Jakie ma możliwości wynajmujący gdy najemca nie płaci czynszu?

Jesteś wynajmującym, który szczęśliwie znalazł najemców swojego lokalu. Co zrobić jeśli szczęście obróci się w dyskomfort albo nawet w koszmar? Coraz więcej najemców nie płaci czynszu.


O czym przeczytasz?

Jak pozbyć się lokatora z mieszkania?

W sytuacji w ktundefinedrej najemca przestrzega postanowień zawartej z wynajmującym umowy najmu i dokonuje terminowych spłat czynszu wynajmujący nie ma większych powodundefinedw do obaw. Co jednak zrobić gdy najemca uchyla się od obowiązku płacenia czynszu?

Podstawa prawna

Kwestie związane z umową najmu reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny oraz ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorundefinedw, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 659 KC undefinedprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umundefinedwiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.undefined

Jak zostało to wskazane w definicji umowy najmu, po stronie najemcy ciąży obowiązek uiszczania oznaczonego w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju czynszu. Co jednak zrobić w sytuacji gdy najemca uchyla się od leżącego po jego stronie obowiązku zapłaty czynszu?

Wypowiedzenie umowy najmu

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego w sytuacji gdy najemca nie realizuje ciążącego na nim obowiązku regularnej zapłaty czynszu jest możliwe wtedy gdy ziszczą się określone przez prawo przesłanki.

Zgodnie z ustawą, aby możliwe było wypowiedzenie umowy najmu musimy mieć do czynienia z sytuacją w ktundefinedrej najemca spundefinedźnia się z zapłatą czynszu za co najmniej 3 pełne okresy płatności i pomimo pisemnego zawiadomienia go przez wynajmującego o zamiarze wypowiedzenia stosunku najmu oraz po wyznaczeniu dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległych oraz przyszłych należności, najemca nie podejmuje żadnych czynności zmierzających do pozbycia się długu. W takiej sytuacji, wynajmujący może dokonać wypowiedzenia umowy najmu nie pundefinedźniej niż na miesiąc naprzundefinedd, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Powyższe kroki można także z powodzeniem zastosować w sytuacji w ktundefinedrej najemca płaci co miesiąc tylko część czynszu a zaległości, stanowią sumę kwoty czynszu za 3 pełne okresy płatności.

Dochodzenie praw wynajmującego na drodze sądowej

Sposobem na dochodzenie praw przez wynajmującego jest także wystąpienie przeciwko najemcy do sądu z pozwem o zapłatę zaległego czynszu. W takim przypadku, gdy zaległości z tytułu zaległego czynszu nie przekraczają kwoty 20.000,00 zł sprawa będzie rozpatrywana przez sąd w postępowaniu uproszczonym. Oznacza to nieco mniej formalności i złożeniu pozwu na specjalnym formularzu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, wynajmujący może dochodzić od najemcy odsetek za czas opundefinedźnienia, nawet jeśli nie poniundefinedsł żadnej szkody i chociażby opundefinedźnienie nie było zawinione przez najemcę. Odsetki ustawowe za opundefinedźnienie mogą być naliczane przede wszystkim od zaległości z tytułu czynszu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie naliczeniu odsetek od innych opłat do ktundefinedrych najemca był zobowiązany w ramach umowy najmu (np. opłata za Internet, telewizję, telefon).

Prawo zastawu na rzeczach ruchomych

Istnieją regulacje zawarte w Kodeksie cywilnym, ktundefinedre mogą zabezpieczyć interes wynajmującego przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, a będą jednocześnie mocno uporczywe dla nieuczciwego najemcy. Wprowadzają one m.in. możliwość ustanowienia przez wynajmującego zastawu na rzeczach ruchomych wniesionych do wynajmowanego lokalu zarundefinedwno przez najemcę jak i osoby mu najbliższe lub zamieszkujące wspundefinedlnie z nim. Warunkiem koniecznym jest jednak zaleganie przez najemcę z zapłatą czynszu lub świadczeń dodatkowych przez okres krundefinedtszy niż rok. Zgodnie bowiem z treścią art. 670 k.c. undefineddla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z ktundefinedrymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciuundefined.

Skierowanie do sądu pozwu o eksmisję

W sytuacji gdy wcześniej opisywane metody nie przyniosły rezultatu, a w szczegundefinedlności gdy wręczenie wypowiedzenia zalegającemu z czynszem najemcy nie przyniosło zamierzonego efektu, wynajmujący może wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję.

Pozwem o eksmisję wynajmujący kieruje do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (najemcy), a więc miejsca w ktundefinedrym pozwany przebywa z zamiarem stałego pobytu. Najczęściej miejscem tym jest lokal będący przedmiotem umowy najmu z ktundefinedrego pozwany ma być eksmitowany. Postępowanie w sprawie eksmisji zostanie zakończone wydaniem przez sąd wyroku nakazującego eksmisję, ktundefinedry zaopatrzony w klauzulę wykonalności będzie stanowić podstawę do wszczęcia przez komornika postępowania egzekucyjnego, ktundefinedrego celem jest wyeksmitowanie uciążliwego najemcy.

Warto jednak pamiętać, że komornik nie będzie mundefinedgł dokonać skutecznego wyeksmitowania najemcy do momentu w ktundefinedrym nie wskaże on w terminie 6 miesięcy miejsca swojego tymczasowego zamieszkania. W sytuacji gdy najemca nie znajdzie we wskazanym przez ustawodawcę terminie tymczasowego miejsca zamieszkania, komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne może podjąć czynności zmierzające do przymusowego usunięcia najemcy z zajmowanego przez niego lokalu i ulokowania go w schronisku lub innej placundefinedwce tego rodzaju.

Jak widać nawet tak kategoryczny krok prawny może okazać się nieskuteczny lub powodować kolejne problemy i koszty po stronie wynajmującego. Powyższy problem może w dużej mierze rozwiązać umowa najmu okazjonalnego. Jej wzundefinedr oraz opis podstawowych regulacji znajdziesz tu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!