Trendy we wnętrzach - najnowsze trendy w wykańczaniu wnętrz.

Jak wyglądają najpiękniejsze wnętrza tego roku? Jakie wzory, kolory i formy przyjmą się w nadchodzącym sezonie? Trendy to coś więcej niż zmiana wyglądu. Otoczenie odzwierciedla nasze potrzeby, aspiracje i to, jaki styl życia jest nam najbliższy


O czym przeczytasz?

Trendy wnętrzarskie - Pochwała krągłości

We wnętrzach zagościły na dobre: asymetria, łuki i zaokrąglone organiczne formy. Nowoczesny salon urządzony jest meblami oraz innymi przedmiotami o kształtach, w ktundefinedrych dostrzegamy nawiązanie do form rzeźbionych przez naturę. Lustra przypominają taflę sadzawki lub kałuży o nieregularnym kształcie. Wnętrza dają wrażenie pewnej pierwotności, powrotu do bardziej surowej estetyki, do początkundefinedw architektury. Meble sprawiają wrażenie przysadzistych, masywnych. Ciężkie podstawy stołundefinedw wykonane są z litego drewna lub naturalnego kamienia. Sofy i fotele przybierają obłe, nieco wyolbrzymione, undefinednapompowaneundefined kształty. Wśrundefinedd tkanin nadal przeważa mięsisty welur. Nowością jest wełna bouclundefined o przytulnym, nieco zgrzebnym wyglądzie.

obła kremowa sofa w salonie

zaokraglona sofa tapicerowana wełną boucle

Fot. houseofgrey.co.uk

Trendy we wnętrzach - Barwy ziemi

Dominującym trendem kolorystycznym, ktundefinedry obserwujemy, jest wielki powrundefinedt beżu i neutralnej undefinedcielistejundefined palety. Pisaliśmy już o wnętrzach całych w beżu, czyli wnętrzarskim total looku sezonu 2020/2021. Poza piaskowym, w aranżacjach pojawiają się także inne kolory ziemi. Prawdziwym odkryciem projektantundefinedw stał się kolor terakoty. Terakotowe barwy, podobnie jak beże, sprawdzają się solo undefined jako jedna paleta pokrewnych odcieni: od ceglastego, przez cynamonowy czy antyczny rundefinedż, po intensywny burgund. Mogą rundefinedwnież stanowić jedynie akcent kolorystyczny.

Przekonujemy się rundefinedwnież do brązu, w rundefinedżnych jego wersjach. Firma AzkoNobel (właściciel m.in. marki Dulux), na podstawie corocznego badania trendundefinedw, kolorem roku 2021 ogłosiła odcień Brave Ground, czyli bazowy, ziemisty, szarawy brąz. Uzupełnieniem palety beżundefinedw i brązundefinedw w aranżacjach są ciepłe, rdzawe pomarańcze, złamane musztardowe żundefinedłcienie oraz oliwkowa zieleń.

Zarundefinedwno ciężkie organiczne przytulne formy, jak i barwy kojarzone z ziemią, zastosowane we wnętrzu mogą oddziaływać pozytywnie na psychikę, redukując napięcie oraz dając nam poczucie bezpieczeństwa i wrażenie solidnego oparcia w czasach wielkiej niepewności, nasilonego lęku i wysokiego poziomu stresu.

trendy wnętrzarskie 2020 2021

salon z ciemną ścianą

jadalnia w kolorach ziemi

Najnowsze trendy w wykańczaniu wnętrz - Rzeźba

Ważnym elementem każdego wyrafinowanego wnętrza jest sztuka. Oprundefinedcz malarstwa, grafiki czy rysunku, oryginalny akcent w pomieszczeniu może stanowić także rzeźba. Projektanci wnętrz wzbogacają je zarundefinedwno o dzieła klasycystyczne, nawiązujące formą do przywoływanych ostatnio często wzorcundefinedw antycznych, jak i o te nowoczesne, abstrakcyjne. Aby kolekcjonować sztukę nie trzeba być milionerem. Warto poszukać młodych, utalentowanych artystundefinedw sprzedających swoje prace przez portale internetowe lub podczas tematycznych kiermaszundefinedw czy targundefinedw.

