Prawo

Najem okazjonalny a prawa właściciela mieszkania zastępczego

Najem okazjonalny jest bezpieczną alternatywą dla wynajmujących, którzy chcą podreperować swój budżet. Standardem jest, że taka umowa zabezpiecza wynajmującego i daje komfort najemcy, ale co z osobą, która zgadza się przyjąć najemcę pod własny dach?

Łukasz Jasiński, 23 wrz 2022
Eksmisja a przepisy covidowe. Czy znowu można eksmitować najemców?

Jednym z rozwiązań, które miało chwilowo ulżyć i ochronić najuboższych, był zakaz eksmisji. Dziś, kiedy pandemia dobiega końca, wracają przedpandemiczne przepisy. Rynek sugerował, że zakaz ten był bezcelowy i krzywdzący wynajmujących.

Łukasz Jasiński, 14 cze 2022
Wypowiedzenie umowy najmu

Wypowiedzenie umowy najmu to jedna z najbardziej popularnych form zakończenia stosunku prawnego łączącego najemcę z wynajmującym. Jak skutecznie dokonać wypowiedzenia i na co uważać? Podpowiadamy.

Łukasz Jasiński, 09 cze 2022
Najem. Wady zagrażające zdrowiu

W teorii każdy wie czym jest najem, jakie warunki należy spełnić by zamieszkać w lokalu. Co jednak zrobić kiedy jego stan zagraża naszemu życiu a mamy zawartą umowę? Czy musimy tam mieszkać? Płacić umówiony czynsz?

Łukasz Jasiński, 07 kwi 2022
Zachowanie najemcy a porządek domowy

Są miejsca, gdzie kładzie się nacisk na stosowny strój czy zachowania ze względu na role społeczne tam przyjmowane. Wydaje się, że w wynajętym lokalu – dzięki wielu uprawnieniom – możemy robić wszystko nie zwracając uwagi na innych. Czy na pewno?

Łukasz Jasiński, 14 mar 2022
Najem a rozliczanie podatku od mediów

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu. To jednak tylko część opłat. Co z mediami znajdującymi się w lokalu? Kto powinien za nie płacić? Najemca czy wynajmujący? I co z odprowadzaniem podatków?

Łukasz Jasiński, 19 lut 2022
Umowa najmu. Ulepszenia zwiększające wartość, a ich rozliczenie.

Najemca może dokonywać ulepszeń w przedmiocie najmu, które zwiększają jego wartość. Po zakończeniu najmu powstaje jednak konieczność dokonania rozliczeń tych modyfikacji. Czym są ulepszenia i w jaki sposób można dokonać ich rozliczenia?

Łukasz Jasiński, 04 sty 2022
Najem okazjonalny. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Umowa najmu okazjonalnego to szczególny kontrakt wprowadzony z myślą o właścicielach lokali mieszkalnych, aby chronić ich prawa w razie problemów z kłopotliwymi najemcami. Czym jest umowa najmu okazjonalnego i jakie prawa wiążą się z jej zawarciem?

Łukasz Jasiński, 07 wrz 2021