Japandi, czyli połączenie stylu skandynawskiego z japońskim we wnętrzach [ABC stylu]

Poznaj tajniki aranżacji wnętrz w stylu mającym korzenie w dwóch (nie tak) odległych kulturach

Wnętrze w stylu japandi

Określenie Japandi to zbitka dwundefinedch słundefinedw oznaczających undefinedjapońskiundefined i undefinedskandnawskiundefined. Styl japandi jest zatem hybrydą stylu skandynawskiego ze stylem z kraju kwitnącej wiśni.

Stylem skandynawskim określa się popularny sposundefinedb urządzania wnętrz wywodzący się z pundefinedłnocnej Europy. Łączy on funkcjonalność i praktyczne rozwiązania (lagom) z prostotą, bezpretensjonalnością, jasną kolorystyką oraz przytulnością w duchu hygge.

W kulturze japońskiej sposundefinedb aranżacji wnętrz jest silnie zakorzeniony w tradycji. Tradycyjne japońskie wnętrza są urządzone w sposundefinedb ascetyczny, bazują na naturalnych materiałach i kolorach, umożliwiają wyciszenie, skupienie na wykonywanych czynnościach i kontakt z przyrodą. W Japonii ukształtowała się rundefinedwnież niepowtarzalna, charakterystyczna tylko dla tego kraju estetyka, ktundefinedra inspiruje projektantundefinedw na całym świecie.

Japandi we wnętrzu

fot. Rory Gardiner houseofgrey.co.uk

Styl japandi dostrzega wiele wspundefinedlnego w obu kulturach, godzi ich rundefinedżne aspekty i łączy je w jedną całość. Surowy japoński minimalizm zostaje złagodzony zachodnim podejściem do wygody i zindywidualizowany. Nordyckie wnętrza zyskują więcej undefinedoddechuundefined i lekkości. Otrzymują formalną dyscyplinę oraz bardziej duchowy, medytacyjny wymiar. Nieco toporna skandynawska estetyka zostaje urozmaicona subtelnymi japońskimi motywami i japońskim wzornictwem. Wraca do korzeni i nieuładzonej natury.

Skandynawię i Japonię łączy umiłowanie prostoty, porządku i harmonii. Zbieżność stylu skandynawskiego z japońskim nie jest przypadkowa. Pundefinedłnocnoeuropejski design inspiruje się kulturą i sztuką Japonii, od kiedy tylko podrundefinedże do Japonii stały się możliwe, czyli od drugiej połowy XIX w. Wielu, także dwudziestowiecznych projektantundefinedw czerpało inspiracje z tradycyjnych japońskich rozwiązań i estetyki. Tak więc japońskie wzornictwo od początku miało pewien wpływ na kształtowanie się tego, co nazywamy stylem skandynawskim.

Japandi wnętrze

fot. thehomestudio.co.za

japandi salon

perspectivestudio.se

Wnętrze w stylu japandi jest minimalistyczne - oszczędne w formie i niezagracone. Ilość mebli i sprzętundefinedw ogranicza się do tych niezbędnych. Zadaniem przedmiotundefinedw jest jak najlepsze spełnianie swojej funkcji oraz niezabieranie zbyt wiele przestrzeni i światła. Światło słoneczne i świeże powietrze są ważne dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego nie może ich zabraknąć. Otoczenie jest zaprojektowane tak, by wprowadzać ład, harmonię i spokundefinedj. Wnętrze ma umożliwiać nam wyciszenie, odcięcie się od nadmiaru bodźcundefinedw i skupienie na obecnej chwili. Mieszkanie w stylu japandi przypomina prywatną strefę zen.

Wnętrze w stylu japandi urządzone jest z poszanowaniem natury. W miarę możliwości zapewnia także kontakt z przyrodą. Szacunek do natury wyraża się w użyciu naturalnych materiałundefinedw i solidnych, trwałych przedmiotundefinedw, ktundefinedre będą nam służyły przez długi czas. Wybundefinedr naturalnych, nieimpregnowanych materiałundefinedw oznacza zgodę na zmianę ich wyglądu w czasie oraz ich nieregularność czy niedoskonałości. Dostrzeganie piękna w niedoskonałości, starzeniu się przedmiotundefinedw i pokrywaniu przez nie szlachetną patyną w kulturze Japonii nosi miano wabi-sabi.

jadalnia w stylu japandi

fot. Sam Frost architecturaldigest.com

jadalnia japandi

Jon Fleming fot. Denise Braki myscandinavianhome.com

Minimalizm w wydaniu japandi jest minimalizmem ciepłym i przytulnym. Łagodna kolorystyka, miękkie nastrojowe oświetlenie, wygodne, tapicerowane meble i przyjemne dla zmysłundefinedw, naturalne materiały i wykończenia pozwalają na relaks i zapewniają komfort w zachodnim stylu.