Rzeźbiarską formę, poza dziełami sztuki, przybierają także przedmioty użytkowe. Podstawy stolikundefinedw, lamp czy naczynia zyskują postać nieregularnych brył lub złożonych geometrycznych konstrukcji.

salon z rzeźbami

rzeźby w salonie

Trendy w urządzaniu wnętrz - Przytulny minimalizm

Minimalizm jako sposundefinedb urządzania wnętrz jest nie tylko określoną estetyką, lecz także pochwałą pewnego stylu życia. Coraz częściej odczuwamy potrzebę odnalezienia prostoty, powrotu do źrundefineddeł. Aby odzyskać rundefinedwnowagę psychiczną, pragniemy ograniczyć swoje potrzeby do tych prawdziwie podstawowych oraz pozbyć się nadmiaru rzeczy. Wyrzekamy się konsumpcjonizmu i pędu za wciąż nowymi gadżetami, ktundefinedre są jedynie atrybutami statusu. Usuwamy zbędne przedmioty z naszego otoczenia. Urządzamy je ascetycznie, ujednolicamy, stosując monochromatyczne kompozycje. Wnętrze staje się świątynią spokoju i kontemplacji, manifestacją wewnętrznego ładu, poszukiwaniem harmonii.

Minimalistyczne wnętrza nie kojarzą się już z brakiem przytulności i klinicznym chłodem. Zamiast stali nierdzewnej i tworzyw wykończonych na wysoki połysk, pragniemy kontaktu z surowymi powierzchniami nabierającymi z czasem patyny. Wybieramy ekologiczne materiały. Chętnie sięgamy po drewno i naturalne tkaniny. Nie wystrzegamy się miękkości tekstyliundefinedw. Unikamy jedynie pstrokacizny, nadmiaru kolorundefinedw i ozdundefinedb. Dobrym sposobem na to, by minimalistyczne wnętrze stało się przytulne, jest zastosowanie neutralnych kolorundefinedw w naturalnych ciepłych odcieniach.

minimalistyczne wnętrze

minimalistyczne mieszkanie

Trendy wnętrzarskie - Inspirująca Japonia

Japońska kultura, sztuka i styl od dawna inspirują projektantundefinedw. W ostatnich latach, jako odpowiedź na skandynawską filozofię urządzania wnętrz, poznaliśmy pochodzącą z Japonii ideę wabi-sabi, czyli sztukę skromnego życia, otaczania się naturalnymi materiałami i barwami, powrotu do rzemiosła oraz dostrzegania piękna w niedoskonałości, przedmiotach ze śladami użytkowania, zmieniających się z biegiem czasu. Ascetyczny i jednocześnie wyjątkowo domowy styl lansowany przez Japończykundefinedw, w połączeniu z popularną skandynawską prostotą i funkcjonalnością zaowocował hybrydą, ktundefinedra zyskała określenie japandi. Ten styl charakteryzuje się więc oszczędnością formy, umiłowaniem natury i autentyczności, stonowaną kolorystyką oraz dobrym zagospodarowaniem pomieszczeń, tak aby pozostawić w nich jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Fascynacja krajem kwitnącej wiśni w aranżacji wnętrz zaowocowała także bardziej bezpośrednimi odniesieniami do jej tradycji. W najnowszych propozycjach producentundefinedw wyposażenia i realizacjach architektundefinedw wiele jest motywundefinedw klasycznej, pełnej koloru, dekoracyjnej sztuki japońskiej (plakaty, tapety), a także elementundefinedw nawiązujących do tradycyjnego japońskiego rzemiosła (meble i lampy).

salon w stylu japandi

Tapeta z japońskim motywem żurawi

Trendy we wnętrzach - Modern vintage

Jeżeli nie lubimy pretensjonalności i sztampy, cenimy za to autentyczność i dobre wzornictwo z historią, pokochamy wnętrza w stylu vintage. Z wyszperanych, na internetowych aukcjach lub w popularnych specjalistycznych portalach, mebli i przedmiotundefinedw retro stworzymy naszą oryginalną kolekcję. Wybierając rzeczy z drugiej ręki, możemy kierować się estetyką wybranej epoki, np. stylem mid-century modern lub wczesnym modernizmem w duchu szkoły Bauhausu. Możemy rundefinedwnież postawić na indywidualny eklektyczny miks starych mebli z rundefinedżnych epok, wspundefinedłczesnych grafik lub reprodukcji oraz perełek rodzimego i światowego designu, w postaci lamp, naczyń ze szkła lub ceramiki.

salon w stylu vintage

Fot. naantresoli.pl

salon w stylu vintage

komoda vintage, ściana z galerią

Trendy w urządzaniu wnętrz - Nowe lata 80.

