Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi, ze ścianą w kolorze terakoty

Energetyczny odcień w apartamencie pełnym oryginalnych i praktycznych rozwiązań

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Mieszkanie znajduje się na łódzkim Starym Polesiu, w budynku na terenie dawnych zakładów włókienniczych Karola Kretschmera, przekształconych po I Wojnie Światowej w fabrykę wyrobów tytoniu. Obecnie zespół fabrycznych budynków został zrewitalizowany i rozbudowany przez dewelopera. Znajdują się w nim lokale usługowe, biurowe i mieszkania.  

Lokalizacja i kontekst miejsca były główną inspiracją do stworzenia projektu, który w delikatny i niedosłowny sposób nawiązuje do łódzkich fabryk 

- mówią autorzy projektu ze studia 3XEL Architekci.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Apartament ma 40 m2. Projektanci Justyna Kolasa oraz Patryk Ławrynowicz postawili na „sprytne”, nieszablonowe rozwiązania, które pozwoliły jak najlepiej wykorzystać niewielką powierzchnię mieszkania i nadać mu niepowtarzalny styl. 

Bardzo ciekawie został w tym projekcie wykorzystany kolor. Podobnie jak w innej swojej realizacji w Łodzi – minimalistycznym mieszkaniu z wiśniową sofą – projektanci ze studia 3XEL użyli intensywnej barwy jako mocnego akcentu, który nadaje aranżacji charakter. Tutaj główne skrzypce gra brązowoceglasty odcień terakoty, przypominający również kolor tytoniu, co przywodzi skojarzenie z historią miejsca. Ten ciepły rudawy odcień znalazł się w przedpokoju oraz w części pokoju dziennego – na ścianie oraz na suficie. Taki zabieg sprawia, że wnętrze jednocześnie wydaje się wyższe i bardziej przytulne. Ten sam pomarańczowobrązowy kolor pokrywa dolną część ścian w sypialni, tworząc graficzną lamperię.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Pierwotny układ mieszkania został nieco zmieniony. Drzwi do sypialni zostały przeniesione do salonu, dzięki czemu w przedpokoju znalazło się dodatkowe miejsce na przechowywanie. We wnęce umieszczono drewnianą komodę, półki na książki oraz poprzeczne okienko ze zbrojonego szkła, dzięki któremu do przedpokoju wpada światło dzienne z sypialni.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

W sypialni, oprócz małżeńskiego łóżka, znalazło się miejsce do pracy. Przymocowane do ściany czarne stalowe relingi służą jako lekka, otwarta garderoba. Zostały na nich również zawieszone lampy, których pozycję można dzięki temu zmieniać, w zależności od potrzeb.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

W strefie dziennej – salonie i otwartej kuchni, dla przeciwwagi do nasyconej ciepłej ziemistej barwy, użyto neutralnych oraz chłodnych kolorów i materiałów. Fronty kuchennych szafek są lakierowane na biało. Przestrzeń pomiędzy szafkami zdobią matowe kafelki w piaskowym odcieniu bieli. Podłogę w przedpokoju oraz salonie pokryto beżowoszarymi płytkami o wzorze betonowego lastriko. To kolejny industrialny akcent w aranżacji.

Kontrapunktem dla ceglastego brązu są akcenty w kolorze paryskiego błękitu, m.in. tekstylia w kąciku wypoczynkowym - okrągły dywan oraz dekoracyjne poduszki.

Przeczytaj również: Białe kafelki do kuchni - jakie wybrać?

Mieszkanie urządzono lekkimi meblami, które swoją formą nawiązują albo do stylu industrialnego (stalowa szafka TV, łóżko), albo do stylistyki retro (komody, krzesła w jadalni). Chłodnej stali towarzyszy naturalne drewno, na meblach i podłodze w sypialni. Dekoracyjnym akcentem w klimacie lat 60. jest również stylizowana lodówka. 

Oświetlenie to ważny element każdego wnętrza. W tym mieszkaniu zawisły lampki w stalowych oprawkach w stylu dawnego oświetlenia fabrycznego oraz lampa do jadalni, w stylu japandi, z serii Formakami zaprojektowanej przez Jaimie'go Hayon'a dla marki &Traditon.

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Łazienka w tym mieszkaniu znajduje się dosłownie po drugiej stronie lustra. Drzwi do łazienki zostały ukryte w ścianie przedpokoju w całości pokrytej lustrem. Umiejętne użycie lustrzanych powierzchni doświetla oraz wizualnie powiększa małe przestrzenie, dając iluzję głębi. Duże lustro w przedpokoju ma również oczywiste zalety praktyczne. Ściany w łazience zostały wyłożone białymi, kwadratowymi płytkami z czarną fugą. Ścianę nad płytkami oraz sufit pomalowano atramentowoniebieską farbą. Prysznic osłania przegroda ze zbrojonego szkła, w czarnej stalowej ramie.

Przeczytaj również o najnowszych trendach w aranżacji łazienek 

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

3XEL Mieszkanie w fabryce tytoniu w Łodzi

Fot. Dariusz Jarząbek, źródło zdjęć: 3xel.pl 

Więcej pięknie urządzonych wnętrz znajdziesz w naszym wydaniu specjalnym – do pobrania bezpłatnie w formacie PDF:

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku prezentujemy: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL – Trendbook WNĘTRZA 2021

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement