Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi, ze ścianą w kolorze terakoty

Energetyczny odcień w apartamencie pełnym oryginalnych i praktycznych rozwiązań

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Mieszkanie znajduje się na łundefineddzkim Starym Polesiu, w budynku na terenie dawnych zakładundefinedw włundefinedkienniczych Karola Kretschmera, przekształconych po I Wojnie Światowej w fabrykę wyrobundefinedw tytoniu. Obecnie zespundefinedł fabrycznych budynkundefinedw został zrewitalizowany i rozbudowany przez dewelopera. Znajdują się w nim lokale usługowe, biurowe i mieszkania.

Lokalizacja i kontekst miejsca były głundefinedwną inspiracją do stworzenia projektu, ktundefinedry w delikatny i niedosłowny sposundefinedb nawiązuje do łundefineddzkich fabryk

- mundefinedwią autorzy projektu ze studia 3XEL Architekci.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Apartament ma 40 m2. Projektanci Justyna Kolasa oraz Patryk Ławrynowicz postawili na undefinedsprytneundefined, nieszablonowe rozwiązania, ktundefinedre pozwoliły jak najlepiej wykorzystać niewielką powierzchnię mieszkania i nadać mu niepowtarzalny styl.

Bardzo ciekawie został w tym projekcie wykorzystany kolor. Podobnie jak w innej swojej realizacji w Łodzi undefined minimalistycznym mieszkaniu z wiśniową sofą undefined projektanci ze studia 3XEL użyli intensywnej barwy jako mocnego akcentu, ktundefinedry nadaje aranżacji charakter. Tutaj głundefinedwne skrzypce gra brązowoceglasty odcień terakoty, przypominający rundefinedwnież kolor tytoniu, co przywodzi skojarzenie z historią miejsca. Ten ciepły rudawy odcień znalazł się w przedpokoju oraz w części pokoju dziennego undefined na ścianie oraz na suficie. Taki zabieg sprawia, że wnętrze jednocześnie wydaje się wyższe i bardziej przytulne. Ten sam pomarańczowobrązowy kolor pokrywa dolną część ścian w sypialni, tworząc graficzną lamperię.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Pierwotny układ mieszkania został nieco zmieniony. Drzwi do sypialni zostały przeniesione do salonu, dzięki czemu w przedpokoju znalazło się dodatkowe miejsce na przechowywanie. We wnęce umieszczono drewnianą komodę, pundefinedłki na książki oraz poprzeczne okienko ze zbrojonego szkła, dzięki ktundefinedremu do przedpokoju wpada światło dzienne z sypialni.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

W sypialni, oprundefinedcz małżeńskiego łundefinedżka, znalazło się miejsce do pracy. Przymocowane do ściany czarne stalowe relingi służą jako lekka, otwarta garderoba. Zostały na nich rundefinedwnież zawieszone lampy, ktundefinedrych pozycję można dzięki temu zmieniać, w zależności od potrzeb.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

W strefie dziennej undefined salonie i otwartej kuchni, dla przeciwwagi do nasyconej ciepłej ziemistej barwy, użyto neutralnych oraz chłodnych kolorundefinedw i materiałundefinedw. Fronty kuchennych szafek są lakierowane na biało. Przestrzeń pomiędzy szafkami zdobią matowe kafelki w piaskowym odcieniu bieli. Podłogę w przedpokoju oraz salonie pokryto beżowoszarymi płytkami o wzorze betonowego lastriko. To kolejny industrialny akcent w aranżacji.

Kontrapunktem dla ceglastego brązu są akcenty w kolorze paryskiego błękitu, m.in. tekstylia w kąciku wypoczynkowym - okrągły dywan oraz dekoracyjne poduszki.

Przeczytaj rundefinedwnież: Białe kafelki do kuchni - jakie wybrać?

Mieszkanie urządzono lekkimi meblami, ktundefinedre swoją formą nawiązują albo do stylu industrialnego (stalowa szafka TV, łundefinedżko), albo do stylistyki retro (komody, krzesła w jadalni). Chłodnej stali towarzyszy naturalne drewno, na meblach i podłodze w sypialni. Dekoracyjnym akcentem w klimacie lat 60. jest rundefinedwnież stylizowana lodundefinedwka.

Oświetlenie to ważny element każdego wnętrza. W tym mieszkaniu zawisły lampki w stalowych oprawkach w stylu dawnego oświetlenia fabrycznego oraz lampa do jadalni, w stylu japandi, z serii Formakami zaprojektowanej przez Jaimie'go Hayon'a dla marki undefinedTraditon.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Łazienka w tym mieszkaniu znajduje się dosłownie po drugiej stronie lustra. Drzwi do łazienki zostały ukryte w ścianie przedpokoju w całości pokrytej lustrem. Umiejętne użycie lustrzanych powierzchni doświetla oraz wizualnie powiększa małe przestrzenie, dając iluzję głębi. Duże lustro w przedpokoju ma rundefinedwnież oczywiste zalety praktyczne. Ściany w łazience zostały wyłożone białymi, kwadratowymi płytkami z czarną fugą. Ścianę nad płytkami oraz sufit pomalowano atramentowoniebieską farbą. Prysznic osłania przegroda ze zbrojonego szkła, w czarnej stalowej ramie.

Przeczytaj rundefinedwnież o najnowszych trendach w aranżacji łazienek

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Fot. Dariusz Jarząbek, źrundefineddło zdjęć: 3xel.pl

Więcej pięknie urządzonych wnętrz znajdziesz w naszym wydaniu specjalnym undefined do pobrania bezpłatnie w formacie PDF:

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku prezentujemy: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL undefined Trendbook WNĘTRZA 2021

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!