinedw nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczegundefinedlności:

  1. rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
  2. palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Podobną regulację można także odnaleźć w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach, ktundefinedra wprowadza zasadę, zgodnie z ktundefinedrą, w lasach oraz na terenach śrundefineddleśnych, jak rundefinedwnież w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczegundefinedlności:

  1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  2. korzystania z otwartego płomienia;
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Więcej na temat czym jest działka leśna i jakie działania można na niej podejmować przeczytasz w tym miejscu.

Rozpalenie grilla lub ogniska a wykroczenie

Jak wynika powyższego, rozpalenie ogniska lub grilla nawet na własnej działce może być daremne w skutkach. Rozpalając ogień na działce czy podwundefinedrku możemy narazić się na odpowiedzialność z art. 145 Kodeksu wykroczeń, stosowanego w przypadku undefinedzanieczyszczania lub zaśmiecania miejsc dostępnych dla publicznościundefined. Przesada?

Być może, ale należy nam wiedzieć, że przy interwencjach Straży Miejskiej lub Policji zapis ten znajduje szerokie zastosowanie. Właściciel działki nie ma bowiem kontroli nad dymem i unoszącym się popiołem. Jeśli z wiatrem przedostają się one na sąsiednie działki, place, ulice i inne miejsca publiczne undefined efekt jest ten sam.

Czym można rozpalić ognisko lub grill, jeśli przepisy nie zakazują ich rozpalenia?

Abstrahując od techniki palenia i doboru odpowiedniego gatunku drewna i jego wysuszenia, bo to teamt dla specjalistundefinedw, nieminej jeśli przepisy prawa nie zakazują rozpalenia ogniska lub grilla, najlepszymi materiałami do tego będzie węgiel drzewny lub drewno przeznaczone pod rozpalenie (np. drewno kominkowe).

W przypadku, gdy właściciel zdecyduje się na rozpalenie ogniska lub grilla na swojej działce, wartom aby posiadał w odwodzie jakieś minimum zabezpieczeń przeciwogniowych, jak woda lub piasek.

Ponadto przy ogniu stale powinna być obecna osoba pełnoletnia. Za osoby do 13 roku życia odpowiada w pełni opiekun prawny, a powyżej rundefinedwnież, ale już na nieco innych zasadach, za tzw. błąd w nadzorze, ale to już temat na osobny artykuł.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!