Warto rozmawiać: negocjacja ceny mieszkania. Poradnik

Twoje mieszkanie przypadło do gustu potencjalnemu kupcowi. To jeszcze jednak nie czas na odpoczynek - jesteś za połową drogi do otrzymania gotówki. Dowiedz się, jak negocjować cenę mieszkania i czego się spodziewać w trakcie negocjacji.


O czym przeczytasz?

Negocjacja ceny mieszkania - na co się przygotować?

Negocjacja ceny mieszkania z punktu widzenia kupującego nic nie kosztuje, a obniżenie ceny pierwotnej o każdy procent wiąże się dla niego z zyskiem nawet kilku tysięcy złotych. Z tego też względu musisz być gotowy na to, że osoba zainteresowana kupnem Twojej nieruchomości niemal na pewno będzie chciała “zbić” Twoją cenę. 

Warto także mieć świadomość, że mieszkanie to najczęściej najdroższa inwestycja w życiu kupującego, która pochłania olbrzymie środki i bywa bardzo stresująca. Z drugiej strony, jeśli nie jesteś poważnym graczem na rynku nieruchomości, sprzedaż mieszkania prawdopodobnie także dla Ciebie jest olbrzymim przedsięwzięciem finansowym i podobnie obciąża Twoje nerwy.

Dlatego podstawowym warunkiem w negocjacjach ceny mieszkania jest zadbanie o wysoką kulturę osobistą i dokładne przemyślenie każdego argumentu - obu stron i przez obie strony. 

Jak negocjować cenę mieszkania - praktyczne wskazówki

Negocjacje mogą być stresujące, a niekiedy nawet prowadzić do sytuacji konfliktowych. Zarówno Ty jak i kupujący chcecie wywalczyć jak najlepsze warunki. Pamiętaj:

  • spokój i wysoka kultura osobista są najważniejsze
  • jeśli warunek kupującego jest dla Ciebie nie do zaakceptowania i wzbudza to Twoje silne emocje, skutecznym sposobem jest poproszenie o czas na przemyślenie tematu
  • kupującym łatwiej jest zrezygnować z transakcji, ponieważ na rynku nie brakuje ofert. Nie oznacza to, że musisz być uległy, jednak też nie negocjuj z pozycji siły
  • na koniec negocjacji wszystko spiszcie - upewniając się, że najbardziej istotne punkty zostały odpowiednio zrozumiane.

Przed negocjacjami ceny mieszkania z kupującym:

  • zdobądź wiedzę na temat trendów na rynku nieruchomości - przejrzyj ogłoszenia w popularnych serwisach, bądź na bieżąco z sytuacją aktualnie zaciągających kredyt hipoteczny. Tego typu informacje znajdziesz na mieszkanie.pl
  • przyjrzyj się krytycznie sprzedawanemu mieszkaniu. Jeśli jesteście już po prezentacji zastanów się, jakie elementy Twoim zdaniem wzbudziły niezadowolenie potencjalnego kupca - prawdopodobnie użyje ich jako karty przetargowej. Zastanów się, czy jesteś w stanie zrównoważyć dany mankament jakimś zdecydowanym plusem, a jeśli nie - na jak duże ustępstwa cenowe jesteś w stanie przystać ze względu na tę konkretną rzecz

Transakcja kończy się dopiero wtedy, gdy otrzymasz pieniądze na konto. Dlatego masz prawo do weryfikacji finansowych możliwości kupującego. Jeśli nie wykorzystuje on środków własnych, ale ma zamiar kredytować zakup, istotne jest ustalenie, czy zna już swoją zdolność kredytową i czy ma odpowiedni wkład własny. 

Ile można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Twój potencjalny kupiec z pewnością uzbroił się w wiedzę, kiedy negocjować cenę mieszkania. Zapewne jest on świadomy, że zdecydowanie większy margines do negocjacji jest na rynku wtórnym niż pierwotnym. Jest to związane z faktem, że niemal każda już używana nieruchomość ma mankamenty lub rzeczy, które można za mankamenty uznać i łatwo nimi uzasadnić potrzebę obniżki ceny wyjściowej. 

Zgodnie ze statystykami, na rynku wtórnym możliwe jest wynegocjowanie obniżki wyjściowej ceny mieszkania nawet o 1000 złotych na każdym metrze kwadratowym! Oczywiście im dokładniejsza będzie Twoja wstępna wycena mieszkania, tym mniejszy margines do negocjacji pozostaje dla kupującego, a Ty masz mocne argumenty nad utrzymaniem swojej ceny wyjściowej. 

Dowiedz się, jak wycenić mieszkanie na sprzedaż

Gdzie prowadzić negocjacje?

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz mieszkanie bezpośrednio czy z pomocą biura nieruchomości, negocjacje możesz prowadzić zarówno osobiście w mieszkaniu, które jest przedmiotem sprzedaży albo miejscu neutralnym - na przykład w restauracji. Jeżeli współpracujesz z agentem nieruchomości, możesz poprosić go o wsparcie i prowadzenie negocjacji za Ciebie i/lub udostępnienie siedziby biura do rozmów z potencjalnym kupcem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów zwłaszcza, jeśli bardzo denerwujesz się negocjacją ceny mieszkania. Pośrednicy mają znacznie większe doświadczenie w prowadzeniu takich rozmów, a podobnie jak Tobie, im również zależy na wysokiej cenie końcowej, ponieważ to od niej otrzymają wyrażoną w procentach prowizję.

Więcej informacji na temat sprzedaży nieruchomości krok po kroku znajdziesz w bezpłatnym ebooku Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania

Jak sprzedać mieszkanie. Poradnik

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement