Kwiat zamiokulkas - uprawa i pielęgnacja

Kwiat zamiokulkas cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników zielonych roślin doniczkowych. W dużej mierze decyduje o tym jego atrakcyjny wygląd - soczyście zielone liście skutecznie wspaniale ożywiają każde wnętrze.


O czym przeczytasz?

Kwiat zamiokulkas

Wypada także podkreślić, że kwiaty doniczkowe zamiokulkas są łatwe w uprawie i wykazują sporą odporność na popełniane przez hodowcę błędy. Jak pielęgnować zamiokulkasa zamiolistnego? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Kwiat zamioculcas występuje naturalnie w krajach afrykańskich, w ktundefinedrych panuje klimat podrundefinedwnikowy suchy. W latach 90. XX wieku zaczął podbijać giełdy kwiatowe Starego Kontynentu i od tego czasu jego popularność systematycznie wzrasta. Roślina odznacza się mięsistymi liśćmi o eliptycznym kształcie. Na naturalnych stanowiskach osiąga wysokość do 100 cm. W uprawie doniczkowej, dorasta do 50-60 cm. Przypomina nieco paprocie, palmy i sagowce. Podobieństwo do tych ostatnich jest na tyle duże, że zamiokulkasy często sprzedawane są jako zamie. Trzeba jednak podkreślić, że rośliny te nie są krewniakami. Zamiokulkas reprezentuje rodzinę obrazkowatych, nie sagowcundefinedw.

Zamiokulkas - właściwości

Wcześniej wspomnieliśmy, że zamiokulkas jest wyjątkowo odporny na błędy pielęgnacyjne. Dotyczy to przede wszystkim podlewania. Wynika to z faktu, że jako sukulent, roślina ta jest naturalnie przystosowana do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Wilgoć gromadzi przede wszystkim w bulwiastych kłączach, ale także w zgrubiałych ogonkach liściowych i listkach.

Powyższa właściwość zostanie doceniona przede wszystkim przez zapominalskich i osoby wiecznie zabiegane, ktundefinedre nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin. Pozostałych z całą pewnością ucieszy informacja, że zamiokulkas świetnie oczyszcza powietrze z substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak:

  • benzen,
  • amoniak,
  • formaldehyd,
  • ksylen,
  • trichloroetylen.

Mundefinedwiąc o właściwościach tej pięknej rośliny, nie można nie wspomnieć, że zamiokulkas zawiera szczawian wapnia. Oznacza to, że jej spożycie może zaszkodzić zwierzętom domowym i małym dzieciom.

Zobacz też: Rozmnażanie hortensji bukietowej

Zamiokulkas - pielęgnacja

Roślina zamiokulkas cieszy się opinią "niezniszczalnej". To prawda, że nie poddaje się łatwo błędom pielęgnacyjnym, jednak jeżeli zależy nam, aby pięknie rosła, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Jakie wymogi przedstawia zamiokulkas? Uprawa jest niezwykle łatwa, o ile będziemy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze - właściwa temperatura. Kwiat zamioculcas najlepiej wzrasta w temperaturze od 22 do 25 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak wartość ta spadnie do ok. 20 lub wzrośnie do ok. 30 stopni Celsjusza, nie powinno stanowić to dużego problemu. Rośliny nie można natomiast narażać na nadmierne przeciągi, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Po drugie - nasłonecznienie. Zamiokulkasowi należy zapewnić pundefinedłcieniste lub nawet cieniste stanowisko. Roślina świetnie czuje się w głębi pokoju, z dala od okien. Gdy zacznie doskwierać jej niedobundefinedr światła, zasygnalizuje to wyciągniętymi liśćmi, ktundefinedre przybiorą jasnozieloną barwę. Praktyka pokazuje jednak, że w przeciętnym mieszkaniu roślinie nie grozi nadmierne zacienienie. Bardziej niż przed ciemnością, zamiokulkasa należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Brązowe plamy na liściach należy traktować jako sygnał ostrzegający przed zbyt ostrym światłem.

Zamiokulkas nie wymaga intensywnego nawożenia. W okresie wegetacyjnym wystarczy zasilić go rozcieńczonym do połowy nawozem wieloskładnikowym (co 2-3 tygodnie). Nie można z tym przesadzać, bo zbyt intensywne nawożenie doprowadzi do gnicia kłączy i liści.

Zamiokulkas - podlewanie

Nieodłącznym elementem pielęgnacji roślin doniczkowych jest właściwe podlewanie. Podobnie jak kaktus, zamiokulkas ma naturalną zdolność do gromadzenia wody. Mając to na uwadze, należy podlewać go wyjątkowo oszczędnie. Zapas wody uzupełniamy dopiero, gdy ziemia podeschnie. Czynność tą powtarzamy co 2-3 tygodnie, jednak jeżeli kwiat nie będzie podlewany przez miesiąc, nie powinno mu to zaszkodzić.

Do podlewania należy użyć ostałej wody o temperaturze pokojowej. Dobra rada - lepiej unikać podlewania liści. Doprowadzi to do wystąpienia nieestetycznych plam na ich powierzchni.

