Minimalizm we wnętrzach. Poznaj jego nowe oblicze [ABC stylu]

Czy minimalistycznie urządzone mieszkanie może być przytulne?

minimalizm-we-wnetrzach

OporskiArchitektura

Minimalizm jako sposób urządzania wnętrz jest nie tylko określoną estetyką. Jest także wyrazem pewnego stylu życia. Polega on w skrócie na świadomym samoograniczeniu, dążeniu do zachowania umiaru oraz pochwale prostoty we wszelkich jej aspektach. Celem tych działań jest poszukiwanie w życiu harmonii, odnalezienie zdrowej, fizycznej i psychicznej równowagi. Motywacją dla praktykowania minimalizmu są także względy ekologiczne. Jako społeczeństwo na nowo definiujemy obecnie swoje potrzeby. Żyjąc minimalistycznie, staramy się ograniczyć do tego, co naprawdę ważne i pozbyć się nadmiaru rzeczy. Pragniemy żyć w zgodzie ze sobą oraz w duchu less waste - nie szkodząc środowisku naturalnemu. Wystrzegamy się konsumpcjonizmu oraz pędu za wciąż nowymi gadżetami, które są jedynie atrybutami statusu. Popularne stało się hasło decluttering, czyli „odgracanie” i porządkowanie własnej przestrzeni. Usuwamy zbędne przedmioty z naszego otoczenia. W myśl zasady Dietera Ramsa „mniej, ale lepiej” stawiamy na jakość, nie ilość. Urządzamy pomieszczenia ascetycznie, ujednolicamy, stosując monochromatyczne kompozycje. Wnętrze staje się świątynią spokoju i kontemplacji, manifestacją wewnętrznego ładu i duchowej harmonii.

minimalizm wnętrza

bronxesstudio.com

Minimalistycznie, ale przytulnie

Minimalistyczne wnętrza nie kojarzą się już, tak jak kiedyś, z brakiem przytulności i klinicznym chłodem. Zamiast stali nierdzewnej i tworzyw wykończonych na wysoki połysk, pragniemy kontaktu z surowymi powierzchniami nabierającymi z czasem patyny. Wybieramy ekologiczne materiały. Chętnie sięgamy po drewno, naturalny kamień oraz tkaniny. Nie wystrzegamy się komfortowych mebli wypoczynkowych i miękkości tekstyliów o różnych fakturach. Unikamy jedynie pstrokacizny, nadmiaru kolorów, wzorów i ozdób. Dobrym sposobem na to, by minimalistyczne wnętrze stało się przytulne, jest zastosowanie neutralnych kolorów ale w naturalnych ciepłych odcieniach.

Minimalistyczny salon

behance.net/Tulle

Chcieć mniej

Pierwszym krokiem do urządzenia minimalistycznego wnętrza może (choć nie musi) być pozbycie się nadmiaru rzeczy. Jako przedstawiciele kultury zachodu i mieszkańcy krajów rozwiniętych mamy tendencję do gromadzenia zbyt wielu przedmiotów, w dużej części zupełnie niepotrzebnych. Globalny rynek i wielkie koncerny napędzają wciąż nowe pseudo-potrzeby by sprzedać nam kolejne produkty. Konsumpcjonizm powoduje, że rzeczy zaczynają przejmować kontrolę nad naszym życiem. Dosłownie i w przenośni zawłaszczają naszą życiową przestrzeń. Na minimalizm często „nawracają się” osoby, którym ów przytłaczający nadmiar zaczyna doskwierać. Jak zatem pozbyć się rzeczy, by zrobić miejsce na to, co naprawdę istotne? Marie Kondo, japońska ekspertka od decluttering’u znana na całym świecie dzięki swoim bestsellerowym książkom i programom, radzi by jednorazowo przeprowadzić w swoim domu radykalne porządki. Porządkując kolejno przedmioty takie jak ubrania czy książki powinniśmy zostawić sobie tylko te, które sprawiają nam autentyczną radość. Wszystkie pozostałe możemy oddać potrzebującym lub sprzedać.

Chcesz uwolnić się od nadmiaru rzeczy? Przeczytaj Jak uporządkować dom metodą Marie Kondo oraz Jak pozbyć się niepotrzebnych ubrań za pomocą przydatnych aplikacji

