10 najważniejszych trendów wnętrzarskich 2020-2021

Jak wyglądają najpiękniejsze wnętrza tego roku? Jakie wzory, kolory i formy przyjmą się w nadchodzącym sezonie? Trendy to coś więcej niż zmiana wyglądu. Otoczenie odzwierciedla nasze potrzeby, aspiracje i to, jaki styl życia jest nam najbliższy

1. Pochwała krągłości

We wnętrzach zagościły na dobre: asymetria, łuki i zaokrąglone organiczne formy. W kształtach mebli oraz innych przedmiotów dostrzegamy nawiązanie do form rzeźbionych przez naturę. Lustra przypominają taflę sadzawki lub kałuży o nieregularnym kształcie. Wnętrza dają wrażenie pewnej pierwotności, powrotu do bardziej surowej estetyki, do początków architektury. Meble sprawiają wrażenie przysadzistych, masywnych. Ciężkie podstawy stołów wykonane są z litego drewna lub naturalnego kamienia. Sofy i fotele przybierają obłe, nieco wyolbrzymione, „napompowane” kształty. Budzą skojarzenia z ludzikiem Michelin lub „makaronem” z pianki. Te formy zyskały już swoje określenie - neotenic design. Wśród tkanin nadal przeważa mięsisty welur. Nowością jest wełna bouclé o przytulnym, nieco zgrzebnym wyglądzie.

obła kremowa sofa w salonie

zaokraglona sofa tapicerowana wełną boucle

Fot. houseofgrey.co.uk

2. Barwy ziemi

Dominującym trendem kolorystycznym, który obserwujemy, jest wielki powrót beżu i neutralnej „cielistej” palety. Pisaliśmy już o wnętrzach całych w beżu, czyli wnętrzarskim total looku sezonu 2020/2021. Poza piaskowym, w aranżacjach pojawiają się także inne kolory ziemi. Prawdziwym odkryciem projektantów stał się kolor terakoty. Terakotowe barwy, podobnie jak beże, sprawdzają się solo – jako jedna paleta pokrewnych odcieni: od ceglastego, przez cynamonowy czy antyczny róż, po intensywny burgund. Mogą również stanowić jedynie akcent kolorystyczny.

Przekonujemy się również do brązu, w różnych jego wersjach. Firma AzkoNobel (właściciel m.in. marki Dulux), na podstawie corocznego badania trendów, kolorem roku 2021 ogłosiła odcień Brave Ground, czyli bazowy, ziemisty, szarawy brąz. Uzupełnieniem palety beżów i brązów w aranżacjach są ciepłe, rdzawe pomarańcze, złamane musztardowe żółcienie oraz oliwkowa zieleń.

Zarówno ciężkie organiczne przytulne formy, jak i barwy kojarzone z ziemią, zastosowane we wnętrzu mogą oddziaływać pozytywnie na psychikę, redukując napięcie oraz dając nam poczucie bezpieczeństwa i wrażenie solidnego oparcia w czasach wielkiej niepewności, nasilonego lęku i wysokiego poziomu stresu.

trendy wnętrzarskie 2020 2021

salon z ciemną ścianą

jadalnia w kolorach ziemi

3. Rzeźba

Ważnym elementem każdego wyrafinowanego wnętrza jest sztuka. Oprócz malarstwa, grafiki czy rysunku, oryginalny akcent w pomieszczeniu może stanowić także rzeźba. Projektanci wnętrz wzbogacają je zarówno o dzieła klasycystyczne, nawiązujące formą do przywoływanych ostatnio często wzorców antycznych, jak i o te nowoczesne, abstrakcyjne. Aby kolekcjonować sztukę nie trzeba być milionerem. Warto poszukać młodych, utalentowanych artystów sprzedających swoje prace przez portale internetowe lub podczas tematycznych kiermaszów czy targów.

Rzeźbiarską formę, poza dziełami sztuki, przybierają także przedmioty użytkowe. Podstawy stolików, lamp czy naczynia zyskują postać nieregularnych brył lub złożonych geometrycznych konstrukcji.

