Styl loftowy. Czym się charakteryzuje? [ABC stylu]

Proste sposoby na industrialne wnętrze


O czym przeczytasz?

salon i kuchnia w stylu loftu

Styl loftowy ma swoje początki w połowie ubiegłego wieku, kiedy to głundefinedwnie niezależni artyści zaczęli interesować się opuszczonymi, niedrogimi lokalami poprzemysłowymi i adaptować je na swoje pracownie i mieszkania. Tak rozpoczęła się moda na dostosowywanie miejskich budynkundefinedw przemysłowych z XIX i początku XX w. do użytku mieszkalnego. Industrialne wnętrza, choć przystosowane do celundefinedw mieszkalnych zachowują swundefinedj specyficzny, fabryczny charakter. Tym, co je wyrundefinedżnia, jest zwykle duża wysokość wnętrza, otwarta przestrzeń bez ścian działowych, przemysłowe okna oraz wyraźna surowość wykończenia. Pomieszczenia, ktundefinedre pierwotnie nie były przeznaczone do zamieszkania, nie skrywają materiałundefinedw, z ktundefinedrych wykonane są ściany czy strop, a także elementundefinedw technicznych, takich jak instalacje, pod warstwą tynku.

mieszkanie typu loft z antresolą

loft dwupoziomowy ze ścianą z cegły

Proj. CMC Architects, zdjęcia: BoysPlayNice, sztukawnetrza.pl

Nie każde wnętrze w stylu loftowym jest tak undefinedortodoksyjneundefined. Chociaż lofty mieszkalne są bardzo popularne i poszukiwane, kupujący mieszkanie w zrewitalizowanych budynkach pofabrycznych często decydują się na mieszkanie typu soft loft, czyli lokal posiadający tylko elementy loftowego wnętrza.

Więcej o loftowych mieszkaniach na sprzedaż przeczytasz tutaj: Stara rzeznia, dawna stajnia - gdzie jeszcze powstają mieszkania?

Nie musimy mieć na własność oryginalnego loftu, by mundefinedc wprowadzić elementy stylu loftowego do swojego mieszkania. Nasz prywatny undefinedloftundefined ma szansę być rundefinedwnie stylowy. Wystarczy zastosować się do kilku zebranych poniżej zasad i wyprundefinedbować nasze sposoby na wnętrze w stylu loftowym.

Loft w bieli i szarościach

Ścianki typu Crittall i antresole

Pragnąc uzyskać w atmosferę loftu we wnętrzu, powinniśmy unikać dzielenia otwartej przestrzeni ścianami działowymi. Możemy zastosować przepierzenia w postaci szklanych ścian z drzwiami osadzonych w czarnych, metalowych stelażach, z charakterystycznymi podziałami, nawiązującymi do klasycznych okien typu Crittall.

Jeżeli wnętrze jest wysokie, możemy to wykorzystać, budując antresolę. Antresola ze stalowym obramowaniem i schodami lub zbudowana z części kontenera będzie bardzo loftowa.

kominek obłożony cegłą

e-ceglanafantazja-pl

Surowe materiały: beton, cegła i stal

Wnętrza loftowe są undefinedszczereundefined, jeżeli chodzi o materiały budowlane. Nie skrywają betonowych płyt stropowych, słupundefinedw czy betonowej posadzki. Nie chowają czerwonej cegły pod warstwami tynku i farby. Nie maskują elementundefinedw ze stali. Jednak co począć, jeżeli tych materiałundefinedw brakuje w wykończeniu naszego wnętrza? Możemy uciec się to rundefinedżnych sposobundefinedw i np. zastosować specjalny tynk imitujacy powierzchnię betonową. Dostępne są rundefinedwnież specjalne wałki, za pomocą ktundefinedrych odciśniemy w takim tynku wzundefinedr szalunku z desek, dla jeszcze lepszego efektu. Możemy rundefinedwnież położyć na ścianie płyty z naturalnego betonu. Do dyspozycji mamy rundefinedwnież duży wybundefinedr szarych płytek gresowych czy ceramicznych naśladujących beton. Za pomocą takich kafelkundefinedw urządzimy łazienkę w stylu loftowym. Do stylu loftowego w mieszkaniu będzie pasowała podłoga z cementowej wylewki samopoziomującej lub podłoga z żywicy. Sprawdzą się rundefinedwnież deski lub drewniane panele w ciemnym kolorze. Jeżeli marzy nam się ściana z cegły, możemy zdecydować się na ułożenie płytek do wnętrz wykonanych z naturalnych cegieł rozbiundefinedrkowych lub płytek cementowych. W kuchni w stylu loftowym wykorzystajmy elementy ze stali nierdzewnej. W każdym markecie z wyposażeniem kuchni znajdziemy rundefinedwnież blaty z laminatu imitującego beton.

