Rozmnażanie hortensji bukietowej - Jak rozmnażać hortensję bukietową?

Okazałe kiście kwiatów, zebrane w romantyczne bukiety, przywodzą na myśl minioną epokę. Jest to wspaniale wyglądająca hortensja bukietowa uprawiana w ogrodach oraz występująca w stanie naturalnym.


O czym przeczytasz?

rozmnażanie hortensji bukietowej

Chcesz posadzić te dekoracyjne rośliny, ale nie wiesz, jak pozyskać sadzonki? Przeczytaj i dowiedz się, jak rozmnażać hortensję bukietową.

Rozmnażanie hortensji bukietowej

Hortensja najlepiej komponuje się z otoczeniem posadzona w szpalery. W sprzyjających warunkach rozrasta się do imponujących rozmiarundefinedw, budząc zachwyt wszystkich osundefinedb odwiedzających ogrundefinedd. Jest to roślina o jajowatych i ciemnozielonych liściach oraz kwiatach zebranych w duże stożkowe kwiatostany. Kwiaty początkowo mają kremową barwę, a z biegiem czasu kwitnienia zmieniającą się na purpurowo-czerwone. Roślina może być uprawiana zarundefinedwno w pełnym słońcu, jak i w pundefinedłcieniu. By utrzymać okazałe kwiaty, należy zapewnić jej żyzną glebę i dużą ilość wody.
Zastanawiasz się, czy możliwe jest samodzielne rozmnażanie hortensji bukietowej? Bez problemu można pozyskiwać z niej sadzonki. Dzięki nim udekorujesz ogrundefinedd młodymi pędami, pochodzącymi z najbardziej okazałej i najpiękniej kwitnącej rośliny.

Zobacz też: Kwiat idealny do domu - sansewieria

Jak rozmnażać hortensję bukietową?

Hortensję bukietową można rozmnażać poprzez:
undefined odkłady,
undefined sadzonki pędowe,
undefined podział.

Ukorzenianie hortensji undefined rozmnażanie przez podział i okłady

Hortensja w jednym roku może osiągnąć duże rozmiary, co nie zawsze służy innym roślinom. W takiej sytuacji krzew można podzielić na mniejsze jednostki, ktundefinedre da się posadzić według własnego uznania. Należy jednak pamiętać, że najlepszą porą na podział jest okres spoczynku wegetacyjnego, czyli jesień, gdy roślina zrzuci wszystkie liście. Rozmnażanie hortensji bukietowej na wiosnę rundefinedwnież jest możliwe. Zabieg należy wtedy wykonać, gdy roślina jeszcze nie rozpocznie okresu wegetacyjnego.
Dużą roślinę można podzielić (w zależności od rozmiarundefinedw i ilości korzenia) na 2 lub 3 części. Zabieg dzielenia korzeni powinien odbyć się dobrze naostrzonymi narzędziami, ponieważ sadzonki hortensji z patykundefinedw są bardzo twarde i trudne do przecięcia.

Okłady to prosta metoda na rozmnażanie i ukorzenianie hortensji bukietowej, nieinwazyjna dla rośliny. Wczesną wiosną, po wybraniu odpowiedniego pędu, należy przenieść go do wcześniej wykopanego dołka i zasypać ziemią. Miejsce umieszczenia pędu w ziemi należy obciążyć najlepiej kamieniem lub w inny sposundefinedb zabezpieczyć. Ważne, by fragment hortensji pozostał w jednym miejscu. Roślinę w tej pozycji należy pozostawić przez cały sezon. W następnym trzeba oddzielić ukorzeniony pęd od rośliny matecznej.