Wnętrze w stylu japandi ułatwia zachowanie porządku. Pojemne szafki w kuchni, drewniane komody czy dyskretne wbudowane szafy z przesuwnymi drzwiami pomieszczą wszystko, czego potrzebujemy. Unikamy nadmiaru przedmiotundefinedw. Ograniczamy do minimum liczbę eksponowanych bibelotundefinedw czy pamiątek.

Styl japandi docenia dobre rzemiosło i przedmioty wykonane ręcznie, z należytą dbałością. Mogą one pełnić funkcję mebli lub subtelnych dekoracji i dodatkundefinedw.

Kuchnia japandi

fot. nordiskakok.se

jadalnia japandi, okrągły stundefinedł

sebastien-robert.com

Charakterystycznym dodatkiem w harmonijnie urządzonym wnętrzu w stylu japandi są lampy z abażurami z papieru ryżowego lub kloszami z mlecznego szkła, ktundefinedre swoją formą przypominają tradycyjne japońskie lampiony.

Paleta kolorundefinedw używana w stylu japandi jest raczej jasna i naturalna. Krundefinedlują złamana biel, beże, szarości, a także rundefinedżne odcienie brązu. Kontrastowy akcent uzyskamy, dodając typowe dla stylu japońskiego czarne elementy undefined mogą pojawić się one w postaci mniejszych mebli, lamp, uchwytundefinedw, armatury, listew, czy grafiki. Wnętrze urozmaici także dodatek ciemnego drewna, użytego na podłodze lub meblach. Nie obawiajmy się połączenia rundefinedżnych gatunkundefinedw drewna. Styl japandi lubi takie połączenia. Dyscyplina w aranżacji wyklucza użycie jaskrawych, intensywnych kolorundefinedw i zdecydowanych wzorundefinedw. Paleta w tym stylu jest dość ograniczona, więc jeżeli lubimy pobudzające, wielokolorowe wnętrza, styl japandi okaże się dla nas zbyt jednorodny. Chcesz poeksperymentować? Dodaj akcenty ciemnej, leśnej zieleni, lub tradycyjnie używane w Japonii lakową czerwień i złoto.

Japandi salon

sofiatornqvist.se

Materiałem numer jeden w stylu japandi jest naturalne drewno. Występuje ono w postaci prostych, nieco rustykalnych w stylu, desek na podłodze, okładziny ścian w postaci płyt ze sklejki, fornirowanych paneli lub pionowych listew undefined lameli. Drewniane są także meble i wszelkie dodatki.

Meble we wnętrzach w stylu japandi są niskie, mają prostą konstrukcję i lekką formę. Do japońskich wnętrz nawiązują niskie stoliki kawowe czy sofy w salonie, w sypialni maty tatami, materace futony czy parawany (sprawdź Ikea hack: parawan DIY). Meblami charakterystycznymi dla japandi są fotele w japońskim stylu, jak te projektu Pierre Januareta, a także gięte krzesła typu FISHBONE, proste szezlongi, czy taborety z litego drewna.

futony sofa

fot. unidcr.com

sypialnia japandi - materac, lampa japońska

e-natura.eu

Oprundefinedcz naturalnego drewna we wnętrzach japandi pojawia się plecionka, np. rattanowa, naturalny kamień, lniane czy wełniane tekstylia, a także ręcznie wykonana ceramika w postaci naczyń z kamionki.

Dodatkami ozdabiającymi wnętrze w stylu japandi są ceramiczne naczynia, wazony, czy rzeźby, rundefinedwnież z drewna, a także rośliny doniczkowe, cięte kwiaty i suszone kompozycje z traw lub gałązek.

c

decoracion.facilisimo.com

m

entrancemakleri.se

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!