Co stanie się, gdy roślina będzie podlewana zbyt często? Liście zaczną żundefinedłknąć, a kłącza zbrązowieją. Z czasem, cała roślina zacznie gnić.

Sprawdź rundefinedwnież: Kalanchoe blossfeldiana - uprawa i pielęgnacja

Zamiokulkas - rozmnażanie

Zamiokulkas kwitnie niezwykle rzadko w warunkach domowych, więc szanse na zawiązanie nasion należy traktować jako minimalne. Mając to na względzie, roślinę należy rozmnażać w sposundefinedb wegetatywny - poprzez wydzielenie sadzonki liściowej lub podział kłącza.

Rozmnażanie przy użyciu drugiej z wymienionych metod powinno być przeprowadzone w sezonie wiosennym, natomiast sadzonki pobieramy od kwietnia do czerwca. Można ukorzenić cały liść z ogonkiem, jednak przed włożeniem go do ziemi, końcundefinedwkę należy zanurzyć w ukorzeniaczu. Odtworzenie całej rośliny potrwa rok. Możliwe jest pozyskanie sadzonki z pojedynczych listkundefinedw, pobranych z dolnej albo środkowej części ogonka liściowego. W takim przypadku, należy posadzić je w podłożu ukośnie, w taki sposundefinedb, żeby nowe liście wyrastały na zewnątrz. Korzonki powinny pojawić się już po miesiącu, trzeba jednak pamiętać, że odtworzenie całej rośliny przy użyciu tej metody jest dość czasochłonne.

Ziemia do zamiokulkasa

Kolejna istotna kwestia dla osundefinedb, ktundefinedrym spodobał się zamiokulkas - podłoże. Tę roślinę należy uprawiać w doniczce wypełnionej żyzną, prundefinedchniczą ziemią, ktundefinedra charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością i dużą zawartością żwiru lub piasku. Powinna wykazywać odczyn kwaśny albo lekko kwaśny. Właściwe pH to 5,5-6,5.

Aby umożliwić prawidłowy rozrost kłączy, należy wybrać szeroką, niezbyt głęboką donicę z odpływem. Przed posadzeniem rośliny, na dnie pojemnika trzeba usypać warstwę drenującą.

Jak przesadzić zamiokulkasa?

Młode rośliny wymagają corocznego przesadzania, starsze przesadzamy co dwa lub trzy lata. Kiedy przesadzać zamiokulkasa? Wiosną, najlepiej w marcu lub kwietniu. Drugi możliwy termin to koniec lata, gdy kłącza zamiokulkasa przyrastają. W trakcie przesadzania, należy traktować je wyjątkowo delikatnie, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Wcześniej trzeba przygotować odpowiednio duży pojemnik, w ktundefinedrym bez trudu zmieszczą się okazałe kłącza. Przypominamy, doniczka nie powinna być zbyt głęboka, na jej dnie należy usypać warstwę drenującą. Musi być wyposażona w otwory odpływowe. Pamiętając o tym, skutecznie zapobiegniemy ewentualnemu gniciu kłączy.

Poznaj: Modne kwiaty doniczkowe

Najczęstsze pytania:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat zamiokulkasa.

Zamiokulkas - jaka doniczka?

Kwiat zamioculcas charakteryzuje się dość dużymi kłączami. Mając to na uwadze, roślinę należy uprawiać w odpowiednio dobranym pojemniku. Doniczki do zamiokulkasa powinny być duże i średnio głębokie. Dno musi być wyposażone w kilkucentymetrową warstwę drenażu, nie może zabraknąć także otworundefinedw odpływowych.

Zamiokulkas - jaka ziemia?

Podłoże do zamiokulkas powinno być dobrze przepuszczalne, żyzne i prundefinedchnicze, o odczynie kwaśnym albo lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Dobrze sprawdzi się mieszanina substratu torfowego z piaskiem.

Jak rozmnażać zamiokulkas?

Zamiokulkasa rozmnaża się w sposundefinedb wegetatywny - dzieląc kłącza lub pobierając sadzonki liściowe. Podział kłączy należy wykonać wiosną. Sadzonki można pobierać od kwietnia do czerwca.

Jak często podlewać zamiokulkasa?

Zamiokulkas jest sukulentem, więc nie wymaga częstego podlewania. Kolejną porcję wody podajemy dopiero, gdy ziemia przeschnie - raz na dwa, trzy tygodnie, a zimą najwyżej raz w miesiącu.

Zamiokulkas - kiedy kwitnie?

Ta niezwykle efektowna roślina może zakwitnąć w każdym czasie w trakcie sezonu wegetacyjnego. Należy jednak podkreślić, że w warunkach domowych zdarza się to bardzo rzadko. Jak kwitnie zamiokulkas? Kwiaty charakteryzują się zielono-kremową barwą. Po ich przekwitnięciu pojawia się kolbowaty owocostan, składający się z niewielkich, białych kulek.

Kwiat zamioculcas - czy jest trujący?

Zamiokulkas zawiera szkodliwy szczawian wapnia, zatem należy uznać go za roślinę trującą. Warto o tym pamiętać, jeżeli w domu znajdują się dzieci i zwierzęta.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!