Fot. Instagram/@tiffwang
Boho wywodzi się ze stylu francuskiej bohemy z końca XIX w. Bohema, czyli cyganeria to środowisko artystów ceniących sobie swobodną twórczość, uciechy życia towarzyskiego i wolność od norm społecznych. Styl boho rozpowszechnił się początkowo w świecie mody, powracając wciąż w kolejnych epokach. Współcześnie popularność zyskał styl boho we wnętrzach.
Wnętrza w stylu boho są dla tych, którzy lubią mieszkać „na luzie”, cenią naturalność i życie w zgodzie z naturą. Styl boho jest pełny twórczej swobody i wakacyjnej beztroski. Dużo w nim motywów etnicznych. Wypełniają je pamiątki z podróży, starocie z duszą i rękodzieło. Materiały są niedrogie, ale naturalne. Typowe dla tej estetyki elementy to: naturalne drewno, plecione meble i dodatki, puszyste orientalne dywany, skóry i futra. Charakterystycznymi dodatkami są makramy, a także ozdoby ze świata przyrody jak suszone trawy i rośliny doniczkowe.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej wszystkim składnikom styl boho.
Drewno
Drewno równa się natura. Wyznawcy stylu boho są miłośnikami natury. Marzą o wiekowym domu, w którym odnowią stare deski na podłodze. Komoda z pchlego targu czy najprostsza z meblowego marketu? To nie ma znaczenia, o ile jest z naturalnego drewna. Drewniana podłoga i drewniane meble to połowa sukcesu, jeżeli pragniemy stworzyć wnętrze w stylu boho. Co zrobić, jeżeli mamy do dyspozycji tylko laminowane meble? Wystarczy wymiana samego blatu lub zastąpienie uchwytów drewnianymi gałkami.
Fot. carla-natalia.com
Fot. carla-natalia.com
Dywan
Dywan we wnętrzu w stylu boho to podstawa. Nie może to jednak być dywan byle jaki, ale taki, który sięga do tradycyjnych wzorów etnicznych. Możemy wybrać klasyczny wzorzysty dywan orientalny albo marokański. Wielokolorowy o krótkim włosiu lub puszysty czarno-biały. Ideałem byłby oryginał wytworzony ręcznie tradycyjną metodą, z naturalnych włókien. Możemy kupić dywan vintage — z drugiej ręki. Popularnością cieszą się także dywany postarzane, którym przetarcia dodają szlachetności. Oprócz dywanów we wzory etniczne w stylu boho sprawdzą się także wszelkie naturalne plecione maty i chodniki.
Kolory
Ulubioną paletą kolorystyczną stylu boho są brązy. Naturalne odcienie drewna, ale także głębokie barwy cynamonu czy karmelu. Boho lubi także wszelkie „barwy ziemi” - brunatne i beżowe, lecz również rudawe czy miedziane odcienie gliny i wpadającą w bordo terakotę. Ten, kto chce podgrzać atmosferę, może dodać szczyptę chilli, lub kroplę czerwonego wina. Pasować będą również odcienie różu. Ciepła paleta barw to jednak niejedyna opcja. Można urządzić wnętrze w stylu boho także w intensywnych szmaragdowych zieleniach, morskich granatach czy błękitach. Naturalna zieleń sprawdzi się także w postaci roślin. Punktem wyjścia pozostaje jednak ponadczasowa biel. Po dodaniu do niej czarnych akcentów otrzymamy uniwersalną kolorystyczną bazę dla aranżacji wnętrza w stylu boho.
Plecionki
Rattan i wiklina nadają się tylko do ogrodu albo na balkon? Nic bardziej mylnego. Styl boho zaprasza plecione meble i dodatki do środka. We wnętrzu w stylu boho piknikowy nastrój trwa przez cały czas. Jeżeli okazały pleciony fotel typu paw (peacock chair) to obiekt Twoich westchnień, to prawdopodobnie styl boho jest dla Ciebie. W wersji eleganckiej i wyrafinowanej wybierzemy plecionkę wiedeńską, np. klasyczne krzesła — perełki vintage będą miały plecione siedziska. Komoda lub szafa zyskają „wiedeński” front. Nie wspomnę o rattanowym parawanie, który sypialnię zamieni w alkowę muzy paryskiej cyganerii z przełomu wieków. Typowym elementem stylu boho są klosze lamp plecione z wikliny, bambusa albo ze sznurka oraz rattanowe lub wiklinowe ozdobne wezgłowia łóżek. Plecione kosze z trawy morskiej sprawdzą się jako osłonki doniczek lub dodatkowe miejsce do przechowywania. Nawet słomkowe kapelusze mogą posłużyć jako ozdoba. Zawieszone na ścianie będą przywoływać atmosferę beztroskich wakacji.
Fot. carla-natalia.com
Makramy
Na tym nie koniec splotów w stylu boho. Boho i rękodzieło idą ze sobą w parze. Ozdobą mieszkania mogą być nie tylko znaleziska i pamiątki z wakacji. Mile widziane będą wszelkie tkane makatki, kilimy czy plecione makramy. Makramę możemy zamówić bezpośrednio od specjalizującego się w ich tworzeniu artysty. Wystarczy wejść na jeden z popularnych portali z rękodziełem. Możemy również sami nauczyć się je robić. W internecie znajdziemy wszelkie materiały oraz specjalne kursy, także on-line. Jest jeszcze jeden powód, dlaczego styl boho upodobał sobie makramy. Makramowe ozdoby zwykle mają frędzle...
