Minimalizm we wnętrzach. Poznaj jego nowe oblicze [ABC stylu]

Czy minimalistycznie urządzone mieszkanie może być przytulne?

minimalizm-we-wnetrzach

OporskiArchitektura

Minimalizm jako sposundefinedb urządzania wnętrz jest nie tylko określoną estetyką. Jest także wyrazem pewnego stylu życia. Polega on w skrundefinedcie na świadomym samoograniczeniu, dążeniu do zachowania umiaru oraz pochwale prostoty we wszelkich jej aspektach. Celem tych działań jest poszukiwanie w życiu harmonii, odnalezienie zdrowej, fizycznej i psychicznej rundefinedwnowagi. Motywacją dla praktykowania minimalizmu są także względy ekologiczne. Jako społeczeństwo na nowo definiujemy obecnie swoje potrzeby. Żyjąc minimalistycznie, staramy się ograniczyć do tego, co naprawdę ważne i pozbyć się nadmiaru rzeczy. Pragniemy żyć w zgodzie ze sobą oraz w duchu less waste - nie szkodząc środowisku naturalnemu. Wystrzegamy się konsumpcjonizmu oraz pędu za wciąż nowymi gadżetami, ktundefinedre są jedynie atrybutami statusu. Popularne stało się hasło decluttering, czyli undefinedodgracanieundefined i porządkowanie własnej przestrzeni. Usuwamy zbędne przedmioty z naszego otoczenia. W myśl zasady Dietera Ramsa undefinedmniej, ale lepiejundefined stawiamy na jakość, nie ilość. Urządzamy pomieszczenia ascetycznie, ujednolicamy, stosując monochromatyczne kompozycje. Wnętrze staje się świątynią spokoju i kontemplacji, manifestacją wewnętrznego ładu i duchowej harmonii.

minimalizm wnętrza

bronxesstudio.com

Minimalistycznie, ale przytulnie

Minimalistyczne wnętrza nie kojarzą się już, tak jak kiedyś, z brakiem przytulności i klinicznym chłodem. Zamiast stali nierdzewnej i tworzyw wykończonych na wysoki połysk, pragniemy kontaktu z surowymi powierzchniami nabierającymi z czasem patyny. Wybieramy ekologiczne materiały. Chętnie sięgamy po drewno, naturalny kamień oraz tkaniny. Nie wystrzegamy się komfortowych mebli wypoczynkowych i miękkości tekstyliundefinedw o rundefinedżnych fakturach. Unikamy jedynie pstrokacizny, nadmiaru kolorundefinedw, wzorundefinedw i ozdundefinedb. Dobrym sposobem na to, by minimalistyczne wnętrze stało się przytulne, jest zastosowanie neutralnych kolorundefinedw ale w naturalnych ciepłych odcieniach.

Minimalistyczny salon

behance.net/Tulle

Chcieć mniej

Pierwszym krokiem do urządzenia minimalistycznego wnętrza może (choć nie musi) być pozbycie się nadmiaru rzeczy. Jako przedstawiciele kultury zachodu i mieszkańcy krajundefinedw rozwiniętych mamy tendencję do gromadzenia zbyt wielu przedmiotundefinedw, w dużej części zupełnie niepotrzebnych. Globalny rynek i wielkie koncerny napędzają wciąż nowe pseudo-potrzeby by sprzedać nam kolejne produkty. Konsumpcjonizm powoduje, że rzeczy zaczynają przejmować kontrolę nad naszym życiem. Dosłownie i w przenośni zawłaszczają naszą życiową przestrzeń. Na minimalizm często undefinednawracają sięundefined osoby, ktundefinedrym undefinedw przytłaczający nadmiar zaczyna doskwierać. Jak zatem pozbyć się rzeczy, by zrobić miejsce na to, co naprawdę istotne? Marie Kondo, japońska ekspertka od declutteringundefinedu znana na całym świecie dzięki swoim bestsellerowym książkom i programom, radzi by jednorazowo przeprowadzić w swoim domu radykalne porządki. Porządkując kolejno przedmioty takie jak ubrania czy książki powinniśmy zostawić sobie tylko te, ktundefinedre sprawiają nam autentyczną radość. Wszystkie pozostałe możemy oddać potrzebującym lub sprzedać.

Chcesz uwolnić się od nadmiaru rzeczy? Przeczytaj Jak uporządkować dom metodą Marie Kondo oraz Jak pozbyć się niepotrzebnych ubrań za pomocą przydatnych aplikacji