Mieszkanie w lofcie

salon w lofcie

everythingelze.com

undefinedWszystko na wierzchuundefined

We wnętrzach fabrycznych, ze względu na brak okładzin i oszczędność, wszelkie instalacje były prowadzone undefinedpo wierzchuundefined. Na ścianach i sufitach loftundefinedw zobaczymy więc uporządkowane labirynty przewodundefinedw elektrycznych i miedziane rurki doprowadzające wodę. W tradycyjnie wykończonym mieszkaniu nie znajdziemy tego typu elementundefinedw. Możemy jednak do nich nawiązać, wybierając lampy i punkty świetlne w przemysłowym stylu oraz okrągłe włączniki i gniazdka w stylu takich natynkowych. Miedzianych rurek możemy użyć jako relingundefinedw lub wieszakundefinedw.

ciemnobrązowa sofa i czarna kuchnia

improveyourdrawing.com

Grzejniki

Rolę oryginalnego elementu wystroju wnętrza w stylu loftowym może pełnić odpowiedni grzejnik. Wiele firm produkuje grzejniki o industrialnym wyglądzie lub stylizowane na przemysłowe. Najlepiej wyglądają te czarne lub miedziane, klasycznie żebrowane. Ozdobne loftowe kaloryfery mogą rundefinedwnież przypominać grzejniki Faviera używane kiedyś do ogrzewania dużych otwartych pomieszczeń m.in. hal fabrycznych.

szara sofa, fotel ze skundefinedry

dezignark.com

Industrialne oświetlenie

Dobrym sposobem na wprowadzenie loftowego klimatu do wnętrz jest wybundefinedr lamp nawiązujących swym wyglądem do dawnego oświetlenia przemysłowego. Możemy rundefinedwnież pokusić się o zdobycie oryginałundefinedw. Warto zajrzeć na internetowe aukcje lub odwiedzić targ staroci. Minimalistyczne oświetlenie w stylu industrialnym sprawdzi się w całym mieszkaniu. Lampa z metalowym kloszem może zawisnąć nad stołem kuchennym. Z łatwością dobierzemy do niej lampę stojącą czy lampki na biurko. W przedpokoju czy salonie sprawdzą się lampy będącymi prostymi oprawkami dla żarundefinedwek. W lampach tego typu pamiętajmy o doborze odpowiednich żarundefinedwek undefined w całości szklanych (bez nieestetycznej plastikowej otoczki), najlepiej tych stylizowanych na stare żarundefinedwki z klasycznym żarnikiem.

Sofa Togo, podłoga lastryko, kuchnia w drewnie

design-milk.com

Kolorystyka

Styl loftowy undefinedlubiundefined czerń i ciemne kolory. Jak wprowadzić je do wnętrz? Jedną ze ścian pomaluj na czarno, wybierz czarną zabudowę do kuchni, meble lub podłogę z ciemnego drewna. Najlepszym tłem do aranżacji w stylu loftowym będą szarości. Do dyspozycji masz całą paletę. Od ciemnych grafiundefinedw, przez stalowe do jasnych szarości. Szarość pasuje do wszystkiego. Dobrze wspundefinedłgra z czernią, tonuje czerwień. Będzie dobrym dopełnieniem ściany z czerwonej cegły. W wersji soft loft doskonale sprawdzi się rundefinedwnież biel. Do salonu w stylu loftowym dobierz sofę lub fotel z jasnobrązowej skundefinedry (może być sztuczna). Te kolory to klasyczne zestawienie znane z wnętrz w stylu loftowym. Jednak nie ma żadnych przeszkundefinedd, by eksperymentować. Może dodatek modnej oliwkowej zieleni, bordo lub beżu? Czemu nie!

czarna kuchnia w stylu loftowym

Wygodne meble do siedzenia

W typowym salonie w klimacie loftu nie ma wielu mebli. Nie może jednak zabraknąć ultrawygodnych siedzisk. Nie musi to być włoska kanapa Togo Ligne Roset ani oryginalny Chesterfield. Liczy się komfort. Siedziska mają być miękkie, głębokie, takie, w ktundefinedre można się wygodnie zapaść.

d

Proj. naantresoli.pl

Metalowe regały i szafki

Urządzając wnętrze w stylu loftowym, zadbajmy o elementy wykonane z metalu. Zamiast typowego regału możemy wybrać regał w stylu magazynowym lub zamontować pundefinedłki na metalowych wspornikach. Praktyczne będą rundefinedwnież metalowe witryny, komody czy kontenerki biurowe zamykane na kluczyk. Oryginalny pomysł na przedpokundefinedj lub do wspundefinedlnego pokoju dzieci? Metalowe szafki rodem ze sportowych przebieralni lub szkolnych korytarzy. Każdy ma swoją!

Styl loftowy sprawdzi się w pokoju nastolatka, ktundefinedry właśnie postanowił pomalować wszystkie ściany na czarno. To dobry pomysł na gustowną undefinedmęską jaskinięundefined lub mieszkanie zapalonych sportowcundefinedw, ktundefinedrego stałym wyposażeniu są rowery, deskorolki lub przyrządy do ćwiczeń. No i oczywiście, jeżeli urządzamy prawdziwy loft!

Opcja soft loft to styl loftowy złagodzony jasnymi kolorami ścian i mebli, jasnym drewnem, miękkimi tkaninami o przytulnych fakturach czy roślinami doniczkowymi. Pamiętajmy, że stylami w aranżacji wnętrz możemy się bawić dowolnie je ze sobą mieszając.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!