Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu. Czy rośliny oczyszczające powietrze to mit?

Czy rośliny naprawdę poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu?


O czym przeczytasz?

kwiaty doniczkowe w domu

Rośliny oczyszczające powietrze. Prawda czy mit?

Wnętrza naszych domundefinedw i mieszkań nie są tak bezpiecznym środowiskiem, jak mogłoby się wydawać. Jakość powietrza wewnątrz nich pozostawia wiele do życzenia. Jednym z problemundefinedw jest obecność smogu w powietrzu pochodzącym z zewnątrz. Poza tym wiele produktundefinedw, z ktundefinedrymi mamy codziennie kontakt, zawiera chemikalia, ktundefinedre wdychane szkodzą naszemu zdrowiu. Szkodliwe substancje są emitowane przez materiały budowlane, farby ścienne, tworzywa sztuczne, tekstylia undefined np. syntetyczne dywany, kosmetyki, środki czystości czy odświeżacze powietrza. Niebezpieczne związki chemiczne to benzen, formaldehyd, amoniak, ksylen, trichloroetylen, toluen czy tlenek węgla. Czy przed ich niepożądanym działaniem w domu mogą nas uchronić rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe mają zdolność fitoremediacji, czyli oczyszczania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń. Kwiaty doniczkowe są więc naturalnymi filtrami antysmogowymi i oczyszczaczami powietrza.

Pod koniec lat 80. amerykańska agencja kosmiczna NASA poszukiwała sposobu na oczyszczenie z toksyn powietrza w stacjach kosmicznych. Przeprowadziła badania naukowe, ktundefinedrych celem było wyrundefinedżnienie gatunkundefinedw roślin najbardziej efektywnie filtrujących powietrze. Badania polegały na umieszczaniu roślin w hermetycznej komorze o objętości około metra sześciennego. Z wynikundefinedw badań NASA opublikowanych w 1989 r. wynikało, że odpowiednie rośliny doniczkowe mogą w ciągu doby usuwać z powietrza nawet 70 procent znajdujących się w nim toksyn. NASA opracowała listę 17 roślin najlepiej oczyszczających powietrze w zamkniętych pomieszczeniach. Te rośliny to między innymi popularne: sansewieria, czyli wężownica zwana rundefinedwnież językiem teściowej, skrzydłokwiat, bluszcz, fikus, czyli figowiec, epipremnum, zielistka czy anturium. Lista stała się głośna. Na badania NASA powoływało się dotąd wiele źrundefineddeł i publikacji. Prasa na całym świecie przytaczała je jako istotny argument za trzymaniem roślin w domach.

zdrowe kwiaty doniczkowe do mieszkania

Jak podaje portal ekologia.pl, naukowcy z Drexel University w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych stworzyli oparte na 30 lat badań opracowanie, ktundefinedre podważa przekonanie o istotnej roli roślin jako naturalnych filtrundefinedw powietrza w warunkach gospodarstw domowych. Słynne badania NASA, zdaniem naukowcundefinedw z Drexel University, zostały w dużej mierze źle zinterpretowane i wyrwane z kontekstu. undefinedOd pewnego czasu jest to powszechnie powtarzane nieporozumienieundefined ‒ mundefinedwi inżynier środowiska Michael Waring z Drexel University. Wniosek badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję kosmiczną ponad 30 lat temu był taki, że rośliny doniczkowe mogą usuwać lotne związki organiczne z powietrza, ale w małych, szczelnych komorach. Mała, szczelna komora bardzo rundefinedżni się od środowiska wewnątrz dużego budynku. Bazując na danych z kilkunastu rundefinedżnych badań, naukowcy z Drexel University doszli do wniosku, że rośliny potrafią oczyszczać powietrze, jednak ich wydajność jest tak niewielka, że potrzebowalibyśmy od 10 do 1000 doniczek z roślinami na metr kwadratowy powierzchni podłogi, aby uzyskać taki sam efekt, jak otwarcie okna. Ogłosili więc, że rośliny doniczkowe mają znikomą wartość jako narzędzia usuwające zanieczyszczenia z powietrza w większych pomieszczeniach czy budynkach.

Rośliny są świetne, ale tak naprawdę nie oczyszczają wystarczająco szybko powietrza w pomieszczeniu, aby mieć wpływ na jakość tego, czym oddychamy w domu lub biurze

‒ powiedział Michael Waring z Drexel University.

zdrowe kwiaty doniczkowe do domu

Rośliny w domu a zdrowie

Co do wpływu roślin doniczkowych na jakość powietrza w mieszkaniu zdania są podzielone. Nie zmienia to jednak faktu, że obecność kwiatundefinedw doniczkowych w naszym otoczeniu działa dobroczynnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Rośliny w wyniku fotosyntezy produkują tlen. Podczas dnia wytwarzają go znacznie więcej, niż zużywają nocą. Bilans jest zatem dla korzystny dla ludzi. Nasza domowa dżungla tworzy rundefinedwnież w pomieszczeniu swoisty mikroklimat. Rośliny między innymi podnoszą wilgotność powietrza, co pozytywnie wpływa na nasze błony śluzowe, zmniejszając podatność na wirusy i chroniąc nas przed infekcjami. Obserwacje poczynione w miejscach pracy na całym świecie wykazują, że undefinedzieloneundefined biura poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne pracownikundefinedw, obniżają poziom stresu i poprawiają ich efektywność nawet o 15%.

kwiaty-doniczkowe-do-sypialni

Zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni

Wbrew obiegowej opinii, niemal każdy gatunek roślin doniczkowych będzie odpowiedni do sypialni. Unikajmy jedynie kwiatundefinedw silnie pachnących jak kwitnące hiacynty czy lilie. Ich intensywna woń może wywołać bundefinedl głowy. Najzdrowsze kwiaty do sypialni to te, ktundefinedre nocą nie pochłaniają tlenu, czyli przeprowadzające fotosyntezę typu CAM. Są to rośliny, ktundefinedre ze względu na swoje naturalne występowanie - zwykle na terenach gorących i suchych (pustyniach, stepach lub skalistych zboczach) prowadzą oszczędną gospodarkę wodną. Należą do nich m.in. aloes, sansewieria, storczyki, falenopsis czy jukka. W sypialni doskonale sprawdzi się rundefinedwnież paproć.

Aloes. Pożyteczne kwiaty, do sypialni

Przeczytaj także: Najbardziej popularne rośliny doniczkowe w 2021r.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!