Kuchnia w stylu minimalistycznym

elliedesignstudio.com

Przechowywanie

Minimalizm lubi pustą, niewypełnioną niczym przestrzeń. Tworząc minimalistyczne wnętrze należy pamiętać, że wszystkie przedmioty stojące undefinedna widokuundefined będą elementami zakłundefinedcającymi wrażenie porządku i ładu. Aby nie psuć zamierzonego efektu, zawczasu trzeba pomyśleć o miejscach do przechowywania, w ktundefinedrych schowamy wszystko, co jest nam potrzebne, ukrywając wszelki chaos poza zasięgiem wzroku. W minimalistycznie urządzonym mieszkaniu możemy mieć standardową liczbę rzeczy, jednak niczego nie trzymamy undefinedna wierzchuundefined. Funkcjonalne, pojemne szafki w kuchni mogą zająć całą ścianę. Jeżeli ich fronty będą jednolite, bez fikuśnych uchwytundefinedw czy dekoracyjnych listew, stworzą jedną gładką powierzchnię, ktundefinedra nie będzie przyciągać wzroku. Podobnie przestronna szafa w przedpokoju, może sięgać sufitu i wtapiać się w tło. Ta sama zasada dotyczy wszystkich pomieszczeń. Jednorodna zabudowa nie rzuca się w oczy i pozwala zmieścić w niej to, co niezbędne.

minimalistyczny salon, zielona sofa, parkiet

benoit_viaene

Forma

Minimalizm oznacza także pewien styl i filozofię projektowania przedmiotundefinedw. Minimalistyczne meble, lampy czy inne sprzęty wyrundefinedżniają się prostą formą i oszczędną estetyką. Charakteryzują się gładkimi powierzchniami, geometrycznymi kształtami, brakiem zdobień czy dekoracji. Forma w designie minimalistycznym jest podporządkowana funkcji, nie wybija się na pierwszy plan, zostaje zsyntetyzowana i sprowadzona do samego sedna. Wygląd minimalistycznych przedmiotundefinedw jest skromny i uczciwy. Nie zabiega o nasze względy, nie wdzięczy się, nie pragnie się wyrundefinedżniać i nie udaje niczego czym nie jest. Uznaje się, że mistrzem minimalistycznego designu jest niemiecki projektant Dieter Rams, autor 10 zasad projektowania.

salon w stylu minimalistycznym

artstudiodesign.ru

Dyscyplina

Choć hasło dyscyplina nie kojarzy się specjalnie pozytywnie, jest ono kluczem do projektowania zgodnego z zasadami minimalizmu. Urządzając minimalistyczne wnętrze musimy ograniczyć swoje zapędy dekoratorskie i pluralizm form. Najlepiej przyjąć żelazną zasadę trzymania się określonej, jak najmniejszej liczby materiałundefinedw wykończeniowych czy rodzajundefinedw powierzchni użytych w aranżacji. Mogą to być trzy głundefinedwne materiały, np. jeden określony gatunek (i sposundefinedb wykończenia) drewna, jeden rodzaj naturalnego kamienia, lub wzundefinedr płytek i jeden typ powierzchni metalowych. Liczbę kolorundefinedw i wzorundefinedw rundefinedwnież redukujemy do minimum. Barwy powinny być stonowane. Przyjmujemy jeden, dwa lub maksymalnie trzy kolory. Wybrane materiały i kolory stosujemy konsekwentnie na rundefinedżnych powierzchniach, takich jak podłogi, ściany, meble, blaty kuchenne czy łazienkowe i we wszystkich pomieszczeniach. Ta sama zasada dotyczy tekstyliundefinedw undefined wybieramy te w neutralnych kolorach i jednolite. Unikamy materiałundefinedw we wzory. Jeżeli trzymamy się jednej palety kolorystycznej, tkaniny mogą rundefinedżnić się rodzajem i fakturą. Tekstylia ocieplają wnętrze, dlatego postawmy na te naturalne, miękkie i miłe w dotyku.

minimalistyczne mieszkanie, rundefinedż

archilovers.com

Beż

Wraz z nowym, przytulnym wcieleniem minimalizmu do naszych wnętrz powraca beż. Wnętrza nude, czyli beżowy total look w cielistych, naturalnych odcieniach to prawdziwy wnętrzarski hit. Ciepłe piaskowe kolory we wnętrzu zastępują modne do niedawna szarości. Monochromatyczna, beżowa aranżacja to doskonały sposundefinedb na oswojenie minimalizmu i wprowadzenie go do wnętrza. Spokojna, ciepła tonacja złagodzi surowość nawet najbardziej ascetycznie urzadzonego pomieszczenia i będzie stanowiła doskonałe tło dla wszelkich bardziej wyrazistych akcentundefinedw.

Minimalistyczne wnętrze

home-designing.com

Beżowy kolor w salonie, styl minimalistyczny

kanstantsinremez.com

Wnętrze w stylu minimalistycznym wydaje Ci się rozwiązaniem zbyt radykalnym? Minimalizm w urządzaniu możemy potraktować jako punkt wyjścia, bazę, ktundefinedrą połączymy z innymi stylami. W sposundefinedb minimalistyczny często urządzane są wnętrza w stylu loftowym. W bardziej przytulnej wersji minimalistycznie możemy urządzić wnętrze w stylu japandi, lub połączyć minimalizm ze stylem vintage.

minimalistycznie w stylu vintage

leibal.com

Interesuje Cię temat minimalistycznego stylu życia? Przeczytaj rundefinedwnież Tiny house undefined mniej znaczy więcej. Pochwała prostoty

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!