 

salon z rzeźbami

rzeźby w salonie

4. Przytulny minimalizm

Minimalizm jako sposób urządzania wnętrz jest nie tylko określoną estetyką, lecz także pochwałą pewnego stylu życia. Coraz częściej odczuwamy potrzebę odnalezienia prostoty, powrotu do źródeł. Aby odzyskać równowagę psychiczną, pragniemy ograniczyć swoje potrzeby do tych prawdziwie podstawowych oraz pozbyć się nadmiaru rzeczy. Wyrzekamy się konsumpcjonizmu i pędu za wciąż nowymi gadżetami, które są jedynie atrybutami statusu. Usuwamy zbędne przedmioty z naszego otoczenia. Urządzamy je ascetycznie, ujednolicamy, stosując monochromatyczne kompozycje. Wnętrze staje się świątynią spokoju i kontemplacji, manifestacją wewnętrznego ładu, poszukiwaniem harmonii.

Minimalistyczne wnętrza nie kojarzą się już z brakiem przytulności i klinicznym chłodem. Zamiast stali nierdzewnej i tworzyw wykończonych na wysoki połysk, pragniemy kontaktu z surowymi powierzchniami nabierającymi z czasem patyny. Wybieramy ekologiczne materiały. Chętnie sięgamy po drewno i naturalne tkaniny. Nie wystrzegamy się miękkości tekstyliów. Unikamy jedynie pstrokacizny, nadmiaru kolorów i ozdób. Dobrym sposobem na to, by minimalistyczne wnętrze stało się przytulne, jest zastosowanie neutralnych kolorów w naturalnych ciepłych odcieniach.

minimalistyczne wnętrze

minimalistyczne mieszkanie

5. Inspirująca Japonia

Japońska kultura, sztuka i styl od dawna inspirują projektantów. W ostatnich latach, jako odpowiedź na skandynawską filozofię urządzania wnętrz, poznaliśmy pochodzącą z Japonii ideę wabi-sabi, czyli sztukę skromnego życia, otaczania się naturalnymi materiałami i barwami, powrotu do rzemiosła oraz dostrzegania piękna w niedoskonałości, przedmiotach ze śladami użytkowania, zmieniających się z biegiem czasu. Ascetyczny i jednocześnie wyjątkowo domowy styl lansowany przez Japończyków, w połączeniu z popularną skandynawską prostotą i funkcjonalnością zaowocował hybrydą, która zyskała określenie japandi. Ten styl charakteryzuje się więc oszczędnością formy, umiłowaniem natury i autentyczności, stonowaną kolorystyką oraz dobrym zagospodarowaniem pomieszczeń, tak aby pozostawić w nich jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Fascynacja krajem kwitnącej wiśni w aranżacji wnętrz zaowocowała także bardziej bezpośrednimi odniesieniami do jej tradycji. W najnowszych propozycjach producentów wyposażenia i realizacjach architektów wiele jest motywów klasycznej, pełnej koloru, dekoracyjnej sztuki japońskiej (plakaty, tapety), a także elementów nawiązujących do tradycyjnego japońskiego rzemiosła (meble i lampy).

salon w stylu japandi

Tapeta z japońskim motywem żurawi

6. Modern vintage

Jeżeli nie lubimy pretensjonalności i sztampy, cenimy za to autentyczność i dobre wzornictwo z historią, pokochamy wnętrza w stylu vintage. Z wyszperanych, na internetowych aukcjach lub w popularnych specjalistycznych portalach, mebli i przedmiotów retro stworzymy naszą oryginalną kolekcję. Wybierając rzeczy z drugiej ręki, możemy kierować się estetyką wybranej epoki, np. stylem mid-century modern lub wczesnym modernizmem w duchu szkoły Bauhausu. Możemy również postawić na indywidualny eklektyczny miks starych mebli z różnych epok, współczesnych grafik lub reprodukcji oraz perełek rodzimego i światowego designu, w postaci lamp, naczyń ze szkła lub ceramiki.

