Zakup mieszkania od syndyka. Jak to zrobić? Czy są jakieś zagrożenia?

Postępowanie upadłościowe jest często ostatnią szansą dłużników na wyjście „na prostą”. Sprzedaż majątku upadłego jest natomiast szansą dla potencjalnego inwestora do nabycia nieruchomość od syndyka. Czy taki zakup jest bezpieczny?


O czym przeczytasz?

Postępowanie upadłościowe, co to takiego?

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe, zawierającej przepisy dotyczące polskiego postępowania upadłościowego i postępowania naprawczego. Reguluje ona zasady wspundefinedlnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużnikundefinedw (przedsiębiorcundefinedw i osundefinedb fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz skutki ogłoszenia upadłości.

Ponadto regulowała ona przed 1 stycznia 2016 zasady postępowania naprawczego wobec przedsiębiorcundefinedw zagrożonych niewypłacalnością.

Postępowanie upadłościowe rządzi się swoimi prawami i jest dość sformalizowane.

Nad postępowaniem czuwa syndyk, ktundefinedry jest organem postępowania upadłościowego. Do jego powołania dochodzi w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości.

Nie występuje on zatem w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości, w ktundefinedrym to sąd dopiero bada zasadność wniosku upadłościowego.

Na tym etapie może undefined acz nie musi undefined pojawić się za to organ w postaci tymczasowego nadzorcy sądowego, ustanawiany w celu zabezpieczenia majątku dłużnika. Jego kompetencje są jednak dalece węższe od uprawnień i zadań syndyka. Za sprawowaną funkcję syndykowi należy się wynagrodzenie.

Syndyk i jego obowiązki

Do podstawowych zadań syndyka należy objęcie majątku upadłego, zarządzanie nim, zabezpieczenie go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystąpienie do jego likwidacji.

Krundefinedtko rzecz ujmując, syndyk ma przede wszystkim doprowadzić do upłynnienia majątku upadłego, tak aby z pozyskanych środkundefinedw możliwe było wykonanie planu podziału, czyli zaspokojenie wierzycieli. Zanim jednak do tego dojdzie, na syndyku spoczywa szereg innych powinności.

Jest on chociażby odpowiedzialny za sprawozdawczość upadłego, a to oznacza np. konieczność sporządzania corocznych sprawozdań finansowych. Dlatego jeśli upadły posiada jakieś nieruchomości, syndyk w ramach zaspokajania długundefinedw wierzycieli może sprzedać np. lokal.

Ponieważ postępowanie upadłościowe, stało się niezwykle popularne, szczegundefinedlnie jeśli chodzi o upadłość konsumencką, tym samym na rynku coraz częściej pojawiają się ofert na taki zakup.

Mieszkanie w postępowaniu upadłościowym dotyczącym upadłego konsumenta

Rozważając zakup nieruchomości w postępowaniu upadłościowym należy zwrundefinedcić uwagę na to, kto jest upadłym tzn. czy jest to osoba fizyczna, gdzie będziemy mieć do czynienia z upadłością konsumencką czy też będzie to przedsiębiorca.

W sytuacji, kiedy nieruchomość sprzedawana jest w postępowaniu upadłościowym osoby fizycznej, przepisy regulujące upadłość konsumencką stanowią, że upadły może otrzymać środki na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych (z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy).

Co oznacza, że nie powinno, i w większości przypadkundefinedw nie ma problemu z opuszczeniem mieszkania przez upadłego.

Upadły przedsiębiorca a zakup jego nieruchomości od syndyka

Należy mieć na uwadze, że w przypadku, gdy przedsiębiorca wynajmował komuś lokal, sama umowa sprzedaży nieruchomości nie daje podstawy do wyeksmitowania zamieszkujących w niej właścicieli czy też innych osundefinedb.

Jeśli mieszkańcy nie chcą wyprowadzić się z własnej woli, niestety będzie potrzebny nakaz eksmisji z klauzulą wykonalności.