Kuchnia w stylu minimalistycznym

elliedesignstudio.com

Przechowywanie

Minimalizm lubi pustą, niewypełnioną niczym przestrzeń. Tworząc minimalistyczne wnętrze należy pamiętać, że wszystkie przedmioty stojące „na widoku” będą elementami zakłócającymi wrażenie porządku i ładu. Aby nie psuć zamierzonego efektu, zawczasu trzeba pomyśleć o miejscach do przechowywania, w których schowamy wszystko, co jest nam potrzebne, ukrywając wszelki chaos poza zasięgiem wzroku. W minimalistycznie urządzonym mieszkaniu możemy mieć standardową liczbę rzeczy, jednak niczego nie trzymamy „na wierzchu”. Funkcjonalne, pojemne szafki w kuchni mogą zająć całą ścianę. Jeżeli ich fronty będą jednolite, bez fikuśnych uchwytów czy dekoracyjnych listew, stworzą jedną gładką powierzchnię, która nie będzie przyciągać wzroku. Podobnie przestronna szafa w przedpokoju, może sięgać sufitu i wtapiać się w tło. Ta sama zasada dotyczy wszystkich pomieszczeń. Jednorodna zabudowa nie rzuca się w oczy i pozwala zmieścić w niej to, co niezbędne.

minimalistyczny salon, zielona sofa, parkiet

benoit_viaene

Forma

Minimalizm oznacza także pewien styl i filozofię projektowania przedmiotów. Minimalistyczne meble, lampy czy inne sprzęty wyróżniają się prostą formą i oszczędną estetyką. Charakteryzują się gładkimi powierzchniami, geometrycznymi kształtami, brakiem zdobień czy dekoracji. Forma w designie minimalistycznym jest podporządkowana funkcji, nie wybija się na pierwszy plan, zostaje zsyntetyzowana i sprowadzona do samego sedna. Wygląd minimalistycznych przedmiotów jest skromny i uczciwy. Nie zabiega o nasze względy, nie wdzięczy się, nie pragnie się wyróżniać i nie udaje niczego czym nie jest. Uznaje się, że mistrzem minimalistycznego designu jest niemiecki projektant Dieter Rams, autor 10 zasad projektowania.

salon w stylu minimalistycznym

artstudiodesign.ru

Dyscyplina

Choć hasło dyscyplina nie kojarzy się specjalnie pozytywnie, jest ono kluczem do projektowania zgodnego z zasadami minimalizmu. Urządzając minimalistyczne wnętrze musimy ograniczyć swoje zapędy dekoratorskie i pluralizm form. Najlepiej przyjąć żelazną zasadę trzymania się określonej, jak najmniejszej liczby materiałów wykończeniowych czy rodzajów powierzchni użytych w aranżacji. Mogą to być trzy główne materiały, np. jeden określony gatunek (i sposób wykończenia) drewna, jeden rodzaj naturalnego kamienia, lub wzór płytek i jeden typ powierzchni metalowych. Liczbę kolorów i wzorów również redukujemy do minimum. Barwy powinny być stonowane. Przyjmujemy jeden, dwa lub maksymalnie trzy kolory. Wybrane materiały i kolory stosujemy konsekwentnie na różnych powierzchniach, takich jak podłogi, ściany, meble, blaty kuchenne czy łazienkowe i we wszystkich pomieszczeniach. Ta sama zasada dotyczy tekstyliów – wybieramy te w neutralnych kolorach i jednolite. Unikamy materiałów we wzory. Jeżeli trzymamy się jednej palety kolorystycznej, tkaniny mogą różnić się rodzajem i fakturą. Tekstylia ocieplają wnętrze, dlatego postawmy na te naturalne, miękkie i miłe w dotyku.

minimalistyczne mieszkanie, róż

archilovers.com

Beż

Wraz z nowym, przytulnym wcieleniem minimalizmu do naszych wnętrz powraca beż. Wnętrza nude, czyli beżowy total look w cielistych, naturalnych odcieniach to prawdziwy wnętrzarski hit. Ciepłe piaskowe kolory we wnętrzu zastępują modne do niedawna szarości. Monochromatyczna, beżowa aranżacja to doskonały sposób na oswojenie minimalizmu i wprowadzenie go do wnętrza. Spokojna, ciepła tonacja złagodzi surowość nawet najbardziej ascetycznie urzadzonego pomieszczenia i będzie stanowiła doskonałe tło dla wszelkich bardziej wyrazistych akcentów.

Minimalistyczne wnętrze

home-designing.com

Beżowy kolor w salonie, styl minimalistyczny

kanstantsinremez.com

Wnętrze w stylu minimalistycznym wydaje Ci się rozwiązaniem zbyt radykalnym? Minimalizm w urządzaniu możemy potraktować jako punkt wyjścia, bazę, którą połączymy z innymi stylami. W sposób minimalistyczny często urządzane są wnętrza w stylu loftowym. W bardziej przytulnej wersji minimalistycznie możemy urządzić wnętrze w stylu japandi, lub połączyć minimalizm ze stylem vintage.

minimalistycznie w stylu vintage

leibal.com

Interesuje Cię temat minimalistycznego stylu życia? Przeczytaj również Tiny house – mniej znaczy więcej. Pochwała prostoty

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement