Jest kilka sposobów, aby zostać jedynym właścicielem nieruchomości

Wraz z moim rodzeństwem odziedziczyliśmy dom z działką. Teraz każdy z nas ma prawo do 1/3 nieruchomości. Zastanawiam się, co trzeba zrobić, aby znieść współwłasność tej nieruchomości. Jakie są możliwości prawne?


O czym przeczytasz?

Dom z działką odziedziczony po matceWspundefinedłwłasność to ułamkowe prawo do całości nieruchomości. Warto o tym pamiętać, bo niektundefinedrzy uważają, że w ramach wspundefinedłwłasności mają prawo do części nieruchomości, a więc mogą nią dysponować, tymczasem tak nie jest. Zgodnie z kodeksem cywilnym, decyzje dotyczące nieruchomości muszą podejmować wszystkie osoby, ktundefinedre mają ułamkowe prawa do nieruchomości.

Zniesienie wspundefinedłwłasności jest możliwe albo poprzez akt notarialny, jeśli wspundefinedłwłaściciele porozumieli się do co dalszego losu nieruchomości, albo przed sądem.

W sprawie nieruchomości można się dogadać

W przypadku aktu notarialnego konieczne jest porozumienie wspundefinedłwłaścicieli. Może ono zakładać podział nieruchomości na takie części, jakie wynikają z udziału poszczegundefinedlnych osundefinedb we wspundefinedłwłasności, może dojść do przeniesienia prawa cząstkowego na wskazaną osobę w zamian za spłatę, możliwe jest także rozwiązanie pośrednie. Przykładowo undefined jeśli działka jest na tyle duża, że można ją podzielić na trzy, możliwy jest taki podział, że dwie osoby dostają po nowo wydzielonej działce, a trzecia otrzymuje resztę gruntu z domem. Jako że wartość działki z domem jest wyższa od niezabudowanego gruntu, ta trzecia dodatkowo musi zapłacić pozostałym część wartości domu w formie spłaty.

Jeśli spłata ma nastąpić przy zawarciu umowy notarialnej, wundefinedwczas notariusz po prostu dokona takich zmian w akcie własności nieruchomości, ktundefinedre będą skutkować przeniesieniem własności na wskazaną osobę. Ale jeśli na przykład spłata ma się odbyć w określonym czasie po zawarciu ugody przed notariuszem, prowadzącej do zniesienia wspundefinedłwłasności, możliwe jest wpisanie obciążeń na rzecz pozostałych osundefinedb do hipoteki.

Wspundefinedłwłasność może znieść sąd

Procedurę zniesienia wspundefinedłwłasności można przeprowadzić także przed sądem. Tutaj są trzy opcje. Pierwsza zakłada podział nieruchomości w taki sposundefinedb, aby wszystkie strony uzyskały taką część nieruchomości, ktundefinedra odpowiada ich udziałowi we wspundefinedłwłasności. Podział fizyczny, bo o nim mowa, będzie możliwy, jeśli wszystkie strony się na niego zgodzą i jeśli taki podział jest możliwy. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy np. po podziale gruntu powstają wprawdzie trzy rundefinedwnej wielkości nieruchomości, ale jedna ze względu na inne przepisy ma niższą wartość niż pozostałe (bo np. przepisy dotyczące służebności uniemożliwiają budowę domu na tym gruncie).

Jeżeli podział fizyczny nie jest możliwy, sąd może zdecydować o podziale nieruchomości z obowiązkiem spłaty na rzecz części byłych wspundefinedłwłaścicieli. Sąd wydziela to, co jest możliwe do wydzielenia i przyznaje poszczegundefinedlne części nieruchomości byłym wspundefinedłwłaścicielom, ale ci, ktundefinedrzy z jakiegoś powodu dostali najmniej wartościową część działki, otrzymają jeszcze wypłatę w gotundefinedwce od pozostałych.

Jeśli i takie rozwiązanie nie jest możliwe, sąd może podjąć decyzję o wystawieniu nieruchomości na sprzedaż, w drodze licytacji, a uzyskane środki są dzielone pomiędzy byłych wspundefinedłwłaścicieli w taki sposundefinedb, jaki odpowiada ich udziałowi we wspundefinedłwłasności. Czyli w tym przypadku undefined każde z trundefinedjki rodzeństwa otrzymałoby 1/3 sumy uzyskanej z licytacji.

Wystarczy sprzeciw jednego wspundefinedłwłaściciela

Oczywiście, do sprzedaży nieruchomości przez wspundefinedłwłaścicieli może dojść na normalnej drodze, bez angażowania sądu. Jednak procedura sądowa jest pomocna w sytuacji, kiedy jeden ze wspundefinedłwłaścicieli nie zgadza się na propozycje podziału, z jakimi wyszli pozostali posiadacze ułamkowych części nieruchomości.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!