Więcej na temat esksmisji z nieruchomości przeczytasz w tym miejscu.

Dlatego jeśli planujemy zakup nieruchomości od przedsiębiorcy warto sprawdzić czy nie zakupimy lokalu undefinedz lokatorami w pakiecieundefined.

Co dzieje się z prawami i roszczeniami względem kupowanej nieruchomości?

Artykuł 313 Prawa upadłościowego wskazuje, że sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej, co oznacza, że nabywca składnikundefinedw masy upadłości nie odpowiada za zobowiązania podatkowe upadłego, rundefinedwnież te powstałe po ogłoszeniu upadłości.

Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej lub nieujawnionych w ten sposundefinedb, lecz zgłoszonych sędziemu-komisarzowi w terminie 30 dni od obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o ogłoszeniu upadłości.

W tym miejscu dowiesz się jak należy czytać księgę wieczystą i na co zwrundefinedcić uwagę.

Prawa, ktundefinedre nie wygasają

Istnieją jednakże prawa, ktundefinedre mimo zakupu nieruchomości nie wygasają, pozostając w mocy bez potrącania ich wartości z ceny nabycia.

Należą do nich:

  • służebność drogi koniecznej,
  • służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia,
  • służebność przesyłu.

Zarundefinedwno użytkowanie, jak i prawa dożywotnika pozostają w mocy, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia.

Na wniosek właściciela nieruchomości władnącej, zgłoszony najpundefinedźniej w zarzutach do planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej, sędzia-komisarz może postanowić, że służebność gruntowa, ktundefinedra nie znajduje pełnego pokrycia w cenie nabycia, zostaje utrzymana w mocy, jeżeli jest dla nieruchomości władnącej konieczna, a nie obniża w sposundefinedb istotny wartości nieruchomości obciążonej.

Czy każdy może kupić nieruchomość od syndyka?

W zasadzie każdy. Prundefinedcz rzeczy tak oczywistej jak odpowiednie zasoby, należy mieć zdolność do czynności prawnych.

Ograniczenia dotyczą wyłącznie syndyka oraz osundefinedb jego najbliższych.

Jak wygląda zakup nieruchomości od syndyka?

Jak pisałem powyżej, zadaniem syndyka jest przede wszystkim upłynnienie majątku upadłego, w celu jak najszerszego zaspokojenia wierzycieli. Jeżeli więc planowana jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości, przy sporządzaniu spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości, albo odrębnie, jeżeli możliwość takiej sprzedaży ujawniła się na pundefinedźniejszym etapie, biegły wybrany przez syndyka sporządza opis i oszacowanie przedsiębiorstwa upadłego. Znajdą sie w nim rundefinedwnież nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu albo aukcji. Warunki przetargu lub aukcji zatwierdza sędzia-komisarz, ktundefinedry czuwa nad całym postępowaniem.

Informacja o przetargu lub aukcji ogłaszana jest przez obwieszczenie co najmniej na dwa tygodnie, a jeżeli przetarg albo aukcja dotyczy przedsiębiorstwa spundefinedłki publicznej (co najmniej na sześć tygodni) przed terminem posiedzenia wyznaczonego w celu ich przeprowadzenia.

Przeprowadza się ją na posiedzeniu jawnym. Prowadzi je syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza, natomiast wyboru oferenta dokonuje syndyk. Ostatecznie, wybundefinedr wymaga jednak zatwierdzenia przez sędziego-komisarza.

Opodatkowanie nieruchomości zakupionej od syndyka

Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarundefinedw i usług, wskazuje, że płatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o ktundefinedrej mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Nie jest więc podatnikiem VAT ktoś, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za ktundefinedre nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Reasumując, jeśli sprzedawana nieruchomość nie była wcześniej wykorzystywana w przedsiębiorstwie, wundefinedwczas najprawdopodobniej obowiązek podatkowy w postaci podatku VAT nie powstaje.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!