salon w stylu vintage

Fot. naantresoli.pl

salon w stylu vintage

komoda vintage, ściana z galerią

7. Nowe lata 80.

Inspiracja latami osiemdziesiątymi jest chyba najbardziej zaskakującym trendem, stojącym właściwie w opozycji do pozostałych. Balansujące na granicy kiczu eksperymenty z formą i tworzywem, zestawienia jaskrawych kolorów i kontrastowych wzorów znajdują się na przeciwległym biegunie w stosunku do stonowanych, minimalistycznych przestrzeni bliskich naturze. To trend dla osób odważnych, z zacięciem artystycznym, dystansem i poczuciem humoru. Dla tych, dla których liczy się nieskrępowana ekspresja i wyjście poza schemat. Ekstrawertyczne barwne wnętrza w duchu szalonych lat 80. dla części z nas mogą być odskocznią od trudnej rzeczywistości, w której obecnie się znajdujemy. W takich pomieszczeniach panuje atmosfera beztroskiej zabawy, która poprawia nastrój i przywraca nadzieję na lepsze czasy.

styl lat 80. we wnętrzach

kolorowy salon w stylu lat 80

8. Abstrakcja

Abstrakcyjne motywy pojawiają się we wnętrzach w różnych wersjach i formach. Przede wszystkim jako minimalistyczne obrazy czy grafiki na ścianach. Abstrakcyjne są także kształty przedmiotów dekoracyjnych, a nawet mebli. Barwny abstrakcyjny wzór może zdobić np. dywan, będąc głównym akcentem dekoracyjnym pokoju.

czarno-biała abstrakcja i fotel neotenic

modny salon

9. Styl Boho

Ten trend najpierw pojawił się w świecie mody. Później przeniósł się na wnętrza, których zdjęcia od pewnego czasu zalewają internet. Media społecznościowe zainspirowały również producentów wyposażenia, którzy obecnie proponują nam dodatki w klimacie rękodzieła, jak dekoracyjne kilimy czy makramy. Boho to styl artystycznej bohemy. Opiera się na życiu w zgodzie ze sobą i z naturą. Otoczenie człowieka jest więc efektem jego kreatywnosci. Wypełniają je przedmioty wykonane własnoręcznie, pamiątki o wartości sentymentalnej lub starocie z duszą. Materiały są niedrogie, ale naturalne. Typowe dla tego nurtu elementy to: naturalne drewno, dodatki z ratanu, wikliny czy wszelkie plecionki oraz puszyste, orientalne dywany. Wnętrze boho wypełniają ozdoby wprost ze świata przyrody, jak suszone źdźbła traw, oraz duża liczba żywych roślin doniczkowych.

wnętrze w stylu boho

wnętrze w stylu boho

Fot. carla-natalia.com

10. Design zrównoważony

Świat projektowania staje się coraz bardziej skierowany na relację człowieka z otoczeniem. Zaczęliśmy dostrzegać, że nasz dobrostan zależy w dużej mierze od naszego wpływu na środowisko naturalne. Jako ludzkość dokonujemy pewnego przewartościowania, które widoczne jest w każdej sferze życia, także w sposobie, w jaki urządzamy naszą życiową przestrzeń i jak z niej korzystamy. Nawet we własnych czterech ścianach jesteśmy częścią większej całości, z którą łączy nas sieć powiązań. Jak gospodarujemy wodą i energią? Czy i w jakim stopniu je oszczędzamy? Jaka jest jakość powietrza w mieszkaniu? Ile generujemy odpadów, czy ponownie wykorzystujemy surowce? W jakim stopniu jesteśmy samowystarczalni? Może produkujemy własną żywność... Czy architektura i wyposażenie domu umożliwia nam życie w zgodzie z naturą? Czy zapewniają nam pozwalający zachować zdrowie i psychiczną równowagę kontakt z przyrodą? Zadawanie tych pytań prowadzi nas do bardziej świadomych wyborów a przemysł i rynek do dostarczania nam bardziej zrównoważonych rozwiązań.

harmonia we wnętrzu

Fot. houseofgrey.co.uk

Artykuły, które mogą Cię zainteresować