Sprawdź: Modne kwiaty doniczkowe

Rozmnażanie hortensji bukietowej w wodzie undefined przez sadzonki pędowe

Nie każdy pęd nadaje się do rozmnożenia, ponieważ nie wszystkie są zdolne do wytworzenia korzeni. Do tego zabiegu nadają się aktualnie zdrewniałe pędy boczne, ktundefinedre jeszcze nie zdążyły zakwitnąć (nie powinny nawet wypuścić pąkundefinedw kwiatowych). Do rozmnażania hortensji bukietowej przez sadzonki pędowe musisz wybrać najzdrowsze i najmocniejsze pędy. Nowa sadzonka przejmuje bowiem cechy genetyczne z rośliny, z ktundefinedrej pozyskano jej fragment. Sadzonki hortensji z patykundefinedw umieść na około 2 tygodnie w pojemniku z wodą. Gdy pojawią się korzonki, możesz je przenieść do gruntu.

Najczęstsze pytania dotyczące rozmnażania hortensji bukietowej:

Jak ukorzenić hortensję bukietową?

Aby nowa sadzonka mogła rosnąć i cieszyć oczy pięknymi kwiatami, należy ją najpierw ukorzenić. Ukorzenianie hortensji bukietowej może długo potrwać. Wybierz odpowiednio przygotowane zdrewniałe pędy, ścięte po pierwszych przymrozkach. Wybraną łodygę podziel na części, na ktundefinedrych powinny znajdować się przynajmniej dwa pąki. Długość pojedynczego pędu z węzłami powinna wynosić około 20 cm. Tak przygotowane pędy włundefinedż do wysokiej donicy z piaskiem i umieść w chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu (np. w szklarni czy w piwnicy). Donicę możesz także zakopać w ogrodzie, przykrywając miejsce zakopania jedliną lub grubą warstwą liści jako ochroną przed mrozem. Po ukorzenieniu się młode rośliny umieść po 3 sztuki w osobnych donicach z lekko kwaśną glebą.

Jak zrobić sadzonki z hortensji bukietowej?

Ukorzenianie sadzonek odbywa się w terminie letnim, najlepiej w czerwcu lub w lipcu. Odcięte ostrym nożem pędy wolne od kwiatundefinedw i pąkundefinedw (z zachowaniem dwundefinedch par liści) natychmiast po zabiegu umieść w ziemi. Dodatkowym wzmocnieniem procesu ukorzeniania się może być zastosowanie substratu przyspieszającego tworzenie korzeni. W pierwszych tygodniach pielęgnacji ukorzenionych sadzonek trzeba zapewnić im wysoką wilgotność powietrza, co zagwarantuje młodym roślinom lepsze pobieranie wody z otoczenia.
Po wykształceniu się korzeni, hortensje przesadź do oddzielnych, większych pojemnikundefinedw.

Poznaj: Najdziwniejsze rośliny świata

Kiedy rozmnażać hortensje bukietowe?

Zabieg najlepiej rozpocząć w momencie przejścia rośliny w stan spoczynku wegetacyjnego, ktundefinedry następuje jesienią. Rozmnażanie hortensji bukietowej możesz także wykonać na wiosnę, gdy roślina jeszcze nie wybudziła się z okresu spoczynku. Zawsze warto przygotować większą ilość zdrewniałych pędundefinedw przeznaczonych do ukorzeniania, ponieważ nie wszystkie sadzonki hortensji z patykundefinedw wypuszczą korzonki.

Jak zaszczepić hortensję bukietową?

Hortensja w naturalnych warunkach jest krzewem, jednak by zrobić z niej drzewko ogrodowe lub umiejętnie uformować, należy ją zaszczepić na pniu. Pierwszym krokiem w szczepieniu jest ustalenie, ktundefinedry pęd będzie przyszłym pniem. To właśnie ten pęd musisz pozostawić, natomiast wszystkie pozostałe trzeba usunąć tuż przy ziemi. Wyodrębnioną łodyg podeprzyj palikiem, by rosła pionowo. Po osiągnięciu pożądanej wysokości, uszczknij wierzchołek, by roślina mogła się rozkrzewić. Czas do osiągnięcia pełnej i gęstej formy w kształcie kuli może zająć hortensji bukietowej nawet 3 sezony.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!