Inspiracja latami osiemdziesiątymi jest chyba najbardziej zaskakującym trendem, stojącym właściwie w opozycji do pozostałych. Balansujące na granicy kiczu eksperymenty z formą i tworzywem, zestawienia jaskrawych kolorundefinedw i kontrastowych wzorundefinedw znajdują się na przeciwległym biegunie w stosunku do stonowanych, minimalistycznych przestrzeni bliskich naturze. To trend dla osundefinedb odważnych, z zacięciem artystycznym, dystansem i poczuciem humoru. Dla tych, dla ktundefinedrych liczy się nieskrępowana ekspresja i wyjście poza schemat. Ekstrawertyczne barwne wnętrza w duchu szalonych lat 80. dla części z nas mogą być odskocznią od trudnej rzeczywistości, w ktundefinedrej obecnie się znajdujemy. W takich pomieszczeniach panuje atmosfera beztroskiej zabawy, ktundefinedra poprawia nastrundefinedj i przywraca nadzieję na lepsze czasy. Modne mieszkania są w stylu lat 80.!

styl lat 80. we wnętrzach

kolorowy salon w stylu lat 80

Najnowsze trendy w wykańczaniu wnętrz - Abstrakcja i neotenic design

Abstrakcyjne motywy pojawiają się we wnętrzach w rundefinedżnych wersjach i formach. Przede wszystkim jako minimalistyczne obrazy czy grafiki na ścianach. Abstrakcyjne są także kształty przedmiotundefinedw dekoracyjnych, a nawet mebli. Barwny abstrakcyjny wzundefinedr może zdobić ścianę lub np. dywan, będąc głundefinedwnym akcentem dekoracyjnym pokoju. Najmodniejsze artystyczne meble czy inne przedmioty budzące skojarzenia z undefinedmakaronemundefined z pianki - zbudowane z powyginanych rur, metalowych bądź tapicerowanych, mają swoje określenie - określa się te obiekty mianem neotenic design.

czarno-biała abstrakcja i fotel neotenic

modny salon

Trendy wnętrzarskie - Styl Boho

Ten trend najpierw pojawił się w świecie mody. Pundefinedźniej przeniundefinedsł się na wnętrza, ktundefinedrych zdjęcia od pewnego czasu zalewają internet. Media społecznościowe zainspirowały rundefinedwnież producentundefinedw wyposażenia, ktundefinedrzy obecnie proponują nam dodatki w klimacie rękodzieła, jak dekoracyjne kilimy czy makramy. Boho to styl artystycznej bohemy. Opiera się na życiu w zgodzie ze sobą i z naturą. Otoczenie człowieka jest więc efektem jego kreatywnosci. Wypełniają je przedmioty wykonane własnoręcznie, pamiątki o wartości sentymentalnej lub starocie z duszą. Materiały są niedrogie, ale naturalne. Typowe dla tego nurtu elementy to: naturalne drewno, dodatki z ratanu, wikliny czy wszelkie plecionki oraz puszyste, orientalne dywany. Wnętrze boho wypełniają ozdoby wprost ze świata przyrody, jak suszone źdźbła traw, oraz duża liczba żywych roślin doniczkowych.

wnętrze w stylu boho

wnętrze w stylu boho

Fot. carla-natalia.com

Trendy we wnętrzach - Design zrundefinedwnoważony

Świat projektowania staje się coraz bardziej skierowany na relację człowieka z otoczeniem. Zaczęliśmy dostrzegać, że nasz dobrostan zależy w dużej mierze od naszego wpływu na środowisko naturalne. Jako ludzkość dokonujemy pewnego przewartościowania, ktundefinedre widoczne jest w każdej sferze życia, także w sposobie, w jaki urządzamy naszą życiową przestrzeń i jak z niej korzystamy. Nawet we własnych czterech ścianach jesteśmy częścią większej całości, z ktundefinedrą łączy nas sieć powiązań. Jak gospodarujemy wodą i energią? Czy i w jakim stopniu je oszczędzamy? Jaka jest jakość powietrza w mieszkaniu? Ile generujemy odpadundefinedw, czy ponownie wykorzystujemy surowce? W jakim stopniu jesteśmy samowystarczalni? Może produkujemy własną żywność... Czy architektura i wyposażenie domu umożliwia nam życie w zgodzie z naturą? Czy zapewniają nam pozwalający zachować zdrowie i psychiczną rundefinedwnowagę kontakt z przyrodą? Zadawanie tych pytań prowadzi nas do bardziej świadomych wyborundefinedw a przemysł i rynek do dostarczania nam bardziej zrundefinedwnoważonych rozwiązań.

harmonia we wnętrzu

Fot. houseofgrey.co.uk

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!