Frędzle wywodzą się z kultury indiańskiej i stylu kowbojskiego, później przejęła je estetyka dzieci kwiatów. W każdym z wymienionych przypadków ten ozdobny sposób wykańczania materiału symbolizuje swobodę, wolność i życie blisko matki natury, a także bycie nomadą i obywatelem świata. Można powiedzieć, że frędzle symbolizują antysystemowy i antymieszczański styl życia. Są również z gruntu amerykańskie. Dlatego właśnie frędzle są atrybutem stylu boho, który jest wyrazem tych właśnie wartości i rozwinął się w Stanach Zjednoczonych.
Fot. blackandblooms.com
Miejsce do bujania w obłokach
Swobodę i beztroskę najlepiej czuje się, delikatnie huśtając się nad ziemią (albo nad podłogą). Pożądanym elementem wnętrz w stylu boho jest hamak rozwieszony w kącie pokoju lub na tarasie czy balkonie. Najpiękniejsze hamaki to te makramowe, misternie wykonane, zachwycające frędzlami. Popularne są również hamaki do siedzenia lub fotele wiszące, podwieszone do sufitu lub umieszczone na specjalnym stojaku. Fotele mają zwykle okrągłe, plecione siedziska lub formę owalnej kapsuły. Nic tylko polewitować z lekturą lub uciąć sobie drzemkę na takiej huśtawce. Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania huśtawki, możemy zdecydować się na fotel bujany (na biegunach).
Fot. blackandblooms.com
Rośliny
Rośliny doniczkowe są doskonałym dopełnieniem wnętrz w stylu boho. Doniczki ustawione jedna obok drugiej tworzą w pomieszczeniach „miejską dżunglę”, zapewniając nam kontakt z naturą i namiastkę dzikiego krajobrazu. Najbardziej spektakularne są te duże rośliny doniczkowe. Pokaźnych rozmiarów fikusy, czy różne odmiany palm. Kaktusy i sukulenty również będą „bardzo boho”. Oprócz plecionych koszy jako osłonek sprawdzą się klasyczne donice gliniane, wiklinowe stojaki oraz wszelkie kwietniki wiszące, szczególnie te makramowe.
Fot. eunyandburke.com
Fot. blackandblooms.com
Skóra
Do mebli z naturalnej skóry możemy mieć różny stosunek. Na pewno jest to trwały i wytrzymały materiał, który pięknie się starzeje. Nie zachęcam do kupna nowych skórzanych mebli, jednak gdy upolujemy na internetowej aukcji czarną lub koniakową sofę skórzaną w dobrym stanie, możemy czuć się choć trochę rozgrzeszeni. Jeżeli nie przepadamy za meblami ze skóry lub nie chcemy ich mieć, w salonie w stylu boho sprawdzi się również sofa obita innym materiałem, np. welurem. Ważne, żeby była wygodna i głęboka na tyle, aby pomieścić nas i stos dekoracyjnych poduszek.
Fot. carla-natalia.com
Przytulne materiały
Boho to styl dla osób lubiących przytulne wnętrza. Przytulność nie musi jednak oznaczać przeładowania przedmiotami czy przytłaczającego chaosu. Styl boho może być oszczędny w formie. Przytulność zapewnią nam przede wszystkim tekstylia, czyli materiały, którymi się otoczymy. Poza skórą boho lubi przedmioty z materiałów mięsistych, grubych, o wyraźnej fakturze i naturalnych. Przede wszystkim owcze futro (może być sztuczne), wełniane koce o grubym splocie robione na drutach, kilimowe pufy i chodniki, a także welurowe narzuty i poduszki, najlepiej w dużych ilościach
Fot. luluandgeorgia.com
Fot. fridlaa.de
Fot. blackandblooms.com
Lustra
Ostatnio styl boho upodobał sobie także lustra. Lustra, szczególnie w niewielkiej przestrzeni to dobry pomysł. Lustro ustawione naprzeciwko okna odbija światło i doświetla pomieszczenie. Dzięki lustrom możemy również powiększyć optycznie wnętrze. Nad umywalką w łazience, komodą w salonie, konsolą czy szafką na buty w przedpokoju ładnie prezentują się lustra okrągłe, lub te o nieregularnych kształtach. Do boho sypialni pasuje duże lustro w drewnianej lub zdobionej ramie.
Fot. Instagram/@leannelimwalkerhome
Suszone kompozycje
Największym hitem stylu boho stały się w ostatnich sezonach dekoracje z suszonych roślin. Istnieją kwiaciarnie i pracownie florystyczne, które się w nich specjalizują. W czasie zimy takie bukiety mogą zastąpić cięte kwiaty w wazonie. Sami również możemy je przygotować, zamawiając rośliny przez internet. Najbardziej popularna jest ozdobna trawa pampasowa o dużych puszystych kłosach.