Prawo

Testament małżonków a zachowek dla dzieci. Odpowiadamy na pytanie

Zdarza się, że ludzie myśląc o rozporządzeniu swoim majątkiem na wypadek śmierci, mimo, że posiadają grono spadkobierców decydują się przepisać cały majątek na jedną tylko osobę. Czy sporządzając testament da się wykluczyć innych spadkobierców?

Łukasz Jasiński, 07 sty 2022
Długi w spadku. Co można zrobić?

Dziedziczenie dotknęło lub dotknie kiedyś każdego z nas. O ile spadkodawca posiada majątek, a nie ma długów - problem nie istnieje. Co jednak, gdy osoba zmarła w spadku zostawiła same długi?

Łukasz Jasiński, 22 gru 2021
Zrzeczenie się spadku. Jak można dokonać tego skutecznie?

Spadek może kojarzyć się z uzyskaniem po śmierci najbliższej osoby pewnej korzyści majątkowej. Prócz praw, na spadkobiercy mogą ciążyć pewne obowiązki, a nawet długi. Dlatego część spadkobierców decyduje się na zrzeczenie się prawa do spadku.

Łukasz Jasiński, 28 cze 2021
Roszczenie o zachowek. Czy można je zablokować w przyszłości?

Mieszkanie zwykle wchodzi do spadku. Jeśli spadkodawca za życia przekaże jakiś składnik majątkowy na rzecz osoby spoza kręgu spadkobierców, to mają oni prawo do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę. Jak można je zablokować?

Łukasz Jasiński, 27 mar 2021
Dziedziczenie mieszkania komunalnego.

Jaka jest podstawa prawna dziedziczenia mieszkania komunalnego? Jakie przesłanki należy spełnić, aby doszło do skutku i w jaki sposób zagadnienie to kształtuje się w orzecznictwie?

Łukasz Jasiński, 21 mar 2021
Wydziedziczenie a mieszkanie. Wszystko co trzeba wiedzieć.

To instytucja prawa spadkowego, która daje możliwość pozbawienia potencjalnych spadkobierców prawa do zachowku. Czym w praktyce jest i w jaki sposób wpływa na kwestie związane z mieszkaniem spadkodawcy? Co oznacza znane z KC "przebaczenie"?

Łukasz Jasiński, 18 lut 2021